KRELL FPB 400 CX

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.059
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Στηριζω Βλαση με τρελλα και κορδελλα απο κορδελιαστρα ξεματιασμενη και μεγαλωμενη σε ακαπνο περιβαλλον χωρις κατοικιδια....
Τρελοκορινθιε ενα ολοκληρο φορουμ συμπασχει μαζι σου ωρε...
 


Μηνύματα
5.197
Reaction score
19
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Τρελοκορινθιε ενα ολοκληρο φορουμ συμπασχει μαζι σου ωρε...
Ηταν απίστευτη η αίσθηση που "υπήρχε στον αέρα" ρε παιδιά χθες το βράδυ...

έμπαινα στο σάιτ και λες ρε παιδί μου και ήταν έρημοι οι δρόμοι, τα φώτα κλειστά όλα, και στα κρεβατάκια τους νάνι όλοι νωρίς με τα μάτια κατακόκινα και πρησμένα από το κλάμα...

Τέτοιο πράμα δεν το έχω ξανανιώσει στο ίντερνετ...

σαν στην κατασκήνωση στο ΠΙΚΠΑ που μας κλείνανε νωρίς για ύπνο για τιμωρία ενα πράμα ρε παιδί μου απίστευτο...:111:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Για σταθειτε βρε παιδια....επειδη δεν ταιρειαζει η input sensitivity του κρελλ με τον δικο μου προ παει να πει οτι θελει αλλαγη και δεν αξιζει σαν μηχανημα????

(...)
Λοιπόν, άκου με να στα πω δημοσίως -ξέρω πως δεν θα με παρεξηγήσεις- και γαία μηροί μπηχθήτω...

Δεν υπάρχει πρόβλημα ματσαρίσματος με τον προ σου. Στο είπε ο Θέμης, στο είπε -εμμέσως- και ο Άλεξ, στο λέω κι εγώ, ευθέως και χωρίς περιστροφές. Άλλο πράγμα αυτό που προσδοκάς εσύ από τον προενισχυτή, δηλαδή να οδηγεί πλήρως με το ποτ στη θέση "παρά πέντε", άλλο πράγμα αν όντως ο προ οδηγεί τον τελικό, ή όχι. Και ο προ οδηγεί τον τελικό σου, ασχέτως αν χρειάζεται να τον πας στη θέση "και είκοσι". Μπορεί να μη σου αρέσει, μπορεί να μη σου κάθεται στο μάτι, μπορεί επειδής δείχνει να μην έχει "αβάντζο", ή επειδής η παρέα θέλει τον προ να μην πηγαίνει τόσο "ψηλά", και άλλα τέτοια. Οκ, αλλά άλλο αυτό, κι άλλο δεν οδηγεί.

Τώρα, όσον αφορά το ποιος πρέπει να φύγει και ποιος να μείνει, αυτό εξαρτάται από το πόσο σοβαρός ή παπάρας είναι ο κατασκευαστής του ενός και του άλλου. Και ο μεν D' Agostino, είναι όντως σοβαρός, μιας και ανακοινώνει πλήρες σετ προδιαγραφών για τη συσκευή του, ασχέτως αν πουλάει μούρη στη χαϊεντοκοινότητα, φορτώνοντας τον ενισχυτή με τριάντα κιλά φερίτη και χαλκό, τη στιγμή που θα μπορούσε να της βάλει δυό, ή ακόμα και τέσσερα διακοπτικά τροφοδοτικά, κάτι που είναι σε θέση να σχεδιάσει - και μην έχεις καμμιά αμφιβολία γι' αυτό. Αλλά τότες η χαϊεντοκοινότητα θα του γύριζε την πλάτη, επειδής ο ενισχυτής του δεν θα ήταν αρκούντως βαρύς και ογκώδης και μπλα μπλα μπλα, μιας και ξέρει το επίπεδο αυτών, προς τους οποίους απευθύνεται - και μη το παίρνεις προσωπικά!, χαμένε! Έτσι είναι η ζωή, φτιάχνεις κάτι σωστό, και βάζεις και την ανάλογη μούρη, αναλόγως του επιπέδου των πελατών προς τους οποίους απευθύνεσαι.

Αντιθέτως προς τον Dan, ο κατασκευαστής του προ είναι ο παπάρας της υπόθεσης, ασχέτως του πόσο καλά δουλεύει η συσκευή του, μιας και οι προδιαγραφές που ανακοινώνει είναι άρες μάρες κουκουνάρες. Αν ήταν σωστός, και όχι παπάρας, θα ανακοίνωνε ευαισθησία εισόδου και τάση εξόδου, ή τουλάχιστον ένα απ' τα δύο, για να μπορεί ένας χριστιανός να υπολογίσει το άλλο, μιας και μας κάνει τη χάρη να ανακοινώσει το κέρδος, περίπου 12dB λέει, λες και θα του παίρναμε το κεφάλι αν έλεγε ορθά - κοφτά 12, και το μετρημένο κέρδος είναι 10 ή 14. Αντ' αυτού, δεν ανακοινώνει ούτε ευαισθησία -το στοιχειώδες για έναν ενισχυτή, ούτε έξοδο, παρά πετάει κάτι μ@λ@κίες για "DC heaters" και "Choke loaded power supply", λες και είναι καμιά διαστημική τεχνολογία, και άλλα τέτοια, χώρια το "Tube rectified power supply", μη χέ...

Και ούτε θέλει "ρεύμα" στην οδήγησή του ο Krell, με 50ΚΩ αντίσταση ανά πλευρά, τί άλλο θα ακούσουμε πια, γ@μώ την παραμύθα του high end μέσα, γ@μώ...

Ούτως ειπείν, κράτα τον Krell, τον πλήρωσες που τον πλήρωσες.

Αυτά. Πολλά φιλιά και καλές διακοπές. (Μπαίνω στο μπάνιο γιατί μόλις γύρισα απ' το μπάνιο...)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Καλού - κακού, άλλαξε και καμιά λάμπα στο προ, μπας και... Γιατί αν έχεις βάλει μέσα τίποτις NOS αγορασμένες από το Internet για καινούργιες, είναι πολύ πιθανό να έχουν γράψει καμιά δεκαριά χιλιάδες ώρες - μη σου πω και παραπάνω, και ποιος ξέρει σε τί είδους συνθήκες...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.778
Reaction score
12.669
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

ο κατασκευαστής του προ είναι ο παπάρας της υπόθεσης, ασχέτως του πόσο καλά δουλεύει η συσκευή του, μιας και οι προδιαγραφές που ανακοινώνει είναι άρες μάρες κουκουνάρες. Αν ήταν σωστός, και όχι παπάρας, θα ανακοίνωνε ευαισθησία εισόδου και τάση εξόδου, ή τουλάχιστον ένα απ' τα δύο, για να μπορεί ένας χριστιανός να υπολογίσει το άλλο, μιας και μας κάνει τη χάρη να ανακοινώσει το κέρδος, περίπου 12dB λέει, λες και θα του παίρναμε το κεφάλι αν έλεγε ορθά - κοφτά 12, και το μετρημένο κέρδος είναι 10 ή 14. Αντ' αυτού, δεν ανακοινώνει ούτε ευαισθησία -το στοιχειώδες για έναν ενισχυτή, ούτε έξοδο, παρά πετάει κάτι μ@λ@κίες για "DC heaters" και "Choke loaded power supply", λες και είναι καμιά διαστημική τεχνολογία, και άλλα τέτοια, χώρια το "Tube rectified power supply", μη χέ...
Η ευαισθησία εισόδου έχει να κάνει μόνο με την τελική βαθμίδα ώστε να μπορούμε να ξέρουμε αν οι προηγούμενες μονάδες (πηγή και προ) μας αρκούν για να πάρουμε τη μέγιστη ισχύ εξόδου που μπορεί να αποδώσει ο τελικός μας.

Αντίθετα σε μια προενισχυτική βαθμίδα πρέπει να γνωρίζουμε το συντελεστή ενίσχυσης και τη μέγιστη, απαραμόρφωτη, τάση εξόδου ώστε να δούμε αν μπορεί ο συνδυασμός πηγής με τον προενισχυτή μας να οδηγήσει τον τελικό.
Η δεύτερη θεωρώ δεδομένο πως είναι τουλάχιστον 10 Volts.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Αγαπητέ Βλασοκουνελοπνίχτη μου, εκτός από αυτόν...


... εγώ θα δοκίμαζα και αυτόν: :135:



"Αριστοτεχνική" λήψη για να μην φαίνεται πχιός είναι... :138:
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΙΝΚΟΓΚΝΙΤΕ!!!

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ?που χαθηκες μεσα στο καλοκαιρι που ειναι και καυτο?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

και γαία μηροί μπηχθήτω...
http://www.99chan.in/s/src/126272458165.jpg


κατι τετοια κανεις και σε ζηλευουν.Και υπαρχουν και μικρα παιδια που διαβαζουν το ποστ
Και εχουν σφιξει οι ζεστες ...και δεν αντεχεται τετοια καψα
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

και γαία μηροί μπηχθήτω...

κατι τετοια κανεις και σε ζηλευουν.Και υπαρχουν και μικρα παιδια που διαβαζουν το ποστ
Για να μην μπερδεύονται τα μικρά παιδιά λοιπόν, πρόκειται για λάμπα:




Απλά ο Κώστας πολύ σωστά λέει να της αλλάξουμε τα φώτα! :138:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Μωρε Μανωλαρα καλα τα λενε οι σοφοι γεροντες αυτου του τσαρδιου αλλα ποιος τα φταχνει αυτα τα κολπα???


Ιδου η Κορινθος ιδου και το πηδημα (που θα τους ριξεις αν δεν φιλοτιμηθουν να προστρεξουν προς βοηθειαν σου .)
Αλλωστε τον Κωσταυτια θα τον δεις.Κατι μπορει να παιξει.Σκεψου το
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.245
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

μπα, δε κάνω τίποτα, επειδή ακριβώς τον αγαπάω τον κακορίζικο τον αρχικαντέμη χαλιεντά μας, γι'αυτό.:137:

άσε που μας έχει κάνει μάγια κι όλοι ασχολούμαστε με τον καημό του τρελιάρη καλοκαιριάτικα... :136:

να σε πω και κάτι άλλο? χαίρομαι που δε τού'κατσε το κρελόνι, άσε που κάπχιοι κάπχιοι ανάμεσά μας το ξέραμε το αποτέλεσμα προ δοκιμής.:126:

πάει πια καιρός που λέμε κάπχιοι κάπχιοι πως δε χρειάζεται να ακούσεις για να ξέρεις τι πρέπει να πάρεις. Να φωνάζουμε για τα βασικά. Να που η γη γυρίζει....:138:

Να πω λοιπόν κι εγώ την μ@λ@κί@ μου, αφού ξέρω καλά πως δε θα με πάρει στραβά, δε θα με παρεξηγήσει: αν θέλει να δει βελτίωση αξίας 4 χιλιάρικων, που να τιμάει τον ιδρώτα του να φτιάχνει όλη μέρα κι όλη νύχτα δόντια και να παλεύει με επιταγές κι εφορίες και γυναίκα και παιδιά (η γυναίκα δε παίζεται), δεν έχει παρά να πάρει ένα ενεργό κρος και 3 στερεοφονικές διακοπτικές μοντούλες στο μισό ή 1 κιλοβάτ, και με τα ρέστα πακοτίνια. Εκεί να δει πραγματική χειροπιαστή αντικειμενική βελτίωση, βελτίωση να φαν κι οι κότες, όχι παίξε γέλασε, όχι πυκνωτές και κρελοχροιές και παπαριές ολκής. Και τα συμπεράσματά του πως τ'άκουσε το ένα και τ'άλλο κι έχει προτίμηση κάπου, εγώ προσωπικά τά'χω για να περνάω ευχάριστα τα βράδια στο χαβαλέ με τις μπύρες... Ναι, κι η τζεφ ρόλαντ που λέει ο ινκόγκνιτος το γύρισε στα διακοπτικά, αλλά ακόμα νωρίς είναι, υπομονή υπάρχει, γελάει καλύτερα όπχιος γελάει τελευταίος....

Δε πειράζει, εδώ είμαστε κι εδώ θά'μαστε, πρώτα ο θεός δηλαδή, νά'χουμε την υγειά μας. Κάποτε, θα καταλάβει κι αυτός τι φωνάζει πχ ο άλεξ τόσο καιρό... Μέχρι τότε, έχει σίγουρα την αγάπη μας. Μπόλικη, χωρίς δόλο και χωρίς απαιτητό αντίτιμο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Παντως ρε παιδια νομιζω οτι περασατε στο "ντουκου"μια παρατηρηση του Μanos58,που ανεφερε"πως δεν σκεφτηκε καποιος να πει στον Βλασση εαν ματσαρει ο συγκεκριμενος τελικος με τα ηδη υπαρχωντα μηχανηματα".Νομιζω,και συγνωμη που επεμβαινω,οτι απο τους ειδημονες του χωρου θα ηταν το πρωτο που θα επρεπε να θεσουν στον Βλασση σαν σημειο αναφορας,και οχι οτι ο κρελ ειναι σουπερ μηχανακι,κατι που ολοι μας αλλωστε γνωριζουμε!Θα ειχε γλυτωσει τωρα ο ανθρωπος την ολη αυτη κατασταση...
...
να σε πω και κάτι άλλο? χαίρομαι που δε τού'κατσε το κρελόνι, άσε που κάπχιοι κάπχιοι ανάμεσά μας το ξέραμε το αποτέλεσμα προ δοκιμής...:126:
Καθότι ο ίδιος δεν τυγχάνω σοφός,ειδήμων ή γέροντας,αφήνω να μιλήσει το απόσπασμα του παρακάτω λινκ:
http://www.ispania.gr/arthra/logotexnia/586-2009-03-14-13-45-21

Πάντοτε εμποτισμένο από γαλήνια ειρωνεία και χαμογελαστή πίκρα,το μυθιστόρημα αυτό αφηγείται τις περιπέτειες ενός ευπατρίδη της υπαίθρου ο οποίος παρασυρμένος από τα βιβλία με τις ιστορίες των ιπποτών,θέλησε με τη βοήθεια ενός απλοϊκού και πονηρού υπηρέτη ν'αναστήσει τον ηρωικό κόσμο και να επαναλάβει τα ανδραγαθήματα τους.Η ζωηρή φαντασία συνεπικουρούμενη από τις υπερβατικές ιδιοτροπίες του Δον Κιχώτη τον οδηγούν ν'αντιλαμβάνεται τη δυνατότητα ιδεατών περιπετειών από τις πλέον κοινότοπες και καθημερινές καταστάσεις,αντιπαρατιθέμενες διαρκώς με την ευθυκρισία και το προσγειωμένο μυαλό του ιπποκόμου του,ο οποίος-χάρη στο ζωντανό λεξιλόγιο και τις λαϊκές του παροιμίες- αποτελεί το εξισορροπητικό συμπλήρωμα του ευπατρίδη κυρίου του.Παρόλ'αυτά,οι παρανοϊκές μονομαχίες του Δον Κιχώτη ενάντια στα γεννήματα της παραμορφωμένης από τη φαντασία του πραγματικότητας δεν προκαλούν οίκτο,αλλά διεγείρουν τη συμπάθεια και τον σεβασμό του αναγνώστη που παρακολουθεί στο έργο αυτό τον τραγικό και αδιάκοπο αγώνα ενός κινούμενου από ευγενικά ιδανικά ανθρώπου καθώς σκοντάφτει πάνω στη σκληρή πραγματικότητα.Και γι αυτό ακριβώς ο Δον Κιχώτης βρίσκεται πολύ κοντά στη σύγχρονη ευαισθησία.Ενώ ο Θερβάντες ξεκίνησε με πρόθεση να γράψει μία παρωδία των ιστοριών της ιπποσύνης,η εξέλιξη της υπόθεσης δίνει στο μυθιστόρημα αλληγορική σημασία κι εκφραστική δύναμη.Η μετάβαση αυτή γίνεται πιο έκδηλη στο πρόσωπο του Σάντσο:ο ήρωας ξεκινά από το κλασικό λογοτεχνικό πρότυπο του εξυπνάκια και φανφαρόνου εξυπηρετητή γιά ν'αποστασιοποιηθεί από αυτό στη διαδρομή.Εξερευνώντας την εντιμότητα,τον ηρωισμό και την ανιδιοτελή ευγένεια του αφεντικού του αποτάσσεται της δικής του σκαιότητας,ώσπου καταλήγει να γίνει σύμβολο του λαϊκού ορθολογισμού,της πιστής αφοσίωσης και της φιλίας...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

φωτο απο την μπαταρια δεν υπαρχει ?
γιατι αυτος ο τελικος με την μπαταρια ειναι αλλου ...
Μου τηνε μαμίσατε τη φωτό... :139: :142:

Ο Model 8 δεν έχει εναλλακτική τροφοδοσία μπαταρίας. Μόνον O Model 9 (που είναι και monoblock και άρα 4 θηρία αντί για ένα...)

Πάντως προσωπικά είμαι εναντίον των battery p.su., αν έχει κανείς καλό ρεύμα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Μου τηνε μαμίσατε τη φωτό... :139: :142:
...
Πάντως προσωπικά είμαι εναντίον των battery psu,αν έχει κανείς καλό ρεύμα...
Η Μουσική καλή,
Οι στίχοι σας γλυκοί,
Όμως,ο νους σας ΕΚΕΙ!
(Μποστ)
:612:
 

Μηνύματα
20.661
Reaction score
15.798
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Πάντως προσωπικά είμαι εναντίον των battery p.su., αν έχει κανείς καλό ρεύμα...




Το καλο το ρευμα ειναι αυτο το ..."Του Θερτυ"?:118:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.245
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Πάντως προσωπικά είμαι εναντίον των battery p.su....
μπαταρίες έχουν τα ups, τις αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια.
μπαταρίες έχουν τα κινητά μας, τα πετάμε κάθε χρόνο.
μπαταρία έχει το i-pod, κι είναι συνήθως ξεφόρτιστο.

όχι άλλες μπαταρίες! όχι άλλο κάρβουνο....

μπαταρία έχει το ρολόι του μπατίρη, ο σένιος έχει αυτόματο κι ο ψαγμένος ηλιακό.

μπαταρίες νά'χει κι ο ενισχυτής? μα γιατί τέτχια βίτσια? :137::138::137:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.979
Μηνύματα
2.924.658
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top