Ποδήλατο


Μηνύματα
20.579
Reaction score
14.563
Αυτό είναι από τον αγώνα του 2022 Γύρος της Ελλάδας, στο παλιό λιμάνι, ο τερματισμός του πρώτου ετάπ.... :geek:
 

Μηνύματα
13.526
Reaction score
15.536
Εμένα μου τη σπάει ο άλλος που όταν μιλάει βάζει μέσα στο λόγο και αγγλικές λέξεις, το κάνουν και εδώ πολλοί στο γραπτό λόγο, το συναντάς συνέχεια βλέποντας tv.
Όποιος μου μιλάει έτσι πετώντας στα ξεκούδουνα αγγλικές λέξεις με εκνευρίζει και με πιάνει το βλάχικο, τον αρχίζω στα βλάχικα βρισίδια και στρώνει χαρακτήρα. :biggrin:
Ωχ , το κάνω και εγώ , αλλά επιεδή μερικά δεν μπορώ να τα μεταφράσω στα Ελληνικά. Έχω ξεχάσει να γράφω και να μιλάω. Για το δεύτερο δεν φταίω εγώ, όλοι μιλάνε για ποδόσφαιρο μόνο. ¨Αμα πάω να πω κάτι άλλο ή πρός θεού κάτι πιο σοβαρό ... πέφτει παγωμάρα και με κοιτάνε όλοι σαν εξωγήινο. :D :D
Η αλήθεια είναι και όταν την κάνεις με κλίση προς τα εμπρός ... κινδυνεύεις πολυ πιο πολύ να πέσεις. Κάτι θυμαμαι απο 16 χρονών. :D :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.673
Εγώ πάλι, σε όλα μου είμαι ένας dilettante, με ενδιαφέρουν λίγο πολύ όλα τα ζητήματα αλλά δεν εμβαθύνω ιδιαίτερα!
Βλέπεις και ποδόσφαιρο και ριάλιτι στην τιβί; Και Γιουροβίζιον; 🤪

Αντιθέτως εγώ δεν ενδιαφέρομαι διόλου για τα περισσότερα ζητήματα σε τούτο τον μάταιο κόζμο, και καρφί δε μου καίγεται για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.
Ασχολούμαι με λίγα πράγματα, αλλά με όσα ασχολούμαι προσπαθώ να το "τερματίσω" σε βαθμό πλημμελήματος προς κακούργημα. Σταματάω εκεί που καταντάει πολύ αστείο, σύμφωνα πάντα με το δικό μου χιούμορ. 😁

Τώρα το παίζω κηπουρός. Έδωσα πχ δημιουργικό σχήμα σε διάφορα φυτά στον κήπο μου, και στο βραχόκηπο, με μπορντουροψάλιδο και σπαθοσέγα για τα χοντρά. Απ'τον κηπουρό που πληρώνω σε μηνιαία βάση εδώ και χρόνια, καλύτερα τα κάνω. Αμ πως..😁
 

Μηνύματα
1.289
Reaction score
2.269
Τσάκισα που λες σκέτες 2 μοσχαρίσχιες μπριζολάρες, 1 κιλό το πακέτο, πολύ πολύ μπαγιάτικες (κάνα μήνα τις σβάρνιζα), νομίζω Αργεντινής ήταν (δε θυμάμαι, ειλικρινά), λουκούμια λέμε, μιντιουμ το ψήσιμο, ίσα ίσα να είναι κρατσανιστό επιφανειακά το λίπος, που έλιωνε στο στόμα κι έβγαζε γλύκα.

Θα το ξεπλύνω καλά το στόμα όμως, με κόκκινο δυνατό κρασάκι, γουλιά και συχώριο.

Για πες για τη σέλα τώρα, φοβάσαι κοτζαμάν αντρακλας να τη σφίξεις ωρέ;
Εκείνος ο Tom δεν γύρισε ακόμη από διακοπές?

Με lazer τρίποδες και μία gopro κάνεις πολύ καλή δουλειά bike fit. Επίσης η κλίση της σέλας έχει να κάνει και με τα ιδιαίτερα ανατομικά χαρακτηριστικά του καθενός, ιδιαίτερα στην ανηφόρα... δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορά που ανέβηκα ανηφόρα με την specialized romin carbon με την σέλα ρυθμισμένη σε απόλυτα οριζόντια θέση. Χρήστο δεν σπάνε τα carbon rails σφίξε κάργα (σε λογικά πλαίσια). Θα σπάσουν μόνο αν υπάρχει ασυμβατότητα με το οβάλ πρότυπο 7Χ9χιλ., είναι κακής κατασκευής οι σιδηρόδρομοι και πιέζουν πολύ σημειακά ή κάθεσαι απότομα και δυνατά μετά από ορθοπέταλο και είσαι σε κάποια κιλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.673
Εκείνος ο Tom δεν γύρισε ακόμη από διακοπές?
Γύρισε, γύρισε. Λέει θα γίνει θαυμάσιο το αποτέλεσμα, πολύ αισιόδοξος είναι, ζήτησε κάποια πράγματα ακόμα, κάποιες διευκρινίσεις, κάνει υπολογισμούς. Από το πού ακριβώς κοιτάνε τα γουφερ, μέχρι κάτι αποστάσεις στο cm (καλά που έχω λέιζερ), κέντρο μεγαφώνου με από δω κι από κει και πάει λέγοντας.
Κάτι μαγειρεύεται. 😎

Αφήνω τους σεφ στην ησυχία τους, μέχρι να παρουσιάσουν το μενού. Αφού φάω, θα σε πω.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.526
Reaction score
15.536
Εκείνος ο Tom δεν γύρισε ακόμη από διακοπές?

Με lazer τρίποδες και μία gopro κάνεις πολύ καλή δουλειά bike fit. Επίσης η κλίση της σέλας έχει να κάνει και με τα ιδιαίτερα ανατομικά χαρακτηριστικά του καθενός, ιδιαίτερα στην ανηφόρα... δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορά που ανέβηκα ανηφόρα με την specialized romin carbon με την σέλα ρυθμισμένη σε απόλυτα οριζόντια θέση. Χρήστο δεν σπάνε τα carbon rails σφίξε κάργα (σε λογικά πλαίσια). Θα σπάσουν μόνο αν υπάρχει ασυμβατότητα με το οβάλ πρότυπο 7Χ9χιλ., είναι κακής κατασκευής οι σιδηρόδρομοι και πιέζουν πολύ σημειακά ή κάθεσαι απότομα και δυνατά μετά από ορθοπέταλο και είσαι σε κάποια κιλά.
Με λίγα λόγια σπάνε.

Ανθρακονήματα, καινουργιες τεχνολογίες και σαχλαμάρες. :D :D
Γύρισε, γύρισε. Λέει θα γίνει θαυμάσιο το αποτέλεσμα, πολύ αισιόδοξος είναι, ζήτησε κάποια πράγματα ακόμα, κάποιες διευκρινίσεις.
Κάτι μαγειρεύεται. 😎
Τι είναι ο Tom ; Άνθρωπος (πιστοποημένος εγκαταστάτης) της Τρινόβ ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.665
Χρήστο δεν σπάνε τα carbon rails σφίξε κάργα (σε λογικά πλαίσια). Θα σπάσουν μόνο αν υπάρχει ασυμβατότητα με το οβάλ πρότυπο 7Χ9χιλ., είναι κακής κατασκευής οι σιδηρόδρομοι και πιέζουν πολύ σημειακά ή κάθεσαι απότομα και δυνατά μετά από ορθοπέταλο και είσαι σε κάποια κιλά.

Ξέρω βρε Σάκη και σωστά όλα αυτά που λες, αρκεί μια άτσαλη επιστροφή στη σέλα με όλο το βάρος και άπαξ και σηκωθείς να βρεθείς σαν τον Eduard Prades τανάσκλα :biggrin:
 

Μηνύματα
801
Reaction score
1.471
Εμένα μου τη σπάει ο άλλος που όταν μιλάει βάζει μέσα στο λόγο και αγγλικές λέξεις, το κάνουν και εδώ πολλοί στο γραπτό λόγο, το συναντάς συνέχεια βλέποντας tv.
Για πες έτσι ενδεικτικά 1-2 ονόματα από δω μέσα; :roflmao:

Δεν φταίμε εμείς, Μπρέτσο μου, που είμαστε αγγλοσπουδαγμένοι και τα ελληνικά τα βρίσκουμε τόσο βλαχομπανάλ!

Βλέπεις και ποδόσφαιρο και ριάλιτι στην τιβί; Και Γιουροβίζιον; 🤪
Αμ πως! Τώρα τελευταία παρακολουθώ First Dates και λέω μήπως ξεκινήσω την εκπομπή που παρακολουθεί και ο Μπρέτσος και συμμετέχει μία συγγενής του αν θυμάμαι καλά την οποία προορίζει για προξενειό (δεν θυμάμαι τίτλο εκπομπής)!

Τώρα το παίζω κηπουρός. Έδωσα πχ δημιουργικό σχήμα σε διάφορα φυτά στον κήπο μου, και στο βραχόκηπο, με μπορντουροψάλιδο και σπαθοσέγα για τα χοντρά. Απ'τον κηπουρό που πληρώνω σε μηνιαία βάση εδώ και χρόνια, καλύτερα τα κάνω. Αμ πως..😁
Για διαστροφή μου μυρίζει το όλο πράγμα..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.665
Με λίγα λόγια σπάνε.

Ανθρακονήματα, καινουργιες τεχνολογίες και σαχλαμάρες. :D :D
Ότι σπάνε, σπάνε, κυρίως όμως στους υπέρβαρους θα το δεις πχιο συχνά.
Ήταν όμως τρελή εφεύρεση, τα carbon rails συμβάλουν σημαντικά στη ακαμψία της σέλας στο πάτημα, έτσι έχεις καλύτερη αίσθηση επειδή δεν μεταβάλλεται το άνοιγμα του ποδιού και μπαίνει ατόφια η δύναμη στα πεντάλ, σε αυτό συμβάλουν και οι carbon πατοι των παπουτσιώνε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.673
Τι είναι ο Tom ; Άνθρωπος (πιστοποημένος εγκαταστάτης) της Τρινόβ ;
Είναι ο αρχηγός στο team των μηχανικών εκεί στην τρινοβ. Τρινοβάς γέννημα θρέμμα, όχι ποταπός εγκαταστάτης. Πρώτη μούρη λέμε. Γνήσιος, αυτόχθων, ιθαγενής τρινοβάς.

He is the master of disaster. 😁🤪🤣

Σα να έχεις μέσον στην Ελλάδα έναν αρχιμανδρίτη, ή πως τους λεν αυτούς τους Χάι αξίωμα παπάδες, που λύνουν και δένουν πιο αποτελεσματικά κι από τον Κούλη. 😁
 

Μηνύματα
13.526
Reaction score
15.536
Είναι ο αρχηγός στο team των μηχανικών εκεί στην τρινοβ. Πρώτη μούρη λέμε.

He is the master of disaster. 😁🤪🤣
Καλά βρε ; Και πιστεύεις ότι σου λέει ότι όλα θα πάνε καλά και αισιοδοξίες ; Τι άλλο θα σου έλεγε αυτός ; :D :D
He is the master
Master και καλό και τίμιο παιδί στην Τρινόβ αλλά και επιστήμονας είναι ο Arnold.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.289
Reaction score
2.269
Ξέρω βρε Σάκη και σωστά όλα αυτά που λες, αρκεί μια άτσαλη επιστροφή στη σέλα με όλο το βάρος και άπαξ και σηκωθείς να βρεθείς σαν τον Eduard Prades τανάσκλα :biggrin:
Έλα μωρέ Χρήστο λεπτομέρειες... στην Ιταλία έσπασα 3 πλευρά και γωνία ωμοπλάτης και το ποδήλατο με μία γρατσουνιά στη μανέτα. Αν είναι να γίνει θα γίνει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.673
Καλά βρε ; Και πιστεύεις ότι σου λέει ότι όλα θα πάνε καλά και αισιοδοξίες ; Τι άλλο θα σου έλεγε αυτός ; :D :D
Μπα, δεν είναι τέτοιοι αυτοί ρε, έχουν ακυρώσει πολλά πρότζεκτ, γιατί δε τους έβγαινε το ποίημα με την εγκατάσταση που είδαν. Περνάει από επιτροπή λέμε, κόβεται αν δε πληρεί προϋποθέσεις.

Βασικά δε με νοιάζει διόλου τι θα πει οποιοσδήποτε, γιατί μια χαρά θα το κάνω μόνος μου, αν και καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια. Ωστόσο, το σημαντικό είναι να ξεκλειδώσουν το ρημαδι το σοφτγουερ στο δικό μου μηχάνημα, να προχωρήσει το waveforming, γιατί προς ώρας δεν είναι ευρέως διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες τρινοβ, θα γίνει κατά το τέλος του έτους λένε, μπορεί να πάει και του χρόνου. Μέχρι τότε, θέλει έγκριση, μετά από πρόταση έγκρισης από επίσημο διανομέα τρινοβ, όχι από πιστοποιημένο εγκαταστάτη. Αναφέρεται ρητώς αυτό στην επίσημη σελίδα τους, και ισχύει. 😎

Η πρόταση έγινε, τα δεδομένα τα πήραν, σχεδιαγράμματα, αποστάσεις, μετρήσεις, κλπ, έγκριση πήρε, προχωράμε. Η ουσία είναι αυτή, να προχωρήσει τώρα, κι όχι του χρόνου, τα υπόλοιπα είναι τεχνικές λεπτομέρειες, εν πολλοίς ασήμαντες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.665
Έλα μωρέ Χρήστο λεπτομέρειες... στην Ιταλία έσπασα 3 πλευρά και γωνία ωμοπλάτης και το ποδήλατο με μία γρατσουνιά στη μανέτα. Αν είναι να γίνει θα γίνει
Άλλο μια πτώση να εξελιχθεί από κακή ακτίμηση ή λάθος χειρισμό και άλλο να σπάσει κάτι, δεν το περιμένεις, ούτε σου δίνετε ο χρόνος να το αντιμετωπίσεις.
Τα drops του τιμονιού μου είναι τόσο λεπτό το υλικό που κάθε φορά που κάνω σπριντ τραβώντας αυτό το σημείο κάνω δεύτερες σκέψεις, ξέρω ότι δεν πρόκειται να σπάσει και πως αντέχει στις δυνάμεις που μπαίνουν, ωστόσο όμως όταν το δεις χωρίς ταινία και το πατάς με τα δάχτυλα, τρομάζεις με τη παραμόρφωση του σωλήνα σε σχέση με τη ελάχιστη δύναμη που βάζεις.
 

Μηνύματα
13.526
Reaction score
15.536
Να, δες εδώ, ακόμα κι ο Elon συμφωνεί... :geek: :party:

Με μια γρήγορη ματιά .... Δίκιο έχει και για το oxidizer propellant και την πίεση αλλά και για to brittleness του ατσαλιού αλλά και το μη ασφαλές των πολλών plies (plys) του carbon. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ενίσχυση με γραφίνη σε ατομικό επίπεδο αλλά είναι θεο- πανάκριβο. Για τα άλλα που λέει δεν τα ξέρω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.665
Μπα, δεν είναι τέτοιοι αυτοί ρε, έχουν ακυρώσει πολλά πρότζεκτ, γιατί δε τους έβγαινε το ποίημα με την εγκατάσταση που είδαν. Περνάει από επιτροπή λέμε, κόβεται αν δε πληρεί προϋποθέσεις.

Βασικά δε με νοιάζει διόλου τι θα πει οποιοσδήποτε, γιατί μια χαρά θα το κάνω μόνος μου, αν και καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια. Ωστόσο, το σημαντικό είναι να ξεκλειδώσουν το ρημαδι το σοφτγουερ στο δικό μου μηχάνημα, να προχωρήσει το waveforming, γιατί προς ώρας δεν είναι ευρέως διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες τρινοβ, θα γίνει κατά το τέλος του έτους λένε, μπορεί να πάει και του χρόνου. Μέχρι τότε, θέλει έγκριση, μετά από πρόταση έγκρισης από επίσημο διανομέα τρινοβ, όχι από πιστοποιημένο εγκαταστάτη. Αναφέρεται ρητώς αυτό στην επίσημη σελίδα τους, και ισχύει. 😎

Η πρόταση έγινε, τα δεδομένα τα πήραν, σχεδιαγράμματα, αποστάσεις, μετρήσεις, κλπ, έγκριση πήρε, προχωράμε. Η ουσία είναι αυτή, να προχωρήσει τώρα, κι όχι του χρόνου, τα υπόλοιπα είναι τεχνικές λεπτομέρειες, εν πολλοίς ασήμαντες.
Τι τραβάς και εσύ βρε πσυχούλα :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.673
Δίκιο έχει και για το oxidizer propellant και την πίεση αλλά και για to brittleness του ατσαλιού αλλά και το μη ασφαλές των πολλών plies (plys) του carbon.
Δίκιο έχει γενικώς.

Το 30Χ είναι άλλη μια δικιά τους πατέντα, έχουν μαζευτεί πολλά και πολύ σοβαρά μυαλά εκεί πέρα.


Master και καλό και τίμιο παιδί στην Τρινόβ αλλά και επιστήμονας είναι ο Arnold.
Ο Σβαρτζενέγκερ;
Δεν τον έχουμε "μέσο" αυτονα ρε! 🤣
Μ'αυτους που "ξέρουμε" μιλάμε! Τι α κάεις; 😁
 

Μηνύματα
13.526
Reaction score
15.536
Μπα, δεν είναι τέτοιοι αυτοί ρε, έχουν ακυρώσει πολλά πρότζεκτ, γιατί δε τους έβγαινε το ποίημα με την εγκατάσταση που είδαν. Περνάει από επιτροπή λέμε, κόβεται αν δε πληρεί προϋποθέσεις.

Βασικά δε με νοιάζει διόλου τι θα πει οποιοσδήποτε, γιατί μια χαρά θα το κάνω μόνος μου, αν και καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια. Ωστόσο, το σημαντικό είναι να ξεκλειδώσουν το ρημαδι το σοφτγουερ στο δικό μου μηχάνημα, να προχωρήσει το waveforming, γιατί προς ώρας δεν είναι ευρέως διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες τρινοβ, θα γίνει κατά το τέλος του έτους λένε, μπορεί να πάει και του χρόνου. Μέχρι τότε, θέλει έγκριση, μετά από πρόταση έγκρισης από επίσημο διανομέα τρινοβ, όχι από πιστοποιημένο εγκαταστάτη. Αναφέρεται ρητώς αυτό στην επίσημη σελίδα τους, και ισχύει. 😎

Η πρόταση έγινε, τα δεδομένα τα πήραν, σχεδιαγράμματα, αποστάσεις, μετρήσεις, κλπ, έγκριση πήρε, προχωράμε. Η ουσία είναι αυτή, να προχωρήσει τώρα, κι όχι του χρόνου, τα υπόλοιπα είναι τεχνικές λεπτομέρειες, εν πολλοίς ασήμαντες.
Δες το εδιτ μου πάνω στο πόστ μου για τον Arnold (Γερμανικά το Arnaud) :D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.275
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top