Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.261
Reaction score
44.623
Γυαλιστερός είναι βρε Σώτο ο άνθρωπος, τη φιγούρα του έκανε ο άνθρωπος όπως κάθε γυαλιστερός που σέβεται τον εαυτό του... :biggrin:
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.150
Reaction score
20.722
Είχα αφήσει μια εκκρεμότητα:

Βάλε μεγαλύτερο γρανάζι πίσω, μικρότερο "μικρό" δίσκο μπροστά. Τι έχεις τώρα; ελπίζω να μην ακούσω για τίποτα 28 με 39 (ή έστω 36)... αυτά είναι για Μπρέτσους! 8-) :roflmao:
Μεταξύ μας 35 στροφές με 12% κλίση παραειναι χαμηλά, ούτε με 39/28 δεν παίζει
Είδα ρε συ Γιώργη ένα κάρφωμα 1.200 υψομετρικά σερί και με πολύ χαμηλό στροφάρισμα, τη ώρα που βασανίζεται κανείς με αυτό το στροφάρισμα επειδή δεν έχει δυνάμεις γίνονται τα ποδάρια ματσούκια και τα γόνατα τη ακούνε dolby atmos, αυτό μετά έχει σαν συνέπεια τη πολύ αργή αποκατάσταση.
Πρέπει να κοντύνεις τη κλιμάκωση ή να ξεκινήσεις τις μπάμιες.
Διάλεξε και πάρε :biggrin:
Όχι και 36 ρε συ Σώτο, 36 δεν είχα ποτέ, ξεκίνησα 105 κιλά βόιδι με 39/52 & 11-27
Τώρα είμαι 39/53 & 11-28, στο καινούριο ποδήλατο που θα με φέρει ο νονός θα έχω 42/54 & 11-32
Δεν είπα για σένα, στον Γιώργο το λέω, αν έχει 28/39 ή 28/36. Για να βάλει κάτι πιο... ελαφρύ! :geek: 8-)
Το crankset είναι 52/36 με 170mm βραχίονες. Η κασέτα είναι 32-11 (32-28-25-22-20-18-16-14-13-12-11). Σε ανηφόρες μεγάλες σε διάρκεια και σε κλίση προσπαθώ να "παίζω" με 36/28 ή 36/25 κι εκεί που δεν αντέχω άλλο, το "γυρνάω" σε 36/32.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.261
Reaction score
44.623
Άρα είσαι μια χαρά με αυτό το πάτημα, προσπάθησε να ανεβάσεις στροφές στα ζόρια. Αλλιώς θα πρέπει να πας σε 34/50.
Με τη μικρότερη περιστροφή του βραχίονα ένιωσες καμία διαφορά?
Ρυθμίσεις αντίστοιχα στη σέλα έκανες?
2.5mm πάν και αντίστοιχα πίσω θέλει.
Το πάν-κάτ δεν είναι τόσο απαραίτητο, το 2.5mm πίσω επιβάλλεται.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.261
Reaction score
44.623
Για να βοηθήσω λίγο παραπάν και να δώσω έναν μπούσουλα στη σωστή ρύθμιση του ύψους της σέλας, η οποία είναι πολύ σημαντική ως προς τη δύναμη που μπαίνει στον άξονα του δισκοβραχίονα.
Με ύψος 1,74cm ντάν και Inseam Length 83cm σε μήκος βραχίονα 172,5mm με βγάζει ύψος σέλας 73,7cm, ωστόσο με τη διόρθωση της ανισορροπίας και με βραχίονα 170mm το ύψος της σέλας είναι 74,9 cm.
Οι νέες ρυθμίσεις με έβαλαν σε πχιο επιθετική και αποδοτική θέση πάνω στο ποδήλατο, ο κορμός κουράζεται περισσότερο βέβαια αλλά αυτό σε βάθος χρόνου προσαρμόζεσαι και το συνηθίζεις.
Είμαι τόσο περίεργος με τις ρυθμίσεις που και 0,5mm να αλλάξει κάτι το νιώθω άμεσα και νιώθω άβολα πάνω στο σύνολο. Για μεγαλύτερη ακρίβεια έχω επινοήσει διάφορες μόντες με τις ρυθμίσεις, για το ύψος της σέλας βάζω το εργαλείο της shimano TL-FC16 που είναι για τη προφόρτιση των ρουλεμάν της μεσαίας τριβής. Από το κέντρο αυτού του εργαλείου που έχει μια τρύπα, μετράω ως το άνω μέρος του μέσου της σέλας.

 

Μηνύματα
792
Reaction score
1.465
Σε περίπτωση πόνου στα χέρια (στις παλάμες), μάλλον η σέλα έχει μεγάλη κλίση προς τα κάτω και πέφτει το βάρος μπροστά, Μπρέτσο; Ή μπορεί να εντοπίζεται και αλλού το πρόβλημα;

Καλά, για μούδιασμα στα αχαμνά, φαντάζομαι ότι ένα bib με μαξιλαράκι θα κάνει θαύματα, όχι;

Παρατηρώ ότι σε διαδρομές που ξεπερνούν το δίωρο πάνω στη σέλα, αυτά τα δύο σημεία αρχίζουν και διαμαρτύρονται! Μάλλον χρειάζομαι κάποιου είδους bike fit για να εξαλειφθούν τα προβλήματα, αλλά θα ήθελα να το προσπαθήσω μόνος μου με μικρορυθμίσεις μπας και δω διαφορά. Πολύ κατατοπιστικό το λινκ που παρέθεσες..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.261
Reaction score
44.623
Τώρα τι να σε γράψω, η αλήθεια είναι πως ο κάθε σωματοτυπος είναι μοναδικός, άλλος έχει κοντά ποδάρια με μεγάλο κορμό και κοντά άκρα των χεριών. Άλλος πάλι το αντίστροφο. Στη Ελλάδα δεν θα βρεις χαΐρι σε bike fit, όλοι το παίζουν επιστήμες στο αντικείμενο και είναι μπούφοι πετρωτοί, δεν λαμβάνουν τις ιδιαιτερότητες στο σωματοτυπο του κάθε αναβάτη και σε τοποθετούν κατά προσέγγιση.
Είμαι υπέρμαχος το να ασχοληθείς μόνος, η γνώση υπάρχει στο νετ, από εκεί και πέρα με μικρές αλλαγές βρίσκεις μόνος τη απόλυτη θέση, μαρκάρεις με ένα μαρκαδόρο ώστε μη τις χάσεις με τις διάφορες εργασίες που γίνονται και είσαι τζέτ.
Απο κει και πέρα, αναβάτες που θέλουν άνεση πρέπει το τιμόνι να είναι στη ανάλογη θέση, συνήθως προσθέτοντας αποστάτες για να πάρει ύψος, ο λαιμός του τιμονιού είναι μεγάλη σπαζοκεφαλιά στους αρχάριους, ακόμα και στους πχιο έμπειρους θα έλεγα.
Αλλάζοντας το μήκος αλλάζει εκτός από τη θέση του κορμού του αναβάτη και ο έλεγχος του ποδηλάτου. Σήμερα τα ποδήλατα έρχονται με μεγαλύτερη ακρίβεια στο μήκος του λαιμού βάση του μεγέθους στο σκελετό, ωστόσο υπάρχουν αναβάτες που ανάλογα τη ευλυγισία βάζουν μακρύτερο λαιμό, έτσι γίνεσαι ακόμα πχιο επιθετικός πάνω στο ποδήλατο και με μεγαλύτερη σταθερότητα στα πολλά χλμ/ω μιάς κατάβασης.
Ξεκίνα διάβασμα στο λίνκ που έβαλα, έχει τα πάντα που αφορούν τις ρυθμίσεις, πράξε αναλόγως με μικρές αλλαγές όσο το σώμα προσαρμόζεται ή διαμαρτύρεται στα νέα δεδομένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Σε περίπτωση πόνου στα χέρια (στις παλάμες), μάλλον η σέλα έχει μεγάλη κλίση προς τα κάτω και πέφτει το βάρος μπροστά, Μπρέτσο; Ή μπορεί να εντοπίζεται και αλλού το πρόβλημα;

Καλά, για μούδιασμα στα αχαμνά, φαντάζομαι ότι ένα bib με μαξιλαράκι θα κάνει θαύματα, όχι;

Παρατηρώ ότι σε διαδρομές που ξεπερνούν το δίωρο πάνω στη σέλα, αυτά τα δύο σημεία αρχίζουν και διαμαρτύρονται! Μάλλον χρειάζομαι κάποιου είδους bike fit για να εξαλειφθούν τα προβλήματα, αλλά θα ήθελα να το προσπαθήσω μόνος μου με μικρορυθμίσεις μπας και δω διαφορά. Πολύ κατατοπιστικό το λινκ που παρέθεσες..
Πόνο στα χέρια , στα γόνατα και υπερβολική αχρείαστη ταλαιπωρία του άνω κορμού εκτός εάν είσαι ανηφόρα και θες να ανεβάσεις λίγο την απόδοση -επίδοση σου. Στα θετικά λιγότερο πόνος στην μέση, εάν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

:D

Μην ρωτάς πολλά τον Μπρέτσο, α) δεν ξέρει τόσα πολλά όσα εγώ β) με λίγα πόστ ανταλλαγής θα τρώς ένα γρούνι στην καθισιά. :D :D 😍 Πλάκα κάνω.
 

Μηνύματα
792
Reaction score
1.465
Τώρα τι να σε γράψω, η αλήθεια είναι πως ο κάθε σωματοτυπος είναι μοναδικός, άλλος έχει κοντά ποδάρια με μεγάλο κορμό και κοντά άκρα των χεριών. Άλλος πάλι το αντίστροφο. Στη Ελλάδα δεν θα βρεις χαΐρι σε bike fit, όλοι το παίζουν επιστήμες στο αντικείμενο και είναι μπούφοι πετρωτοί, δεν λαμβάνουν τις ιδιαιτερότητες στο σωματοτυπο του κάθε αναβάτη και σε τοποθετούν κατά προσέγγιση.
Είμαι υπέρμαχος το να ασχοληθείς μόνος, η γνώση υπάρχει στο νετ, από εκεί και πέρα με μικρές αλλαγές βρίσκεις μόνος τη απόλυτη θέση, μαρκάρεις με ένα μαρκαδόρο ώστε μη τις χάσεις με τις διάφορες εργασίες που γίνονται και είσαι τζέτ.
Κατάλαβα, ανεβαίνουμε τον Γολγοθά των προσωπικών δοκιμών και μετρήσεων!

Με δυό λόγια, ακόμα και με ποδήλατο αν θέλεις να ασχοληθείς, πρέπει να γίνεις @costas EAR και να κυκλοφορείς με το λέιζερ αν χείρας μη σου ξεφύγει χιλιοστό από τη θέση του κάθε εξαρτήματος!

Υπάρχει άραγε κάτι σε UMIK μικροφωνάκι για ποδήλατο;
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Κατάλαβα, ανεβαίνουμε τον Γολγοθά των προσωπικών δοκιμών και μετρήσεων!

Με δυό λόγια, ακόμα και με ποδήλατο αν θέλεις να ασχοληθείς, πρέπει να γίνεις @costas EAR και να κυκλοφορείς με το λέιζερ αν χείρας μη σου ξεφύγει χιλιοστό από τη θέση του κάθε εξαρτήματος!

Υπάρχει άραγε κάτι σε UMIK μικροφωνάκι για ποδήλατο;
Ναι βέβαια θέλει αλφάδι. Αλλά πρόσεχε να είναι ήδη το ποδήλατο σε ευθεία όταν ρυθμίζεις την κλίση. Αυτά που σου είπα παράπανω είναι για κλίση πρός τα εμπρός (αρνητική) 8 - 10 %. :D :D

Ανάλογα το τερέν είναι βρε συ λογικά.
 

Μηνύματα
20.566
Reaction score
14.553
Εγώ πρέπει να έχω τελείως ανώμαλο σωματότυπο πάντως, γιατί κάθε λίγο τα αλλάζω, και όχι χιλιοστά μόνο! Είχα 175mm βραχίονες, τα αλλάζω για πολύ καιρό σται 165mm, και τώρα πίσω στα 175mm. Πριν μερικές μέρες κατέβασα και 1,5 - 2 πόντους τη σέλα! Σε δουλειά να βρισκόμαστε τελικά... μάλλον αυτό συμβαίνει επειδή αν μείνω πολύ σε μια θέση, τη βαριέμαι και αρχίζω και χάνω απόδοση! 🤓 :roflmao:

ΥΓ. Μούδιασμα στα χέρια με πιάνει μετά από πολύ ώρα, αλλά αυτό φεύγει εύκολα με αλλαγή θέσης στα χέρια ή τίναγμα, κλπ.
Υπάρχει άραγε κάτι σε UMIK μικροφωνάκι για ποδήλατο;
Αυτό τι κάνει; τι το θέλεις στο ποδήλατο;
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Εγώ πρέπει να έχω τελείως ανώμαλο σωματότυπο πάντως, γιατί κάθε λίγο τα αλλάζω, και όχι χιλιοστά μόνο! Είχα 175mm βραχίονες, τα αλλάζω για πολύ καιρό σται 165mm, και τώρα πίσω στα 175mm. Πριν μερικές μέρες κατέβασα και 1,5 - 2 πόντους τη σέλα! Σε δουλειά να βρισκόμαστε τελικά... μάλλον αυτό συμβαίνει επειδή αν μείνω πολύ σε μια θέση, τη βαριέμαι και αρχίζω και χάνω απόδοση! 🤓 :roflmao:

ΥΓ. Μούδιασμα στα χέρια με πιάνει μετά από πολύ ώρα, αλλά αυτό φεύγει εύκολα με αλλαγή θέσης στα χέρια ή τίναγμα, κλπ.


Αυτό τι κάνει; τι το θέλεις στο ποδήλατο;
Εάν έχεις την σέλα με κλίση προς τα εμπρός και παρατηρήσεις μούδιασμα στα χέρια που δεν φεύγει όταν σταματάς το ποδήλατο αλλά συνεχίζει .... το έχεις παρακάνει. Πρέπει να την αλλάξεις. Σε ανηφόρα όμως είναι καλό για την μέση γιατί η λεκάνη έρχεται πρός τα εμπρός και μπορείς να κάνεις καλύτερα κίνηση αλλά και να πέσει όλο το βάρος της άσκησης στους γλουτούς και στους μύες. Αρα περισσότερα watt χα χα.

Απλά πράγματα εμβιομηχανικής. Να πούμε τώρα κάτι και για τα πυρηνικά. :D :D
 

Μηνύματα
20.566
Reaction score
14.553
Δεν έχω τέτοιο θέμα με τη σέλα και το μούδιασμα, πιάνει σποραδικά μετά από ώρες συνήθως, και φεύγει επίσης μετά λίγο με αλλαγή θέσης στα χέρια.

...με το στομάχι έχω θέμα, που δεν φεύγει εύκολα τώρα που πήρα ξανά μερικά κιλάκια! :roflmao: :lolsign:
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Δεν έχω τέτοιο θέμα με τη σέλα και το μούδιασμα, πιάνει σποραδικά μετά από ώρες συνήθως, και φεύγει επίσης μετά λίγο με αλλαγή θέσης στα χέρια.

...με το στομάχι έχω θέμα, που δεν φεύγει εύκολα τώρα που πήρα ξανά μερικά κιλάκια! :roflmao: :lolsign:
Ε, παρέα με τον Μπρέτσο που όλο τρώει ...λογικό. Άστον αυτόν είναι καρχαρίας, το στομάχι του χωνεύει τοξικά, πυρηνικά ούτε τα νετρόνια δεν τον διαπερνάνε. :D 😍
 


Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Πώς παρέα δηλαδή, πνευματική, από μακριά; :roflmao: :party:
Πνευματική μόνο φτάνει , εγώ μόνο που βλέπω τις φωτό του με τα φαγητά μου τρέχουν τα σάλια και αρχίζω να σκέφτομαι τι θα φάω. :D

Εξαφανίστηκε. Που πήγε τώρα ; Τον απαπήραμε.
Κατάλαβα, ανεβαίνουμε τον Γολγοθά των προσωπικών δοκιμών και μετρήσεων!
Όχι ο Μπρέτσος δεν είναι αυτής της λογικής.

Εαν διάβασες προσεκτικά παραπάνω που γράφει, λέει ότι καταλαβαίνει και την παραμικρή αλλαγη των ρυθμίσεων του ποδηλάτου στο σώμα του (κάτι για 2.5 mm αλλαγή ρύθμισης). Εχει φτάσει άρα σε υψηλό επίπεδο. Εγώ τον πιστεύω και ας μου φαίνεται κουφό γιατί αυτό ακούω και με το σύστημα μου, δηλαδή την παραμικρή αλλαγή και με κοροιδεύουν χα χα.

Ο Εαρ αντίθετα δεν πιστεύει στα αυτιά, μόνο στις μετρήσεις. :D
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.261
Reaction score
44.623
Εάν έχεις την σέλα με κλίση προς τα εμπρός και παρατηρήσεις μούδιασμα στα χέρια που δεν φεύγει όταν σταματάς το ποδήλατο αλλά συνεχίζει .... το έχεις παρακάνει. Πρέπει να την αλλάξεις. Σε ανηφόρα όμως είναι καλό για την μέση γιατί η λεκάνη έρχεται πρός τα εμπρός και μπορείς να κάνεις καλύτερα κίνηση αλλά και να πέσει όλο το βάρος της άσκησης στους γλουτούς και στους μύες. Αρα περισσότερα watt χα χα.

Απλά πράγματα εμβιομηχανικής. Να πούμε τώρα κάτι και για τα πυρηνικά. :D :D
Δεν είσαι και πολύ καλά, φαντάζομαι το ξέρς :lolsign:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.098
Μηνύματα
2.888.482
Members
37.988
Νεότερο μέλος
michael_m
Top