To σαλόνι του SurfDrifter

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Mπα... Θα τα κόψω ή στους 60 ή στους 40, γιατι απο 10 λεπτα που έκατσα και εβαλα μουσική, στα χαμηλά το αριστερο ηχειο (λογικο), μπουμάριζε πολυ. Υπάρχει και η λύση της τάπας βέβαια. Η' και η λύση του Καστρουνή!
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Mπορουν να αποθηκευτουν ρυθμισεις ισοσταθμισης διαφορετικες της στερεο απο της πολυκαναλης λειτουργειας?
Και αν ναι αυτο αν περιλαμβανει τις αυτοματες, η τις μανιουαλ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.528
Reaction score
75.248
Είμαι περίεργος: θα τα βάλεις Large ή small στον AVR? ποια θα ειναι η καλύτερη δυνατή επιλογή δεδομένου 1. Οτι ειναι πολυ κοντά στους τοίχους 2. Οτι εχεις πολυ καλό sub 3. Οτι ειναι μεγάλα full range ηχεία.

Θα κανείς μετρήσεις πριν αποφασίσεις?

Small & 80Hz.

Άντε 70Hz πολύ σπάνια.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.528
Reaction score
75.248
Ποτέ δεν έχω βάλει cross κάτω ούτε πάνω απο 80Hz, έτσι συνιστάται απο όλους και όχι τυχαία.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Δεν διαφωνώ και για το 80hZ, απλά εμεις κυριε έχουμε ένα sub μόνο και παλεύομεν με τα στάσιμα, οποτε αν μπορεσει και κανενα ηχειακι να μας βοηθήσει στην εξομάλυνση του FR, τοτε καλοδεχούμενη η βοήθεια!

Αλλα ετσι που τα κοιταζα χθες, μου άρεσαν μεν πολυ, αλλα είναι σαν μενιρ μεσα στο σπίτι. Όντως με τρώει να τα πακετάρω και να τα πάω στην αποθήκη ή στην πεθερά μου. Να γλυτώνω και μετακινήσεις οθόνης και καλιμπραρισμα, κλπ

Mπορουν να αποθηκευτουν ρυθμισεις ισοσταθμισης διαφορετικες της στερεο απο της πολυκαναλης λειτουργειας?
Και αν ναι αυτο αν περιλαμβανει τις αυτοματες, η τις μανιουαλ.
Έχει δύο μνήμες ο AVR, οποτε ναι γίνεται
 


Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
και γω μια χαρα εβλεπα τα βασης στη θεση τους...
σαν να εχει πνιγεί ο χωρος , και μηπως με τοσο στριμωγμα των ηχειων δεν θα υπαρχει θετικο αποτελεσμα..
παντως μοιαζει ομορφο ηχειο
[DOUBLEPOST=1446804221][/DOUBLEPOST]
Όπως το λέει ο 'Mitsy'...



...αδιαπραγμάτευτο....ακόμα κι αν τα main είναι τα '801'....κάτω από 80Hz μόνο το/τα sub !!!
αυτο γιατι ?
αν ηταν ολα τα ηχεια φουλ ρειτζ , και δεν ειχαμε σαμπ , (ας υποθεσουμε οτι ολα θα επιαναν 22 hz) , και υπηρχε φροντδα χωρου δεν θα ηταν καλυτερα?
 




Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
Αν δεν είχαμε sub και ζητούσαμε 100-110dB στα 20-30Hz, σε λίγα δευτερόλεπτα δε θα είχαμε ούτε κώνους woofer. :D
συμφωνω...
απλα μιλαω για την καλυτερη κινηση μπρος πισω , δεξια αριστερα με ολο το φασμα απο ολα τα ηχεια...
υποθεση οτι ολα τα ηχεια δεν θα εχουν τετοιο προβλημα, καταστροφης..

(και γω με δορυφορους παιζω, και λογω κεντρικου το εχω και στα 100..)
 



Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
παντως με ολοκληρωμενο μετα απο προσπαθειες ποτε δεν τα εκοβα κατω απο 80...

με τελικους ομως , καταλαβα μεγαλη διαφορα ..

(και μιλαω για το σεταπ που ειχα με φουλ ρειντζ ηχεια εμπρος πισω κλπ)

στην καταστροφη βαζει το χερακι της η υποοδηγηση τις περισοτερες φορες..
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Mπορουν να αποθηκευτουν ρυθμισεις ισοσταθμισης διαφορετικες της στερεο απο της πολυκαναλης λειτουργειας?
Και αν ναι αυτο αν περιλαμβανει τις αυτοματες, η τις μανιουαλ.
και γω μια χαρα εβλεπα τα βασης στη θεση τους...
σαν να εχει πνιγεί ο χωρος , και μηπως με τοσο στριμωγμα των ηχειων δεν θα υπαρχει θετικο αποτελεσμα..
παντως μοιαζει ομορφο ηχειο
[DOUBLEPOST=1446804221][/DOUBLEPOST]
αυτο γιατι ?
αν ηταν ολα τα ηχεια φουλ ρειτζ , και δεν ειχαμε σαμπ , (ας υποθεσουμε οτι ολα θα επιαναν 22 hz) , και υπηρχε φροντδα χωρου δεν θα ηταν καλυτερα?
Καταρχήν το sub είναι ξεχωριστό κανάλι, οποτε χρειάζεσαι το sub.

Κατα δευτερον, πιστευω πώς και οι sound editors δεν "φορτώνουν" τα καναλια με πολυ χαμηλό και επιλέγουν οι ίδιοι να κάνουν redirect τις χαμηλές απευθείας στο sub. Διαβασα ένα recommendation paper για sound mixers που έλεγε ότι καλό ειναι να στέλνουν απο 80hZ και κάτω στο sub, μιας και τα περισσότερα homecinema χρησιμοποιούν crossovers, κλπ.

Κατα συνέπεια αν συμβαίνει αυτό, είτε το cross είναι στο 40, είτε στο 80 ή full range, το ιδιο πραγμα θα ακους περίπου.
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Βαλτα φουλ ρειντ ολα ,να φερω τα ορειβατικα μου.Καποτε τα ειχα κανει και στο σπιτι μου οποτε εχω τον εξοπλισμο.:D
grandcanyon_kojihirano_shutterstock.jpg
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.810
Reaction score
31.473
Ναι ναι ,να κανουμε κινημα εναντια στον ευνουχισμο των μεγαλων μας ηχειων......
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Όπως το λέει ο 'Mitsy'...



...αδιαπραγμάτευτο....ακόμα κι αν τα main είναι τα '801'....κάτω από 80Hz μόνο το/τα sub !!!
αυτο γιατι ?
Πιστεύω ότι τα παρακάτω θα βοηθήσουν....

magazine1.jpg

magazine2.jpg

magazine3.jpg
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.789
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top