Hawkwind78's Multichannel System

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Ta καλα εχουν για τις περιπτωσεις που δεν εχουν οι preamp.
Αντε και δεν ειμαι στην κατηγορια αυτη..
Mπορω να αντιστρεψω την ερωτηση , ποια ειναι αυτα που πρεπει να προτιμηθουν και δεν εχουν εναντι αυτων που εχουν?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.783
Μα αυτό λέω. Στα πολυκάναλα συστήματα θα τα κάνει όλα ο AVR/ Pre Pro. Γιατί να επιλέξεις subwoofers βάσει δυνατοτήτων στις on board ρυθμίσεις που δεν θα χρειαστείς ποτέ; Μήπως ψάχνουμε πράγματα που δεν χρειάζονται, και αφήνουμε πίσω άλλα σημαντικότερα; Δηλαδή, αντί να πληρώσεις δύο έτοιμα κουτιά με πράγματα που δεν χρειάζεσαι, μήπως είναι προτιμότερο να εντοιχίσεις δύο μεγάλα, ή τέσσερα μικρότερα woofers με βαρβάτους ενισχυτές; Και γλιτώνεις και πολύ χώρο.

Δεν μιλάω για πισωγυρίσματα σε δικάναλα setups ή για ενοικιαζόμενες κατοικίες.
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Μα αυτό λέω. Στα πολυκάναλα συστήματα θα τα κάνει όλα ο AVR/ Pre Pro. Γιατί να επιλέξεις subwoofers βάσει δυνατοτήτων στις on board ρυθμίσεις που δεν θα χρειαστείς ποτέ; Μήπως ψάχνουμε πράγματα που δεν χρειάζονται, και αφήνουμε πίσω άλλα σημαντικότερα; Δηλαδή, αντί να πληρώσεις δύο έτοιμα κουτιά με πράγματα που δεν χρειάζεσαι, μήπως είναι προτιμότερο να εντοιχίσεις δύο μεγάλα, ή τέσσερα μικρότερα woofers με βαρβάτους ενισχυτές; Και γλιτώνεις και πολύ χώρο.

Δεν μιλάω για πισωγυρίσματα σε δικάναλα setups ή για ενοικιαζόμενες κατοικίες.
Τα καλά υπογούφερ έχουν και αρκετές ρυθμίσεις.........αυτό που γράφεις ισχύει για σχετικά προσιτά υπογούφερ με καθαρά homecinema-τζίδικο προσανατολισμό,που έχουν λίγες. Για μόνιμες εγκαταστάσεις και χώρους αποκλειστικά για home-cinema,το καλύτερο είναι αυτό που έγραψες,αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει και ευχέρεια χρημάτων,οπότε κάνεις ότι θέλεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.783
Για μόνιμες εγκαταστάσεις και χώρους αποκλειστικά για home-cinema,το καλύτερο είναι αυτό που έγραψες,αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει και ευχέρεια χρημάτων,οπότε κάνεις ότι θέλεις.
Δεν είναι απαραίτητο. Ένας μπροστινός τοίχος σαλονιού που θα σχεδιαστεί από την αρχή ώστε να φιλοξενήσει τα μηχανήματα, τα ηχεία, την ΤV και πιθανή οθόνη παίρνει άνετα και in wall subwoofers.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.066
Reaction score
3.090
Καλημέρα. Στο budget που είχα για sub ήθελα το βέλτιστο και από μέγεθος στην περίπτωση 12αρι και χαρακτηριστικών. Το Ρελ μου άρεσε εμφανισιακά αλλά σε 12αρι ανέβαινα παραπάνω. Στα λεφτά και διαθεσιμότητα θεωρώ το svs μια πολύ καλή αγορά. Αν στο μέλλον καταφέρω να βάλω και δεύτερο για το χώρο θα είναι super. Επίσης για τις ρυθμίσεις σκεφτείτε ότι ο Μarantz δεν διαχωρίζει τα sub αλλά δίνει και στις δύο εξόδους το ίδιο. Οπότε μάλλον θα χρησιμεύσουν.
 

Μηνύματα
4.725
Reaction score
8.236
¨Εχω όρεξη για ταινία. Στις 12.00 έχει δύο έργα, ένα του Ντάρεν Αρονόφσκι στο Σκάι και το John Wick - You killed my dog στο Star. Λέω να δοκιμάσω το χαμηλό μου με τον Αρονόφσκι. 😀 😀
Έχω προτεινόμενες ταινίες αλλα αυστηρά για πολυκαναλους :D για να τεσταρουν το ηχοσυστημά.
Master and Commander
Edge of tomorrow
Oblivion
Top Gun Maverick
Inception
A Quiet Place
Nope
Για έλεγχο των σαμπς οι σκηνές καταδίωξης με το φορτηγό στην ταινία με τα χελωνονιτζακια:lolsign:
Teenage Mutant Ninja Turtles
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Οποιος πιστευει οτι μπορει να εντοιχισει σαμπς σωστα με χαμηλοτερο κοστος γιατι μας περισσευει το dsp στα ετοιμα , ας το κανει (ενας ενας τα in wall ομως...γιατι γεμισαμε ) :D
 



Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Έχω προτεινόμενες ταινίες αλλα αυστηρά για πολυκαναλους :D για να τεσταρουν το ηχοσυστημά.
Master and Commander
Edge of tomorrow
Oblivion
Top Gun Maverick
Inception
A Quiet Place
Nope
Για έλεγχο των σαμπς οι σκηνές καταδίωξης με το φορτηγό στην ταινία με τα χελωνονιτζακια:lolsign:
Teenage Mutant Ninja Turtles
Ν.Κ έχω δύο υποψίες απο αυτά που διαβάζω γενικά στα φόρουμ :

α) Το δικό μου το δικάναλο παίζει πιο "πολυκάναλα" απο πολλά πολυκάναλα. Σίγουρα πιο "ολιστικά".

β) Ελπίζω εσείς οι πολυκάναλοι αυτό που κάνετε με τις ταινίες, να μην το κάνετε το ίδιο και στην μουσική. Δηλαδή να διαλέγετε μουσική ανάλογα με το πως αυτή με το περιεχόμενό της "αναδεικνύει" τις ικανότητες και δυνατότητες του συστήματος σας και μάλιστα πιθανόν αποσπασματικά και όχι στην ολότητα τους αυτές τις ικανότητες . Αυτό όπως καταλαβαίνεις θα σας καθιστούσε Χαι Εντάδες στην θέση των Χαι Εντάδων τους οποίους "κατακεραυνώνετε" κατά καιρούς. Κανονικά δεν πρέπει να το κάνετε ούτε στις ταινίες αλλά να, μιλάμε για "μουσική" δήθεν και δήθεν την αντιμετωπίζετε αλλιώς στο θέμα αυτό , ενώ πάλι δεν θα έπρεπε.

Σου απάντησα Bhutia style (αλλά με αντίθετη πρόθεση κατάδειξης θεματολογικής, απο αυτην που συνηθίζει και αρέσκεται να στέκεται. Και ο Bhutia είναι και απο τις "ήπιες" περιπτώσεις και τουλάχιστον πιστεύει ότι έχει την τεχνική ορθότητα απο πίσω του. Εσυ για παράδειγμα είσαι πιο εγκάθετος χα χα. Αλλά και εσύ πάλι καλός είσαι). Για να μην λέτε ότι δεν μαθαίνω.

😀 😀😍
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.066
Reaction score
3.090
Αγαπητοί φίλοι τι thread αφορά το δικό μου πολυκαναλο και όχι την αιώνια κόντρα των δύο σχολών. Ας συγκεντρωθουμε στο θέμα.
 

Μηνύματα
4.725
Reaction score
8.236
Ν.Κ έχω δύο υποψίες απο αυτά που διαβάζω γενικά στα φόρουμ :

α) Το δικό μου το δικάναλο παίζει πιο "πολυκάναλα" απο πολλά πολυκάναλα. Σίγουρα πιο "ολιστικά".

β) Ελπίζω εσείς οι πολυκάναλοι αυτό που κάνετε με τις ταινίες, να μην το κάνετε το ίδιο και στην μουσική. Δηλαδή να διαλέγετε μουσική ανάλογα με το πως αυτή με το περιεχόμενό της "αναδεικνύει" τις ικανότητες και δυνατότητες του συστήματος σας και μάλιστα πιθανόν αποσπασματικά και όχι στην ολότητα τους αυτές τις ικανότητες . Αυτό όπως καταλαβαίνεις θα σας καθιστούσε Χαι Εντάδες στην θέση των Χαι Εντάδων τους οποίους "κατακεραυνώνετε" κατά καιρούς. Κανονικά δεν πρέπει να το κάνετε ούτε στις ταινίες αλλά να, μιλάμε για "μουσική" δήθεν και δήθεν την αντιμετωπίζετε αλλιώς στο θέμα αυτό , ενώ πάλι δεν θα έπρεπε.

Σου απάντησα Bhutia style (αλλά με αντίθετη πρόθεση κατάδειξης θεματολογικής, απο αυτην που συνηθίζει και αρέσκεται να στέκεται. Και ο Bhutia είναι και απο τις "ήπιες" περιπτώσεις και τουλάχιστον πιστεύει ότι έχει την τεχνική ορθότητα απο πίσω του. Εσυ για παράδειγμα είσαι πιο εγκάθετος χα χα. Αλλά και εσύ πάλι καλός είσαι). Για να μην λέτε ότι δεν μαθαίνω.

😀 😀😍
Δεν διαλέγω ταινίες με βάση την τεχνική τους αρτιότητα, η τελευταία που είδα παρεμπιπτόντως ήταν The Big Country :)
Υπάρχουν όμως ταινίες και άλμπουμ που αναδεικνύουν τις αρετές ενός πολυκαναλου και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για έλεγχο της εγκατάστασης.


Ερώτηση. Αν μένεις σε πολυκατοικία με κάφρους γείτονες τα εντοιχισμένα πως θα ακουγονται;
Σε μια τετοια περίπτωση γειτόνων υπάρχουν μεταξύ σοβαρού και αστείου κάποιες πρακτικές
Τους φωνάζεις να δείτε μαζί καμία ταινία. Συνήθως γίνονται περισσότερο ανεκτικοι κατόπιν.
Συνεννοησε για τις ώρες που μπορεις να παίξεις σε μεγαλύτερες σταθμες.
Η άλλη μη ρεαλιστική λύση είναι να αυξήσεις την μάζα των τοιχωμάτων κτλπ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.066
Reaction score
3.090
Εμένα τελευταία μου ήρθαν για τσακωμο και τους έδιωξα από το σπίτι. Κανονική εισβολή για άλλο θέμα όχι για ηχο. Λες να τους πω να δούμε ταινία μαζι; χαχαχα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.783
Κάποιες φορές που είμαι σπίτι και η σύζυγος δουλεύει σε διπλανό δωμάτιο βλέπω καμιά ταινία με ακουστικά. Μπορώ να πω πως τις ευχαριστιέμαι περισσότερο λόγω του εξαιρετικά χαμηλού έως και πεθαμένου noice floor. Ακούω και τον παραμικρό χαμηλής έντασης ήχο. Ακόμα και σε stereo mode δεν με χαλάει θα έλεγα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.910
Reaction score
21.028
Ερώτηση. Αν μένεις σε πολυκατοικία με κάφρους γείτονες τα εντοιχισμένα πως θα ακουγονται;
Ανοίγεις τις τρύπες και φτιάχνεις επένδυση ξύλου με επιφάνεια τουλάχιστον 10cm για να ακουμπάς τον καφέ σου..
Τα ηχεία τ' αφήνεις στην κούτα τσ'.. :p
 

Μηνύματα
4.725
Reaction score
8.236
Εμένα τελευταία μου ήρθαν για τσακωμο και τους έδιωξα από το σπίτι. Κανονική εισβολή για άλλο θέμα όχι για ηχο. Λες να τους πω να δούμε ταινία μαζι; χαχαχα.
Να αλλάξεις διαμέρισμα το σκέφτηκες? :D
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.853
Reaction score
6.509
Γιατί να επιλέξει κάποιος ένα subwoofer με πολλές (ή λιγότερες) δυνατότητες ρύθμισης, αφού έτσι και αλλιώς ότι πρέπει να γίνει θα το κάνει ο AVR/ Pre Pro;
Υπάρχουν καλοί λόγοι.
Σε υπόθεση πως ο AVR/Pre τα κάνει καλά, εκμεταλλεύεσαι την δυνατότητα manual EQ, το ρυθμιζόμενο κατώφλι συχνοτικής απόκρισης.
Σε υπόθεση πως ο AVR/Pre τα κάνει κουραφέξαλα, έχεις την δυνατότητα να τα φέρεις όσο πιο τέλεια γίνονται για την θέση που τα έχεις βάλει.

Και στις 2 περιπτώσεις, τα πράγματα γίνονται καλύτερα με sub που ρυθμίζονται (ή με την προσθήκη miniDSP στην διαδρομή).
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.516
Reaction score
2.079
Οποιος πιστευει οτι μπορει να εντοιχισει σαμπς σωστα με χαμηλοτερο κοστος γιατι μας περισσευει το dsp στα ετοιμα , ας το κανει (ενας ενας τα in wall ομως...γιατι γεμισαμε ) :D
Ας το κάνει, και μετά να μας γράψει... πως ένοιωσε - ιδίως αν ο χώρος είναι ασύμμετρος :D
Νο μάρτζιν φορ έρρορ, έ ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Ερώτηση. Αν μένεις σε πολυκατοικία με κάφρους γείτονες τα εντοιχισμένα πως θα ακουγονται;
Α:κούγεται όπως... η φωνή του κλητήρα καθώς θα σου παραδίδει την αγωγή έξωσης εκ της πολυκατοικίας - εάν κι εφόσον ο εντοιχισμός δεν θα έχει υλοποιηθεί με κατάλληλα παρεμβύσματα μηχανικής απομόνωσης ως προς τα sub... Σε περίπτωση όπου θα έχει ληφθεί ανάλογη μέριμνα επόμενη φροντίδα θα ήταν η μελέτη εγκατάστασης σε θέσεις όπου θα προέκυπτε αμοιβαία εξουδετέρωση επιλεγμένων ιδιορρυθμών. Εάν γίνει και αυτό με βέλτιστο τρόπο τότε θ'αναμενόταν να ενοχλεί σε μικρότερο βαθμό τους γείτονες. Δεν είμαι σε θέση γνωρίζω σε τι βαθμό θα ενοχλούσε η όλη διαδικασία...συγκατοίκους στο ίδιο διαμέρισμα.
Είναι δικό μου φίλε ευτυχώς και δυστυχώς.
Κάτι τέτοιο δεν θ'αναιρούσε το δικαίωμα των υπόλοιπων ενοίκων να συνασπίζονταν υπό την αιγίδα του διαχειριστή για να σε απέπεμπαν.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.053
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top