Barista Corner

Μηνύματα
15.568
Reaction score
21.773

αυτήν ή κάτι άλλο;
πχ τετοια;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.202
Reaction score
33.610
Εχω βαλει ζυγαρια στο τραπεζι για να δω ποσο ηταν το πατημα των 20 κιλων και τρομαξα,ποτε δεν πατησα τοσο δυνατα,
αρχίζεις γυμναστήριο άμεσα.
Ή παίρνεις βοηθό τον Κροκ που γυμνάζεται και του αρέσει ο καφές
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325

αυτήν ή κάτι άλλο;
πχ τετοια;
Εγώ θα προτιμούσα την Sage, επειδή με τις εντελώς αυτόματες νοιώθω ότι δεν ελέγχω την κατάσταση.
Εκείνο που είναι κάπως περιοριστικό στην Sage είναι το 54mm poltafilter από το 58mm που έχεις πρόσβαση σε πολύ περισσότερα καλαθάκια κ.λπ.

Σε λίγο παραπάνω εύρος τιμής μια πολύ αξιόλογη είναι η Lelit PL62X/MaraX, που ανάλογα την έκδοση κυμαίνεται από λίγο κάτω από το χιλιάρικο ή με PID στα 1350, μόνο που πρέπει να δώσεις και χρήματα για ένα αξιόλογο μύλο άλεσης επιπλέον.

Και ένα link με μια παρουσίαση της Lelit

https://thecoffeefolk.com/lelit-mara-x/
 

Μηνύματα
15.568
Reaction score
21.773
ναι δεν λέω αλλά
The Lelit Mara X heats up very quickly at about 15 minutes. It also has both an on mode and an economy mode. In the on mode the machine stays on indefinitely, in the economy mode the machine automatically switches into an economy or sleeping mode after 30 minutes. This can be changed easily depending on your preference.
οπότε πρακτικά άχρηστη μέσα στη μέρα μου.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Το 54 δεν ειναι τοσο δυσκολο κυκλοφορουν αρκετα λογο της dalla corte.
Επισης η mara ειναι heat exchange με Ε61,πολλα flush για να ερθει εκει που πρεπει το group και παρα πολυ συντηρηση αν θελεις η μηχανη να ειναι οκ συνεχεια.
 

Μηνύματα
15.568
Reaction score
21.773
κοίταξα ξανά τις gaggia και έχουν όλες πιθανότατα το ίδιο group/καλαθάκι, με μέγιστο τα 11γρ , ακόμα και η εντυπωσιακή academia , οπότε φάουλ κόκκινη από τα αποδυτήρια.
άρα sage που ρυθμίζει τα άπαντα , τι άλλο να παίζει δίπλα της ;
 

Μηνύματα
1.971
Reaction score
433

αυτήν ή κάτι άλλο;
πχ τετοια;
για δες και τις τζουρες
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
κοίταξα ξανά τις gaggia και έχουν όλες πιθανότατα το ίδιο group/καλαθάκι, με μέγιστο τα 11γρ , ακόμα και η εντυπωσιακή academia , οπότε φάουλ κόκκινη από τα αποδυτήρια.
άρα sage που ρυθμίζει τα άπαντα , τι άλλο να παίζει δίπλα της ;
Εγω θα σε πω το εξης,μην τρωγεσαι με τα ρουχα σου(περιεργο για κροκο no!!!!)μεινε με αυτη που έχεις γιατι δεν μπορεις να πας εκει που πρεπει λογο ανωτερας βιας,που εκει θα δεις διαφορες. Το οτι θα βαλεις 18 γραμμαρια σε ενα portafilter δεν σημαινει οτι θα πιεις καφεδαρα αυτοματα.
 


Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Λογικα αν της βαλεις παρα πολυ πεταει αυτο που δεν μπορει να διαχειριστει και με το υπολοιπο βγαζει καφε,το οτι σταζει ποιο αργα ειναι θεμα κοψιματος,το οποιο πρεπει να γινει ποιο χοντρο.
Όχι δεν το πετάει. Για να φτάσει να ξεχειλίσει το καλάθι πρέπει να ξεπεράσω τα 21 gr. που δεν το έχω κάνει ποτέ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.202
Reaction score
33.610
Η δική μου Lelit έχει 57ρι πορτα και παίρνει βια 18.5-19 γραμμάρια. Ενα τριπλό που εχω ισως παίρνει 19, αλλα προτιμώ το ascaso βγάζει καλύτερο αποτέλεσμα.
Εκεί 17 βάζω συνήθως, και βγάζουν γύρω στα 40 γραμ. εκχύλιση
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.637
Reaction score
86.425

αυτήν ή κάτι άλλο;
Η νέα Express Impress είναι η καλύτερη επιλογή που πληροί όλους τους συμβιβασμούς (κόστους, απόδοσης, πρακτικότητας). Το να παίρνεις το portafilter και να το βιδώνεις στο σώμα δεν το θεωρώ μεγάλη βαρεμάρα.
Αυτόματο tamping και συμβουλή για τη ποσότητα καφέ.

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και η Touch Impress αλλά ξεφεύγει στην τιμή.

the Barista Touch™ Impress | Sage (UK) (sageappliances.com)
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.202
Reaction score
33.610
Εγώ περιμένω να παραλάβω μερικά από Ντελμόκκα, είχαν 1+1, όχι σε όλα, πάντως ίσχυε για αρκετούς μονοποικιλιακούς.

Μόλις παρέλαβα, άργησαν να στείλουν προφανώς λόγω όγκου παραγγελιών που έλαβαν.
Υποθέτω ότι εκ της αναγραφόμενης ημερομηνίας λήξης συνάγεται η ημερομηνία παραγωγής, σχεδόν όλα γράφουν '3.10.2024' άρα μάλλον μόλις τα καβούρντισαν. Πότε τα καταναλώνω, να περιμένω καμιά εβδομάδα; Δεν είχε τύχει να πάρω μόλις αντιπροχθεσινό καφέ.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Μόλις παρέλαβα, άργησαν να στείλουν προφανώς λόγω όγκου παραγγελιών που έλαβαν.
Υποθέτω ότι εκ της αναγραφόμενης ημερομηνίας λήξης συνάγεται η ημερομηνία παραγωγής, σχεδόν όλα γράφουν '3.10.2024' άρα μάλλον μόλις τα καβούρντισαν. Πότε τα καταναλώνω, να περιμένω καμιά εβδομάδα; Δεν είχε τύχει να πάρω μόλις αντιπροχθεσινό καφέ.
Στον KUDO όταν συνήθως παραλαμβάνω 2-3 μερών καβουρδισμένο μετά από μια εβδομάδα "έρχεται" μια χαρά.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Μόλις παρέλαβα, άργησαν να στείλουν προφανώς λόγω όγκου παραγγελιών που έλαβαν.
Υποθέτω ότι εκ της αναγραφόμενης ημερομηνίας λήξης συνάγεται η ημερομηνία παραγωγής, σχεδόν όλα γράφουν '3.10.2024' άρα μάλλον μόλις τα καβούρντισαν. Πότε τα καταναλώνω, να περιμένω καμιά εβδομάδα; Δεν είχε τύχει να πάρω μόλις αντιπροχθεσινό καφέ.
Αν εχεις μυλο κοψε ποιο fine και δωσε γυρω στο ενα λεπτο χρονο για να φυγει το διοξειδιο,μετα κανε αυτο που κανεις συνηθως,με λιγο ποιο ελαφρυ πατημα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Μια βοήθεια για αγορά μύλου χρειάζομαι και θα ήθελα την γνώμη σας. Ειμαι ανάμεσα στο να πάρω καινούριο η μεταχειρισμένο. Για καινούριο σκέφτομαι τον Eureka zero η μεταχειρισμένο τον fiorenzato f64 evo γύρω στα 450e . Θα δω διαφορά προς το καλύτερο με το μεταχειρισμένο, αξίζει τι λέτε?
Έχω την gaggia classic pro, πίνω fredo espresso το καλοκαίρι και espresso τον χειμώνα , μου αρέσει ο καλός καφές αλλά δεν θα κάτσω πειραματιστώ με ποικιλίες κ διαφορά ( άλλο είναι το χόμπι μού) και θα ηθελα να πάρω ενα σωστό μύλο να κάνω την δουλειά και να πάρω τα μέγιστα απο τον καφέ που θα χρησιμοποιώ , οποίες γνώμες δέκτες και ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Μια βοήθεια για αγορά μύλου χρειάζομαι και θα ήθελα την γνώμη σας. Ειμαι ανάμεσα στο να πάρω καινούριο η μεταχειρισμένο. Για καινούριο σκέφτομαι τον Eureka zero η μεταχειρισμένο τον fiorenzato f64 evo γύρω στα 450e . Θα δω διαφορά προς το καλύτερο με το μεταχειρισμένο, αξίζει τι λέτε?
Έχω την gaggia classic pro, πίνω fredo espresso το καλοκαίρι και espresso τον χειμώνα , μου αρέσει ο καλός καφές αλλά δεν θα κάτσω πειραματιστώ με ποικιλίες κ διαφορά ( άλλο είναι το χόμπι μού) και θα ηθελα να πάρω ενα σωστό μύλο να κάνω την δουλειά και να πάρω τα μέγιστα απο τον καφέ που θα χρησιμοποιώ , οποίες γνώμες δέκτες και ευχαριστώ προκαταβολικά!
Έχω τον fiorenzato f64 evo καθώς και τον ascasso i-mini, αναμφίβολα ο evo είναι πιο επαγγελματικό μηχάνημα και ασύγκριτα πιο στοιβαρή κατασκευή, τον αγόρασα μεταχειρισμένο ενώ ήδη είχα τον mini, ενώ από μηχανή χρόνια είχα την gaggia Evolution και στη συνέχεια πήρα την profitec 500 pro.

Αν πάρεις τον fiorenzato, για να τον χρησιμοποιήσεις στο σπίτι, χρειάζεσαι μια single dose bellow, την οποία εγώ προμηθεύτηκα μέσω internet, αν θυμάμαι καλά γύρω στα εβδομήντα κάτι ευρώ, χωρίς αυτό το εξάρτημα η σπατάλη καφέ για χρήση στο σπίτι είναι ασύμφορη, καθώς η κατακράτηση καφέ του evo προορίζεται για επαγγελματική χρήση, δηλαδή για πολλούς-πολλούς καφέδες.

Με το σκεπτικό που ρωτάς, νομίζω με τον Eureka θα είσαι υπερευχαριστημένος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.286
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top