Featured Μετρήσεις με REW

Μηνύματα
4.625
Reaction score
8.020
πο


Ναι για τa sub όπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια είναι μονοδρομος από οτι κατάλαβα. Σαλιο δεν παιζει οπότε αυτό τα Χριστουγεννα που θα σκάσει μύτη ο χοντρος με τα δώρα.
Βαση της κατοψης που εχω βάλει πιο πισω στο θέμα που θα ήταν καλές θέσεις να μπουν;
Η θέση των σαμπ μπορεί να βρεθεί μόνον κατόπιν δοκιμών σε διάφορες θέσεις με χρήση μικροφώνου.
Χοντρικά θα λέγαμε ότι οι επιλογές είναι να τοποθετηθούν και τα 2 μπροστά ή διαγώνια ένα μπροστά και ένα πίσω από την θέση ακρόασης,ισως και ένα μέτρο πίσω απ τον καναπέ όχι δλδ απαραίτητα στον τοίχο της τραπεζαρίας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.072
Reaction score
82.452
Βάλε σε παρακαλώ σε ένα γράφημα το R και το L μαζί (δυο καμπύλες σε αντιπαράθεση, όχι L+R)
 



Μηνύματα
28.313
Reaction score
26.889
Με το + 40 μπροστά έχεις περίσσεια στάθμης να μπορέσεις να κόψεις να τα φέρεις .
Με το πίσω , χαϊρι δεν βλέπω.
Κράτα αυτό αν σε παίρνει και μετά κάνε διορθώσεις με eq σε αυτό . Γνώμη μου πάντα.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Αυριο αν παει το Γκοτζίλα η μάνα του καμμια βόλτα θα παίξω με τα ηχεία και θα πάρω φρέσκες μετρήσεις, με το πανελ στο δεξι ηχείο και χωρίς (εβαλα ενα πρόχειρο μπας και καλυψει την ανομοιομορφία του χώρου γιατί η εικονα ηταν αλλου για αλλου)
Πάντως πέρα του σεταρισματος, γουστάρω τη διαδικασία γιατι μαθαίνω και πραγματακια με τον πειραματισμό. Αλλο να τα διαβάζεις και άλλο να τα βλέπεις και να τα ακους. Εχει τη φάση του.
 




Μηνύματα
2.434
Reaction score
5.263
Εγώ αυτό που βλέπω και πιστεύω ότι δημιουργεί πρόβλημα, είναι οι γυμνοί τοίχοι!
Μάλλον χρειάζεται περιποίηση ο χώρος, με την βοήθεια κάποιου ειδικού.....
Ε, βέβαιως και θέλουν λίγο "ντύσιμο"!
 




Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Βρε το + - 40 ήταν η μέτρηση από την θέση ακρόασης που εκανα τις πρώτες μετρήσεις. Δεν ειναι η θέση των ηχείων
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.349
εννοειται.....
αυτα τα svs sb1000 γλυκουλια είναι...γαμώ τη συνεση μου!
Τα SB1000 κρίνονται ανεπαρκή για να πλαισιώσουν τα R700...
Επίσης ο προβληματισμός για τις δύο πρώτες οκτάβες θα έπρεπε να επεκταθεί και σε τρίτη με τέταρτη οι οποίες εμφανίζονται ανισόρροπες από τις πιο πρόσφατες παραστάσεις. Γι αυτές τις οκτάβες η διευθέτηση στα main δεν βοηθάει έτσι όπως είναι στριμωγμένα στο σχημα ΄΄πι΄΄ που κάνει η διάταξη του χώρου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.109
Reaction score
131.137
Βρε το + - 40 ήταν η μέτρηση από την θέση ακρόασης που εκανα τις πρώτες μετρήσεις. Δεν ειναι η θέση των ηχείων
Γι'αυτό είπα να κάνεις μετρήσεις κινητού μικροφώνου.

Η μέτρηση σε ένα σημείο, είναι εντελώς παραπλανητική.
 

Μηνύματα
4.625
Reaction score
8.020
εννοειται.....
αυτα τα svs sb1000 γλυκουλια είναι...γαμώ τη συνεση μου!
Καλά φαίνονται

Συνοπτικά για να μην χαθείς στην μετάφραση, για τις χαμηλές συχνότητες σε οικιακό χώρο δεν υπάρχει καλύτερη λύση από την τοποθέτηση σαμπ.
Για τις ανώτερες χαμηλές μεσαίες και υψηλές παθητική φροντίδα.
Ρόλο παίζει εδώ το πάχος του υλικού, η απόσταση από τον τοίχο και βεβαίως η αντίσταση του εκάστοτε υλικού στην ροή διείσδυση να το πω χοντρικά.
Εάν έχεις 10cm πάχος υλικού τότε χοντρικά πρέπει να αφήσεις 5cm αέρα μεταξύ τοίχου και υλικού, έτσι λειτουργεί πιο αποτελεσματικά. Εάν το πάχος είναι μικρό 7-10cm τότε θα πρέπει να επιλέξεις υλικό με μεγαλύτερη αντίσταση στην ροή εάν έχεις αρκετό πάχος τότε υλικό όπως πετροβσμβακας που έχει μικρότερη αντίσταση.
Μπορεις να βάλεις απορρόφηση σε κάποιες θέσεις, λογικά μπροστά, αλλά και διάχυση σε άλλα σημεία, εννοείται ότι είναι προτιμότερη μια διάχυση από από γυμνούς τοίχους.
Η τοποθέτηση σε ισοπλευρο τρίγωνο , είναι ανεξάρτητη με την συμπεριφορά του χώρου αλλά σχετίζεται με την μουσική εικόνα που δημιουργείται μπροστά σου, θέση οργάνων κτλπ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.072
Reaction score
82.452
Επίσης ο προβληματισμός για τις δύο πρώτες οκτάβες θα έπρεπε να επεκταθεί και σε τρίτη με τέταρτη οι οποίες εμφανίζονται ανισόρροπες από τις πιο πρόσφατες παραστάσεις.
Και για εμένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η ανισορροπία 150-250Hz.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Γι'αυτό είπα να κάνεις μετρήσεις κινητού μικροφώνου.

Η μέτρηση σε ένα σημείο, είναι εντελώς παραπλανητική.
Κάτσε βρε αρχήγε εδώ καλά καλά δεν ήξερα να μετρήσω με κανονικές διαδικασίες. Ειδα χτες λιγο την μεθοδο με ένα μπαρμπα που πήρε το Mic και λιβάνιζε το χώρο ψελνοντας απο μέσα του το υπεμαρχω στρατηγώ.
Ψιλοκατάλαβα τι κάνει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
Κάτσε βρε αρχήγε εδώ καλά καλά δεν ήξερα να μετρήσω με κανονικές διαδικασίες. Ειδα χτες λιγο την μεθοδο με ένα μπαρμπα που πήρε το Mic και λιβάνιζε το χώρο ψελνοντας απο μέσα του το υπεμαρχω στρατηγώ.
Ψιλοκατάλαβα τι κάνει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Δες ΕΔΩ κάνε αυτό που γράφω και θα σε γλιτώσει από χρόνο, κόπο και λάθος συμπεράσματα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.485
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top