To σαλόνι του SurfDrifter

Μηνύματα
1.675
Reaction score
1.516
"Αγάπη μου, τον έφτιαξα! Έκανα καθαρισμό επίσης και άλλαξα και τον φακό εξωτερικά και έβαλα το χρυσό αυτο δαχτυλιδι. Απλά απο τον καθαρισμό, εφυγε το Black Gloss του projector και εγινε mat τώρα."
Απάντηση:
Πώπω πόσο άλλαξε η εικόνα τώρα που τον καθάρισες... Καλά από ποιον βρωμιάρη τον είχες αγοράσει?
Σα να πήρες νέο μηχάνημα είναι. Χμ...
Και κάπου εκεί είναι που χάνεις τις αισθήσεις σου και ξυπνάς στο διάδρομο της πολυκατοικίας με ένα καρούμπαλο και παραπέρα μια βαλίτσα και τα ηχεία.
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Ποτέ δεν έχω βάλει cross κάτω ούτε πάνω απο 80Hz, έτσι συνιστάται απο όλους και όχι τυχαία.
Να το κοιτάξεις αυτό Δημητράκη. Δεν υπάρχει πανάκεια λύση . Σε κάθε χώρο και με κάθε ηχείο τα δεδομένα αλλάζουν. Το κροςς στα 80 είναι παπαριές μαρίτσα μου που συστήνουν οι άσχετοι πωλητές ή οι βαριεστημένοι γνώστες προκειμένου να απαλλαγούν από ενοχλητικούς χρήστες. Τα συγκεκριμένα ηχεία μπορούν άνετα να ρυθμιστούν ως large χωρίς κανένα πρόβλημα , εκτός του booming βέβαια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.652
Reaction score
80.738
Να το κοιτάξεις αυτό Δημητράκη. Δεν υπάρχει πανάκεια λύση . Σε κάθε χώρο και με κάθε ηχείο τα δεδομένα αλλάζουν. Το κροςς στα 80 είναι παπαριές μαρίτσα μου που συστήνουν οι άσχετοι πωλητές ή οι βαριεστημένοι γνώστες προκειμένου να απαλλαγούν από ενοχλητικούς χρήστες. Τα συγκεκριμένα ηχεία μπορούν άνετα να ρυθμιστούν ως large χωρίς κανένα πρόβλημα , εκτός του booming βέβαια.
Το booming ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ προβλημα!!! Το σιχαινομαι!!
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Χθες λοιπόν ήρθε και ο @svellinis παρέα να με βοηθήσει και στην μετακίνηση της οθόνης και να παίξουμε σαν παιδάκια που είμαστε.

Στις 2-2,5 ώρες που κάτσαμε, δεν μπορω να πω πως εντυπωσιάστηκα με την εικόνα out-of-the-box, αλλά και με ένα γρηγορο calibration που καναμε, παλι τα ιδια. Κατι μου διαφευγει μάλλον και με βλέπω να κάθομαι σπιτι σημερα.

Κάποιες παρατηρήσεις.

1) Δεν βρηκα ένα color profile που να είναι έτσι διευρυμένο, ώστε να μπορεί να έρθει το πράσινο σωστα. Ακομα και στο off (που υποθέτω είναι το μεγαλυτερο) το πράσινο δεν μπορεί να έρθει θεωρητικά σωστα. Πάντως δεν χρησιμοποιήσαμε το δικό του CMS, αλλα του Lumagen.

2) Το βάλαμε Low Lamp με την ίριδα στο -10. Το Contrast -3, Brightness 8. Mετα το calibration πάντως η εικόνα δεν ήταν καλη. Δεν είχε καλό μαυρο. Υποψιάζομαι ότι φταίει το brightness.

3) Εχω το εξης artifact. Στο μενου του Oppo, στα 2 "'pp" εκπέμπονται δυο λευκες λωρίδες άσπρες αχνές, σαν glow ενα πράγμα. Αν πας κοντά στην οθόνη, γενικά έχει μια τέτοια συμπεριφορά glow στις άκρες.

4) Έχω την εντύπωση ότι το focus δεν μπορει να γίνει 100% καλό. Δηλαδη στα test patterns όταν κάνω focus/defocus στο καλύτερο σημείο δεν φτάνει ποτε να είναι ξυράφι οι γραμμές.

Θα κάτσω να παιξω λιγο τώρα.

Καμιά συμβουλή, με τι settings να ξεκινήσω να ψάχνομαι; Σιγουρα δεν το ξερω το μηχανάκι, αλλα δεν έχω δει αλλο χ500 για να έχω συγκριση να ξέρω.
 






abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.365
Reaction score
96.572
Χαλασμένος είναι.

Σου δίνω τον Epson 9000 τον δικό μου, και μου δίνεις τον χαλασμένο δικό σου και 1000€.

Είσαι; :p
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ευχαριστώ Στάθη! Ορίστε. Αυτός ειναι άνθρωπος. Όχι σαν τους άλλους που θέλετε να μου πάρετε το γλυκούλι μου!
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.365
Reaction score
96.572
Χαλασμένος είναι.

Σου δίνω τον Epson 9000 τον δικό μου, και μου δίνεις τον χαλασμένο δικό σου και 1000€.

Είσαι; :p
Το σκέφτηκες; :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.520
Reaction score
75.209
Γιατί να πάρει το δικό σου σαπάκι και όχι το δικό μου με +500€ μόνο;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.028
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top