Hawkwind78's Multichannel System

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Βρε εμένα με κλώτσησε το πικάπ σε λέω. Παίζει ακόμη, τα φτιάχνανε καλά παλιά. Άμα μου κλώτσαγε το σημερινό θα διαλυόταν σε 1000 κομμάτια.

Με αγαπούσε για αυτό το έκανε. 😀 😀 😀

Εγώ Bhutia θα πάρω το 4000 turbo με αεροσυμπιεστές. 😀

Edit: για πλάκα το έγραψα αλλά βλάπω ότι υπάρχει και 4000. 😀
Φρόντισε ό,τι πάρεις να έχει ενσωματωμένο και... αφυγραντήρα για την πολλή υγρασία από τις SET λυχνίες. :sneaky:
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Φρόντισε ό,τι πάρεις να έχει ενσωματωμένο και... αφυγραντήρα για την πολλή υγρασία από τις SET λυχνίες. :sneaky:
Με αφυγραντήρα έχω στατικό στο πλάτερ του πικαπίου όμως. 😀 ¨Ασε, ζω ένα δράμα.Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα. 😀
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.066
Reaction score
3.090
Αγαπητοί φίλοι και συνφορουμιστες, δεν είναι θέμα μόνο το μοντέλο αλλά και το οικονομικό το οποίο δεν είναι απεριόριστο. Πιστεύω από κινέζικα sub που είχα στο παρελθόν και από τα δύο Yamaha yst0030 το svs η ακόμα και δυο είναι η μέρα με την νύχτα.
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Υπάρχουν 12αρια και υπάρχουν και 12ΑΡΙΑ
Πόσα db είπαμε βγάζει το συγκεκριμένο ?
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Yamaha yst0030
Εγώ ένα πάρομοιο κάπως τέτοιο έχω στο υπνοδωμάτιο (κάτσε να πάω να δώ το μοντέλο). Μια χαρά είναι το κακόμοιρο. 😀

Edit : το είδα yst sw 515 λέει.
 

Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.238
Το θέμα είναι για μένα πιο τραβάει πιο προς τα κάτω. Αν έχεις δλδ σούπερ σαμπ αλλά δεν τραβάνε τα ηχεία ή το αντίστροφο τότε έχεις θέμα.
Για να είμαστε και λίγο αυστηροί με τον συνφορουμιτη, πρώτα επιλέγουμε δορυφόρους και μετά βλέπουμε τι σαμπ ή σαμπς θα πάρουμε. Είμαι λάθος @Bhutia ?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.029
Αν έχεις δλδ σούπερ σαμπ αλλά δεν τραβάνε τα ηχεία
Στο αντίστροφο έχεις κυρίως θεματάκι, με δυνατό sub και μέτριο-μικρό ηχείο δεν υπάρχει σοβαρό θέμα..
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Αν κράτησει τα ηχεία που έχει και τα συνδιάσει με το svs ,θα έχει μεγάλη διαφορά στο max spl του συστήματος
Θα αναγκαστεί να παίζει πολύ χαμηλότερα από τις δυνατότητες των ηχείων
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Αν κράτησει τα ηχεία που έχει και τα συνδιάσει με το svs ,θα έχει μεγάλη διαφορά στο max spl του συστήματος
Θα αναγκαστεί να παίζει πολύ χαμηλότερα από τις δυνατότητες των ηχείων
Αυτό είναι λάθος.
Τα ηχεία μπορούν αναπαράξουν συγκεκριμένα max spl .
Το sub ή τα subs δεν θα αλλάξουν αυτά τα spl. Απλώς θα απαλλάξουν τους δορυφόρους από τις χαμηλές συχνότητες .
Αν ας πούμε στους 400 κύκλους ο δορυφόρος μπορεί να βγάλει 105 db max , τόσα θα βγάλει και μετά την προσθήκη των subs .
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Το θέμα είναι για μένα πιο τραβάει πιο προς τα κάτω. Αν έχεις δλδ σούπερ σαμπ αλλά δεν τραβάνε τα ηχεία ή το αντίστροφο τότε έχεις θέμα.
Για να είμαστε και λίγο αυστηροί με τον συνφορουμιτη, πρώτα επιλέγουμε δορυφόρους και μετά βλέπουμε τι σαμπ ή σαμπς θα πάρουμε. Είμαι λάθος @Bhutia ?
Διαλέγεις main με γνώμονα το ανώτατο SPL σε συνάρτηση με αρμονικές παραμορφώσεις και απόσταση ακρόασης για την τρίτη οκτάβα. Κατόπιν επιλέγεις sub ικανό ν'ακολουθήσει σε ανώτερες στάθμες για τις δύο πρώτες.
Εγώ ένα πάρομοιο κάπως τέτοιο έχω στο υπνοδωμάτιο (κάτσε να πάω να δώ το μοντέλο). Μια χαρά είναι το κακόμοιρο. 😀

Edit : το είδα yst sw 515 λέει.
Το θέμα μ όλα αυτά τα Yamaha είναι ότι το ενσωματωμένο τους DSP χειραγωγούσε ηλεκτρονικά την απόκριση κατά τρόπον ώστε να προκύπτει αυτή ως προδιαγραφή από χαμηλότερη συχνότητα αλλά με κατώτερο δυναμικό περιθώριο, δηλαδή κατά την άνοδο στη γενική στάθμη το σύστημα του sub ΄΄διαμαρτύρεται΄΄ γρηγορότερα με αυξανόμενες παραμορφώσεις.
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Αυτό είναι λάθος.
Τα ηχεία μπορούν αναπαράξουν συγκεκριμένα max spl .
Το sub ή τα subs δεν θα αλλάξουν αυτά τα spl. Απλώς θα απαλλάξουν τους δορυφόρους από τις χαμηλές συχνότητες .
Αν ας πούμε στους 400 κύκλους ο δορυφόρος μπορεί να βγάλει 105 db max , τόσα θα βγάλει και μετά την προσθήκη των subs .
Ο δορυφόρος θα βγάζει στα 400 105db max και στα 70-80 το sub θα μπορεί μέχρι 90db
Ανηφορική καμπύλη γκουρμέ :p
 

Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.238
Καταρχάς δεν γνωρίζουμε τι δορυφόρους θα επιλέξει και το είδος της ενίσχυσης στην περίπτωση παθητικών.
Μετα κουβεντιάζουμε και για σαμπ. :D
Το κλασσικό πάντως σφάλμα είναι η αγορά ενός βαρβάτου σαμπ που παίζει δυνατά για να το ακούει ο κάτοχος του και αντίο ισορροπία
 

Μηνύματα
1.374
Reaction score
2.285
Αγαπητοί φίλοι και συνφορουμιστες, δεν είναι θέμα μόνο το μοντέλο αλλά και το οικονομικό το οποίο δεν είναι απεριόριστο. Πιστεύω από κινέζικα sub που είχα στο παρελθόν και από τα δύο Yamaha yst0030 το svs η ακόμα και δυο είναι η μέρα με την νύχτα.
Μη μασας. Μεχρι τα 20k που εγραψα σε προηγουμενο ποστ, εχουμε ακομη.
Μολις ξεκινησαν...
Θες 15αρι sub;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Καταρχάς δεν γνωρίζουμε τι δορυφόρους θα επιλέξει και το είδος της ενίσχυσης στην περίπτωση παθητικών.
Μετα κουβεντιάζουμε και για σαμπ. :D
Το κλασσικό πάντως σφάλμα είναι η αγορά ενός βαρβάτου σαμπ που παίζει δυνατά για να το ακούει ο κάτοχος του και αντίο ισορροπία
To βαρβάτο sub βεβαίως παρέχει επιλογή να ρυθμιστεί το δικό του volume σε χαμηλότερη στάθμη ώστε να καταπονείται και να παραμορφώνει λιγότερο αφού θα έχει ευρύτερο δυναμικό περιθώριο.Το ασθενέστερο δεν έχει ανάλογη εναλλακτική.
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
To βαρβάτο sub βεβαίως παρέχει επιλογή να ρυθμιστεί το δικό του volume σε χαμηλότερη στάθμη ώστε να καταπονείται και να παραμορφώνει λιγότερο αφού θα έχει ευρύτερο δυναμικό περιθώριο.Το ασθενέστερο δεν έχει ανάλογη εναλλακτική.
Είναι δηλαδή κάτι σαν αυτό που κάνετε εσείς οι τρανζιστοράτοι που παίρνετε 1000 watt για να παίζει καλά το 0.5 watt (και εάν) ; 😀 😀 😍
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Μη μασας. Μεχρι τα 20k που εγραψα σε προηγουμενο ποστ, εχουμε ακομη.
Μολις ξεκινησαν...
Θες 15αρι sub;
Δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων όσο έξυπνων και στοχευμένων επιλογών
 

Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.238
To βαρβάτο sub βεβαίως παρέχει επιλογή να ρυθμιστεί το δικό του volume σε χαμηλότερη στάθμη ώστε να καταπονείται και να παραμορφώνει λιγότερο αφού θα έχει ευρύτερο δυναμικό περιθώριο.Το ασθενέστερο δεν έχει ανάλογη εναλλακτική.
Ναι. Πάντως για να τεστάρετε τα χαμηλο και το πολυκαναλο σας γενικά καλό είναι να δείτε την ταινία Master and Commander :D
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.082
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top