Hawkwind78's Multichannel System

Μηνύματα
1.337
Reaction score
2.687
Να πω και εγώ ;
Την καλύτερη συμβουλή που θα ήθελα να μου δώσουν, πριν αρχίσω να διαβάζω εδώ μέσα και ήταν πλέον αργά ;
Εφόσον θα κάνεις ανακαίνιση κάντην σε συνδυασμό με φροντίδα του χώρου ,φιλικό σε μουσικές ακροάσεις
Τα λεφτά του treatment θα είναι η πιο καλή επένδυση που έκανες ποτέ
Θα σταματήσεις τις τράμπες πια ,που είναι πηγάδι εξόδων χωρίς πάτο
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.027
Σωστό το teatment αλλά για να περάσει στα μάτια του αντίθετου φίλου πρέπει να δαπανηθεί σεβαστό κεφάλαιο που και πάλι δεν εξασφαλίζει την ομαλή συμβίωση συζύγου - χώρου. Αν δεν δουν σοβαρή τρισδιάστατη απεικόνιση χώρου με το τελικό υλικό - look δεν θα καταλάβουν τίποτα.

Αν μπεις σε έξοδα χώρου δες σοβαρά τα in wall - in ceilling. Αν όχι για τα LCR ώστε να έχεις ευελιξία, τουλάχιστον για όλα τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
1.398
Reaction score
2.342
Χθες έγραψες τον προβληματισμό σου περί τω καλωδίων και σε λιγότερο από 24 ώρες τα βγάζεις για πούλημα;
Πρόσεξε μη το μετανιώσεις μόνο.
Ειδικά με ανακαίνιση, υπάρχουν λύσεις.
Αν μπεις σε έξοδα χώρου δες σοβαρά τα in wall - in ceilling. Αν όχι για τα LCR ώστε να έχεις ευελιξία, τουλάχιστον για όλα τα υπόλοιπα.
Δε θα αυξηθεί πολύ το budget;
 

Μηνύματα
1.337
Reaction score
2.687
Δεν λέμε για τρελό treatment με θεόρατες μπασοπαγίδες και διάχυση να κουτουλάς και να καρφώνεσαι πάνω
Διάτρητες γυψοσανίδες με λίγο υλικό από πίσω είναι οκ
Μελέτη από ειδικό θέλει
Όσο για τα άλλα μέχρι και ο καύκας έχει , είναι πανέμορφα και ακούγονται super
IMG_4945.jpeg
IMG_4944.jpeg
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.922
Reaction score
6.698
Θα κάνω μια δοκιμή να δω αν θα φύγουν κάποια πράγματα που έχω και θα δω τι θα μαζεψω απο χρήματα. Αν το κεφάλαιο είναι καλό θα πάω σε παθητικά. Συμφωνήσαμε με την συζηξ να ανακαινήσουμε το σαλόνι και εκεί θα δω σε τι θα καταλήξω. @billpeppas ενδιαφέρον η πρόταση σου.
Μόνο θέμα στην σειρά το κεντρικό.
Το R400 υποφέρεται.
Σωστό, είναι δυστυχώς το παλιότερο, της σειράς Legend (L400), βεβαίως έχει κανά 1800€ :D
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.078
Reaction score
3.112
Η ανακαίνιση είναι αναγκαία καθότι θα πρέπει να βαφτεί ο χώρος και διορθωθούν ανάγκες με σοβάτισματα κτλ. Είναι μια ευκαιρία για να διορθωθεί και ο χώρος με room treatment. To καλο είναι ότι έχει δει room treatment με διακόσμιση και της άρεσαν οπότε θα γίνει σωστή δουλειά πιστεύω. Επίσης σκέφτομαι στο παιχνίδι να μπεί και επαγγελματίας. Θα δούμε ελέω χρημάτων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.027
Διάτρητες γυψοσανίδες σε κοινόχρηστο χώρο δεν μπαίνουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί κάτι τέτοιο μια γυναίκα. Οι κοινόχρηστοι χώροι βάφονται σε ανοικτόχρωμες αποχρώσεις και η διάτρηση είναι ορατή. Επιπλέον δεν θα καθαρίζει καθόλου εύκολα και θα μαζεύει σκόνη. Αν υπάρχει μια πιθανότητά να γίνει κάτι τέτοιο θα είναι μόνο στο ταβάνι, και αν.

Για τον εντοιχισμό υπάρχουν πολλές λύσεις. Εξαρτάται από το budget, και προφανώς με 2000 ευρώ μόνο τα ηχεία θα πάρει. Αν θέλει να ησυχάσει μια και καλή και με το σύστημα και με τη σύζυγο η λύση είναι μόνο ο εντοιχισμός.

Παραδείγματα στα γρήγορα. Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα, όπως και με οποιοδήποτε κατάστημα.

και άλλα.....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.027
Τις άρεσαν κάτι διακοσμητικές GIK.
Γυψοσανίδες; Έχει η GIK γυψοσανίδες; Μήπως λες panels; Έχει δει από κοντά διάτρητες γυψοσανίδες;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.078
Reaction score
3.112
Γυψοσανίδες; Έχει η GIK γυψοσανίδες; Μήπως λες panels; Έχει δει από κοντά διάτρητες γυψοσανίδες;
Ναι δεν αναφερθηκα σε γυψοσανίδες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.027
Α οκ, μιλούσα για διάτρητες γυψοσανίδες και κατάλαβα πως λες για αυτές.
 



Μηνύματα
1.337
Reaction score
2.687
Διάτρητες γυψοσανίδες σε κοινόχρηστο χώρο δεν μπαίνουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί κάτι τέτοιο μια γυναίκα. Οι κοινόχρηστοι χώροι βάφονται σε ανοικτόχρωμες αποχρώσεις και η διάτρηση είναι ορατή. Επιπλέον δεν θα καθαρίζει καθόλου εύκολα και θα μαζεύει σκόνη. Αν υπάρχει μια πιθανότητά να γίνει κάτι τέτοιο θα είναι μόνο στο ταβάνι, και αν.

Για τον εντοιχισμό υπάρχουν πολλές λύσεις. Εξαρτάται από το budget, και προφανώς με 2000 ευρώ μόνο τα ηχεία θα πάρει. Αν θέλει να ησυχάσει μια και καλή και με το σύστημα και με τη σύζυγο η λύση είναι μόνο ο εντοιχισμός.

Παραδείγματα στα γρήγορα. Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα, όπως και με οποιοδήποτε κατάστημα.

και άλλα.....
Εντάξει δεν είπαμε παντού και όχι αυτές που θες μπατονέτες αυτιών για να τις καθαρίσεις
IMG_4946.jpeg
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.737
Στο ταβάνι άνετα μπαίνουν ολούθε χωρίς θέμα WAF (το έκανε ο κουμπάρος πρόσφατα με πολύ καλά αποτελέσματα), αλλά το κόστος σίγουρα ανεβαίνει.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.978
Reaction score
21.231
Αυτό με το καλωδιομάνι πάντως είναι πρόβλημα για πολλούς.. :(
Ειδικά αν δεν φτιάξεις κάτι dedicated ή τουλάχιστον μόνιμο μπετόν αρμέ σε θέσεις.. ;)
Κάθε φορά που θέλω να κάνω μια αναδιάταξη ή γενικό μου έρχεται να πετάξω όλα τα καλώδια όπως είναι στον κάδο και να κάνω τα ηχεία γλάστρες ή ακουμπιστήρια.. :tongue:
Είναι και ένας από τους κύριους λόγους που δεν αντέχω να συμβιώσω με πολυκάναλο.
Υπομονή, επιμονή, σχεδιασμός και ''σταθερότητα'' χρειάζεται.


Ελπίζω να τα βρεις, εγώ δεν έχω καθόλου απ' αυτά.. 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.131
Reaction score
134.459
Κάτσε να της αρέσουν και όλα γίνονται χιχιχι. Ευτυχώς που δεν διαβάζει avsite χαχαχα
Μας δίνεις λίγο το κινητό της να της δείξουμε κάτι;

Έστω το προφίλ της στο φειζμπουκ.

Φιλικά, ε;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.207
Reaction score
56.321
Καλησπέρα. Το ξέρω θα με κράξετε αλλά σκεφτόμουν να συνδυάσω τον Marantz Cinema 60 με ένα ομοιογενές σύστημα ηχείων παθητικών και να πουλήσω ενεργά και σύνοδα στέρεα. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πολλάπλης χρήσης του χώρου (σαλόνι) έχει γεμίσει ο τόπος καλώδια και μπρίζες και έχω γκρίνιες αλλά και . Η πώληση των παραπάνω μπορεί να καλύψει ένα πολύ καλό πόσο (υπολογιζω κανα διχίλιαρο) και να επενδυθεί σε παθητικά ηχεία. Ο Marantz με καλύπτει ηχητικά και για μουσική και για ταινίες οπότε σκεφτόμουν την λύση αυτή. Τι κατασκευαστή προτείνετε που να μετράει όσο καλυτερα γίνεται; Σκεφτόμουν την Polk Audio μιας και έχω και τα Polk XT90 σαν dolby atmos/height. Αξίζει;
Είμαι ο τελευταίος που θα σε έκραζα αφού ανάλογη σύνθεση εφαρμόζω ... Να ξέρεις όμως ότι άμα το menu στον Marantz Cinema 60 παρέχει δυνατότητα επιλεκτικής απενεργοποίησης εξόδων ηχείων-προενισχυτικών , τότε να κρατήσεις ενεργά με όσα ηχεία ήδη διαθέτεις όλα τα μπροστινά - που θα είχαν κανονικά κοντύτερα interconnect διασύνδεσης- και να έβαζες παθητικά μόνο στα οπίσθια κανάλια..
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.133
Μηνύματα
2.930.068
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top