Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δεν έχεις άδικο σ'αυτά που λες φίλε μου.
Γι αυτό κι εγώ περίμενα 3 μέρες για να το δω με μεγαλύτερη ψυχραιμία και αντικειμενικότητα το Max και να σιγουρευτώ ότι έχει καλύτερη εικόνα από το Prime.
Τώρα όσον αφορά το firmware όλα τα μοντέλα Dune από το παλιότερο μέχρι και τα τελευταία που δοκιμάζουμε τώρα, έχουν ακριβώς το ίδιο.Είναι αρκετά ώριμο πλέον,σε καμία μα καμία περίπτωση δεν υπάρχουν τα αρχικά προβλήματα όπως όταν γινόταν η δοκιμή του Prime.
Βελτιώσεις χρειάζονται και πολλές μάλιστα,bugs υπάρχουν, αλλά το τωρινό firmware σε γενικές γραμμές είναι πολύ σταθερό!
Για τα HDMI καλώδια νομίζω έχει δημιουργήσει παράδοση πλέον η Hdi.Πρέπει να χρησιμοποιεί από τα φθηνότερα που υπάρχουν.
Εκτός αν είμαι τόσο καντέμης που μου τυχαίνουν συνέχεια εμένα (3 dune έχουν περάσει από τα χέρια μου και σε όλα είχα προβλήματα με την hdmi):105:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

ας ξαναγυρίσουμε όμως στις δοκιμές:
Πριν ρίξω έναν υπνάκο το μεσημέρι,έβαλα το Smart B1 στην κρεβατοκάμαρα και του έβαλα το Avatar.Παρότι φοράει το firmware του Αυγούστου το διάβασε αμέσως και το έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τώρα το ripαρω στο mac pro για να δούμε πως παίζει ριπαρισμένο bluray μέσω δικτύου.Θα δοκιμαστεί και το prime σ'αυτό.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.265
Reaction score
97.456
Αν και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα καινούρια έχουν καλύτερη εικόνα από το Prime, θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα σε πιστέψω:136::136::137:
Οι χρόνοι απόκρισης σε αναπαραγωγή bluray έχουν βελτιωθεί?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Re: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Αν και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα καινούρια έχουν καλύτερη εικόνα από το Prime, θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα σε πιστέψω:136::136::137:
Οι χρόνοι απόκρισης σε αναπαραγωγή bluray έχουν βελτιωθεί?
Να την κάνεις Γιάννη και να με πιστέψεις!:116:
Οι χρόνοι απόκρισης στα bluray ανάλογα το δισκάκι.Το Avatar έκανε 1-2 λεπτά μέχρι να μπει στο μενού.Το "The Hauntic In Connecticut" το διάβασε αμέσως σε μερικά δευτερόλεπτα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εδώ μερικές ακόμη φωτο από το μενού του Max με εσωτερικό σκληρό δίσκο πλέον

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Και εδώ από τα artwork των ταινιών στο σκληρό


 

Μηνύματα
3.204
Reaction score
784
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

.Είναι ξεκάθαρο!
Εχω κάνει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και στα 2 players και στο Max έχει μεγαλύτερο βάθος η εικόνα και πιο ζωντανά χρώματα.Είναι ότι καλύτερο έχω δει σε εικόνα ως τώρα!

Ειναι πολυ δυσκολο αυτο που λες και δεν εχει αναφερθει πουθενα.
Μηπως δεν αρατηρησες καλα?
Prime και Max δεν εχουν διαφορες στα ολοκληρωμενα τους σε οτι εχει να κανει με bd playback.
Aν βγαλεις screenshots που να φαινονται οι διαφορες (εστω και σε ζουμ μπας και φανουν καλυτερα) θα το χωνεψω.
Ποσο μαλλον οταν δοκιμαζεις σε 1080ι.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τόσο το max όσο και το prime,αλλά και ο nas MyBookWorld II είναι συνδεδεμένα στο router Airport Extreme που έχει 3 θύρες 1 Gigabit ethernet.
Το 1 Gigabit ethernet support ενεργοποιημένα και στο prime & στο max.Στο mybookworld είναι έτσι κι αλλιώς εργοστασιακά.
Και τα 2 dune (max & prime) έχουν το τελευταίο beta firmware του Σεπτεμβρίου.
Δεν το περίμενα, αλλά πλέον και στα 2 dune με ενεργοποιημένο το 1 Gigabit, οι ταινίες παίζουν χωρίς προβλήματα και με ομαλή κίνηση.Επιπλέον όσοι έχουν δικτυακούς δίσκους με τεράστια συλλογή ταινιών και με artwork θα δουν ότι η πρόσβαση στους φακέλλους με covers,background κλπ γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο.
Δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι με τα τελευταία firmware,ίσως όμως να είναι και θέμα συνεργασίας με μερικά router ή switch.

Οσοι λοιπόν έχετε Dune με χιλιάρι ethernet (1 Gigabit) και αντίστοιχο router ή switch,κατεβάστε την τελευταία έκδοση firmware για το dune σας και ενεργοποιήστε το 1 Gigabit.Στη συνέχεια τεστάρετε με το nas (με 1 gigabit ethernet) ή τον υπολογιστή σας με χιλιάρα κάρτα δικτύου και δείτε αν παίζει ομαλά τις ταινίες και διαβάζει γρήγορα τους φακέλους με τα artwork.Ειδικά όσοι έχετε μεγάλες συλλογές ταινιών.
Είτε δουλεύει ομαλά είτε όχι σ' εσάς,κάντε ένα post εδώ και γράψτε και τι router ή switch έχετε,ώστε να δούμε αν διορθώθηκε με firmware ή υπάρχει ασυμβατότητα με ορισμένα μοντέλα router ή swtch.
Θα το βάλω και στα νήματα του prime & hd center για να το δούνε πιο πολλοί.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ειναι πολυ δυσκολο αυτο που λες και δεν εχει αναφερθει πουθενα.
Μηπως δεν αρατηρησες καλα?
Prime και Max δεν εχουν διαφορες στα ολοκληρωμενα τους σε οτι εχει να κανει με bd playback.
Aν βγαλεις screenshots που να φαινονται οι διαφορες (εστω και σε ζουμ μπας και φανουν καλυτερα) θα το χωνεψω.
Ποσο μαλλον οταν δοκιμαζεις σε 1080ι.
Δοκιμάζω σε 1080p όχι σε 1080i.Ποιός είπε για 1080i?
Το τεστάρω 3 μέρες ακριβώς γιατί ήθελα να σιγουρευτώ!
Θα βάλω screens αργότερα,αλλά δεν είμαι τόσο καλός φωτογράφος δεν ξέρω αν καταφέρω να σας δείξω την διαφορά.
Πάντως την Τετάρτη το βράδυ με το που άνοιξα το Max,η συμβία μου με το που είδε το μενού μόνο του Max (και ενώ γνωρίζει πολύ καλά το prime και την εικόνα του) αυθόρμητα μου λέει "It's very clear"
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Επίσης να σημειώσω για αυτό που έγραψα εχθές σχετικά με το πρόβλημα στον ήχο στα dvd που χανόταν στιγμιαία σε σύνδεση hdmi:
Γύρισα σήμερα το Max στα 8bit και το πρόβλημα δεν υφίσταται πλέον.Στο prime αντίθετα ακόμη και στα 10bit δεν το εμφανίζει καθόλου αυτό το πρόβλημα με τον ήχο στα dvd.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εχθές όλη μέρα έκανα πολλές δοκιμές με το Prime & το Max.
Σχετικά με τον ήχο από Hdmi στα 10 bit που χάνεται στιγμιαία (για το Max),διαπίστωσα ότι δεν το κάνει μόνο στα dvd αλλά και σε αναπαραγωγή αρχείων από τον εσωτερικό σκληρό δίσκο.Σε δισκάκια blu ray και σε streaming από το Nas ή τον υπολογιστή το πρόβλημα αυτό δεν εμφανίζεται.Οταν το γυρνάω στα 8bit όλα είναι οκ με τον ήχο.
Το πρόβλημα υπάρχει μόνο από την hdmi. Από coaxial ή optical ο ήχος δεν κάνει διακοπές.

Με τις ίδιες ρυθμίσεις στο Prime (10bit & ήχο από Hdmi) και τα ίδια αρχεία και dvd για δοκιμή,όλα είναι εντάξει με τον ήχο.

Να σημειώσω ότι δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς:
Αλλαξα καλώδια hdmi,εισόδους hdmi στην τηλεόραση,το καλώδιο hdmi του prime το έβαλα στο max και τι αντίθετο,με όλους τους συνδυασμούς έχουμε την ίδια συμπεριφορά από το Max.
Μάλλον για bug του firmware μου μοιάζει,γιατί αν ήταν προβληματική η hdmi του max θα έκανε διακοπές ο ήχος και στα blu ray και στο streaming από το nas.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ριπάρησα το blu ray του Avatar και το πέρασα στον MyBookWorld.
47.5 GB το αρχείο ασυμπίεστο.Τόσο το Max όσο και το Prime το έπαιξαν χωρίς κανένα πρόβλημα και με επιλογή υποτίτλων μέσω δικτύου με το 1Gigabit ενεργοποιημένο.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ας δούμε λίγο το Smart D1:




Το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει τη δυνατότητα και για εσωτερικό σκληρό δίσκο αλλά όπως γράφει και το manual η εγκατάσταση πρέπει να γίνει από τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο της Hdi και όχι από τον χρήστη.

Και οι 3 usb θύρες του D1 αποδείχθηκαν προβληματικές:
Το wi fi stick της d-link δεν το έβλεπε καθόλου σε καμία θύρα.
Του σύνδεσα και έναν MyPassport 320 GB στην αρχή δεν τον έβλεπε σε καμία θύρα επίσης.Μετά από πολλές προσπάθειες βάλε-βγάλε τον είδε και έπαιζε τα αρχεία του δίσκου αλλά συχνά χανόταν η σύνδεση.
Σε ethernet για δίκτυο δεν πρόλαβα να τον δοκιμάσω.Κατάλαβα ότι επρόκειτο για μηχάνημα με ελλατωματικό hardware και δεν ξαναασχολήθηκα.

Να σημειώσω ότι τόσο ο MyPassport όσο και το d-link wi fi με όλα τα άλλα μηχανήματα (Smart B1,Smart H1 και Max) συνδέθηκαν αμέσως και έπαιξαν χωρίς προβλήματα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Νέο firmware update για το Max αλλά και για τα Smart (η τελευταία beta που κυκλοφορεί για όλα τα players).Τα κατεβάζω τώρα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εδώ η έκδοση για το Max που στην ουσία είναι downgrade μιας και τα νέα χαρακτηριστικα που υπάρχουν στην τελευταία beta του Σεπτεμβρίου απουσιάζουν.Φαίνεται παρατηρήθηκαν κάποια προβλήματα...
Την εγκατέστησα και το μόνο που παρατήρησα είναι ότι δεν κλειδώνω πλέον σε 1080p 60Hz με 10 bit με τίποτα και με κανένα καλώδιο hdmi.Ετσι το γύρισα σε 8bit και κλείδωσα σε 1080p 60 Hz.Κατά τ'άλλα όλα καλά :422:

Version "100828_0034_update1" (the latest recommended version)
Download: dune_firmware_hdmax_100828_0034_update1.dff (ZIP)
Changes since 100828_0034:
- NOTE: Changes from 100916_2027_beta are not included.

- Added "Auto" fan mode. When "Auto" fan mode is used, the fan is
automatically switched on when the internal HDD is installed, and is
switched off when the internal HDD is not installed. Note: in "software
standby" mode, if the internal HDD is installed, the fan is still running
(because the internal HDD activity may take place).
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εγκατέστησα στο Smart B1 την αναβάθμιση Version "100916_2027_beta"
Εδώ όλα είναι άψογα πλέον.
Κλείδωσα σε 1080p 60Hz σε 10bit με rgb limit (ακριβώς τις ρυθμίσεις που έχω στο Prime) και μάλιστα με το εργοστασιακό καλώδιο του Smart B1 !!!

Μιας και το Smart B1 δεν δέχεται εσωτερικό σκληρό δίσκο του έβαλα ένα original dvd για να διαπιστώσω αν παρουσιάζει τα προβλήματα με τις στιγμιαίες διακοπές ήχου μέσω hdmi, που είχε το Max (σε 10 bit πάντα) και ανέφερα σε προηγούμενα post.
Δεν παρατηρήθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα με τον ήχο,ούτε στην αρχή της ταινίας,ούτε αν άλλαζα κεφάλαιο!
Πολύ μου αρέσει το B1 :444:
Αύριο θα αναβαθμίσω και το Smart H1 και θα γράψω πιο αναλυτικά και γι αυτό,αλλά και για το B1 που το δοκίμαζα όλο το απόγευμα σήμερα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Για όλα τα καινούρια players οι προτεινόμενες τιμές από τη Hdi:

Dune HD Max: 499 ευρώ
Dune HD Smart B1:289 ευρώ
Dune HD Smart D1:249 ευρώ
Dune HD Smart H1:229 ευρώ

Ενώ τα παλιότερα μοντέλα που θα συνεχίσουν να παράγονται έχουν προτεινόμενη τιμή:

Dune BD Prime 3.0:399 ευρώ
Dune HD Base 3.0:299 ευρώ

Δεν ξέρω,αλλά νομίζω με την κυκλοφορία των νέων μοντέλων το Base,αν εξαιρέσουμε ότι έχει 1000αρι ethernet (τα Smart έχουν 100αρι) δεν έχει πλέον λόγo ύπαρξης,λόγω... τιμής βεβαίως,βεβαίως!Οχι ότι δεν είναι ένα πολύ καλό player!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Του σύνδεσα και έναν MyPassport 320 GB στην αρχή δεν τον έβλεπε σε καμία θύρα επίσης.Μετά από πολλές προσπάθειες βάλε-βγάλε τον είδε και έπαιζε τα αρχεία του δίσκου αλλά συχνά χανόταν η σύνδεση.
Τα ίδια μας έκανε και εμάς στην έκθεση και με τις usb και με την e-sata.
Πάντως τις φορές που μπορέσαμε και το κάναμε να δουλέψει είναι ταχύτατο στην ανάγνωση των εξωτερικών σκληρών.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι D1 Γιώργο.Τα άλλα smart είναι όντως ταχύτατα με το συγκεκριμένο δίσκο και τον δοκίμασα σε όλα!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Να αναφέρω επίσης ότι τόσο το Max όσο και τα Smart έχουν πλήρη δικαιώματα read/write access σε NTFS εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (usb & e-sata),όπως και τα παλαιότερα μοντέλα άλλωστε,αρκεί να έχει γίνει αναβάθμιση στο firmware.

Φυσικά το format των εξωτερικών δίσκων σε NTFS το κάνουμε στον υπολογιστή,ΟΧΙ στο Dune!
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.966
Μηνύματα
2.924.324
Members
38.117
Νεότερο μέλος
tasnt
Top