ESOTERIC X-03

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.061
Reaction score
3.082
Αγαπητέ g.kar. Είδα ότι γελασες με τον east. Εμένα μου έχει φτιάξει δυο μηχανήματα γρήγορα και άψογα. Τώρα αν ξέρει η δεν ξέρει από esoteric δεν ξέρω. Μια ερώτηση δεν κοστίζει πάντως.
 

Μηνύματα
711
Reaction score
540
Πάντως αν η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να παρέχει επισκευή σε μηχάνημα επειδή είναι ηλικίας 15 ετών (λες και είναι αμάξι ένα πράγμα και 15 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά, ή είναι υπολογιστής και 15 χρόνια είναι αρχαιολογία), σαφώς και είναι κάτι που θα πρέπει να το έχουν υπόψιν τους οι καταναλωτές. Αν δηλαδή όντως απάντησαν στον καταναλωτή ότι δεν παρέχουν υποστήριξη και ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι μία έκπτωση στην αγορά επόμενου μηχανήματος, το να κοινοποιηθεί αυτή η κατάσταση σε φόρουμ δύσκολα θα χαρακτηριζόταν ως συκοφαντική δυσφήμιση.
Μάλλον από hi end πρέπει να μετονομαστεί σε near end
Αγαπητέ g.kar. Είδα ότι γελασες με τον east. Εμένα μου έχει φτιάξει δυο μηχανήματα γρήγορα και άψογα. Τώρα αν ξέρει η δεν ξέρει από esoteric δεν ξέρω. Μια ερώτηση δεν κοστίζει πάντως.
Έχουμε πήξει στα χαζοχαρούμενα
 

Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Πάντως αν η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να παρέχει επισκευή σε μηχάνημα επειδή είναι ηλικίας 15 ετών (λες και είναι αμάξι ένα πράγμα και 15 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά, ή είναι υπολογιστής και 15 χρόνια είναι αρχαιολογία), σαφώς και είναι κάτι που θα πρέπει να το έχουν υπόψιν τους οι καταναλωτές. Αν δηλαδή όντως απάντησαν στον καταναλωτή ότι δεν παρέχουν υποστήριξη και ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι μία έκπτωση στην αγορά επόμενου μηχανήματος, το να κοινοποιηθεί αυτή η κατάσταση σε φόρουμ δύσκολα θα χαρακτηριζόταν ως συκοφαντική δυσφήμιση.
Δεν γνωρίζω ποια σχέση συνεργασίας έχουν οι 10 εταιρείες με τις οποίες επικοινωνησε το μέλος antkots.
Σε προηγουμενο post, κάποιος, εκ των 10, του πρόσφερε λύση αγοράς σύχρονου μοντέλου με 40% έκτωση.
Κανείς δεν τους υποχρεώνει να ορίσουν τιμές καταλόγου για τα ανταλλακτικα που θα διαθέτου μετά από 15-20 χρόνια . Η εναλλακτική πρόταση αγοράς με 40% είναιι άριστη. .Ποια άλλη εταιρεία το κανει αυτό να μας το πείτε ?
Αν πρόκειται για unregistered μηχάνημα, που δεν το πιστεύω, τότε ένα μεγάλο μπραβο στον dealer της Esoteric
 

Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Αγαπητέ g.kar. Είδα ότι γελασες με τον east. Εμένα μου έχει φτιάξει δυο μηχανήματα γρήγορα και άψογα. Τώρα αν ξέρει η δεν ξέρει από esoteric δεν ξέρω. Μια ερώτηση δεν κοστίζει πάντως.
Αγαπητέ hawkwid, αν το συκεκριμένο Esoteric είχε παει για επισκευή σε οποιονδήποτε μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή, θα ήταν χαμένη υπόθεση. Τι να απαντήσει και ποια επέμβαση να κάνει μετά ο εξουσιδοτημενιος όταν βλεπει τους τελεστικους καμμένους από το κολλητήρι του Ζορπά δι Κρικ 11
Η Est μια χαρα εταιρεια είνα και την προτείνω κι εγώ σε γνωστους μου
 

Μηνύματα
1.774
Reaction score
852
Πριν χρόνια κάποια τηλε πωλήτρια έπεισε ηλικιωμένη συγγενή μου να αγοράσει ραπτομηχανή no name (αλλά με όνομα που έμοιαζε γνωστό και προσεγμένη εμφάνιση) με τιμή διπλάσια από την αντίστοιχη singer. Της έδωσαν εγγύηση 5 χρόνια. Επειδή αν χάλαγε ξέρω ότι θα κατέληγε σε μένα και δεν μου αρέσει να καταλήγω με άχρηστες συσκευές χωρίς ανταλλακτικά μετά από μερικά χρόνια, απευχήθηκα στο συνήγορο του καταναλωτή για τη διάρκεια υποστήριξης και η απάντηση ήταν ότι για τις οικιακές συσκευές αρκούν τα 5 χρόνια. Μετά,... άντε γειά!
Ακόμα και σε miele ψυγείο που έψαξα ανταλλακτικά αλλά και σε bosch/neff μου είπαν ότι για 10 χρόνια φροντίζουν να έχουν ανταλλακτικά, μετά αν έχει μείνει στοκ καλώς, αλλιώς...γειά χαρά.
Σε vw στα 15 χρόνια αρχίσαν οι ελλείψεις από την αντιπροσωπεία...δεν παράγονται ποιά τα ανταλλακτικά

Δεν έχεις νομική βάση να ζητήσεις επισκευή. Η πρόταση αγοράς με μείωση πράγματι ήταν καλή.
Να το πω πιο απλά. Το νομοθέτη δεν τον νοιάζει αν έδωσες 20.000 ευρώ για να αγοράσεις ένα πολύπριζο (αυτό ίσως ενδιέφερε κανένα ψυχολόγο). Η υποχρέωση υποστήριξης είναι ίδιας διάρκειας με το αν είχες πάρει ένα πολύπριζο που έκανε 5 ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Να το πω πιο απλά. Το νομοθέτη δεν τον νοιάζει αν έδωσες 20.000 ευρώ για να αγοράσεις ένα πολύπριζο (αυτό ίσως ενδιέφερε κανένα ψυχολόγο). Η υποχρέωση υποστήριξης είναι ίδιας διάρκειας με το αν είχες πάρει ένα πολύπριζο που έκανε 5 ευρώ.
Τον δικηγόριο τον ενδιαφέρει πολυ ο πελάτης που έδωσε 20.000€ για πολυπριζο.
Μην τα μπερδεύεις όμως με τις τιμές. Ο ψχοχολόγος είναι κατάλληλος για πολύπριζα αξίας από 100 € έως 500€ . Από εκεί και πάνω κατάλληλος είναι ο ψυχίατρος , ο οποίος χρεώνει 80€ την επίσκεψη , πρόσφατη τιμή από τον δικό μου (μόνο με ΠΜ παρακαλώ)
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.590
Reaction score
28.565
Το θέμα δεν είναι μόνο νομικό ούτε μόνο δικολαβικό. Είναι πρωτίστως ηθικό και χαρακτηριστικό εκάστης εταιρείας. Υπάρχει τεράστιος αριθμός συσκευών (παντός είδους) που μπορούν να επισκευαστούν δεκαετίες μετά. Άραγε, πόσο στοκ αναταλακτικών είχε η συγκεκριμένη και πότε εξαντλήθηκε?? Πόσα ρε παιδί μου τέτοια πουλήθηκαν και πόσα από αυτά χρειάστηκαν το συγκεκριμένο ανταλλακτικό? Αναρωτιέμαι τελικά, η συγκεκριμένη εταιρεία έχει στοκ ανταλλακτικών για τα πανάκριβα μηχανήματά της ή μήπως δεν φτιάχνει καθόλου, βασιζόμενη στην αναβαθμίτιδα του πελατολόγιού της?
 

Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Η λύση εξωτερικού DAC δεν παίζει?
Και το κρατάς σαν transport.
Ο θεματοθέτης, απ' ό,τι κατάλαβα , έχει αγοράσει ένα πολύ καλό SACD νεότερης τεχνολογίας , για να ακούει τα SACD δισκάκια της βιβλιοθήκης.
Επομένως δεν είναι το ζητούμενο να αναπαράγει μουσική απο δισκάκια SACD.
 


Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Το θέμα δεν είναι μόνο νομικό ούτε μόνο δικολαβικό. Είναι πρωτίστως ηθικό και χαρακτηριστικό εκάστης εταιρείας. Υπάρχει τεράστιος αριθμός συσκευών (παντός είδους) που μπορούν να επισκευαστούν δεκαετίες μετά. Άραγε, πόσο στοκ αναταλακτικών είχε η συγκεκριμένη και πότε εξαντλήθηκε?? Πόσα ρε παιδί μου τέτοια πουλήθηκαν και πόσα από αυτά χρειάστηκαν το συγκεκριμένο ανταλλακτικό? Αναρωτιέμαι τελικά, η συγκεκριμένη εταιρεία έχει στοκ ανταλλακτικών για τα πανάκριβα μηχανήματά της ή μήπως δεν φτιάχνει καθόλου, βασιζόμενη στην αναβαθμίτιδα του πελατολόγιού της?
Μόνο νομικό δεν είναι το θέμα, το έγραψα κι εγώ εξ αρχής .
 

ika

News
Μηνύματα
15.191
Reaction score
13.945
Ο θεματοθέτης, απ' ό,τι κατάλαβα , έχει αγοράσει ένα πολύ καλό SACD νεότερης τεχνολογίας , για να ακούει τα SACD δισκάκια της βιβλιοθήκης.
Επομένως δεν είναι το ζητούμενο να αναπαράγει μουσική απο δισκάκια SACD.
δηλαδή?
 

Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Αγόρασα καινούργιο και ακριβό CD -SACD PLAYER γιατί έχω πολλά SACD.
Επιπλέον το ηχοσύστημα είναι υψηλού επιπέδου. Όμως δεν μπορώ να βλέπω το "θηρίο" λαβωμένο.

Έχουν ταυτιστεί οι τεχνικές απόψεις όλων των τεχνικών ,(ΕΛΛΗΝΩΝ, ΓΕΡΜΑΝΩΝ και ΟΛΛΑΝΔΩΝ), καθώς κ της επίσημης ESOTERIC.
Τα προβληματικά τσιπάκια θέλουν προγραμματισμό.

Παίζει κανονικά τα CD

Τότε είναι τα άλλα τα τσιπάκια που προγραμματίζονται.

Μπορεί να θυμάμαι λάθος κ να είναι τα άλλα τα τσιπάκια. Αλλά σε αυτό που κατέληξαν όλοι οι τεχνικοί κ η ESOTERIC είναι ότι τα προβληματικά τσιπάκια θέλουν αντικατάσταση κ προγραμματισμό ο οποίος δεν είναι εφικτούς από κανέναν λόγω του ότι η ESOTERIC δεν έχει κανένα αρχείο για προγράμματα.
Το παραπάνω διάβασα και κατάλαβα ότι αγόρασε καινούργιο και ακριβό SACD player
 



Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Μα το πρόβλημα κατάλαβα πως δεν είναι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Το πρόβλημα είναι ότι η Esoteric δεν έχει κρατήσει το firmware ή το μηχάνημα που φορτώνει το firmware στο τσιπακι!
Σε ποιο τσιπάκι αναφέρεσαι που είναι και προγραμματιζομενο ;
 

TGD

Μηνύματα
8.130
Reaction score
8.118
Στη συζήτηση ειπώθηκε ότι πρόβλημα έχει το τσιπ επεξεργασίας DSD, που αντικαταστάθηκε αλλά δεν μπορεί να προγραμματιστεί.
 

Μηνύματα
6.760
Reaction score
586
Στη συζήτηση ειπώθηκε ότι πρόβλημα έχει το τσιπ επεξεργασίας DSD, που αντικαταστάθηκε αλλά δεν μπορεί να προγραμματιστεί.
Σε ποιο post # αναφέρθηκε κατι τέτοιο ;
Αναφέρθηκε και ποιος τεχνικός, ή service center το επιχείρησε ;
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Το νομοθέτη δεν τον νοιάζει αν έδωσες 20.000 ευρώ για να αγοράσεις ένα πολύπριζο (αυτό ίσως ενδιέφερε κανένα ψυχολόγο). Η υποχρέωση υποστήριξης είναι ίδιας διάρκειας με το αν είχες πάρει ένα πολύπριζο που έκανε 5 ευρώ.
Και τι θα πάθει το πολύμπριζο ; Τιποτα δεν θα πάθει δεν θα χαλάσει ποτέ αμα κάνει 20000€ ουτε τσιπ εχει ουτε τίποτα, το παίρνουν τα παιδιά σου κληρονομιά
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.592
Μηνύματα
2.910.446
Members
38.070
Νεότερο μέλος
foadumf
Top