Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Φάε μπόλικη φασολάδα για να πετύχεις μεγάλο δυναμικό εύρος και έλα με την όπισθεν! :tongue:
Θα σε κάνω μήνυση γιατί παρενοχλείς σεκσουαλικώς ανήλικο αστροναύτη, ενώ όλοι μας βασιζόμαστε σε αυτόν κάποτε να Φακ δη μάρσιανς.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Δεν τους ενδιαφέρει η τεχνολογία αλλά η επίδειξη.
Όλους τους ''ψαγμένους''.
Αυτό είναι το χόμπυ τους.

Ιδρώνουν για να αποδείξουν πόσο καλά ακούν.
Πράγμα παντελώς αδιάφορο. Στα όρια της ηλιθιότητας.
Όταν μπορείς να φτιάξεις τάργκετ κερβ μέσο τίμ βιούερ.
Σαν να μαζεύτηκαν πέντε βλαμμένοι και να προσπαθούν να μαντέψουν το μήκος μία τάβλας.
Αντί να πάρουν ένα μέτρο.
Μετά χαίρονται και από πάνω που ο μεγαλύτερος σπ@σ@ρχίδας τους έπεισε για το σωστό μήκος.
Μήπως να το κάνετε θρησκεία;

Όλοι καταλαβαίνουν ότι με τα μάτια μπορείς να κάνεις μια καλή προσέγγιση αλλά σε καμία περίπτωση να μετρήσεις.
Όλοι καταλαβαίνουν ότι με τα χρόνια τα μάτια χαλάνε, ότι δεν βλέπεις καν την τάβλα χωρίς γυαλιά.
Αν είχες κάποιον να σου λέει ότι έχει μήκος 95,7 με το μάτι και ότι το μέτρο σου γράφει λάθος ή είναι αχρείαστο θα τον έστελνες σε ίδρυμα.

Όταν μιλάμε για αυτιά όμως ξαφνικά όλα γίνονται μαγεία.
Τα αυτιά είναι τέλεια. Δεν υπάρχει καλύτερο μέτρο από την ακρίβεια του προσφέρουν τα αυτιά του χαλιεντά. Η επιστήμη δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί. Τα μικρόφωνα δεν μπορούν να μετρήσουν με την ακρίβεια του αυτιού. Υπάρχουν μετρήσεις που τις κάνει μόνο το αυτί.

Όταν μετράς με το παχύμετρο και όχι με το μάτι είσαι λογικός.
Όταν μετράς με το μικρόφωνο και όχι με το αυτί είσαι παράλογος.:headbang:

Η πρώτη επίδειξη που τους ενδιαφέρει είναι να το παίξουν ειδήμονες για το πόσο καλά ακούν.
Η δεύτερη είναι για τα λεφτά που ξοδέψανε.
Μπορείς να πάρεις δυο ενισχυτές.
Ο ένας των 5000€ και ο άλλος των 300€ και να τους ανταλλάξεις σωθικά.
Ο ακριβός πάντα θα παίζει καλύτερα.
ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να καταδεχτούν να ταλαιπωρήσουν τα θεικά αυτιά τους με ένα μαραφέτι που δεν κοστίζει τετραψήφιο ποσό.
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Φάε μπόλικη φασολάδα για να πετύχεις μεγάλο δυναμικό εύρος και έλα με την όπισθεν! :tongue:
Κατόπινι γάμου, έχω εξοπλιστεί με κομπρέσορα λόγω παντοφλοκρατούσας. Λίγα τα ντιμπιά που μπορώ να πετύχω, εκτώς αν η μέτρηση γίνει στο μαγαζί όπου επικρατεί ελευθερία...λόγου. Εκτώς αν περιμένω κανένα πελάτη, οπότε επιστρέφω στο παντοφλοκρατούσα mode και κάνω το μπαρμπούνι.

Είναι κι αυτό, το ξέχασα. Και εδώ τον νιώθω. Ειδικά όταν γέμισα το διά χειρός Μελίδη ρακ μου με άμμο υγιεινής για γατούλες, άκουσα το μπάσο το αληθινό!! Ο Bryston την έχει δει στρατηγός και έχχει τα γούφερ διαρκώς προσοχή, κλα-ρί-νο που έλεγε και ο μακαρίτης ο Βέγγος. Το κακό είναι ότι ο δεύτερος Bryston θα κάτσει στο ξύλινο έπιπλο του σύνθετου και φοβάμαι πολύ για την ανομοιομορφία. Αφού λέω να τους βάλω και τους δύο στο κέντρο και πάνω στο ρακ του Μιχάλη και ας βάλω ενάμισυ μέτρο παραπάνω καλώδιο στον κάθε δρόμο. Το παν είναι η σωστή στήριξη!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα σε κάνω μήνυση γιατί παρενοχλείς σεκσουαλικώς ανήλικο αστροναύτη, ενώ όλοι μας βασιζόμαστε σε αυτόν κάποτε να Φακ δη μάρσιανς.
Με τον φίλο σου τον Abe για δικηγόρο δε σε βλέπω να πετυχαίνεις πολλά πράγματα. Αφτος πάει με τον σταυρό στο χέρι. Εγώ θα πάρω τον Κούγια και θα σε κρεμάσει στα μανταλάκια στα περίπτερα για κατ' εξακολούθηση σεξουαλικη παρενόχληση των οπών των σαμπγουφερ σου!
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.789
Πάμε τώρα σε μικρά νιαρφιλντ ηχεία σε μικρή απόσταση ακρόασης (desktop) στα 50-75cm, όπως η μαϊμού και ο Πέτρος.

Με ένα ηχείο που βγάζει 102-103 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο 1μ, θα έχεις 108-109 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο μισό μέτρο, που είναι η θέση ακρόασης.

Δηλαδή, παίζουν ανέτως στάθμη 105 ντεσιμπέλ ροζ θορύβου, στη θέση ακρόασης.

Λόγω μικρής απόστασης ακρόασης, ο χώρος βγαίνει πρακτικά εκτός.

Αν έχει λίγη ησυχία ο χώρος, εύκολα θα μπορέσουν να διακρίνουν δυναμικό εύρος 78 ντεσιμπέλ.

Αντιθέτως, ένα ηχείο (δορυφόρος) πιο μεγάλο, είτε βάσης είτε "κολώνα" όπως του Λέανδρου, που βγάζει θεωρητικά 105 ή 106 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο 1μ, τοτε στα 2μετρα δε ξεπερνάει με τίποτα τα 99 ντεσιμπέλ, και στα 2,5 και 3 μέτρα που βάζουν μικρά ηχεία οι χαιενταδες, τέτοιες στάθμες ούτε στον ύπνο τους.

Είναι καταδικασμενα να παίζουν σε πιο χαμηλές στάθμες απ'οτι ακούει σε έξτρα νιαρφιλντ ο Πέτρος ο νταλιπης με τα μικρά τζιμπιελάκια και η μαϊμού με τα ομοαξονικά του μόνιτορ kali.

Φάτε τη σκόνη των νιαρφιλντ στο ατόφιο δυναμικό εύρος & στο max spl.

Μαϊμούδες, ε μαϊμούδες.

Rombes xekubotes.
Αυτό ισχύει. Χθες δοκίμασα λίγο το testάκι στο γραφείο (0,75m με KH120) και έφτασα "εύκολα" στα 72 db παρόλο που κάνει έργα η ΔΕΗ από κάτω. Το εύκολα εντός εισαγωγικών γιατί μου πήρε τα αυτιά ο θόρυβος από τα ηχεία και δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστιόμουν. Νομίζω ότι αν δεν είχε τα έργα ίσως να έφτανα και τα 78 αν είχα όρεξη για μαζοχισμό αλλά βαρέθηκα. Επίσης χρυσαυτιάς δεν είμαι. Τουναντίον πρέπει να ακούω μέχρι 14Khz με το ζόρι.

Στο "μέσα" σύστημα δεν δοκίμασα αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πιο δύσκολο να φτάσω στο ίδιο επίπεδο χωρίς να κουφαθώ.

Σε κάθε περίπτωση δώρο άδωρο είναι όλο αυτό αφού δεν υπάρχει μουσική με τέτοιο δυναμικό εύρος. Αν ακούς τα 42db στο σύστημα σου έχεις και περίσσευμα να τρως πασατέμπους.
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Η πρώτη επίδειξη που τους ενδιαφέρει είναι να το παίξουν ειδήμονες για το πόσο καλά ακούν.
Η δεύτερη είναι για τα λεφτά που ξοδέψανε.
Μπορείς να πάρεις δυο ενισχυτές.
Ο ένας των 5000€ και ο άλλος των 300€ και να τους ανταλλάξεις σωθικά.
Ο ακριβός πάντα θα παίζει καλύτερα.
ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να καταδεχτούν να ταλαιπωρήσουν τα θεικά αυτιά τους με ένα μαραφέτι που δεν κοστίζει τετραψήφιο ποσό.
Μη το λες, εμείς οι κουφοί δεν θα το καταλάβουμε, αλλά υπάρχουν και οι έχοντες βιονικά αυτιά ( αποδεδειγμένα και μη ) που θα καταλάβουν τη διαφορά in no time!
 

P

PMC

Guest
Εγώ μπορεί να είμαι φελός που αγόρασα SMSL και όχι Chord, αλλά με τη χρηματική διαφορά μου μένουν φράγκα για να κάνω άλλα πιο ουσιώδη πράγματα ( π.χ. φροντίδα χώρου ). αν το chord είναι σε θέση να παίξει τόοοοοσο διαφορετικά που θα υπερνικήσει την ανάγκη για π.χ. τη φροντίδα χώρου, να μας το πείτε βρε παιδιά, ξεκάθαρα, να μη ψαχνόμαστε άδικα!! Γιατί, μιλάμε για ένα χιλιαρικάκι διαφορά,ε?
Ποσά χρήματα έχεις σκοπό να χαλάσεις για φροντίδα χώρου ?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κατόπινι γάμου, έχω εξοπλιστεί με κομπρέσορα λόγω παντοφλοκρατούσας. Λίγα τα ντιμπιά που μπορώ να πετύχω, εκτώς αν η μέτρηση γίνει στο μαγαζί όπου επικρατεί ελευθερία...λόγου. Εκτώς αν περιμένω κανένα πελάτη, οπότε επιστρέφω στο παντοφλοκρατούσα mode και κάνω το μπαρμπούνι.
Μετά απο 20 χρονια καταπίεσης με δύο διαφορετικές συντρόφους (δέκα με την καθεμία εννοώ, δεν τις είχα παράλληλα...:biggrin:), ένα από τα πράγματα που έχω εκτιμήσει τα τελευταία δύο χρόνια που μένω μόνος, είναι οι..... ασυμπίεστες ρεαλιστικές στάθμες μετά την κατανάλωση οσπριων! :tongue:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Εγώ απλά να θυμίσω πως ακόμα και το site με το ...επίμαχο τεστ... το έχει μέχρι 78db (δεν ήταν δα κ δύσκολο να βάλουν 2 files ακόμη)...
Ουσιαστικά... μας λέει πως μέχρι εκεί έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς.


Πάμε τώρα σε μικρά νιαρφιλντ ηχεία σε μικρή απόσταση ακρόασης (desktop) στα 50-75cm, όπως η μαϊμού και ο Πέτρος.

Με ένα ηχείο που βγάζει 102-103 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο 1μ, θα έχεις 108-109 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο μισό μέτρο, που είναι η θέση ακρόασης.

Δηλαδή, παίζουν ανέτως στάθμη 105 ντεσιμπέλ ροζ θορύβου, στη θέση ακρόασης.

Λόγω μικρής απόστασης ακρόασης, ο χώρος βγαίνει πρακτικά εκτός.

Αν έχει λίγη ησυχία ο χώρος, εύκολα θα μπορέσουν να διακρίνουν δυναμικό εύρος 78 ντεσιμπέλ.

Αντιθέτως, ένα ηχείο (δορυφόρος) πιο μεγάλο, είτε βάσης είτε "κολώνα" όπως του Λέανδρου, που βγάζει θεωρητικά 105 ή 106 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη στο 1μ, τοτε στα 2μετρα δε ξεπερνάει με τίποτα τα 99 ντεσιμπέλ, και στα 2,5 και 3 μέτρα που βάζουν μικρά ηχεία οι χαιενταδες, τέτοιες στάθμες ούτε στον ύπνο τους.

Είναι καταδικασμενα να παίζουν σε πιο χαμηλές στάθμες απ'οτι ακούει σε έξτρα νιαρφιλντ ο Πέτρος ο νταλιπης με τα μικρά τζιμπιελάκια και η μαϊμού με τα ομοαξονικά του μόνιτορ kali.

Φάτε τη σκόνη των νιαρφιλντ στο ατόφιο δυναμικό εύρος & στο max spl.

Μαϊμούδες, ε μαϊμούδες.

Rombes xekubotes.

Ναι αλλά αν στο μεγάλο χώρο με τα μεγάλα ηχεία πας πιο κοντά από τη συνηθισμένη θέση ακρόασης, "κλέβεις" στο test με συνοπτικές διαδικασίες :p

Τέλος πάντων, όποιος το κάνει (το τεστ), το κάνει κυρίως για τον εαυτό του...
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Μετά απο 20 χρονια καταπίεσης με δύο διαφορετικές συντρόφους (δέκα με την καθεμία εννοώ, δεν τις είχα παράλληλα...:biggrin:), ένα από τα πράγματα που έχω εκτιμήσει τα τελευταία δύο χρόνια που μένω μόνος, είναι οι..... ασυμπίεστες ρεαλιστικές στάθμες μετά την κατανάλωση οσπριων! :tongue:
Τυχερέ... Γλύτωσες απο τη παγίδα! Απο τη μια σου φτιάχνουν τα όσπρια και απο την άλλη σου στερούν τη χαρά της εκτόνωσης!!
 

P

PMC

Guest
ΥΓ. Επί των τεχνικών.
Εγώ με RT60 0.26" και σοβαρή ηχητική περιποίηση ολοβερ, την παλεύω από τον τόνο στα 110 ντεσιμπέλ να πέσει κάτω από 25 ντεσιμπέλ αρκετά σύντομα, ώστε να προλάβω να ακούσω το χαμηλό σήμα θορύβου, εσύ ρε κιερατά με RT60 στο Θεό και άδεια ντουβάρια, θα έχεις πάνω από 50 ντεσιμπέλ στάθμη αντίλαλου στο δευτερόλεπτο, που θα καλύπτει το χαμηλής στάθμης σήμα. Ρε μουργο, σε μας;



Και ακόμα μερικά noise floor

View attachment 203717 View attachment 203718 View attachment 203719

To χαμηλότερο noise floor βλεπω να το έχει ο Jio, και το ψηλότερο ο Αστροναύτης.
Ο Έαρ έχει το ίδιο με εμένα (υπολογίζω στην περιοχή μέγιστης ευαισθησίας του αυτιού, μεταξύ 1000-3000Hz.

Αφήστε τις pipes παρακαλώ, δεν είμαστε άσχετοι εδώ. Θα γίνεστε ρόμπα κάθε φορά.

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Ρε σεις....θα μας τρελαίνεται?
θα μας Εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν αφιερωμένος χωρος σε υπόγειο μονοκατοικίας στην επαρχία να έχει δυόμιση ολόκληρα ντεσιμπέλ μεγαλύτερο κατώφλι θόρυβου από διαμέρισμα στο κέντρο του Πειραιά?
τι είναι αυτά που λέτε?
Το καταλαβαίνετε ότι βάζετε μόνοι σας αυτογκόλ......:dance2:
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Ποσά χρήματα έχεις σκοπό να χαλάσεις για φροντίδα χώρου ?
Σε αυτό το χώρο, ελάχιστα. Κοποπρέν όπου μπορώ να παρέμβω ( πίσω απο τα ηχεία, πρώτες ανακλάσεις και πίσω απο τη θέση ακρόασης ). Σε επόμενο χώρο, αρκετά περισσότερα απο τη διαφορά τιμής μεταξύ του Mojo και του M500 μου. Ακόμα και τώρα όμως αν ήμουν ανάμεσα στο "καλύτερο" dac και την επένδυση σε φροντίδα, θα έδινα όλη τη διαφορά στη φροντίδα.
Αν τώρα είχα πάρα πολύ χρήμα διαθέσιμο αποκλειστικά για μηχανήματα, δεν θα έπαιρνα το ακριβό dac, αλλά τον τρίνοβ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Εγώ απλά να θυμίσω πως ακόμα και το site με το ...επίμαχο τεστ... το έχει μέχρι 78db (δεν ήταν δα κ δύσκολο να βάλουν 2 files ακόμη)...
Ουσιαστικά... μας λέει πως μέχρι εκεί έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς.





Ναι αλλά αν στο μεγάλο χώρο με τα μεγάλα ηχεία πας πιο κοντά από τη συνηθισμένη θέση ακρόασης, "κλέβεις" στο test με συνοπτικές διαδικασίες :p

Τέλος πάντων, όποιος το κάνει (το τεστ), το κάνει κυρίως για τον εαυτό του...
Το πρώτο σκέλος ευσταθεί πλήρως...Επίσης υποθέτω ότι δεν θα επιδίωκαν να βάλουν δοκιμαστικά αρχεία που θα ωθούσαν την πλειοψηφία χρηστών σε υπέρμετρες καταπονήσεις των setup τους προκειμένου να ΄΄επιτύγχαναν΄΄ ...

Ως προς το δεύτερο,η προσέγγιση στα ηχεία θα ήταν θεμιτό μέσον,εφόσον τόσο το ίδιο το setup όσο και το ακουστικό σύστημα του δοκιμαστή θ'ανέχονταν το full scale σήμα παρατεταμένα χωρίς επικίνδυνες καταπονήσεις.Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύσει εφόσον η διαχείριση στην ενέργεια γινόταν κάτω από δεδομένα επίπεδα παραμόρφωσης...

Θυμήσου τις μαρτυρίες ακροατών σε setup με ευρύ δυναμικό περιθώριο ότι άκουγαν σε πολύ υψηλή μέση στάθμη χωρίς να ενοχλούνται αρκετά ώστε να κατέβαζαν το volume.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Λοιπόν, πάμε σοβαρά επί του θέματος, κομμένες οι μαϊμουδιές.

Επειδή όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής δεν έχει πρακτικά νόημα να ασχολούμαστε με στάθμες άνω της στάθμης αναφοράς, διότι γνωρίζουμε από τη βιβλιογραφία πως μειώνεται η αντιληπτική ικανότητα της ακοής σε τέτοιες συνθήκες.

Την απολύτως καλύτερη διακριτική ικανότητα την διαθέτει η ακοή μας στη στάθμη αναφοράς, τέλος.

Πιο κάτω, χάνεις άντερα, και πιο πάνω, μπορεί να γουστάρεις, αλλά μειώνεται η ικανότητα του αυτιού να διακρίνει τα λεπτά χαρακτηριστικά του ήχου.

Μας ενδιαφέρει λοιπόν στην ουσία, τι διακρίνουμε στη στάθμη αναφοράς.

Ποια είναι αυτή; αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα και εδώ χωράνε τόσο προσωπικές απόψεις, όσο και η ιδιαίτερη ευαισθησία του αυτιού του καθενός.

Γενική αρχή είναι τα 85 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης.

Για παράδειγμα θα δώσω το δικό μου σεταπ, καθώς έχω όλα τα απαραίτητα δεδομένα.

Σε μένα βγαίνει στάθμη 85 ντεσιμπέλ από κάθε ηχείο στη θέση ακρόασης όταν το βολιουμ είναι στο -12.
Επειδή όμως πρόκειται για ιμερσιβ σεταπ, αυξάνει η συνολική στάθμη από όλα τα ηχεία μαζί, και εκτιμώ πως στα 79 ντεσιμπέλ από κάθε ηχείο ξεχωριστά, έχω στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης από όλα τα ηχεία μαζί.

85-79=6

Αρα με το βολιουμ στο -12-6= -18 θα έχω στάθμη αναφοράς.

Και αυτή θεωρώ στάθμη αναφοράς, το - 18.

Οπότε, κάθομαι σε αυτή τη στάθμη, να ακούσω τι δυναμικό εύρος διακρίνω.

Διακρίνω τα 78 ντεσιμπέλ; όχι.
Υποψίες και λάθη στο τεστ. Όχι.

Και είναι λογικό και αναμενόμενο, λόγω του θορύβου περιβάλλοντος, διότι αν ο ροζ θόρυβος είναι στα 85 ντεσιμπέλ, τότε τα -78 βρίσκονται στα 7 ντεσιμπέλ, και δεν ακούγονται διότι μασκάρεται και χάνεται πλήρως μέσα στο θόρυβο περιβάλλοντος.

Φυσικά δοκίμασα το τεστ, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα εκ των προτέρων, είναι αδύνατο να διακρίνω 78 ντεσιμπέλ δυναμικό εύρος στο οικιακό μου σεταπ σε στάθμη αναφοράς, δε γίνεται.

Μπορώ να διακρίνω 72 ντεσιμπέλ;
Ναι, με απόλυτη επιτυχία, με απόλυτη σαφήνεια.

Είναι λογικό και αναμενόμενο. 85-72=13 ντεσιμπέλ. Η χαμηλή στάθμη θορύβου στα 13 ντεσιμπέλ, ακούγεται, διότι στο φάσμα μεγάλης ευαισθησίας του αυτιού, είναι ακουστό μέσα στο θόρυβο περιβάλλοντος, δε μασκάρεται πλήρως.

Και φυσικά δοκίμασα, με κλειστό προβολέα τώρα, και βεβαίως ακούγεται με απόλυτη σαφήνεια από τη θέση ακρόασης ο θόρυβος στα -72 ντεσιμπέλ.

Να συμπληρώσω εδώ, πως κλέβω εκκλησία έτσι, διότι έχω 13 δορυφόρους να παίζουν όλοι με auro 3D upmixing, ένα τόνο στα 79 ντεσιμπέλ έκαστος.
Πόση στάθμη φτάνουν όλοι μαζί;
Αν κάνετε τις προσθέσεις ντεσιμπέλ, θα βρείτε πως το άθροισμα συνολικής στάθμης στη θέση ακρόασης με 17 ηχεία που παίζουν όλα από 79 ντεσιμπέλ το καθένα, είναι πάνω από 85 ντεσιμπέλ, είναι 90,2 από 13 δορυφόρους, και με τα σαμπ 91,4 ντεσιμπέλ, δηλαδή βγαίνουν 12,5 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη που παίζει καθένα ηχείο ξεχωριστά.

Δηλαδή, η χαμηλή στάθμη θορύβου του τεστ, βρίσκεται στα 91,4-72=19,4 ντεσιμπέλ, γι'αυτο ακούγεται με απόλυτη επιτυχία, χωρίς καμία μα καμία περίπτωση να κάνεις λάθος.

Έτσι λοιπόν, το σεταπ που έχω, στη στάθμη αναφοράς και στη θέση ακρόασης, διακρίνει με απόλυτη βεβαιότητα 72 ντεσιμπέλ δυναμικού εύρους, αλλά είναι ανίκανο να αναλύσει 78 ντεσιμπέλ.

Χρειάζεται να ανεβάσω τη στάθμη ακόμα 6 ντεσιμπέλ για να γίνει αντιληπτό δυναμικό εύρος 78 ντεσιμπέλ, δηλαδή το διακρίνω στα -12 ντεσιμπελ του βολιουμ, εκεί που κάθε ηχείο βγάζει από μόνο του 85 ντεσιμπέλ στάθμης.

Κι αυτό ήταν ήδη γνωστό σε μένα, και με αναμμένο προβολέα ξεκίνησα το τεστ στα -78 με το βολιουμ στα -12, αλλά λόγω της φασαρίας του προβολέα δε το άκουσα καλά, έκανα ένα σφάλμα στην 3η προσπάθεια στο τεστ, οπότε πήγα το βολιουμ στα -9 και εκεί ήταν σαφέστατο πλέον.

Έτσι αναλύονται όλα.

Στο δια ταύτα, το δικό μου σεταπ σε στάθμη αναφοράς δεν διακρίνει 78 ντεσιμπέλ, αλλά μόνο 72 ντεσιμπέλ δυναμικού εύρους, όποιος θέλει όταν έρθει μπορεί να το ακούσει.

Και βίντεο για αποδειξη:


Άρα για μένα, με αποδείξεις πλέον, είναι χρήσιμο το δυναμικό εύρος των 72 ντεσιμπέλ.
Παραπάνω δεν είναι χρήσιμο.

Ωστόσο, έχω περιθώριο να ανεβάσω επιπρόσθετα 18 ντεσιμπέλ στάθμης, χωρίς κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε μουσική.

Αυτά, για τα γούστα.
Όπου παίζει μουσική με το βολιουμ στο "0".
Και κουνιούνται τ'άντερα, βαράει στο σπλήνα.

Υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής όμως, μόνο στη στάθμη ακρόασης και αποκλειστικά και μόνο εκεί.

Τέλος. 72 μου φτάνουν.



ΥΓ. Κι ο Τζοβάνι με τα τέρατα της pmc, εφόσον έχει παραπλήσιο θόρυβο ηρεμίας, εντελώς οριακά θα διακρίνει 72 ντεσιμπέλ δυναμικού εύρους στη θέση ακρόασης σε στάθμη αναφοράς με τα 5 ηχεία του και τα 2 σαμπ να παίζουν όλα μαζί με auro 3d upmixing. Εξ'αιτιας μικρότερου αριθμού ηχείων και υψηλότερων χρόνων αντήχησης, μπορεί να μη τα καταφέρει. Δατς σαϊενς ιν οντιο.

Όχι μαϊμουδιές.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Σε αυτό το χώρο, ελάχιστα. Κοποπρέν όπου μπορώ να παρέμβω ( πίσω απο τα ηχεία, πρώτες ανακλάσεις και πίσω απο τη θέση ακρόασης ). Σε επόμενο χώρο, αρκετά περισσότερα απο τη διαφορά τιμής μεταξύ του Mojo και του M500 μου. Ακόμα και τώρα όμως αν ήμουν ανάμεσα στο "καλύτερο" dac και την επένδυση σε φροντίδα, θα έδινα όλη τη διαφορά στη φροντίδα.
Αν τώρα είχα πάρα πολύ χρήμα διαθέσιμο αποκλειστικά για μηχανήματα, δεν θα έπαιρνα το ακριβό dac, αλλά τον τρίνοβ.
ρωτησε σε παρακαλώ αυτούς που σε Έπεισαν για ακουστική φροντίδα πόσα λεφτά πρέπει να χαλάσεις για να έχεις κάποιο έστω μικρό αποτέλεσμα. Αν κάνεις μόνο αυτά που λες το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις καμία διαφορά και απλά με έχεις χάσει χρήματα.





Που είναι ο @Kotsidis John να φωνάξει ......ΛΥΣΣΑΞΤΕ , ΛΥΣΣΑΡΕΣ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
ρωτησε σε παρακαλώ αυτούς που σε Έπεισαν για ακουστική φροντίδα πόσα λεφτά πρέπει να χαλάσεις για να έχεις κάποιο έστω μικρό αποτέλεσμα. Αν κάνεις μόνο αυτά που λες το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις καμία διαφορά και απλά με έχεις χάσει χρήματα.





Που είναι ο @Kotsidis John να φωνάξει ......ΛΥΣΣΑΞΤΕ , ΛΥΣΣΑΡΕΣ?
Καλέ μου Jio,ο ίδιος έχω επιδείξει τον ελάχιστο βαθμό ακουστικής φροντίδας που είναι αρκετός για να επιτευχθεί ενδεδειγμένο RT σε τυπικά δωμάτια (όχι βεβαίως σαλόνια των οποίων η κεντρική αισθητική ιδέα καθορίζεται συνήθως από άλλες...΄΄δυνάμεις΄΄),όπως και πόσο λίγο έχει κοστίσει...Δεν θέλει πολλούς παράδες και όλες τις επιφάνειες επενδυμένες σε δικαναλικό τουλάχιστον setup,τρόπο θέλει.Καθώς και κατάλληλη τοποθέτηση sub ως προς τις πρώτες οκτάβες,έστω και αν δεν θα τινάζονταν τα...μπατζάκια του παντελονιού.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
ρωτησε σε παρακαλώ αυτούς που σε Έπεισαν για ακουστική φροντίδα πόσα λεφτά πρέπει να χαλάσεις για να έχεις κάποιο έστω μικρό αποτέλεσμα. Αν κάνεις μόνο αυτά που λες το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις καμία διαφορά και απλά με έχεις χάσει χρήματα.





Που είναι ο @Kotsidis John να φωνάξει ......ΛΥΣΣΑΞΤΕ , ΛΥΣΣΑΡΕΣ?
Jio, αν θέλεις να βρεις ποιος πραγματικά με έπεισε για τη φροντίδα χώρου, τότε θα πρέπει να κοιτάξεις κατά Πειραιά μεριά και όχι κατά Θεσσαλονίκη, που υποννοείς. ;) Και είναι αυτός που με τις επισκέψεις σε δύο όχι αφημένους στη τύχη τους χώρους, , μου έδωσε τροφή για σκέψη. Αυτός και οι κάτοχοι των συστημάτων - χώρων. Κανείς απο τους δύο δεν εφαρμόζει dsp και eq μεν, αλλά εδώ συνδυάζω τις ακουστικές εμπειρίες μου και τα σφάλματα που εντοπίζω ( αναμενόμενα και προφανή ) στο δικό μου παντελώς αφρόντιστο χώρο.
Το έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, δεν μου έκαναν εντύπωση τα διόλου ευκαταφρόνητα συστήματα, όσο το τί βοηθούσε τα συστήματα να παίξουν τόσο καλά. Ας πάρουν οι φίλοι τα συστήματά τους και να τα στήσουν στο χώρο μου. Τα ίδια χάλια θα ακούσουμε.
Ναι, γνωρίζω ότι θα χρειαστώ αρκετά χρήματα για φροντίδα αν πω να κάνω τη δουλειά όπως πρέπει. Σε πόσα καλώδια και πόσα ματζούνια όμως μεταφράζεται αυτό το κόστος; Όταν έχω καταλάβει ότι αλλού παίζει σωστά ο δορυφόρος και αλλού αποδίδονται σωστά τα μπάσα για παράδειγμα, πως να διαφωνίσω ως προς την αναγκαιότητα χρήσης subs? Χρειάζεται να ακούσω το δικό σου σύστημα ή του Κώστα για να το καταλάβω; Το καταλαβαίνω ακόμα και στο δικό μου σύστημα. Απλά στα δικά σας συστήματα θα πάθω κοκομπλόκο απο το (πιο) σωστά αναπαραγόμενο μπάσο και για λίγο καιρό θα αποφεύγω να ακούσω απο το δικό μου σύστημα. Αφήνω στην άκρη τις υπόλοιπες συχνοτικές περιοχές που όμως επηρεάζονται κι αυτές απο τη ποιότητα του αναπαραγόμενου μπάσου.
Στο δικό μου χώρο δεν πάω να κάνω bass management, είναι αδύνατο χωρίς ουσιαστικές μεταβολές του χώρου ( να σου πω την αλήθεια, δεν θέλω να μετατρέψω σε τέτοιο βαθμό το χώρο, γιατί θα πάψει να είναι οικιακός ). Πριν ένα χρόνο όμως, τότε που γύριζα τα ηχεία πέρα δώθε και άκουγα πως φώναζαν οι τοίχοι, κατάλαβα ότι εκεί κάτι πρέπει να μπει. Σίγουρα όχι διάχυση γιατί οι αποστάσεις είναι μικρές, άρα απορρόφηση. Δεν ήταν τυχαίο πιστεύω που εκεί που άκουγα το εκτός φάσης πρόγραμμα να ακούγεται εντός φάσης, ήταν τα σημεία που ένιωθα να ασκείται ενοχλητικός ήχος στα αυτιά μου. Σημειωτέον ότι ακόμα και με τις μαξιλάρες του καναπέ στον τοίχο πίσω απο τη θέση ακρόασης, μετρήθηκε διαφορά. Μικρή, αλλά μετρήθηκε.
Και ερωτώ: το Mojo θα κάνει δουλειά στο χώρο μου; Άντε, σώνει και καλά να διώξω το Μ500. Ποιο μηχάνημα θα κάνει πιο σωστά τη δουλειά, με ποιο μηχάνημα θα παίξει καλύτερα το σύστημα στο χώρο μου; Με το mojo ή τον SHD που πλέον μιλάμε για ίδια κατηγορία τιμής;
 

P

PMC

Guest
Καλέ μου Jio,ο ίδιος έχω επιδείξει τον ελάχιστο βαθμό ακουστικής φροντίδας που είναι αρκετός για να επιτευχθεί ενδεδειγμένο RT σε τυπικά δωμάτια (όχι βεβαίως σαλόνια των οποίων η κεντρική αισθητική ιδέα καθορίζεται συνήθως από άλλες...΄΄δυνάμεις΄΄),όπως και πόσο λίγο έχει κοστίσει...Δεν θέλει πολλούς παράδες και όλες τις επιφάνειες επενδυμένες σε δικαναλικό τουλάχιστον setup,τρόπο θέλει.Καθώς και κατάλληλη τοποθέτηση sub ως προς τις πρώτες οκτάβες,έστω και αν δεν θα τινάζονταν τα...μπατζάκια του παντελονιού.

καλε μου @Bhutia , θες να μας θυμησεις τι μου είχες απαντήσει κατόπιν εορτής όταν σε είχα ρωτήσει ( πολύ πριν τα τοποθετήσω ) πως να βάλω τα πάνελ στο ταβάνι του σπιτιού μου?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
καλε μου @Bhutia , θες να μας θυμησεις τι μου είχες απαντήσει κατόπιν εορτής όταν σε είχα ρωτήσει ( πολύ πριν τα τοποθετήσω ) πως να βάλω τα πάνελ στο ταβάνι του σπιτιού μου?
Θυμάμαι ότι εκ των υστέρων είχα θίξει μεταξύ αστείου και σοβαρού τον προσανατολισμό των πάνελ που ήταν εντελώς ομοιόμορφος προς μια κατεύθυνση καθώς και το χρώμα τους εξαρχής...
Αυτό που δεν θυμάμαι όμως είναι να μου έχεις ζητήσει εκ των προτέρων συμβουλή ακριβώς πάνω στο πώς να τοποθετούνταν τα ακουστικά πάνελ,λέγοντας κιόλας από την πλευρά μου κάτι άστοχο που να με εξέθετε.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.776
Reaction score
34.881
Άντε τώρα να εξηγήσεις στον δικαστή στην έδρα, γιατί το γράφημα για noise floor αποτελεί προσωπικό δεδομένο.

Φυσικά και είναι.

Κυκλοφορούν παντού πράκτορες της Μοσάντ που ελέγχουν όλα τα κτήρια με ηχοβολιστικά drones και μπορούν με βάση το γράφημα noise floor να βρουν πού μένει πού ποιο μέλος του αβεσάι.

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που γίνεται ήδη με τις δονήσεις που πιάνουν οι λάμπες.

διαδώστε!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.900
Μηνύματα
2.922.122
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top