Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
...

Μένει να μας εξηγήσει κάποιος πόσο χρήσιμο είναι το πολύ υψηλό σιναντ των συσκευών, είτε πρόκειται για ενισχυτές ισχύος, είτε για προενισχυτές, είτε για (μη χεσω μέσα) ντακ.
Όπως ειπώθηκε προηγουμένως,ειδικώς σε DAC χρησιμοποιούμενα για οδήγηση ακουστικών θα είχε σημασία στην πράξη...

Σε συσκευές άλλου τύπου όπου δεν εμπλέκονται ακουστικά,εκτιμώ ότι είναι χρήσιμο να επιδιώκουν οι κατασκευαστές υψηλότερες τιμές SINAD σε σχέση με τα πραγματικά όρια διακριτότητας,όχι μόνο για ν'αποκλειόταν περίπτωση υπέρβασής τους από εξαιρετικές ενιαίες οντότητες,αλλά επειδή η επιμέλεια σε τέτοιον τομέα θα φανέρωνε μια αρτιότητα σχεδίασης,ανακλώμενη εμμέσως και σε άλλους τομείς δεδομένης υλοποίησης που θα μπορούσαν να γίνονται ευκολότερα διακριτοί κατά την ακροαματική απόδοση υπό πραγματικές - δηλαδή μη εργαστηριακές - συνθήκες...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.075
Reaction score
29.784
Με το κινητό και τα SONY WH-1000X M3 via Bluetooth και όλα τα φίλτρα off.

Screenshot_20210309_165020.jpg


Στα 78 db τίποτα. Στο 0 από το πρώτο.

Πολύ δυνατό ακόμα και στα 72db. Τέρμα όλα εννοείται και στο κινητό και στα ακουστικά 🎧.

Θα το κάνω και στο σύστημα με την πρώτη ευκαιρία. Δικάναλο ή πολυκάναλο; Τι λένε οι immersive;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Όντως, για ακουστικά έχει νόημα να κοιτάζεις σιναντ μέχρι και 100 ή και 110 ντεσιμπέλ, αρκεί να είσαι ένθερμος οπαδός των πολύ υψηλών max spl..

Ήδη δύο φίλοι μας εδώ μέσα, κατέθεσαν πόσο δυνατά έπρεπε να ακούσουν για τα 78..

Για υψηλής πιστότητας ακροάσεις σε στάθμη αναφοράς, νομίζω πως και τα 85-90 ντεσιμπέλ σιναντ είναι υπερβολικά πολλά για ακουστικά.. Αλλα τέλος πάντων, το ξεχειλωσαμε..

Η ουσία είναι πως 100 και 110 ντεσιμπέλ s/n ratio ενός ντακ, ή όλο το δυναμικό εύρος του 16-bit Red book audio, δεν μπορεί να ακουστεί ούτε από ακουστικά, και φυσικά σε κανενός είδους οικιακό σεταπ, όσα λεφτά κι αν έχεις διαθέσει, όση επιστήμη κι όση προσπάθεια. Είναι αδύνατο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.075
Reaction score
29.784
Έχω ακούσει κατασκευαστή ηχείων για cinemas να λέει ότι όταν γράφει 105db SPL συνεχόμενα εννοεί 2 ώρες.

Screenshot_20210309_171922.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Όπως πολύ σωστά λέει το λινκ που έβαλες, 105 στα μπάσα, 101 στα μεσαία. :)

Αυτές είναι οι κορυφές που πρέπει να ακούμε στη θέση ακρόασης, ακόμα κι αν είναι "παρατεταμενες".
Αυτή είναι η στάθμη αναφοράς, είτε στον κινηματογράφο είτε στη μουσική.

Αν έχει ικανότητες το σεταπ να ανεβάσει ακόμα υψηλότερες στάθμες αδιαμαρτύρητα, τότε στις στάθμες αναφοράς είναι βέβαιες οι χαμηλές παραμορφωσεις του σεταπ, καθώς και η μικρή καταπόνησή του.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Πόσο γελοίο θεέ μου είναι να αντιγράφουν βινύλια σε 24/192?
Πλάκα πλάκα, πριν λίγο καιρό έψαχνα τέτοια, ακόμα και σε dsd. Τώρα σβήνω τα vinyl rips καθώς και τα πολύ μεγάλης δειγματοληψιας official. Αστεία είναι η σύγκριση μεταξύ did vinyl rip και qobuz στο man machine. Από το qobuz ακουγεται καλύτερα. Επίσης, είχα βρει κάποια vinyl rips της Βίκυ Λεανδρος που είναι τίγκα στην αποθορυβοποιηση (πετσοκομμενα πρίμα δηλαδή). Συνεχίζω να ακούω από mp3 πολύ πιο απολαυστικά και με περισσότερη λεπτομέρεια (βρε, μπας και ακούω πρίμα απο τα ηχεία μου,τελικά??χμμμ ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
Πλάκα πλάκα, πριν λίγο καιρό έψαχνα τέτοια, ακόμα και σε dsd. Τώρα σβήνω τα vinyl rips
Τετοια ψάχναμε το '90.
Τα σβήσαμε όλα πριν αλλάξει χιλιετία..
Συνεχίζεις να μου θυμίζεις τα παιδικά μου χρόνια.
Της ανεμελιάς.
Τι ωραία που ήταν...
Κάποτε είχα και μαλλιά.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Έχω εξωφρενικά καλά παράθυρα.....(αλήθεια)
Τα εξαιρετικά παράθυρα δεν πάνε βεβαίως χωρίς ανάλογα...κουφώματα. :wink:
...
Είναι αλήθεια.
Είναι ένα όργανο ακριβείας
και επηρεαζεται από πολλά.
Αλλά με την προϋπόθεση
των κατάλληλων ηχειων,
Δεν υπάρχει πιο υψηλή πιστότητα όσον αφορά στα ενισχυτικά.
Μίλα ΄΄βρώμικα΄΄ για μονοτελικούς,NOS και ηχεία ευαίσθητα με ομαλές - απαραίτητα - εμπεδήσεις...
Ο ίδιος πάντως θα υπερθεματίσω,μιλώντας για τους μονοτελικούς έχοντες μηδενική αρνητική ανάδραση....Όπως αναγνωρίζεις όμως υφίσταται εμπλουτισμός του σήματος με παράσιτα προερχόμενα από θετική μηχανική ανάδραση...
Από ηλεκτρονική ανάδραση παρθένα αλλά από μηχανική...τρένα.
(Ο άνθρωπος που άκουγε τα...παρθένα να περνούν)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.207
Reaction score
82.977
Προς @costas EAR: τέσταρα σε δικάναλο, όχι σε immersive. Μια χαρα πιάνει το 78db, σε reference. Ισως και λίγο παραπανω. Σε καμία περίπτωση όμως πάνω απο τα 82db. Δοκίμασε σε δικάναλο, το upmixer προσθέτει noise σίγουρα.

Προς όσους χρησιμοποίησαν ακουστικά: δεν εχει νόημα. Το noise floor και το RT60 είναι μηδενικά έως αμελητέα, το δυναμικο εύρος που ακούμε είναι έως και 100db, άρα είναι απολύτως αναμενόμενο να πιάσετε τα 78db. To test είναι για συστήματα/χώρους όχι για ακουστικά. Ασε που μπορεί να κάνετε ζημιά στα αυτιά σας.

Προς @jiovani75: αν θες να μάθεις πως γίνεται να εχεις παρόμοιο noise floor με τον Ear, ρώτα ευγενικά. Μπορεί και να σου πω. Αν θες να κάνεις τον έξυπνο, άστο. Απλως θα εκτεθείς, και εσύ και όσοι χάρηκαν με την παρατήρηση.

Προς Πονηρούληδες: Αφού βλέπετε πως δεν σας παιρνει με τους αριθμούς και την πραγματικότητα, μείνετε στην παρλαπίπα και μην εκτίθεστε.
Γράφουμε εδώ για να μάθουμε, να βελτιωθούμε, και να κάνουμε και αρκετή πλάκα. Μια χαρά.
Μην κάνετε πλάκα όμως λέγοντας ψέματα. Δεν βοηθάμε έτσι την γνώση. Και φαίνεται το ψέμα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.975
τέσταρα σε δικάναλο,
Δεν ασχολούμαι με αηδίες.

Προτιμώ να παραμείνει κλειστό το σεταπ πάρα να παίξει δικάναλο.

Τα πλήρωσα όλα τα ηχεία, δε χρωστάω σε κανέναν, όλα θα παίζουν.

Το upmixer προσθέτει noise σίγουρα.
Ναι, σκοτώθηκαν στον θόρυβο, άσε με παιδάκι μου ν'αγιασω..

Με το κινητό στο χέρι γράφοντας στο avsite και με χαβαλέ μια χαρά ακούω δυναμικό εύρος 72 με το βολιουμ στα -18 και 78 με το βολιουμ στα -12, και ξέρω ότι αυτό στα -12 το θεωρείς εσύ στάθμη αναφοράς, μου το είπες κι όταν ήρθες, "85 απ' το κάθε ηχείο"..

Σκοτώθηκε στο θόρυβο το auro 3d upmixing, νεκρική σιγή υποβάθρου, άσε με ήσυχο.
παρόμοιο noise floor με τον Ear
Κανένας σας δεν θα αποκτήσει ποτέ παρόμοιο noise floor με μένα, είναι.. Μοναδικό. :neo:
 
Last edited:

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάζω τις μέσα σελίδες, για να δω αν σχολίασε κάποιος,
να πω απλά πως αυτό το κορντ χαμόζο, δεν μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τα χαμηλομεσαια σμσλ και τοπινγκ ούτε για πλάκα... Είναι κάτι αντίστοιχο των μπιτς μπάι Ντρε... Απάτη και αυθυποβολή... Τα Χούγκο μάλιστα, αλλά βαριά υπερτιμολογημενα... Ο μοζζος, ΓΤΠΚ... 😷
 

Μηνύματα
4.529
Reaction score
7.828
3 - 4 που έκανα στα 72 με rt60 στο 0.5 και noise flore κοντά στα 37db τα έχω στο -10.

Παίζω μέχρι + 3 οπότε και τα 78 πρέπει να τα έχουμε.

Αλλά χωρίς αστεία είναι δυνατά πολύ
 


Μηνύματα
4.529
Reaction score
7.828
Πολύ μου φαίνεται, είσαι και σε νησί. Έλεγξε συγκεκριμένα το noise floor στα 1000-3000Hz
την ώρα που το έκανα είχε αρκετό θόρυβο, τώρα θα είναι σίγουρα πιο κάτω. τι settings έχετε στο rta?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.460
Reaction score
13.622
Καλέ μου Jio,ο ίδιος έχω επιδείξει τον ελάχιστο βαθμό ακουστικής φροντίδας που είναι αρκετός για να επιτευχθεί ενδεδειγμένο RT σε τυπικά δωμάτια (όχι βεβαίως σαλόνια των οποίων η κεντρική αισθητική ιδέα καθορίζεται συνήθως από άλλες...΄΄δυνάμεις΄΄),όπως και πόσο λίγο έχει κοστίσει...Δεν θέλει πολλούς παράδες και όλες τις επιφάνειες επενδυμένες σε δικαναλικό τουλάχιστον setup,τρόπο θέλει.Καθώς και κατάλληλη τοποθέτηση sub ως προς τις πρώτες οκτάβες,έστω και αν δεν θα τινάζονταν τα...μπατζάκια του παντελονιού.
απολυτος σωστα :hi: μονο που πρεπει να εισαι μπιλ γκειτς για να το σιαξεις οπως το σιαχνεται
εσεις Μεσιε Μπουτια:hi: τα σεβη μου:hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.207
Reaction score
82.977
την ώρα που το έκανα είχε αρκετό θόρυβο, τώρα θα είναι σίγουρα πιο κάτω. τι settings έχετε στο rta?
Δες απο ενα παλιό sweep στο Distortion
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.105
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top