Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μήπως δηλώνουμε κάπου πως υπάρχει τελικός στο σύστημα??
Σωστα μου φαινονται τα αποτελεσματα που σου βγαζει, εκτος απο τα sub οπου εκει παντα πρεπει να δυναμωσεις αναλογα τα γουστα.
Δεδομενου οτι σε reference σταθμες 105db για τα ηχεια και 115db για το sub οταν θα γυρισεις το volume στο 0 (reference) το audyssey χαμηλωνει και καλιμπραρει βασει αυτης της λογικης. Dynamic eq αν το εχεις στο on λειτουργει θετικα για μενα, καθως λιγο δυσκολο να ακουμε παντα σε τοσο υψηλες σταθμες.
Θα προτεινα να διαβασεις εξονυχιστικα το manual του marantz σου καθως και το manual του audyssey.
Αν εξαιρεσεις τα sub δε βλεπω κατι λαθος.
Τα klipsch με την υψηλη ευαισθησια αλλα και το setup σου γενικοτερα, εκρινε το audyssey κατα τη διαρκεια των test tones οτι εκει πρεπει να ειναι τα levels για να πιασεις 105db σε 0(reference) volume. Αυτο το ανεβαζεις αν θες, αλλα δεν υπαρχει λογος γιατι πολυ απλα αν ανεβασεις τα levels απλα θα πιασεις το reference σε καποια αρνητικη μοναδα (-10 ως 0 για παραδειγμα)
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα από τις μετρήσεις του Audyssey ?

FL: +0.5 (3.33m)
FR: 0.0 (3.33m)
C : -1.0 (3.21m)
Sub: -3.0 (3.57m)
SL: -0.5 (2.22m)
SR: +0.5 (2.49m)

Έκανα και ένα τεστ με το ντεσιμπελόμετρο του κινητού, (γνωρίζω οτι δεν είναι ακριβές, αλλά το πήρα συγκριτικά) με το knob του volume στο 75 τα τεστ tones έδειξαν σε όλα τα ηχεία 69-70db και στο sub 55db
Μια χαρά μου φαίνεται.
Εγώ δοκίμασα και με δεύτερη εφαρμογή από το κινητό για να είμαι ποιο σίγουρος,άμα δεις μερικές σελίδες ποιο πίσω.
 



Μηνύματα
1.094
Reaction score
847
Η ρυθμιση lpf to lfe την εβαλε στα 120
Ετσι δεν δημιουργειται κενο στις συχνοτητες ? δεν πρεπει να μπει στα 150 ωστε να καλυφθουν και τα ατμος που τα βρηκε στα παραπανω hz?
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.751
Reaction score
76.113
ρε παιδιά, εχω την εντύπωση οτι το Audyssey χρησιμοποιεί ως reference τα 75db ....

https://audyssey.zendesk.com/entries/73283-Dynamic-EQ-and-Reference-Level
Στάθμη μετρήσεων τα 75dB, ομιλία 85dB, κορυφές ηχείων 105 και sub 115dB.


Η ρυθμιση lpf to lfe την εβαλε στα 120
Ετσι δεν δημιουργειται κενο στις συχνοτητες ? δεν πρεπει να μπει στα 150 ωστε να καλυφθουν και τα ατμος που τα βρηκε στα παραπανω hz?
Αφορά μόνο το LFE κανάλι. 120Hz πάντα.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
ρε παιδιά, εχω την εντύπωση οτι το Audyssey χρησιμοποιεί ως reference τα 75db ....

https://audyssey.zendesk.com/entries/73283-Dynamic-EQ-and-Reference-Level
Στα 75db γινονται τα test tones κατα τη διαρκεια καλιμπραρισματος του audyssey. Τουλαχιστον τοσο το ειχα μετρησει με το ντεσιμπελομετρο.
Δοκιμασε μετα το καλιμπραρισμα να αναπαραγεις ηχο με το volume στο 0, θα δεις και θα μετρησεις οτι εισαι κοντα στα 105db.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Σωστα μου φαινονται τα αποτελεσματα που σου βγαζει, εκτος απο τα sub οπου εκει παντα πρεπει να δυναμωσεις αναλογα τα γουστα.
Δεδομενου οτι σε reference σταθμες 105db για τα ηχεια και 115db για το sub οταν θα γυρισεις το volume στο 0 (reference) το audyssey χαμηλωνει και καλιμπραρει βασει αυτης της λογικης. Dynamic eq αν το εχεις στο on λειτουργει θετικα για μενα, καθως λιγο δυσκολο να ακουμε παντα σε τοσο υψηλες σταθμες.
Θα προτεινα να διαβασεις εξονυχιστικα το manual του marantz σου καθως και το manual του audyssey.
Αν εξαιρεσεις τα sub δε βλεπω κατι λαθος.
Τα klipsch με την υψηλη ευαισθησια αλλα και το setup σου γενικοτερα, εκρινε το audyssey κατα τη διαρκεια των test tones οτι εκει πρεπει να ειναι τα levels για να πιασεις 105db σε 0(reference) volume. Αυτο το ανεβαζεις αν θες, αλλα δεν υπαρχει λογος γιατι πολυ απλα αν ανεβασεις τα levels απλα θα πιασεις το reference σε καποια αρνητικη μοναδα (-10 ως 0 για παραδειγμα)
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα,

Μάλλον ακόμη έχω καινά επάνω στο θέμα.
Μικροί είμαστε ... έχουμε καιρό μπροστά μας...:p:D

Πάντως είναι αδύνατον να ανέβω σε τέτοιες στάθμες με τους υπολοίπους στην οικογένεια, ούτε κατά διάνοια ... το volume στο 0.

Χθες πχ έθεσα το dyn eg στο on (χαμηλά φυσικά) και αμέσως έπεσε έντονη γρίνια....

Με το ζόρι τα 70 db και όχι για πολύ ώρα φυσικά...
 
Last edited:

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα,

Μάλλον ακόμη έχω καινά επάνω στο θέμα.
Μικροί είμαστε ... έχουμε καιρό μπροστά μας...:p:D

Πάντως είναι αδύνατον να ανέβω σε τέτοιες στάθμες με τους υπολοίπους στην οικογένεια, ούτε κατά διάνοια ... το volume στο 0.

Χθες πχ έθεσα το dyn eg στο on (χαμηλά φυσικά) και αμέσως έπεσε έντονη γρίνια....
Καλα σιγουρα, και γω εκτος απο ταινιες δρασης, marvel heroes κτλ οπου θα ανεβω σε σε τετοιες σταθμες, ολα τα υπολοιπα παιζουν αισθητα πιο κατω.
Η λογικη ομως αυτη ειναι, και οι μετρησεις που σου δινει ειναι σωστες. Τις αποστασεις δες αν σου βγαζει σωστα! Ειναι αρκετα συμαντικο (εκτος απο την αποσταση του sub που την δινει αισθητα πιο μεγαλη)
[DOUBLEPOST=1463389403][/DOUBLEPOST]
Καλα σιγουρα, και γω εκτος απο ταινιες δρασης, marvel heroes κτλ οπου θα ανεβω σε σε τετοιες σταθμες, ολα τα υπολοιπα παιζουν αισθητα πιο κατω.
Η λογικη ομως αυτη ειναι, και οι μετρησεις που σου δινει ειναι σωστες. Τις αποστασεις δες αν σου βγαζει σωστα! Ειναι αρκετα συμαντικο (εκτος απο την αποσταση του sub που την δινει αισθητα πιο μεγαλη)
Για αυτες τις σταθμες ερχεται το dymanic eq για να δωσει ολα αυτα τα δυναμικα που λειπουν επειδη δε μπορουμε λογω περιορισμων σε οικιακο περιβαλλον να φτανουμε στο reference
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Οι αποστάσεις είναι μια χαρά, το sub το διόρθωσα λιγάκι, όντως το έθετε γύρω στα 50 - 60 cm παραπάνω...
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Έχω και κάποια προβληματάκια με το harmony.

Ενώ βλέπει ο marantz την πηγή (φυσικά πάντα μέσω hdmi), πρέπει να τον κλείσω και να τον ξανά ανοίξω για να φέρει και ήχο!
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Εκα
Έχω και κάποια προβληματάκια με το harmony.

Ενώ βλέπει ο marantz την πηγή (φυσικά πάντα μέσω hdmi), πρέπει να τον κλείσω και να τον ξανά ανοίξω για να φέρει και ήχο!
Έκανες το update?
 

Μηνύματα
1.094
Reaction score
847
Τα ηχεια ατμος ειναι τοποθετημενα στην ιδια ευθεια με τα front ,τα μπροστινα σε αποσταση 1 μετρου απο τα front και τα πισω ποιο μπροστα 30 cm απο τα rear back ,ολα στραμμένα προς την θεση ακροασης !
Τα εχω δηλωσει TOP FRONT και REAR
Aν τα δηλωνα FRONT και REAR HEIGHT θα μπορουσα να ενεργοποιησω και το dsx
Υπαρχει καποιο υπερ με αυτο το config η ετσι για να περνα η ωρα?
Ο προβληματισμος μου ειναι ,καθοτι τα μπροστινα με τα ατμος ειναι αρκετα κοντα αν το dsx προσφερει κατι καλυτερο στην επεξεργασια!
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.327
Λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά μπορούμε να τσεκάρουμε με το umik1 και το rew τις στάθμες του κάθε ηχείου ξεχωριστά (να κάνουμε manual calibration δηλαδή) κι αν ναι πως;
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Σχετικά με το update του 7009.

Το μηχάνημα ε΄χει το εξής update στις αντίστοιχες πληροφορίες: 6745-7351-609*-**
και
Βάσει το sn μου, κατέβασα το txt :
Changelog SR7009
Last updated:- 25/03/2015
Firmware Vers: 5325-3022-3032-05 (MZ14-076, SR7009N1B,SR7009N1SG, SR7009T1b, SR7009T1SG )
Due to different hardware, the actual displayed firmware version may be slightly different. Please use the online update function to update your unit to latest version.
1) When the customer is playing music by the Bluetooth connection, the Bluetooth connection is disconnected if a customer skips music or changes the contents
2) When switching from other Functions to Bluetooth, the product might not be reconnected by Bluetooth.
3) The specific music file (DFF file) cannot be played from USB and the media player.
4) When customer skips Player while continuously using the product for a long time, the product might do the latch. (When the signal of Player changes (change of the resolution etc.) while GUI (menu display etc.) is being displayed, the failure might occur.)
5) When the customer connects a specific projector (BenQ/ W1080ST etc. where there is little EDID information for 3D) with AVR via HDMI, 3D image might not be displayed.
6) Even if the customer sets the SleepTimer Setting to All Zone from Mobile App, Sleep Timer operates in ZONE2 only.
7) Even if the customer selects the Ignore in Upgrade Notification displayed by starting the product that doesn't apply Auro 3D Upgrade, Upgrade Message cannot be turned off.
8) When the product is connected to Player and TV via HDMI, Pass Through doesn't operate even if the customer starts Player in the state of CEC Standby.
9) If the customer executed Audyssey Auto Setup during the AirPlay, the product outputs a loud sound from the speaker.
10) The E2 region model of the Auro 3D Upgrade version displays non-supported services (Pandora and SiriusXM) on the Web Control screen.
11) When Amp Assign is set to 9ch, and Pre-out is set to Front, the sound is not output from headphone.
12) When Dynamic Volume is turned off with the AMX command, Dynamic EQ is also disabled.
13) The customer selects the Flickr and will try the play of contents, but the content will not be able to play.
**************************************************************
28.11.2014
Firmware Vers: 5325-3022-3032-05 (MZ14-063, SR7009N1B,SR7009N1SG, SR7009T1b, SR7009T1SG )
1) AVR does not hold the entered "Wired" network menu option after loss of power. When there is a power outage to AVR, router and any network switch in the application when power is restored AVR defaults to the "Wireless" network menu option. When the router and switch complete their boot up sequence AVR doesn't see this connection.
2) When the customer switches the product to standby mode.
2-1) HDMI Pass Through: Off
2-2) HDMI Control: Off
2-3) When the Update GUI is displayed, and chooses "Update Later".
"Update during Standby" are selected. Production displays "Authenticating …." on FL Display continuously after counting 30 seconds.
Note:
If customer’s product installs old firmware, please pull out AC cable from wall socket and choose "Update Now" and update firmware.
3) The product displays a wrong model name on GUI of the setup menu when the customer is setting the language of the GUI display to Swedish.
Note:
When the customer selects Network Setup from Setup Assistant, the failure occurs on the screen of the WAC (Wireless Accessory Configuration) of Setup Assistant. The failure doesn't occur in Wired LAN connection.
4) Even if the customer inserts the headphone to the product, the product outputs the sound from (FL/FR) of the Pre Out terminal.
**************************************************************
07.10.2014
Firmware Vers: 5325-5622-1032-05 (MZ14-051, SR7009N1B,SR7009N1SG, SR7009T1b, SR7009T1SG )
1. MODEL: SR7009/N1B/N1SG
1) The FL display by the Status button pushing during input of Atmos/Dolby TrueHD signal changed to "Atmos/DTHD".
(Before change: "Atmos/DDHD" / *Instruction from Dolby Laboratories and Inc.)
2) When the specific music (Repeat "Sound" and "No sound") inputs to Analog input terminal, unit will go to Standby mode in spite of input enough signal.
Remark: While operating unit until standby on mode, there is no problem to operate button on front panel or Remote controller.
3) Even if the command of Power ON is input to Flasher IN when the set is Standby, the set is not turned on.
Filename:- USB_SR7009N_100100270200-0002.zip
**************************************************************

Κάτι δεν πάει καλά ή μου φαίνεται?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.124
Μηνύματα
2.929.894
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top