Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

και για την ιστορια θα πω οτι το καλυτερο ever συστημα που εχω ακουσει απο την εδω παρεα ειναι του Kοτσωνη , και δεν πρεπεινα ξεχνουν καποιοι οτι το γαμω πικαπ του το εχει στυσει ο [ασχετος] κατα καποιους Παπας!!!! Οταν ομως το ακουσαν ακομα τον παιζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στον αντιποδα Μανο μου, επρεπε να κανω εγω 414 χλμ και εσυ κοντα 500 χλμ για να γυρισεις εσυ ο ιδιος να μου πεις αδιαφορο!!!!!!!!!! και ολα αυτα για ενα συστημα που ο κατοχος του παντα βαδιζει με την τεκμιριωμενη γνωση!!!!!!!
Αληθεια ειναι Μανο ? ποιο συστημα ειναι αυτο ?
Απαντησε μας.

Του Κωσταυτιά .
Περίμενα να ακούσω τρομερά πράγματα και τελικά δεν με φόβισαν καθόλου.
Μου ήταν παντελώς αδιάφορο
Με απογοήτεψε .
Άψυχο, άσωμο, φλαταδούρα τελείως .


Και τώρα επιτρέψτε μου να πάω να του σκουπίσω τα δάκρυα .
Σαν καλό τσιράκι που είμαι πρέπει να περιποιηθώ τον αφέντη μου όπως κάποιοι ευφυώς υπονόησαν.

25-01-13, 14:34

Μερικές σκέψεις.Αυστηρά προσωπικές .
Παραφράζοντας γνωστή αναρχική ατάκα...."ο καθένας μας έχει τον ήχο που του αξίζει"
Δεν αρνούμαι την πολύ θετική προκατάληψη που έχω για κάθε τι νέο τεχνολογικά .Το θαυμάζω ,το ζηλεύω .
Ετσι λοιπόν και μ'αυτά τα "σκατούλια"άκουγα εξαιρετικά πριν τα συνδέσω.
Τετάρτη μεσημέρι,άμα τη παραλαβή τους,ακρόαση στον Βασίλη με 803 Ματριξ .
Ταχύτητα άψογη,έλεγχος,εστίαση,περιγραφή .
Πρώτη εντύπωση θετική.Ομόφωνα.Αλλά.......
- Κάτι μου λείπει στην μεσαία μου ,λέει ο Βασίλης.
Ξέρει το σύστημα και τον ήχο του καλύτερα από εμένα,δεν συμφώνησα απόλυτα και διατήρησα τις επιφυλάξεις μου .
Χτες βράδυ άκουσα 2 ωρίτσες και καθισμένος στο sweet spot (sic!) και τριγυρνώντας στο σπίτι όπως συνηθίζω.
Η λογική του "παίζουν καλά και σωστά "καρφωμένη στο κεφάλι μου .Θετικές εντυπώσεις ,κόντρα με τον Βασίλη πάλι .
-Ακούς το ίδιο και με τον SPL , επέμενε ο Bill
-Είσαι ευχαριστημένος ,επέμενε ο Bill
-Θα τον αγόραζες ,επέμενε ο Bill
Ναι σε όλα του απάντησα .....αλλά με κρύα καρδιά .Το ερωτηματικό της μεσαίας είχε αρχίσει να με μπολιάζει κι εμένα .
Σήμερα το πρωί αποφασισμένος να το ξεδιαλύνω τραβάω μπροστά το ρακ (ο θεός να το κάνει) και αρχίζω Α/Β τους 2 ενισχυτές στο ίδιο κομμάτι (5 δοκίμασα)
Τελικά συμφώνησα με τον Hitachious .Κι εμένα η μεσαία του δικού μου ενισχυτή μου φαίνεται πιό πλούσια (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).
Δεν διεκδικώ το απόλυτο του χώρου μου,των μηχανημάτων και επίσης της ακροαστικής δεινότητας .Απλά εγώ ευχαριστιέμαι.
Ακούω λάθος λοιπόν η παίζει λάθος το ncore .
Αδυνατώ να δώσω οποιαδήποτε "χρήσιμη απάντηση".
Ίσως η συνήθεια χρόνων,ίσως ο εθισμός σε "εύηχες παραμορφώσεις",ίσως το περίπου του χώρου και των μηχανημάτων,ίσως όλα μαζί αυτά μας οδηγούν σε κάποιο ιδεατό "ήχο"που πρέπει να φοράει τα παπούτσια του φαντάσματος που έχουμε στο κεφάλι μας.

... αδιάφορο
...
Άψυχο, άσωμο, φλαταδούρα τελείως .


...




30-01-13, 01:53

Μετά από ακροάσεις αρκετών ωρών και ημερών (σε περισσότερα του ενός συστήματα) καταλαβαίνω απόλυτα την πίστη κάποιων εδώ μέσα για την ποιότητα και τις δυνατότητες των Ncore.Είναι εργαλεία αναπαραγωγής της μουσικής .
Δεν προτίθεμαι να κάνω οιασδήποτε μορφής κριτική για το πως παίζουν.
Αναθεωρώ πλήρως τα αρχικά μου συμπεράσματα χαρακτηρίζοντας τα επιπόλαιες κρίσεις.
Αν μπορείτε ακούστε τα όσο γίνεται περισσότερο .Και κάντε κατά το δοκούν.
Θα χρησιμοποιήσω ένα νεολογισμό του Κωσταυτιά
Το μηχανάκι παίζει "τραγικοαπίστευτα - απιστευτογαμημένα



Μία από τις διαφορές ανάμεσα σε έναν έξυπνο και σε ένα βλάκα, δεν είναι ότι ο δεύτερος κάνει λάθη ενώ ο πρώτος δεν κάνει.

Είναι ότι ο έξυπνος μαθαίνει μέσα από τα λάθη του, ενώ ο βλάκας παραμένει στουρνάρι καταδικασμένος να τα επαναλαμβάνει διαρκώς, με αυξανόμενη μάλιστα αυτοπεποίθηση - κάτι που αποκαλεί εμπυρία.



Α, και κάτι άλλο...

Ο έξυπνος πολλές φορές δε μαθαίνει μέσα από τα λάθη του κάτι παραπάνω π.χ. για την Ηλεκτρακουστική, αλλά, κυρίως, κάτι παραπάνω για τον εαυτό του.


Η σωστή αντιμετώπιση ενός hobby ως "ταξιδιού", σημαίνει ότι μπαίνουμε σ' αυτό όχι τόσο για να αποκτήσουμε περισσότερα, αλλά για να γίνουμε κάτι περισσότερο από αυτό που ήμασταν.





Και τώρα πάω να πλύνω τα πόδια του Κωσταυτιά με τα δάκρυά μου...







(Γιατρέ, ελπίζω να άλλαξες κάλτσες από τις προάλλες που είχες υπηρεσία)
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μια ηρεμη καλημερα και απο μενα!

Κυριοι ευχαριστω για την μεχρι τωρα φιλοξενια στο av site .

Μια απαντηση θα δωσω στον Μπουτια και μετα αποχωρω.

Αγαπητε ανωνυμε φιλε εννοουσα τους ενισχυτες , και οχι τα πεταλια!!! πιστευω να καταλαβαινεις !!

Ευχαριστω παρα πολυ , και ειλικρινα συγνωμη αν καμια φορα γινομουν εριστικος!! Ξερω οτι δεν ειναι εφικτο αλλα αν γινεται μπορειτε να σβησετε και ολα τα μηνυματα μου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Όλοι κάνουμε λάθη. Κανείς άλλος όμως δε διορθώνει τα λάθη των άλλων μέσα στα threads.
Ίσως να μη θέλει ν'αφήνει τον...ημίθεο να κλαίει.:cry:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μια απαντηση θα δωσω στον Μπουτια και μετα αποχωρω.
Αγαπητε ανωνυμε φιλε εννοουσα τους ενισχυτες , και οχι τα πεταλια!!! πιστευω να καταλαβαινεις !!
Ευχαριστω παρα πολυ , και ειλικρινα συγνωμη αν καμια φορα γινομουν εριστικος!! Ξερω οτι δεν ειναι εφικτο αλλα αν γινεται μπορειτε να σβησετε και ολα τα μηνυματα μου.
Εγώ πάλι είμαι βέβαιος ότι είσαι έξυπνος και καταλαβαίνεις από χιούμορ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Και τώρα πάω να πλύνω τα πόδια του Κωσταυτιά με τα δάκρυά μου...







(Γιατρέ, ελπίζω να άλλαξες κάλτσες από τις προάλλες που είχες υπηρεσία)

έπεσα κάτω μωρή μουρλή, μου βγήκε η μπύρα από τη μύτη!!!!!!!!:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

δε σας το κρύβω, πως πίνω μπύρες εδώ και 3 ώρες! στην υγειά σας!!!!!!! :drinks:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μια ηρεμη καλημερα και απο μενα!

Κυριοι ευχαριστω για την μεχρι τωρα φιλοξενια στο av site .

Μια απαντηση θα δωσω στον Μπουτια και μετα αποχωρω.

Αγαπητε ανωνυμε φιλε εννοουσα τους ενισχυτες , και οχι τα πεταλια!!! πιστευω να καταλαβαινεις !!

Ευχαριστω παρα πολυ , και ειλικρινα συγνωμη αν καμια φορα γινομουν εριστικος!! Ξερω οτι δεν ειναι εφικτο αλλα αν γινεται μπορειτε να σβησετε και ολα τα μηνυματα μου.


Καλά, μλκας είσαι ρε Τακη; :devilish:

Μην κάνεις κανα αστείο και φύγεις, θα σε πατήσω κάτω! :mad:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μια ηρεμη καλημερα και απο μενα!

Κυριοι ευχαριστω για την μεχρι τωρα φιλοξενια στο av site .

Μια απαντηση θα δωσω στον Μπουτια και μετα αποχωρω.

Αγαπητε ανωνυμε φιλε εννοουσα τους ενισχυτες , και οχι τα πεταλια!!! πιστευω να καταλαβαινεις !!

Ευχαριστω παρα πολυ , και ειλικρινα συγνωμη αν καμια φορα γινομουν εριστικος!! Ξερω οτι δεν ειναι εφικτο αλλα αν γινεται μπορειτε να σβησετε και ολα τα μηνυματα μου.

εσύ βρε, τρελό αγόρι, γιατί φόρτωσες τζάμπα κι άδικα; αμαν πχια....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε See for Ίασις.

Αυριο θα γινει ξανα ακροαση μιας ωρας περιπου με τον ncore, στον δικο μου 'αθλιο' και μη ιδανικο χωρο, με τα 'αθλια' συνοδα μου και με τα 'αθλια' καλωδια μου.
Ακροατης θα ειναι φιλος γνωστος συνθετης και μαεστρος κλασικης μουσικης.
Θα ακουσει μονος του, μουσικα εργα στα οποια εχει συμμετασχει, χωρις να ξερει τι παιζει και με τον εναν και με τον αλλο ενισχυτη.
Πιστευω οτι τα συμπερασματα του θα δειξουν κατι πολυ σημαντικο που λεγεται τελικα ΜΟΥΣΙΚΗ.
Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί αναγνώστες δεν θα επιθυμούσαν να μείνει άγνωστη η τελική έκβαση του εγχειρήματος που υποσχέθηκες.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

καλά ρε, που τα βρίσκετε τα λεφτά; ξέρω κάποιον στη ΣΔΟΕ, για να αρχίσω τα τηλέφωνα....
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Καλό μεσημέρι σε όλους... :offtopic:

Για όλα φταίει ο Τράκης... :whistling: :tongue:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Α ρε και να πιναμε ενα καφεδακι στον Ερνεστο τωρα ......................
ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!

αλλα και στο Kitchen Bar δεν θα με χαλαγε καθολου λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαααααααααααααααααααααααααααααααααρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ....να φτιαξει λιγο ο καιρος και εφτασαααααααααααααααααααααααα!!!!!!
Ο Κοτσιδιους μου εχει ταξει φιλοξενια και ακροαση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν κρατιεμαι λεμεεεεεε!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Με το καλο ...
Τελικα τα καλυτερα γινονται εκτος αθηνων !!! Και ακουγονται
βεβαιως λεβεντη μου.......γιαυτο αμα ψηνεσαι ελα για ακροαση .....και ας μην παιζουν καλα(round ποιος?)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:biggrin:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

εσυ ο ιδιος με τη superduper ενισχυταρα ειπες οτι ο ncore πασχη απο υπεραποσβεση.imho δεν υπαρχη τετοιο πραγμα.οταν ενας ενισχυτης κουρευη τις νοτες η εστω τις αρμονικες τους πασχη απο ελλειψη αναλυσης.αλλα παλι η αναλυση ειναι κατι μετρησιμο.οσο μικροτερη η THD+Ν τοσο περισσοτερη η αναλυση.οποτε αυτο που (δεν)ακουσες ειναι οι ουρες (ναι ολοι οι ενισχυτες εχουν ακομα και ο ncore αλλα οσο καλυτεροι τοσο λιγοτερες).

δεν ειδα πουθενα να γραφη ο κωσταυτιας οτι καποιος θα μπει σε περιπετειες αλλα οτι δεν θα μπορεση να τον αξιοποιηση στο 100%.

imho και παλι αυτο ισχυη για ολους τους ενισχυτες ομως.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Φυσικά, ο καθένας για τις "προτιμήσεις" του και τις "ανάγκες" του, εννοείται πως θα έχει δίκιο για την όποια επιλογή του.

Όμως, η ελευθερία επιλογής του καθενός, η οποία εννοείται πως είναι απόλυτα σεβαστή και θεμιτή, δε πρέπει να συγχέεται με το αντικειμενικά ορθό, υπό την έννοια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής.


Πάρε τη Λογική σου και φύγε, κύριε!

Εδώ ασχολούμαστε με audio - το μόνο τεχνικό χόμπυ όπου δεν υπάρχει σαφής αντικειμενικός στόχος - σκοπός.
Και για να σε προλάβω: Δεν θέλουμε ρε φίλε με το ζόρι να έχουμε έναν σαφή στόχο - ούτε καν την υψηλή πιστότητά σας!!...

Αμάν πια!

Δε θέλουμε γιατί, αν ορίσουμε σαφώς τον στόχο, θα μπορούμε να κριθούμε όλοι ως λιγότερο ή περισσότερο αποτυχημένοι (ή επιτυχημένοι, αν προτιμάτε - πάντως ο στόχος είναι... out of reach) χομπίστες με βάση τον στόχο αυτό και όχι με βάση τα λεφτά που έχουμε σκάσει, τους ενισχυτές που έχουμε αλλάξει, τα χρόνια που έχουμε ασχοληθεί (π@π@ριστεί δηλαδή...) ή όποιο άλλο αυθαίρετο κριτήριο θέτει ο καθένας στον εγκέφαλό του.

Και - ΟΧΙ - δεν μας φτάνει να έχουμε την ελευθερία μας να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε με το σύστημά μας. Θέλουμε να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε αλλά αυτό να είναι - με μαγικό τρόπο - ΚΑΙ το απολύτως σωστό, με οποιοδήποτε υποκειμενικό ή αντικειμενικό κριτήριο.

Να στο πω πιο απλά:
Στο audio o καθένας μας ζει σε ένα δικό του παράλληλο σύμπαν όπου οι νόμοι των Μαθημ/κων, της Φυσικής και λοιπών επιστημών ευθυγραμμίζονται απόλυτα με της ψ... του τον χαβά!


Τι δεν καταλαβαίνεις και προσπαθείς συνεχώς να μας θυμίζεις ότι ζούμε όλοι στον ίδιο κόσμο;!
Δεν
ζούμε στον ίδιο κόσμο πλέον! Αν ζούσαμε στον ίδιο κόσμο θα υπήρχαν νικητές και χαμένοι (και αυτό θα πλήγωνε τον ευαίσθητο ψυχισμό μας), οπότε εμείς την "κάναμε", βουτώντας ο καθένας στην πρώτη σκουλυκότρυπα που βρήκε!

Και να σου πω και κάτι; Εϊμαστε πολύ μπροστά....
Μόλις τα τελευταία χρόνια κάποιοι σύγχρονοι παιδαγωγοί κατάλαβαν την αξία μιας σχετική μέθοδου!
Διάβαζε να ξεστραβωθείς: στα παιχνίδια που παίζουν τα μικρά παιδάκια παιδικού και νηπιαγωγείου καλό είναι, λένε, να μην υπάρχουν νικητές και ηττημένοι. Πρέπει να είναι όλοι νικητές - γιατί αλλιώς στεναχωριούνται τα μωρά μας, στιγματίζονται, τους δημιουργούνται κόμπλεξ κλπ κλπ κι από εκεί και πέρα είναι κατηφόρα η ιστορία...!

Η αλήθεια είναι ότι δε συμφωνούν όλοι οι ειδικοί - κάποιοί λένε πώς σε τέτοια παιχνίδια δεν προσπαθείς, δε βελτιώνεσαι και κάτι τέτοια.
Τέλος πάντων, μικρή σημασία έχουν οι διαφωνίες των ειδικών καθώς βλέπω να λύνεται το θέμα σύντομα... Αρκεί να τους δείξει κάποιος τους χαϊεντάδες: Δεν μπορεί να μην υπάρξει ομόφωνη αποδοχή της προσέγγισης αυτής αν δουν πόσο δημοφιλή και ευεργετικά για τον ψυχισμό είναι τα παιχνίδια αυτά σε νήπια 30-40-50 και 60 ετών.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

.....στα παιχνίδια που παίζουν τα μικρά παιδάκια παιδικού και νηπιαγωγείου καλό είναι, λένε, να μην υπάρχουν νικητές και ηττημένοι. Πρέπει να είναι όλοι νικητές - γιατί αλλιώς στεναχωριούνται τα μωρά μας, στιγματίζονται, τους δημιουργούνται κόμπλεξ κλπ κλπ....
Αυτό ρε Κώστα γιατί το είπες... με προβλημάτισε και μου δημιούργησε ενοχές....:cry:

Παρακαλώ να σβηστούν όλα τα μηνύματα μου που έφεραν σε δύσκολη θέση και στεναχώρησαν κάποιους! :frown:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Βρε του Κώστα το σύστημα μπορεί να μην άρεσε σε κάποιους και λογικό είναι αυτό... Hitachi ιντερκονέκτ θα σου στείλω αγοράκι μου... μετά ξαναφωναξέ τους για να φύγουν όλοι χεσμένοι...




Αφού είσαι σε ιερό σκοπό... πιες και καμιά μπύρα για εμάς...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.113
Μηνύματα
2.889.143
Members
37.990
Νεότερο μέλος
Βίκυ Γκλαβά
Top