Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Θα διαφωνήσω (για πρώτη φορά) με τον φίλτατο incognito σχετικά με την ρύθμιση της αντι-ολίσθησης με βάση τα test records.
Ο λόγος είναι ότι η ολίσθηση δεν δήμιουργείται ΜΟΝΟ από από το βάρος ανάγνωσης σε συνάρτηση με την σημειακή στήριξη του ακτινικού μας, αλλά και με άλλες παραμέτρους που έχουν να κάνουν από την πλευρική αδράνεια του βραχίονα μέχρι και το imbalance (από την λάθος γεωμετρική ρύθμιση της εύρεσης των σημείων μηδενισμού), που άμα τα αναλύσουμε θέλουμε 10 σελίδες.......

Να είσαστε σίγουροι ότι οποιοδήποτε ΛΑΘΟΣ ρύθμισης κάνουμε (από αζιμούθιο ως σημείων μηδενισμού) μπορούμε να τα μαζέψουμε με την ΛΑΘΟΣ ρύθμιση της αντιολίσθησης με "ΟΡΓΑΝΟ¨ ένα test record..... To μόνο που κάνουμε είναι να διορθώνουμε ένα-δύο ΛΑΘΗ με μία ακόμα ΛΑΘΟΣ ρύθμιση για ΣΩΣΤΟ αποτέλεσμα.

"Το αυτοκινητό μας τραβά δεξιά με το φρενάρισμα, αλλά στρίβουμε το τιμόνι αριστερά και πάει ευθεία¨

Το test record (συγνώμη) δεν είναι alligment tool και "μάλλον" να το γράψει κάπου η clearaudio........

PS: Δεν πιστεύω να ξανακυλήσατε στους ακτινικούς..... εχω δει ότι έχεται τον κορυφαίο παράλληλης :105:

Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο με δίσκους χωρίς αυλάκια ή γυάλινους και με τεστ δίσκους εγώ κατέληξα σε αυτό εδώ το οργανάκι που πράγματι δουλεύει.
Μου το σύστησε προσωπικά ο Michael Fremer από το Stereophile και μου άρεσε.

Σας βάζω και το link με τις οδηγίες χρήσης που εξηγούν πως κάνει την δουλειά.
http://www.simplyblack.net/Images/pdf/WallySkaterInstructions.pdf
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

incognito τι γνώμη έχεις για τα direct Rim-drives DC motors?
(9kg πλατώ θέλει να γυρίσει....)

Θα κάναμε πατέντα με... άλλο μοτέρ?




Κυριάκο πιά αντλία έχεις για τον αέρος σου? Τι λες για αυτήν?
http://adanalog.com/index.php?page=...facturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35

Λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ δύο αντλίες Wisa 300 παράλληλα και μετά ένα αεροθυλάκιο 4 Gal και μετά τρία φίλτρα αέρος – water traps.
Την αντλία που μου δείχνεις δεν την ξέρω καθώς υπάρχουν χιλιάδες κατασκευαστές και μοντέλα. Δεν κάνει όμως για μένα διότι χρειάζομαι περίπου 5psi (0,35 bar). Καλά είναι μεγάλο το μπέρδεμα με αυτές τις αντλίες. Τώρα μιλάνε για την MEDO AC0110 πάντα για τον δικό μου βραχίονα. Καλά είμαι και με αυτές που έχω τώρα.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Και αυτό που λέει ο κατασκευαστής?

Note: The anti-skating effect depends upon cartridge design, tonearm design, shape of stylus, distance of stylus from spindle and speed of rotation.

Να πω και εγώ..... το κόψιμο του κάθε δίσκου, οι ανωμαλιές του κάθε δίσκου, το spindle του δίσκου, το είδος του μηχανισμού της αντιολίσθησης.... να το πάμε πιο μακριά? H θερμοκρασία του δωματίου, η υγρασία και πάει λέγοντας.

Δυστυχός όπως γνωρίζεις η ρύθμιση της αντιολίσθησης έχει να διευθετήσει και προβλήματα "τρίτων" (δίσκους το βασικό), από την άλλη όμως.... ότι μπορούμε να κάνουμε κάνουμε και δεν κολάμε με την τέλεια ρύθμιση αντιολίσθησης σε ενάν ακτινικό που εκ κατασκευής έχει πολλούς περιορισμούς. :102:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Το ίδιο φοβάμαι και εγώ......
Αλλο μοτεράκι με belt θα βρούμε?

O παράλληλος αέρος ονομάζεται trans-fi, είναι home made από μικρό κατασκευαστή και έχει πάρει καλά σχόλια

http://www.enjoythemusic.com/magazine/equipment/0408/trans_fi_terminator_tonearm.htm

Ο παραλληλος ειναι ο Terminator 3; Πολύ βραχιονάρα και σχετικά καλή τιμή.
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ δύο αντλίες Wisa 300 παράλληλα και μετά ένα αεροθυλάκιο 4 Gal και μετά τρία φίλτρα αέρος – water traps.
Την αντλία που μου δείχνεις δεν την ξέρω καθώς υπάρχουν χιλιάδες κατασκευαστές και μοντέλα. Δεν κάνει όμως για μένα διότι χρειάζομαι περίπου 5psi (0,35 bar). Καλά είναι μεγάλο το μπέρδεμα με αυτές τις αντλίες. Τώρα μιλάνε για την MEDO AC0110 πάντα για τον δικό μου βραχίονα. Καλά είμαι και με αυτές που έχω τώρα.
Σε ευχαριστώ Κυριάκο. Βγαίνει αυτό το πλατό και με πηγάδι αέρος και κοιτώ πόσα PSI θέλει για βραχίονα και πλατό (9kg) να πάρω καμιά ιδέα :102:
 


Μηνύματα
236
Reaction score
110
Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τον ΕΤ2,5 που για μένα είναι εξαιρετικός και σίγουρα καλλίτερος από οποιονδήποτε παράλληλο σέρβο, αλλά έχει και αυτός τα δικά του. Ο ήχος του δε, είναι τρομερός. Τους μηχανικούς παράλληλους που είχα στο παρελθόν SOUTHER TRI QUARTZ και Goldmund T4 δεν θέλω να τους δω στα μάτια μου.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Λέω να πάω σε air-bearing και να ρισκάρω την ζημιά στην κεφαλή/βελόνα σε περίπτωση απώλειας πίεσης. (αυτός είναι ο φόβος μου)
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τον ΕΤ2,5 που για μένα είναι εξαιρετικός και σίγουρα καλλίτερος από οποιονδήποτε παράλληλο σέρβο, αλλά έχει και αυτός τα δικά του. Ο ήχος του δε, είναι τρομερός. Τους μηχανικούς παράλληλους που είχα στο παρελθόν SOUTHER TRI QUARTZ και Goldmund T4 δεν θέλω να τους δω στα μάτια μου.
Αυτά να τα λές χαμηλόφωνα...... :143:
Εδώ επικρατεί η άποψη ότι το πλατώ γυρνά τον δίσκο, ο βραχίονας βιδώνει την κεφαλή και κάποια riaa κάνει κάτι.
Μία κεφαλή και όλα κάλα.

Φιλικά Γιώργος
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Επιτελους συζητηση για πικαπ σε υψηλο επιπεδο.
Keep the good work guys
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Επιτελους συζητηση για πικαπ σε υψηλο επιπεδο.
Keep the good work guys
Ναι γιατί εσύ νομίζεις ότι είσαι απ'έξω..... :116:
Αλλά δεν μιλάς... τι να σου κάνω :136:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Διαβαζοντας οσα γραφετε νοιωθω Δ'Εθνικη να μην πω τοπικο ερασιτεχνικο.
Οταν ηρθε η ανοιξη του Ιντερνετ και της πληροφοριας ημουνα σε Χαϊφιντελαδικη χειμερια ναρκη και εχω χασει επεισοδια.Αλλα παρακολουθω,εστω και σιωπηλος
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Διαβαζοντας οσα γραφετε νοιωθω Δ'Εθνικη να μην πω τοπικο ερασιτεχνικο.
Οταν ηρθε η ανοιξη του Ιντερνετ και της πληροφοριας ημουνα σε Χαϊφιντελαδικη χειμερια ναρκη και εχω χασει επεισοδια.Αλλα παρακολουθω,εστω και σιωπηλος
Ρε παιδιά μη λέτε τέτοια... ζήτω τα πικαπ και οι βραχίονες :136:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Αυτά να τα λές χαμηλόφωνα...... :143:
Εδώ επικρατεί η άποψη ότι το πλατώ γυρνά τον δίσκο, ο βραχίονας βιδώνει την κεφαλή και κάποια riaa κάνει κάτι.
Μία κεφαλή και όλα κάλα.

Φιλικά Γιώργος

Καλό!!! δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι… μου βάζεις ιδέες. :135:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Λέω να πάω σε air-bearing και να ρισκάρω την ζημιά στην κεφαλή/βελόνα σε περίπτωση απώλειας πίεσης. (αυτός είναι ο φόβος μου)

Μη φοβάσαι αν έχεις βάλει αεροθυλάκιο (ένα ντεπόζιτο με βαμβάκι μέσα που κρατάει αέρα) δεν έχεις τέτοιο φόβο, εκτός αν το αφήσεις να παίζει καμιά ώρα χωρίς αντλια. Μπορώ να σου φτιάξω εγώ αεροθυλακιο είναι πολύ εύκολο. :113:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Ρε παιδιά μη λέτε τέτοια... ζήτω τα πικαπ και οι βραχίονες :136:




ZHTΩ ΤΑ CDιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:138::137::136:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Πολλοί παίρνουν από την ίδια πρίζα ρεύμα για την αντλία και το πικάπ ώστε αν κοπεί το ρεύμα στην αντλία σταματάει και το πλατό. Γιατί έχω νομίζεις δυο αντλίες? Εκτός ότι έχω μεγαλύτερο παραγόμενο όγκο αέρα, άμα την πατήσει η μία αντλία έχω την άλλη...:116:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.930
Reaction score
34.622
Εγω αμα κοπει το ρευμα γυρναω το πλατω με το χερι, μεγααααλη συνηθεια, κ κολλαω τ αυτι στην κεφαλη να ακουω κ καλυτερα τα πριμα...:138::138::138:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Να το κάνεις και με την Koetsu..... θα το εκτιμήσει δεόντος :116:

John μη.......
Εγώ δεν θα την ακουμπούσα καν σε σταματημένο πλατώ
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top