To σαλόνι του SurfDrifter

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.208
Reaction score
82.984
Mπα... Θα τα κόψω ή στους 60 ή στους 40, γιατι απο 10 λεπτα που έκατσα και εβαλα μουσική, στα χαμηλά το αριστερο ηχειο (λογικο), μπουμάριζε πολυ. Υπάρχει και η λύση της τάπας βέβαια. Η' και η λύση του Καστρουνή!
Είμαι περίεργος: θα τα βάλεις Large ή small στον AVR? ποια θα ειναι η καλύτερη δυνατή επιλογή δεδομένου 1. Οτι ειναι πολυ κοντά στους τοίχους 2. Οτι εχεις πολυ καλό sub 3. Οτι ειναι μεγάλα full range ηχεία.

Θα κανείς μετρήσεις πριν αποφασίσεις?
Έκανα προβοκατόρικη ερώτηση έτσι?:punish:

Οπότε δικαιούμαι να πω και γω...

Small και 80hz, οπως προαναφέρθηκε. Το sub με room equalization. Τα ηχεία μισό μέτρο μπροστά να "ξεμαρκαριστουν" και ας μπουν μες στη μέση του σαλονιού. Ούτε για πλάκα να μην μπουν πάλι τα bookshelves αντί για αυτα.

Και μετα φώναξε και τον Καστρουνη οπωσδήποτε
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.308
Reaction score
5.371
Έκανα προβοκατόρικη ερώτηση έτσι?:punish:

Οπότε δικαιούμαι να πω και γω...

Small και 80hz, οπως προαναφέρθηκε. Το sub με room equalization. Τα ηχεία μισό μέτρο μπροστά να "ξεμαρκαριστουν" και ας μπουν μες στη μέση του σαλονιού. Ούτε για πλάκα να μην μπουν πάλι τα bookshelves αντί για αυτα.

Και μετα φώναξε και τον Καστρουνη οπωσδήποτε

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 

Μηνύματα
1.686
Reaction score
1.528
Και γιατί παίρνουμε ηχεία γαϊδούρια και μετα τα δηλώνουμε small;
Makes no sense.
Όχι πως είναι το μονο στο ραδι το χόμπι αυτό δηλαδή...
[DOUBLEPOST=1446842861][/DOUBLEPOST]* χεχ, ριμαδι
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Δεν διαφωνώ και για το 80hZ, απλά εμεις κυριε έχουμε ένα sub μόνο και παλεύομεν με τα στάσιμα, οποτε αν μπορεσει και κανενα ηχειακι να μας βοηθήσει στην εξομάλυνση του FR, τοτε καλοδεχούμενη η βοήθεια!

Αλλα ετσι που τα κοιταζα χθες, μου άρεσαν μεν πολυ, αλλα είναι σαν μενιρ μεσα στο σπίτι. Όντως με τρώει να τα πακετάρω και να τα πάω στην αποθήκη ή στην πεθερά μου. Να γλυτώνω και μετακινήσεις οθόνης και καλιμπραρισμα, κλπ



Έχει δύο μνήμες ο AVR, οποτε ναι γίνεται

Με γειες και γρηγορα στο νεο σπιτι . Βαλτα στην αποθηκη στον χωρο που τα εχεις λειτουργουν σαν μαγνητης για μικρα δαχτυλακια
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Έκανα προβοκατόρικη ερώτηση έτσι?:punish:

Οπότε δικαιούμαι να πω και γω...

Small και 80hz, οπως προαναφέρθηκε. Το sub με room equalization. Τα ηχεία μισό μέτρο μπροστά να "ξεμαρκαριστουν" και ας μπουν μες στη μέση του σαλονιού. Ούτε για πλάκα να μην μπουν πάλι τα bookshelves αντί για αυτα.

Και μετα φώναξε και τον Καστρουνη οπωσδήποτε
Δυο πραγματα είναι σιγουρα σε αυτη τη ζωη. Πως όλοι θα πεθάνουμε καποια στιγμη και πως δεν υπάρχει περιπτωση να βγουν παραέξω τα ηχεια.

Πάντως έχουν εεεενα μπάααασοοοοοοο! Λουκούμι! Πραγματικά για μουσική νιώθεις ότι δεν χρειάζεσαι sub! (Λέμε τώρα!)
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
συμφωνω...
απλα μιλαω για την καλυτερη κινηση μπρος πισω , δεξια αριστερα με ολο το φασμα απο ολα τα ηχεια...
υποθεση οτι ολα τα ηχεια δεν θα εχουν τετοιο προβλημα, καταστροφης..

(και γω με δορυφορους παιζω, και λογω κεντρικου το εχω και στα 100..)
με 2 ικανα sub και ενα καλο ματσαρισμα των ηχειων παιρνεις αυτο που θες και απορεις ..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.332
Reaction score
99.243
Και γιατί παίρνουμε ηχεία γαϊδούρια και μετα τα δηλώνουμε small;
Makes no sense.

Αν δεν είχαμε sub και ζητούσαμε 100-110dB στα 20-30Hz, σε λίγα δευτερόλεπτα δε θα είχαμε ούτε κώνους woofer. :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.208
Reaction score
82.984
Και γιατί παίρνουμε ηχεία γαϊδούρια και μετα τα δηλώνουμε small;
Makes no sense.
Όχι πως είναι το μονο στο ραδι το χόμπι αυτό δηλαδή...
[DOUBLEPOST=1446842861][/DOUBLEPOST]* χεχ, ριμαδι
  1. Γιατί τα sub έχουν μεγάλους ενισχυτές
  2. Γιατί τα sub έχουν woofer με μεγαλύτερη διάμετρο απο των ηχειων μας, και κατασκευασμένο για να διαχειρίζεται τις συγκεκριμένες συχνότητες μονο.
  3. Γιατί τα sub ειναι ενεργά, με ο,τι αυτο συνεπάγεται
  4. Γιατί με τα sub μπορείς να διαχειριστείς καλύτερα τα room modes με τοποθέτηση, dsp, room eq
  5. Γιατί αν τα sub παίξουν τα κάτω απο 80hz τοτε τα λοιπά ηχεία και ο ενισχυτής τους "ξαλαφρωνουν" και παίζουν καλύτερα και δυνατότερα. Ακόμα και τα μεγάλα ηχεία ευνοούνται...
Δεν μου έρχονται άλλα....
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Χθες το πρωι ο γλυκουλης μου RS49 ξεκίνησε από την Βουδαπέστη, με προορισμό την Σόφια. Αν φτάσει σήμερα εκεί, τότε αύριο θα είναι στη Θεσσαλονίκη και θα αναλάβει η ACS (δυστυχώς) να μου τον παραδώσει.
Θέλω να πιστευω πώς δεν θα μείνω αυτο το ΣΚ χωρίς PJ. Λογικά οπως το υπολογίζω Πέμπτη θα τον ξεπακετάρω!

Αντε να τον κρεμάσουμε να δουμε καμια ταινιούλα για να τον δώσουμε φρέσκο για την αγορα του RS400! :D
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Φανταζομαι θα ανοιξεις νεο νημα με τις εντυπωσεις .......
Προβλεπω οτι θα φαμε θα πιουμε και νηστικοι θα κοιμηθουμε .......
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
138 λεπτάκια έμειναν! Από τις 14.00-20.00 μπορώ να παραλάβω απο ACS κοντά στο σπιτι μου! Το σχέδιο είναι να τον πάρω και πριν μπω σπιτι, να πάω στην αποθήκη και να τον ξεπακετάρω και να τον πάρω αγκαλιά και μπώ στο σπιτι.

"Αγάπη μου, τον έφτιαξα! Έκανα καθαρισμό επίσης και άλλαξα και τον φακό εξωτερικά και έβαλα το χρυσό αυτο δαχτυλιδι. Απλά απο τον καθαρισμό, εφυγε το Black Gloss του projector και εγινε mat τώρα."
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
13.223
Reaction score
32.962
Αντε με το καλο , προσοχη μην τον σφιξεις πολυ στην αγκαλια σου :)
 




Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Η σωστή έκφραση είναι: Photos or it didn't happen!
Aλλα η σωστότερη έκφραση είναι η έκφραση της φάτσας της γυναίκας μου, αμα της πω την αλήθεια!
 


Μηνύματα
1.686
Reaction score
1.528
Ως αλήθεια εννοείς ότι ο προβολέας χάλασε όταν τον πήγες για καθάρισμα αλλά επειδή ήταν εντός εγγύησης και επειδή έφταιγε και ο μάστορας της αντιπροσωπείας τελικά στον αντικατέστησαν με τον αντίστοιχο σε καινούργιο?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ως αλήθεια εννοείς ότι ο προβολέας χάλασε όταν τον πήγες για καθάρισμα αλλά επειδή ήταν εντός εγγύησης και επειδή έφταιγε και ο μάστορας της αντιπροσωπείας τελικά στον αντικατέστησαν με τον αντίστοιχο σε καινούργιο?
Αγαπητέ κε. Πανοράμιους

Έτσι ακριβώς είναι, όπως τα λέτε.

Μετα τιμής,
Νίκος Πιλάβιος
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.162
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top