Minidsp & Xanadu

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η μέση δυναμική περιοχή των σύγχρονων ηχογραφήσεων, ο μέσος όρος τους, δεν καλύπτει τις απαιτήσεις. Οι καλές ηχογραφήσεις εχουν περισσότερο, οι κακές λιγοτερο, βγαίνει μέση 14db. Αλλα εγω (και φαντάζομαι όλοι μας) θέλω να ακούω ΚΑΙ τις καλές ηχογραφήσεις, άρα δεν με ενδιαφέρει ούτε η μέση τιμή, ούτε τα συμπιεσμενα ποπάκια της εποχής μας. Με ενδιαφέρει να μπορώ να ακούσω τις καλές, το μέγιστο. Πάμε για 20db λοιπον, άσε που εχει και παραπανω.
Και 75db μέση στάθμη δεν βγαζει γούστα. Βαλε 80+.

Τσααααακ, έφτασες τα 100+ κορυφής, χαλλλλλαρά !!!

(Εχω μείνει με την απορία για ποιον ισχυρισμό μου αναφέρθηκες προηγουμένως)
Αν εσύ θέλεις 108 db στην θέση ακρόασης τότε τα ηχεία σου χρειάζεσαι να παράγουν:
α) 118db στο 1 μέτρο, για θέση ακρόασης στα 3 m.
b) 112 db στο 1 μέτρο, για θέση ακρόασης στα 2 m.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Acoustic/isprob2.html


Ενώ τα ενισχυτικά σου θα πρέπει να παράγουν 318 watt για θέση ακρόασης στα 2 μ.

upload_2017-2-5_12-41-20.png


Ενώ για θέση ακρόασης στα 3 m χρειάζεσαι 715 watt.
upload_2017-2-5_12-43-45.png


Y.Γ. Δεν γνωρίζω την ευαισθησία των ηχείων σου, οπότε υπολόγισα με μια συνηθισμένη τιμή.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οπότε θα πρεπει να δεχτεις τον λογο μου (και την υποκειμενική μου αισθηση) για αρχη:
Οριακα συμπιεζουν κοντα στα 110db. Πιο κατω (105-107) ειναι άνετα, ουτε ιχνος συμπιεσης. Ας πει και ο Εαρ που τα ακουσε προσφατα σε φουλ ενταση.
Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι ισχύει το παραπάνω?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.736
Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι ισχύει το παραπάνω?
Ναι, δεν τα υπολόγισες ολα.

Ξαναυπολογισε λοιπον με ολα τα δεδομένα:
  • Θέση ακροασης κάπου στο 2.7m
  • Ενισχυτικά (monoblock) ncore nc400
  • Ύπαρξη sub sb2000 με 12in, 500watt, peak 1000w, κοντά σε τοίχο
  • Τα ηχεία εχουν αποσταση απο τοίχους 70-80cm (βρες το gain)
  • Τα ηχεία παίζουν ως δορυφόροι, μόνο πάνω απο τα 80hz, όχι όλο το φάσμα.
  • (Εχουν αλλαχθεί τουιτερς-crossovers)
  • Προδιαγραφές ηχείων

  • IMG_0802.PNG

Μια χαρά βγαίνουν τα νούμερα οπως βλεπεις.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Με θέση ακρόασης στα 2,7μ χρειάζεσαι 114 db στο ένα μέτρο αντέχουν τα μεγάφωνα σου σε τέτοιες εντάσεις και με τι παραμόρφωση?

Το sub τι παραμόρφωση έχει σε αυτές τις στάθμες?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.542
Σύμφωνα με τις καμπύλες fletcher munson, η ανθρώπινη ακοή παρουσιάζει την ποιό "φλατ" ευαισθησία μεταξύ 70-80 db.
Όχι. Στα 110 ντιμπι.
Φαίνεται κι από το διάγραμμα που ανέβασες.

Δες τα μαζεμένα, ενημερωτικά.
Fletcher-Munson_700W.gif

400px-Lindos4.svg.png

Χμ, στο μαύρο περίγραμμα γράφει τις ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες. Ζόρικα, αλλά διαβάζεται.


Aν αυτοί οι μπαγλαμάδες στην Harman τα λένε καλά, χρειάζονται 14 watt ισχύος για να έχουμε τα 90db στην θέση ακρόασης.
Οι μπαγλαμαδες στην χαρμαν λεν ότι για οικιακή χρήση απαιτείται 1,5 κιλοβάτ.

Τι νούμερα βγάζεις εσύ με τα καλκιουλέιτορς της χαρμαν, είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.736
Με θέση ακρόασης στα 2,7μ χρειάζεσαι 114 db στο ένα μέτρο αντέχουν τα μεγάφωνα σου σε τέτοιες εντάσεις και με τι παραμόρφωση?

Το sub τι παραμόρφωση έχει σε αυτές τις στάθμες?
Λάθος μετράς πάλι, αλλά αυτήν την φορά προς τα πάνω :D

Ισχυρίστηκα 105-107. Από ΔΥΟ ηχεία, όχι από ένα,δεν ακούω μονοφωνικά:D. Στα 2.7 μέτρα. Και μάλιστα δορυφόρους, όχι φουλ ρειντζ. Με σαμπ.
Για ξαναμέτρα να δούμε πως βγαίνει το 114 που λες, εγώ το βγάζω παρακάτω. Εκτός αν εννοείς 114 σύνολο, και από τα δυο. Και πάλι λάθος είναι, ασε που δεν μετράς το room gain τουλάχιστον 3db

Ναι τα μεγάφωνα αντέχουν, δεν έχουν καταστραφεί ακόμα. Ελπίζω να καταστραφούν. :)

Παραμόρφωση ακούγεται, ναι, πάνω όμως από αυτά τα νούμερα.

Για τις παραμορφώσεις των sub, την ακουστοτητα και την σημασία τους σε αυτές τις συχνότητες ξαναδές το βιβλιογραφικά.

Αυτά τα db δεν είναι περίεργο που τα πιάνω, καθόλου. Και πρέπει να τα πιάνουν όλα τα μέτρια συστηματα.

Τα 90db που λες είναι κωμικό νούμερο.

Και κάτι ακόμα. Διαφώνησε όσο θες, είτε έχεις δίκιο είτε όχι. Γιαυτο είμαστε εδώ, να περνάει η ώρα.

Μην αμφισβητείς όμως την αξιοπιστία μου, το έχεις ξανακάνει στο παρελθόν ανεπιτυχώς, υπονοώντας ότι έχω ανεβάσει ψεύτικες μετρήσεις.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σεβομαι το υποβαθρο και τις γνωσεις ΟΛΩΝ των συμετεχοντων σε αυτο το νημα και απορω για το πως γινεται να μην βγαζετε ακρη μεταξυ σας.
Πιστευω οτι η ολη διαφωνια σας βασιζεται στο γεγονος οτι για καποιους η εννοια της υψηλης πιστοτητας εχει αρρηκτη σχεση με τις ρεαλιστικες σταθμες αναπαραγωγης ενω για καποιους αλλους οχι.
Προσωπικα μου ειναι αδιανοητο να συζητω για υψηλη πιστοτητα και σταθμες 85 και 90dB. Μου φαινεται αστειο.
Ποση σημασια μπορει να εχει οποιαδηποτε κουβεντα περι HiFi οταν συζηταμε για τετοιες εντασεις ακροασης που ολα ακουγονται σαν το μουσικο δρωμενο να λαμβανει χωρα ενα τετραγωνο παρακατω.
Θα παρομοιαζα την ακροαση σε τετοια ενταση με την παρακολουθηση ταινιας σε οθονη 21" απο τα 2 μετρα. Ποση σημασια εχει η ποιοτητα της εικονας σε αυτες τις διαστασεις?
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
καλε τι κανετε εδω !! :roflmao:

το subακι σου ολα τα λ7 γιατρε μου...
.....το δε spl καταπληκτικο με αυτο το sub και τις σταθμες που λες...:laugh:




δεν με λες....με τι μετρας σταθμες και λες αυτα τα νουμερα ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.736
Θα παρομοιαζα την ακροαση σε τετοια ενταση με την παρακολουθηση ταινιας σε οθονη 21" απο τα 2 μετρα
CRT?
[DOUBLEPOST=1486304872][/DOUBLEPOST]
καλε τι κανετε εδω !! :roflmao:

το subακι σου ολα τα λ7 γιατρε μου...
.....το δε spl καταπληκτικο με αυτο το sub και τις σταθμες που λες...:laugh:






δεν με λες....με τι μετρας σταθμες και λες αυτα τα νουμερα ?
Η ερώτηση δεν έγινε κατανοητή.
Umik

Οι στάθμες σε μουσικό προγραμμα δεν ειναι σε όλο το φάσμα.

IMG_0799.JPG


Αυτο έπρεπε να το ξέρεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
ελα ρε συ....καλα που μας το εμαθες:roflmao:

.....αυτο το sub ματια μου μετα τα 100db φευγει που το δωματιο......:laugh:

η καμπυλη που ακους ειναι λαθος....και ειναι για χαμηλες εντασεις...

και το umik σου αν μετρας με αυτο διαβαζει λαθος..:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.736
ελα ρε συ....καλα που μας το εμαθες:roflmao:

.....αυτο το sub ματια μου μετα τα 100db φευγει που το δωματιο......:laugh:

η καμπυλη που ακους ειναι λαθος....και ειναι για χαμηλες εντασεις...

και το umik σου αν μετρας με αυτο διαβαζει λαθος..:)
Ναι
Όχι
Όχι
Όχι
:roflmao:
[DOUBLEPOST=1486305525][/DOUBLEPOST]SB-2000 CEA 2010 Results (2 meter RMS)

20Hz 92.1 dB

25Hz 97.1 dB

31.5Hz 102.8 dB

40Hz 108.3 dB

50Hz 108.9 dB

63Hz 109.2 dB
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.736
το συστημα σου ειναι υπεροχο :laugh:
Όχι, ειναι μέτριο.
Ξαναδιάβασε τι εχω γραψει.
Είσαι εκτός θέματος.

Εδώ δεν γίνεται κουβέντα για το σύστημα μου. Γίνεται κουβέντα για τους μικρούς σε ισχύ ενισχυτές σε συνδυασμό με αναίσθητα ηχεία και τους περιορισμούς τους σε δυναμικο εύρος.

Και ναι, το μέτριο σύστημα μου ειναι καλύτερο απο αυτα, όχι γιατι το δικό μου ειναι υπέροχο, (που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει) αλλα γιατι ολα αυτα τα λαμπατοχαιενταδικα ειναι ΓΤΠΚ.
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Αφήνοντας το room gain απόξω , με 64 watts βγαίνουν 106 db από ηχείο ευαισθησίας 89db. Συν άλλα 3db από το άλλο ηχείο πάμε στα 109db στο μέτρο . Συν άλλα 3db στο κάθε ηχείο από το room gain πάμε 109+6=115db στο μέτρο από τα δύο ηχεία. Σωστά?
115db-6db στα 2 μέτρα πάμε στα 109 . Μείον άλλα πες 4db για το 0,7 του μέτρου πάμε στα 105db. Καλά μέχρι εδώ?
Αυτά με ισχύ 64watts στο κανάλι. Με έναν διπλασιασμό ισχύος πας στα 128 watts και στα 109 db ανα ηχείο όπερ 112db από τα δύο ηχεία, +6db το room gain 118db στο μέτρο από τα δύο ηχεία. Τώρα στα 2,7 μέτρα αφαίρεσε 10 db πας στα 108 db και από τα δύο ηχεία και είσαι κοντά στην μέγιστη ισχύ πρόσληψης των ηχείων . Από τα 128 στα 150w που είναι συνιστώμενη ισχύς ενισχυτού δεν παίρνεις ούτε 1db παραπάνω. Αντε και το πηρες. Πας με το ζόρι στα 109 db. Εκεί δηλ σε πλήρη ισχύ το ηχείο θα πρέπει να συμπιέζει αρκετά . Βέβαια με πηνίο 1,1/4 της ίντσας στο midwoofer και 1 ίντσα στο tweeter , πολύ αμφιβάλλω αν μπορεί να φάει τέτοια ισχύ. Θεωρώ δλδ ότι η συμπίεση θα αρχίζει νωρίτερα από τα 105-107db που λες. Πάντα μιλώντας για ηχείο που παίζει δορυφόρος από τους 80 κύκλους και πάνω.
Αυτά χωρίς καμία μομφή προς κύριο ντιμιφούτη.
[DOUBLEPOST=1486307070][/DOUBLEPOST]Αλήθεια στο Cross τι έχεις κάνει ? που κόβεις? με τι κλίση?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.736
Θεωρώ δλδ ότι η συμπίεση θα αρχίζει νωρίτερα από τα 105-107db που λες. Πάντα μιλώντας για ηχείο που παίζει δορυφόρος από τους 80 κύκλους και πάνω.
Αυτά χωρίς καμία μομφή προς κύριο ντιμιφούτη.
[DOUBLEPOST=1486307070][/DOUBLEPOST]Αλήθεια στο Cross τι έχεις κάνει ? που κόβεις? με τι κλίση?
Το cross στα 80, απο το Cambridge.

Καμία μομφή Γιάννη, κανένα προβλημα.

Αν και πιστεύω πως δεν εχεις υπολογίσει σωστα το ρόλο που παίζει το οτι τα ηχεία δεν κουβαλάνε τα κάτω απο τα 80.

Θες να πεις (απο την Αθήνα) οτι συμπιέζει στα 103 στη θέση ακροασης; πες το, (αν και δεν ισχύει...).
Και πιο κάτω; στα 100; ότι πεις. Να το δεχθώ για χάρη της συζήτησης. Δυο διπλασιασμους πιο κάτω.

Τα 100db απέχουν τρομακτικά απο τα 90 που προτείνει ο Χάρης ως αποδεκτό. Χαώδης διαφορά.

Δεν μπορει συστηματα πολλαπλάσιας αξίας να στοχεύουν στα 90db.
Αυτο λεω, και για σένα ΚΚ, ειναι απλό.
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Όχι δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω από ότι έγραψα. Δλδ ότι ένα 7ιντσο midwoofer με πηνίο φωνής 1,1/4 ιντσας και ένα tweeter με 1 ιντσα πηνίο δεν τρώνε 150wrms. Όπως και αν κροσσαριστούν. Ναι από την Αθήνα. Εχω εμπλακεί ενεργά στην επισκευή μέχρι και κατασκευή μεγαφώνων στο παρελθόν και θεωρώ πως , τα 150 wrms είναι way too much. Όχι τίποτα άλλο , αλλά για να μην γίνει ο κώνος μαζί με το πηνίο του 7ιντσου πύραυλος εδάφους αέρος, και το πηνίο με τον θόλο του tweeter στάχτη και μπούρμπερη.
[DOUBLEPOST=1486309138][/DOUBLEPOST]Σκέψου ότι τα δικά μου coral 15ιντσα με 3ιντσα πηνία τα θεωρώ λίγα για σαμπ που τα δουλεύω στο ενεργό μου . Το Mid coral που φοράω στο ενεργό , έχει 4 ιντσες πηνίο και χάλκινο δαχτυλίδι στον πόλο , κάπου στα 98-99db ευαισθησία και ικανότητα πρόσληψης 250wrms. Από 400hz έως 7,5khz.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.021
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top