Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Μιας και μιλάγαμε για παπούτσα τις προάλλες, τούτα δω είναι τα καλύτερα που πέρασαν από τα χεριαμ, τα φιλάω ως κόρη οφθαλμού.
Gaerne Carbon G. Stilo


IMG_20231106_214617.jpg



Έχουν πολύ στενή γραμμή και απόλυτο καλούπι, τα boa έχουν λίγο μάπα αίσθηση αλλά το σφίξιμο του κουντουπιέ γίνετε στο κέντρο και συνδυασμό με τη απόλυτη γραμμή γίνετε ένα με το ποδάρι.
Είχα να τα χρησιμοποιήσω πάρα πολύ καιρό και τώρα με τις προσθήκες που ίσιωσα το κουλό ποδάρι τα έβγαλα πάλι στη κυκλοφορία.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.323
Reaction score
2.319
Ναι, αυτό, αλλά το θέμα είναι δεν το θέλω μόνο για Zwift, και με άλλες εφαρμογές δε νομίζω να δουλεύει το σύστημα! Οπότε στην περίπτωση Zwift Hub μάλλον στο κλασικό προσανατολίζομαι (ίδιο βέβαια είναι, μόνο το γραναζάκι είναι η διαφορά).
Πάρε τότε το το κλασικό και εξτρά το ηλεκτρονικό γραναζάκι. Αλλάζεις κασέτα - ηλεκτρονικό σε 5 λεπτά και έχεις συμβατότητα με όλα τα λογισμικά.

Μιας και μιλάγαμε για παπούτσα τις προάλλες, τούτα δω είναι τα καλύτερα που πέρασαν από τα χεριαμ, τα φιλάω ως κόρη οφθαλμού.
Gaerne Carbon G. Stilo


View attachment 311092


Έχουν πολύ στενή γραμμή και απόλυτο καλούπι, τα boa έχουν λίγο μάπα αίσθηση αλλά το σφίξιμο του κουντουπιέ γίνετε στο κέντρο και συνδυασμό με τη απόλυτη γραμμή γίνετε ένα με το ποδάρι.
Είχα να τα χρησιμοποιήσω πάρα πολύ καιρό και τώρα με τις προσθήκες που ίσιωσα το κουλό ποδάρι τα έβγαλα πάλι στη κυκλοφορία.
Το κάθε πόδι είναι διαφορετικό Χρήστο, εγώ πχ μάλλον θα κουμπώσω καλύτερα σε ένα σιμάνο που έχει την πιο στενή γραμμή αλλά θα αργήσει πολύ αυτή η στιγμή. Για τα σίντι πάντως υπογράφω πως είναι παπούτσια για πολλά χρόνια (μην πω για πάντα).
 

Μηνύματα
21.444
Reaction score
15.468
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν έχω καταλάβει τι 'ηλεκτρονικό' έχει το γρανάζι, νομίζω τίποτα από τα review που έχω δει. Ουσιαστικά η δουλειά γίνεται από τα remote control και το zwift, και απλά μένει η αλυσίδα μόνιμα σε αυτό το γρανάζι, πράγμα που μπορεί να γίνει φαντάζομαι και σε μια οποιαδήποτε κασέτα, να μένει μόνιμα σε ένα γρανάζι (κάπου στη μέση είναι, δεν ξέρω ποιο ακριβώς) και να κάνει τη δουλειά το λογισμικό. Το γρανάζι είναι καλό για συμβατότητα με διαφορετικά ποδήλατα, που έχουν διαφορετικές κασέτες, 8,9,10,11,12, road, MTB, χωρίς να αλλάζεις κασέτα. Αν έχεις να βάλεις ένα μόνο ποδήλατο, λογικά μπορεί ο αυτοματισμός να γίνει με την υφιστάμενη κασέτα. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι και έχουν κάνει κάποιο κόλπο...

Αν είναι έτσι όπως το σκέφτομαι, παίρνουμε το Zwift Hub One με το Click, και αντί για το γραναζάκι του βάζουμε μια κλασική κασέτα και κάνει την ίδια δουλειά, και έχουμε και το γραναζάκι αν θέλουμε.. Anyway, έχει ενδιαφέρον το θέμα!
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Το κάθε πόδι είναι διαφορετικό Χρήστο, εγώ πχ μάλλον θα κουμπώσω καλύτερα σε ένα σιμάνο που έχει την πιο στενή γραμμή αλλά θα αργήσει πολύ αυτή η στιγμή. Για τα σίντι πάντως υπογράφω πως είναι παπούτσια για πολλά χρόνια (μην πω για πάντα).
Αυτό ακριβώς, δεν είναι όλα τα καλούπια για όλα τα ποδάρια,το θέμα είναι πως μόνο με δοκιμή πάνω στο ποδήλατο φαίνεται αυτό. Τα καλούπια κατά καιρούς αλλάζουν ακόμα και στη εταιρία που έχει κάποιος καταλήξει. Κάνουν αυτοί πειράματα με τις θκιέσμας παράδες...
Όσο για τα sidi που ανέφερες στα θκάμ ποδάρια εχω μια ξύλινη αίσθηση και διαθέτουν τα πχιο ηλίθια κουμπώματα όλου του ντουνιά!!
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.480
Reaction score
21.250
Για το πιο κάτω...:

Υ.Γ.: (μην γελάσετε, ε, αλλά...) Είχα ένα roller στην αποθήκη, ψιλοχαλασμένο, κάποιος το έφτιαξε και του το χάρισα. Θα επανέλθω σε άλλο post με αυτή τη μικρή ιστορία.
...μια μικρή ιστορική αναδρομή:
Πριν την προπόνηση, το roller έκανε έναν θόρυβο που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά στο παρελθόν, επειδή όμως οι κύλινδροι γυρίζαν χωρίς πρόβλημα, έκανα την προπόνηση. Την Πέμπτη τη νύχτα ανέβηκα να κάνω προπόνηση, ξανά ο θόρυβος και στα πρώτα δυνατά κομμάτια της προπόνησης αντιλήφθηκα ότι το roller δεν υπάκουε στην εντολή αύξησης της έντασης που έλαβε από το λογισμικό. Σταμάτησα κι άρχισαν να με "ζώνουν τα φίδια" ότι χάλασε και θα θέλω άλλο (φτού! έξοδα!). Το "πάλεψα" πολύ το Σ/Κ ("λύσιμο", καθάρισμα, λάδωμα, "δέσιμο" κτλ), κάποια στιγμή την Κυριακή το δοκίμασα 1-2 φορές, μετά το άφησα στην ησυχία του, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα. Παράλληλα, έψαξα για εναλλακτική και βρήκα ένα trainer της Elite που μου έκανε. Το έβαλα στα "υπόψιν" κι ασχολήθηκα με κάτι άλλο.
Στην πορεία, με τις οδηγίες της Elite, αγόρασα κι άλλαξα την πλακέτα ελέγχου του roller. Ο θόρυβος προερχόταν από τον άξονα που μετακινούσε τις μαγνητικές "δαγκάνες" (που αυξομειώνουν την αντίσταση του roller) προς τους αντίστοιχους μεταλλικούς δίσκους των κυλίνδρων του roller. Βασικά, το μοτέρ που κινούσε τον άξονα έπρεπε να σταματάει σε ένα συγκεκριμένο ύψος, βάσει εντολών που δεχόταν από την πλακέτα, όμως αυτό δεν συνέβαινε. Το μοτέρ συνέχιζε να κινεί τον άξονα και μετά το πέρας του διαθέσιμου ύψους για την κίνησή του, με αποτέλεσμα να χτυπάει στον σκελετό του roller και να παράγει έναν δυνατό κρουστικό ήχο. Οι τεχνικοί της Elite υπέθεσαν ότι με την αλλαγή της πλακέτας, θα διορθωνόταν το πρόβλημα, όμως αυτό δεν συνέβηκε. Οπότε, το roller αποθηκεύτηκε, μέχρι νεωτέρας.

Πρόσφατα (το καλοκαίρι που μας πέρασε) ένας φίλος ο οποίος προπονεί ποδηλατική ομάδα - κι ο οποίος ήξερε την υπόθεση - με ρώτησε εάν με πείραζε να του έδινα το roller για να το έδινε σε δύο τεχνικούς/ηλεκτρονικούς που εμπιστεύεται για να δοκιμάσουν να το φτιάξουν. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και μάλιστα του είπα, εάν καταφέρουν και το φτιάξουν, μπορεί να το κρατήσει για την ομάδα και για τις προαγωνιστικές προπονήσεις των παιδιών της ομάδας. Με πήρε τηλέφωνο περιχαρής, πριν λίγες ημέρες, για να μου ανακοινώσει ότι το roller επισκευάστηκε! Σε σχετική ερώτησή μου, απάντησε ότι είχα κάνει σωστή διάγνωση του προβλήματος (μοτέρ/άξονας) κι ότι τα παιδιά που το έφτιαξαν χρειάστηκε "λύσουν" και να "δέσουν" το roller για να αντικαταστήσουν τον επίμαχο άξονα - ο λόγος που "χτυπούσε" ήταν η φθορά που είχε υποστεί από τη χρήση. Μετά την αντικατάσταση του άξονα και το calibration με τη βοήθεια της εφαρμογής της Elite, το roller δουλεύει στην εντέλεια.

Οπότε, επανέλαβα την δέσμευσή μου να το κρατήσει για την ομάδα, χωρίς να μου καταβάλει χρηματικό αντίτιμο και δεσμεύθηκε να με βγάλει μια νύχτα έξω για φαγητό, συνοδεία του ΔΣ της ομάδας για να με ευχαριστήσει. :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244

Δεν είναι καρπον, κάτι σαν αφρός είναι, τους τροχούς αυτούς τους είχα παλιά, είναι με αλουμινένιο στεφάνι και το προφίλ είναι από αυτόν τον αφρό, κάτι σαν πολυουρεθάνη.
Οι πχιο άχρηστοι τροχοί που πέρασαν απ τα χέριαμ, καλά έκανε και τους έφαγε το πλί!!
δεσμεύθηκε να με βγάλει μια νύχτα έξω για φαγητό αρχικά και μετά στις π@τανες για να με ευχαριστήσει. :)
Έτσι θα ήταν καλύτερα :biggrin:
 


Μηνύματα
21.444
Reaction score
15.468
Εγώ πάλι είμαι περίεργος τι εικόνα θα μπορούσε να έρθει στου οποιουδήποτε το μυαλό, αν κάποιος του έλεγε ότι... το πουλί του γουστάρει ρόδες! (χωρίς να έχει δει την φωτό βέβαια) :roflmao: :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Εγω Σώτο θα το πετούσα στις γάτες το πλί, αν και πιστεύω ετσά πολύχρωμο να στοιχίζει περισσότερες παράδες από τους τροχούς...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Εψέ έζησα τη πχιο δυνατή εμπειρία στο zwift, επέλεξα να τρέξω έναν αγώνα για πρώτη φορά παρέα με άλλα 56 μπιστόλια, καταρχάς με το που ξεκινήσαμε με έφυγαν πολύ μπροστά ενώ πατούσα και εγώ, συνέχισα να πατάω και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, χαλάρωσα λίγο ελπίζοντας ότι θα κουραστούνε με αυτό το ρυθμό και θα τους πλησιάσω παρακάτ. Όχι μόνο δεν τους πλησίασα αλλά η διαφορά από το προπορευόμενο γκρουπ άνοιξε στα 6 λεπτά από μένα. Κάποια στιγμή σε ένα κομμάτι ανάβασης, εγώ ανέβαινα και αυτοί είχαν ολοκληρώσει μια κυκλική πορεία και κατέβαιναν, τους είδα και ξενέρωσα, έχασα κάθε διάθεση να συνεχίσω...
Τεσπα, συνέχισα με τον θκόμ ρυθμό παρακολουθωντας τις επιδόσεις των προπορευόμενων, η διαφορά παραμένει στα 6 λεπτά και βλέπω στο τέλος να κοκκινίζει η ένδειξη watt/kg, πατούσαν λίγο πριν τη γραμμή με 12 και 13 w/kg.
Τι μπάμιες τρώνε αυτοί? :biggrin:
 


Μηνύματα
21.444
Reaction score
15.468
Εψέ έζησα τη πχιο δυνατή εμπειρία στο zwift, επέλεξα να τρέξω έναν αγώνα για πρώτη φορά παρέα με άλλα 56 μπιστόλια, καταρχάς με το που ξεκινήσαμε με έφυγαν πολύ μπροστά ενώ πατούσα και εγώ, συνέχισα να πατάω και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, χαλάρωσα λίγο ελπίζοντας ότι θα κουραστούνε με αυτό το ρυθμό και θα τους πλησιάσω παρακάτ. Όχι μόνο δεν τους πλησίασα αλλά η διαφορά από το προπορευόμενο γκρουπ άνοιξε στα 6 λεπτά από μένα. Κάποια στιγμή σε ένα κομμάτι ανάβασης, εγώ ανέβαινα και αυτοί είχαν ολοκληρώσει μια κυκλική πορεία και κατέβαιναν, τους είδα και ξενέρωσα, έχασα κάθε διάθεση να συνεχίσω...
Τεσπα, συνέχισα με τον θκόμ ρυθμό παρακολουθωντας τις επιδόσεις των προπορευόμενων, η διαφορά παραμένει στα 6 λεπτά και βλέπω στο τέλος να κοκκινίζει η ένδειξη watt/kg, πατούσαν λίγο πριν τη γραμμή με 12 και 13 w/kg.
Τι μπάμιες τρώνε αυτοί? :biggrin:
Ηλεκτρικές; :geek: :roflmao:

ΥΓ. Σοβαρά τώρα, είμαι περίεργος πώς μπορεί το zwift να ανιχνεύσει αν κάποιος "κλέβει έξυπνα", ώστε να μην χτυπάει και τόσο στο μάτι (είτε με ηλεκτρικό, είτε κάποια άλλα κολπάκια που φαίνεται ότι υπάρχουν). Για επίσημους αγώνες, ναι, εκεί κάτι γίνεται, αλλά "στα μεταξύ μας", δύσκολο το βλέπω, οπότε καλύτερα να μην το ψάχνεις!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
έτσι να καταλαβαίνεις τι ζούμε εμείς με την πάρτη σου
Ρε σε λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό, κάτι δεν πάει καλά. Στη εκκίνηση στροφάριζα με 450 watt και 50 χλμ/ω και αντί να τους πλησιάζω ή να συντηρώ τη διαφορά, αυτοί έφευγαν σφαίρα.

Ηλεκτρικές; :geek: :roflmao:

ΥΓ. Σοβαρά τώρα, είμαι περίεργος πώς μπορεί το zwift να ανιχνεύσει αν κάποιος "κλέβει έξυπνα", ώστε να μην χτυπάει και τόσο στο μάτι (είτε με ηλεκτρικό, είτε κάποια άλλα κολπάκια που φαίνεται ότι υπάρχουν). Για επίσημους αγώνες, ναι, εκεί κάτι γίνεται, αλλά "στα μεταξύ μας", δύσκολο το βλέπω, οπότε καλύτερα να μην το ψάχνεις!
Εκεί θέλω να εστιάσω Σώτο, μετά αφού χαλάρωσα και έκανα μπανάκι μπήκα στο στράβα και όσοι είχαν ανοιχτό προφίλ τους έψαξα έναν προς έναν, κάποιοι φαίνονταν ότι ήταν όντως μπιστόλια, κάποιοι όμως ήταν μπαρμπάδια ρε φίλε...
Κατι κάνουν τα μνιά... Και οι καρδιακοι παλμοί ήταν πολύ χαμηλοί για τις επιδόσεις αυτές, σαν αερόβιο ένα πράμα.
Πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα και εκεί μέσα, βαράει η ματαιοδοξία κόκκινα...
 

Μηνύματα
1.323
Reaction score
2.319
Ρε σε λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό, κάτι δεν πάει καλά. Στη εκκίνηση στροφάριζα με 450 watt και 50 χλμ/ω και αντί να τους πλησιάζω ή να συντηρώ τη διαφορά, αυτοί έφευγαν σφαίρα.



Εκεί θέλω να εστιάσω Σώτο, μετά αφού χαλάρωσα και έκανα μπανάκι μπήκα στο στράβα και όσοι είχαν ανοιχτό προφίλ τους έψαξα έναν προς έναν, κάποιοι φαίνονταν ότι ήταν όντως μπιστόλια, κάποιοι όμως ήταν μπαρμπάδια ρε φίλε...
Κατι κάνουν τα μνιά... Και οι καρδιακοι παλμοί ήταν πολύ χαμηλοί για τις επιδόσεις αυτές, σαν αερόβιο ένα πράμα.
Πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα και εκεί μέσα, βαράει η ματαιοδοξία κόκκινα...
Ηλεκτρικά ποδήλατα, αυτή η μάστιγα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.306
Reaction score
47.244
Με έχουν πει και άλλα κόλπα Σάκη, τεσπα χέσκα, ας κάνουν ότι θέλουν, δεν είναι ότι πενιέμαι για αναβάτης περί οπής και με κόπηκαν τα φτερά, είναι που για ακόμη μια φορά διαπιστώνω το πρόβλημα που υπάρχει στο χώρο της ποδηλασίας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.694
Reaction score
40.944
ακους και εχγωρια παραδοσιακα και βλαχικα εσυ.. γυρνα το στα αμερικανικά (παραδοσιακα καντι ρουτς χιλμπιλικα) ξυρισε μουσι και μουστακι και ετοιμασου για βολταρισμα... :boast:
 

Μηνύματα
1.323
Reaction score
2.319
Με έχουν πει και άλλα κόλπα Σάκη, τεσπα χέσκα, ας κάνουν ότι θέλουν, δεν είναι ότι πενιέμαι για αναβάτης περί οπής και με κόπηκαν τα φτερά, είναι που για ακόμη μια φορά διαπιστώνω το πρόβλημα που υπάρχει στο χώρο της ποδηλασίας.
Το προπονητήριο μου το wahoo kickr v4 τα κάνει αυτά τα κόλπα από 5η έκδοση και μετά τα κόψανε. Και να φανταστείς για αυτό δεν το βρίσκεις εύκολα... αλλά τι να λέμε, εδώ τις προάλες πιάσανε τον πρώτο ντοπέ ηλεκτρονικό ποδηλάτη - Ιταλός 40 χρονών υπάλληλος του στράβα. Ματαιότης...
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.001
Μηνύματα
2.925.054
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top