Featured Μετρήσεις με REW

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281

Διάβασε τι έκανε και πως το έκανε ο γκουρού.
Παρατήρησε τις παραστάσεις του rew που ανεβάζει ανα τις σελίδες.
Διπλό μάθημα
α) σου λέει πως να προσεγγίζεις τις λύσεις στα προβλήματα
β) μέσα από τα γραφήματα καταλαβαίνεις πως να τα ερμηνεύεις και ποιο αποτέλεσμα θεωρείται αποδεκτό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.114
Reaction score
131.150
Άμα πληρώσεις πολλά, λειτουργούν τα πάνελ όπου θες, και στους 20 και 30 κύκλους, αλλά θα χρειαστεί πολλά πάνελ, δηλαδή πολλά λεφτά, δηλαδή περισσότερα λεφτά από πολλά σαμπ, δηλαδή πάρε σαμπ και βάλε ότι να'ναι πάνελ για το RT 60 στα μεσαιοπρίμα.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
1.290
Βρε το κατάλαβα, sub + eq ειναι η λύση, αλλά επειδη θέλει ένα Χ ποσό που δεν ειναι διαθέσιμο άμεσα θα το φτάσω εν καιρό εκεί. Πρώτα με το eq για να μάθω και να παίζω και μετα να ενσωματώσω και τα sub.

Οι ερωτήσεις για τα πάνελ είναι :
α) καθαρά θέμα περιέργειας, να καταλάβω πως παίζουν, μάλλον να πω πιο σωστά αναλογα το υλικό τη απορόφιση θα έχει
και
β) εφόσον δεν έχω πάρει το αποτέλεσμα που περίμενα (κατά τα γραφόμενα σε πολλά forums φτιάξε ένα τετοιο και Χ(Γ)αμας σε περιπτωσεις με εφάμιλα modes) ίσως με μικρότερα ποιο μαζεμένα να έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Να έχω σωστό μαζεμένο rt δλδ
Πχ να βγουν τα γωνιακά (αφού μπάσο δεεεεε μαζεύουν) και να βάλω ένα απλο πανελάκι στην θέση του να γίνει πιο διακριτικό το έργο.
Ας πούμε να μην έχω 15cm πανελ αλλά 10 με πιο πυκνό υλικό.

Τσουκου τσούκου να μαζευτεί πέρα από ηχιτκά και οπτικά για να είμαστε όλοι χαρούμενοι...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ EXTE ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΑΑΑΑΝ ΕΧΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΦΕΡΩ ΚΑΙ 2 ΣΑΜΠ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΘΕΜΑ ΣΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΑΝΤΕΝΑ :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
1.783
Reaction score
1.041
Μπορεις να δεις μονος σου τι δουλεια κανουν τα πανελ που εχεις βαλει
Τουλαχιστον αν τα βγαλεις φροντισε να κερδισεις κατι απο αυτο με...ανταλλαγμα! ;)
 


Μηνύματα
594
Reaction score
1.290
απορίες αμπαλου volume 113.....

Πάλι περί των πανελ....υπάρχει περίπτωση τα ρημάδια που έχω φτιάξει να το κανουν να ακούγεται πιο ψόφιο/μουντό όλο το έργο;

Μπορεί να είναι και ιδέα μου αλλά μου φαίνεται ότι το πνίγει λιγάκι
 



Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
συνονόματε αυτό θα γίνει εάν τα πετάξεις τυφλά στον χώρο χωρίς μετρήσεις.
Έχεις umik δουλεύεις το rew, βλέπεις τις αλλαγές στο rt, εάν γίνει περισσότερο ανισόρροπο απ' ότι ήδη είναι , ειδικά μεγάλη απόσβεση στις υψηλές συχνότητες τότε υπάρχει η πιθανότητα αντίληψης "μουντάδας".
Αυτά συμβαίνουν κυρίως με λεπτά panels που απορροφούν μόνο τις υψηλές συχνότητες.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
1.290
υποτίθεται η πεπατημενη οδος ειναι γωνίες (4 κάθετες για αρχη) μπασοπαγιδες και πρώτες ανακλάσεις 4-6 ινστες πανελς.
Εχω βάλει μόνο στις μπροστινες γωνιες τα γαιδουρια τα τετραγωνα , τα 2 πλαινα για τις ανακλάσεις (13cm) + τα 2 στον πίσω τοίχο (9cm) που ειτε τα εχω ειτε όχι διαφορα δεν ακούω να πω την αλήθεια.

Δεν ειναι οτι τα έβαλα γιουρια οπου βολεψε.

Ξερωγω με 4 πανελ να νεκρωσε 37τμ χωρος μου φαινεται δυσκολο.
Το rt απο το rew ειναι καλο από οτι φαινεται.
 

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
υποτίθεται η πεπατημενη οδος ειναι γωνίες (4 κάθετες για αρχη) μπασοπαγιδες και πρώτες ανακλάσεις 4-6 ινστες πανελς.
Εχω βάλει μόνο στις μπροστινες γωνιες τα γαιδουρια τα τετραγωνα , τα 2 πλαινα για τις ανακλάσεις (13cm) + τα 2 στον πίσω τοίχο (9cm) που ειτε τα εχω ειτε όχι διαφορα δεν ακούω να πω την αλήθεια.

Δεν ειναι οτι τα έβαλα γιουρια οπου βολεψε.

Ξερωγω με 4 πανελ να νεκρωσε 37τμ χωρος μου φαινεται δυσκολο.
Το rt απο το rew ειναι καλο από οτι φαινεται.
Απ΄ ότι κατάλαβα δεν αντιλαμβάνεσαι κάτι ως μουντάδα, μην τρώγεσαι με τα ρούχα σου.
Στείλε εάν θες τα αρχεία του rew , πριν και μετά την τοποθέτηση των γαϊδουριών και των panels στο σαλόνι σου να τα μελετήσω.
Σίγουρα κάτι έκαναν, τώρα τι ακριβώς θα δείξει, σου στέλνω το mail μου σε pm.
 

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
Μου έστειλε ο Ανδρέας το αρχείο απο τις μετρήσεις του με το REW.
Ανεβάζω αρχικά την απόκριση L - R χωρίς πάνελς και περιποίηση στον χώρο.
LR NO PANELS.jpg


Πέρα απο τα mode του χώρου και τις αναμενόμενες ανισοροπίες στα χαμηλά, παρατηρώ την εξαιρετική ελαφρώς κατηφορική απόκριση των Polk απο τα 250Hz και πάνω.
40-55 μεγάλες κορυφές , αυτές ακούς ως μπάσο στο χώρο σου ενώ το δεξί (κίτρινο) χάνει αρκετή ενέργεια λίγo πάνω απ τα 100hz.

RT topt με και χωρίς Πάνελς
RT R.jpg
RT L.with.without panels.jpg


Θα μπορούσε να ήταν παράσταση σε διαφήμηση προιόντων ηχητικής περιποίησης χώρων.
Εξαιρετικά αποτελέσματα.
Ενώ στο etc παρατηρείται μειωμένη ενέργεια πρώιμων ανακλάσεων όταν χρησημοποιούνται πάνελς.

Πάμε στην απόκριση πλάτους τώρα , με και χωρίς πάνελς.
Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι μετρήσεις με και χωρίς πάνελς να πραγματοποιήθηκαν με τα ηχεία σε διαφορετικές θέσεις.

LR WITH PANELS.jpg


Βλέπουμε ότι με τα πάνελ δημιουργούνται κοινές βυθίσεις στα 154hz που δεν υπήρχαν πριν ενώ στο δεξί (πράσινο) συνεχίζει να υπάρχει η βύθηση και ατα 100hz.

Συνεχίζω με σύγκριση ξεχωριστών ηχείων με και χωρίς πάνελ.
L. WITH_WITHOUT PANEL.jpg


Κι όμως το μπλέ είναι χωρίς πριποίηση!

Βάζω και το δεξί ηχείο.
R .WITH.WITHOUT PANEL.jpg
 

Μηνύματα
594
Reaction score
1.290
Κέρδισες κοντοσούβλι ξαναματαλεω.

Όντως στις μετρήσεις είναι σε διαφορετικές θέσεις τα ηχεία.
Χωρίς πάνελ ήταν στους 90 πόντους από τον τοίχο και 65 από τους πλαϊνούς αν θυμάμαι καλά.
Με τα πάνελ ήταν στο 1,30 και 78-80 αντίστοιχα.
Νομίζω ότι κάπου στη μέση εκ των δύο θα είναι η χρυσή τομή.

Θα πάρω μερικές με τα πάνελ ξανά και τα παρατάω όπου έχει καλύτερη απόκριση.

Μετά Dirac.....
 



Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
Κέρδισες κοντοσούβλι ξαναματαλεω.

Όντως στις μετρήσεις είναι σε διαφορετικές θέσεις τα ηχεία.
Χωρίς πάνελ ήταν στους 90 πόντους από τον τοίχο και 65 από τους πλαϊνούς αν θυμάμαι καλά.
Με τα πάνελ ήταν στο 1,30 και 78-80 αντίστοιχα.
Νομίζω ότι κάπου στη μέση εκ των δύο θα είναι η χρυσή τομή.

Θα πάρω μερικές με τα πάνελ ξανά και τα παρατάω όπου έχει καλύτερη απόκριση.

Μετά Dirac.....
Εγώ θα τα έβαζα στις παλιές θέσεις πάντως , θα μετρούσα τι κάνουν εκεί με τα πάνελ και θα έτρεχα εκεί το Dirac.
Οι νέες θέσεις δημιουργούν μεγάλες ανισορροπίες και στα δυο ηχεία 85-250hz.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
1.290
Θα τελειώσω τα πάνελ να μοιάζει πάλι με σαλόνι αύριο και θα μετρήσω πάλι, έχω κάπου σημειώσεις σε τι αποστάσεις μέτρησα αρχικά.
Όπου κάτσει καλύτερα στα χαρτιά τα παρατάω και παίζω μετα με toe in και πόντο πόντο να το φέρω όσο καλύτερα γίνεται.

Μετά dirac....

Θα μετράω μέχρι το Πάσχα...και όλα αυτά για να ακούω Γκοργκοροθ και άλλους σατανιστές που δεν ακούγονται.....σταδιααλα

Φχαριστω και πάλι όσους έβαλαν το λιθαράκι τους για να ξεστραβωθω το κρυαρι.
 





Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.534
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top