Klipsch Greek club

Μηνύματα
4.529
Reaction score
7.828
Μια χαρα εισαι τοτε.
Τρικαλα και θα καρα γουσταρεις με την αγορα σου. :D

Εγω ομως κανα pb2000 τίποτα το κερατο μου.
Μαλλον θα παω σε sb2000 που δινει μελος.
Και επειδή ταινιες δεν πολυ βλέπω και το εχω 90% ακροαση μουσικης,θα κανω την κινηση για sb.

Ταινιες εχω ηχομπαρα με sub χαχαχαχα
Να πας σε 2 pb1000 το έχεις σκεφτεί ?
 

D

deleted user 10898

Guest
............αυτο ειναι το καλυτερο βελτιωτικο συμφωνα με το ριτσο (τι ειχε στο μαγαζι του)
ειχε 150 ευρω .......αν θες κοπια.....το βλεπουμε......στρωνει φρεσκαρει πιο καλα απο ολα μαζι (μαλλον τα ειχα ολα).....
[DOUBLEPOST=1520100288][/DOUBLEPOST] View attachment 91166
πωωωωωω μιλαμεεεε .... ένα φρεσκάρισμα θα το εριχνα στο συστημα μου.... αλλα δεν εχω cd player.... μου στελνεις ένα flac? ή δεν κάνει την ίδια δουλειά?
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
πωωωωωω μιλαμεεεε .... ένα φρεσκάρισμα θα το εριχνα στο συστημα μου.... αλλα δεν εχω cd player.... μου στελνεις ένα flac? ή δεν κάνει την ίδια δουλειά?
Μονο με dsd θα κανεις δουλεια!
:D
[DOUBLEPOST=1520105679][/DOUBLEPOST]
Να πας σε 2 pb1000 το έχεις σκεφτεί ?
Γεαπ.
Αλλα φοβάμαι μην εχω μπουμαρισμα.
Αυτο που σκεφτηκα ηταν ενα sb2000 για αρχη κσι εβλεπα για 2ο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
πωωωωωω μιλαμεεεε .... ένα φρεσκάρισμα θα το εριχνα στο συστημα μου.... αλλα δεν εχω cd player.... μου στελνεις ένα flac? ή δεν κάνει την ίδια δουλειά?

βεβαιως και το εχω φλακ........ναι εννοηται κανει.......
 

Μηνύματα
277
Reaction score
320
............αυτο ειναι το καλυτερο βελτιωτικο συμφωνα με το ριτσο (τι ειχε στο μαγαζι του)
ειχε 150 ευρω .......αν θες κοπια.....το βλεπουμε......στρωνει φρεσκαρει πιο καλα απο ολα μαζι (μαλλον τα ειχα ολα).....
[DOUBLEPOST=1520100288][/DOUBLEPOST] View attachment 91166
Τι ειναι αυτο το cd;;;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
οπως ειχε πει ο βαγγελης (ριτσος) απο οσα πραματα εχω εδω μεσα αυτο κανει την πιο μεγαλη διαφορα.....
και την κανει
Γιατι εχω δοκιμασει ολα οσα πουλαει....ειτε στο συστημα μου.....ειτε σε φιλων,......
το δισκακι ειναι τοπ.....δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι το ακριβοτερο......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Η γνώμη μου είναι ότι (πάντα για δαπέδου klipsch) ως προς το χαμηλό, δεν έχουν ανάγκη οποιασδήποτε βοηθείας. Ένα sub ίσως θα χρειασθεί για το τυπικό +1 (ώστε να τηρούμε και τις προδιαγραφές των εκάστοτε μηχανικών ήχου των κινηματογραφικών ταινιών).
Αν δεν μας καλύπτει ούτε και αυτό, αρχικά πρέπει να στραφούμε αλλού και όχι στην εύκολη λύση του sub. Μέγα λάθος. Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση το πρόβλημα βρίσκεται στα ενισχυτικά μας. Δυστυχώς παρ ότι έχουν υψηλή ευαισθησία, θέλουν ....βατ.! Πχ.... δείτε την εικόνα παρακάτω για τα rf 62...

Πριν τους advance λοιπόν, είχα ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα τον C.A. 740a με 2 Χ100 rms πραγματικά μετρημένα βατ.

Δοκιμαστικά λοιπόν για ένα Σαββατοκύριακο ήρθαν οι advance, για άλλη δουλειά είχα περάσει από τον αντιπρόσωπο και ανοίχτηκε συζήτηση και έτσι φόρτωσα τους demo στο πορτμπαγκάζ, έτσι από περιέργεια . Με το ξεκίνημα όμως, του πρώτου αρχείου έσκασε η διαφορά! Έτσι οι demo δεν έφυγαν από το ράφι. Πέρασα απλώς από την εταιρεία για τα τυπικά!. Το πρώτο και αξιοσημείωτο ήταν η απενεργοποίηση του sub διότι από μηδενικής ισχύος γέμιζε ο χώρος (ποιοτικό) χαμηλό. Κατόπιν, άνετα μπορώ να πω ότι βελτιώθηκε και η απόδοση της κόρνας.

Αυτά λοιπόν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τα rf 82 και τα αντίστοιχα της καινούργιας σειράς, ή τα rf 63.

Αν λοιπόν έχετε καινά στο χαμηλό, τώρα ξέρετε από που να ξεκινήσετε!
kl rf62ii.jpg

(ps ------σαν Ξεχωριστό αναφέρεται το 63 (στον τον τυχερό κάτοχο αναφέρομαι))...
 
Last edited:

Μηνύματα
44
Reaction score
38
...και για πες ρε παιδι εσυ με τα βασης τι ακους απο χθες και δεν σου κανει καρδια να πιασεις πληκτρολογιο.....
για πες .......για πες........(
Λοιπόν θα είμαι λιτός περιεκτικός και πολύ σαφής.. δεν χορταίνω να ακούω μουσική και είμαι μονίμως με ένα χαμόγελο!!!!!!:dance2::dance2::boast:
Και επειδή κάποιοι ίσως έχουν την απορία να μάθουν τι μου συνέβη ξαφνικά και να νομίζουν ότι άρχισα τα ναρκωτικά :p θα πω λίγα πράγματα για το πως έφτασα ως εδώ.
Πρίν από μερικές μέρες επισκέφτηκα το σπίτι του μέλους azazil για καφεδάκι μουσικούλα κτλ (παρεπιμπτόντως τα KLF του azazil μαμάνε :neo:) και πάνω στην κουβέντα μου λέει ότι στην αρχή δεν παίζανε έτσι αλλά τα πήγε στο μελος argi και τα βελτίωσε με αποτέλεσμα να πάρει άλλο ηχείο.. ε και επειδή κ εγώ είμαι άνθρωπος που δεν θέλω πολύ για να μπω στην πρίζα αποφάσισα να εμπιστευτώ τα RP-160M μου στον Αργύρη προκειμένου να τα βελτιώσει.
Τα ηχεία ανοίχτηκαν μπήκαν καλύτεροι πυκνωτές και καλωδίωση και πραγματικά φτάσανε στο Θεό!!!
Καλύτερος ήχος παντού!! στα χαμηλά, στα ψηλά, μουσική σκηνή, εικόνα, ανάλυση.. τα πάντα όλα :party:
Το χαμηλό ειδικά έχει σφίξει τόσο πολύ που νομιζω ότι ακούω μεγαλύτερο ηχείο.. έχω ένα SVS για τις χαμηλές αλλά πλέον στο 90% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται καν.
Οι κόρνες γλύκαναν πάρα πολύ κάποια μικροξυσιματάκια δεν υπάρχουν πια και οι φωνές και οι κιθάρες βγαίνουν με εξαιρετική διαύγεια πράγμα που μου αρέσει γιατί ακούω κυρίως blues..
Σε ότι αφορά την κατασκευή του ηχείου απο ότι είπε ο Αργύρης και διαπίστωσα και ιδίοις όμμασι είναι καλή με τις κόρνες να είναι υπεράνω κριτικής.. το μεγάλο φάουλ όμως είναι τα καλώδια. Φτηνό no name καλώδιο που ήταν και οξειδωμένο:smg:... Είναι λογικό λοιπόν έτσι το ηχείο να μην μπορεί να αναδείξει τις αρετές του οι οποίες πραγματικά είναι πάρα πολλές!!!
Αν λοιπον σκέφτεστε να ανβαθμίστε τα klipsch σας τουλαχιστον η αλλαγή καλωδίωσης είναι επβιβλημένη.
Σημειωτέον τα ηχεία είναι ακόμα άστρωτα και όλα αυτά που γράφω τα άκουσα με το καλημέρα. Με μερικές ωρες ακρόαση φυσικά θα ανοίξουν κι΄αλλο.
Ευχαριστώ πολύ τον Αργύρη για τα μαγικά που έκανε στα ηχεία μου και φυσικά τον azazil που μου τον σύστησε :)
 

Μηνύματα
277
Reaction score
320
Η γνώμη μου είναι ότι (πάντα για δαπέδου klipsch) ως προς το χαμηλό, δεν έχουν ανάγκη οποιασδήποτε βοηθείας. Ένα sub ίσως θα χρειασθεί για το τυπικό +1 (ώστε να τηρούμε και τις προδιαγραφές των εκάστοτε μηχανικών ήχου των κινηματογραφικών ταινιών).
Αν δεν μας καλύπτει ούτε και αυτό, αρχικά πρέπει να στραφούμε αλλού και όχι στην εύκολη λύση του sub. Μέγα λάθος. Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση το πρόβλημα βρίσκεται στα ενισχυτικά μας. Δυστυχώς παρ ότι έχουν υψηλή ευαισθησία, θέλουν ....βατ.! Πχ.... δείτε την εικόνα παρακάτω για τα rf 62...

Πριν τους advance λοιπόν, είχα ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα τον C.A. 740a με 2 Χ100 rms πραγματικά μετρημένα βατ.

Δοκιμαστικά λοιπόν για ένα Σαββατοκύριακο ήρθαν οι advance, για άλλη δουλειά είχα περάσει από τον αντιπρόσωπο και ανοίχτηκε συζήτηση και έτσι φόρτωσα τους demo στο πορτμπαγκάζ, έτσι από περιέργεια . Με το ξεκίνημα όμως, του πρώτου αρχείου έσκασε η διαφορά! Έτσι οι demo δεν έφυγαν από το ράφι. Πέρασα απλώς από την εταιρεία για τα τυπικά!. Το πρώτο και αξιοσημείωτο ήταν η απενεργοποίηση του sub διότι από μηδενικής ισχύος γέμιζε ο χώρος (ποιοτικό) χαμηλό. Κατόπιν, άνετα μπορώ να πω ότι βελτιώθηκε και η απόδοση της κόρνας.

Αυτά λοιπόν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τα rf 82 και τα αντίστοιχα της καινούργιας σειράς, ή τα rf 63.

Αν λοιπόν έχετε καινά στο χαμηλό, τώρα ξέρετε από που να ξεκινήσετε!
View attachment 91191

(ps ------σαν Ξεχωριστό αναφέρεται το 63 (στον τον τυχερό κάτοχο αναφέρομαι))...
Πολυ καλα τα rf 62.Τα ακουσα και ημουν ετοιμος να τα παρω.Εκθεσιακα απο μαγαζι.Οι SCORPIONS ηχουσαν υπεροχοι χεχε.Δυναμικα χροιες χαμηλο.Ολα αψογα ξεροντας τι να περιμενω απο ηχο KLIPSCH.Απλα βρηκα τα rf 63 σε καλυτερη τιμη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
Η υπόγα του Αργύρη...... όσοι περάσουν το κατώφλι της, μόνιμα έχουν ένα χαμόγελο, κατά την ακρόαση του συστήματός τους!
Μέσα στους τυχερούς και εγώ...
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Η υπόγα του Αργύρη...... όσοι περάσουν το κατώφλι της, μόνιμα έχουν ένα χαμόγελο, κατά την ακρόαση του συστήματός τους!
Μέσα στους τυχερούς και εγώ...
ακριβώς.. και άμα ακούει τίποτα τέτοια θα πάθει τρελλό κόλλημα !!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
ακουει απο ολα.....(σε αλλο χωρο πλεον) (μονο 2καναλα)...........υποψιν...το πρωτο λογο (και τελευταιο) στο συστημα μας εχει ο χωρος
μπορει να ακυρωσει πολλα πραματα.......απο συχοτητες μεχτι την αναγκη dsp και sub.....
αυτος οτι πει......αλλιως ματωνεις........
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
ακουει απο ολα.....(σε αλλο χωρο πλεον) (μονο 2καναλα)...........υποψιν...το πρωτο λογο (και τελευταιο) στο συστημα μας εχει ο χωρος
μπορει να ακυρωσει πολλα πραματα.......απο συχοτητες μεχτι την αναγκη dsp και sub.....
αυτος οτι πει......αλλιως ματωνεις........
Ετοιμάσου για τα rp280f να τα κανουμε να σκιζουν (|) :D
Οχι οτι δεν παιζουν οπως ειναι,αλλα ξερω οτι θα πανε αλλου με τα κατάλληλα πραγματα μεσα τους.
Ακουσα του Βαγγελα τα ηχεια σημερα και ειπα απλα καμιά σχέση με πριν.
Σε ολα τους τα ηχεια πήγανε αλλου.

Οτι έγραψε παραπάνω ο Βαγγελης!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
αν πειραξεις τα 280 ξεκινα τα ναρκωτικα απο τωρα.....
γιατι το klf ηταν ηχειαρα και απλα ανεβηκε....(ξερω τι λεω)
τα 280 την ακουνε πιο πολυ.........δεν ξερω γιατι....αλλα την ακουνε.........ΤΡΕΛΛΑ
τοσο που θα ανωμαλιωσεις........
του βαγγελη θελει 10 μερουλες.......μετα θα παρει και αυτος τον κακο το δρομο......
το ηχειο του φορεσε πυκνωτες που ακομα δεν ειναι διαθεσιμοι στο εμποριο....
ειναι made in germany .......ενισχυμενοι ......πιθανο να αλλαξει σειρα ο μουντορφ (την σαμπριμ)
και εχει και αντιστασεις .......και κατι ακομα μεσα...(δεν αφησαμε και τιποτα απειραχτο).....
τα ,μπασα του ειναι αλλου.....ειδε τι βγηκε και μπηκε......
οσο περνανε οι ωρες τοσο θα μεγαλωνει το ηχειο του.......
 
Last edited:

Μηνύματα
4.529
Reaction score
7.828
αν πειραξεις τα 280 ξεκινα τα ναρκωτικα απο τωρα.....
γιατι το klf ηταν ηχειαρα και απλα ανεβηκε....(ξερω τι λεω)
τα 280 την ακουνε πιο πολυ.........δεν ξερω γιατι....αλλα την ακουνε.........ΤΡΕΛΛΑ
τοσο που θα ανωμαλιωσεις........
του βαγγελη θελει 10 μερουλες.......μετα θα παρει και αυτος τον κακο το δρομο......
το ηχειο του φορεσε πυκνωτες που ακομα δεν ειναι διαθεσιμοι στο εμποριο....
ειναι made in germany .......ενισχυμενοι ......πιθανο να αλλαξει σειρα ο μουντορφ (την σαμπριμ)
και εχει και αντιστασεις .......και κατι ακομα μεσα...(δεν αφησαμε και τιποτα απειραχτο).....
τα ,μπασα του ειναι αλλου.....ειδε τι βγηκε και μπηκε......
οσο περνανε οι ωρες τοσο θα μεγαλωνει το ηχειο του.......
Αργύρη λές να αλλάξω τη διεύθυνση αποστολής να έρθουν απευθείας σε εσένα? Πιστεύω το κεντρικό θα είναι το πρώτο που θα αναλάβεις..... είχα καλομάθει με το monitor audio και δεν ξέρω αν σε ποιότητα το rp450 θα το φτάσει
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
κοιτα το κλιπς δεν θα καει....το μονιτορ καιει ριμπον πριν το καταλαβει το ιδιο......
ζησε καμποσο να αξιολογησεις τι εχεις...και το βλεπουμε.........
αλλα ζησε το ηχειο σου.......
τα δυναμικα του κλιπς το μονιτορ δεν τα εχει......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.733
Reaction score
8.745
ακριβώς.. και άμα ακούει τίποτα τέτοια θα πάθει τρελλό κόλλημα !!!
Καλό!!! Όμως,

Εδώ παθαίνω πλάκα με κάτι πιο απλό.... σαν το παρακάτω! Προσέξτε φυσικότητα στο πιάνο και την φωνή!



Μιας και αναφέρατε blues για δείτε και εδώ!

[DOUBLEPOST=1520197719][/DOUBLEPOST]Πετάω λοιπόν στο σύστημα ένα δύο τέτοια και ταξιδεύω σε άλλους κόσμους!
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top