Ποδήλατο

Μηνύματα
76
Reaction score
118
Ένα ποδήλατο που συναρμολογήσαμε εδώ στον Νεστωρα την προηγούμενη εβδομαδα και ενα παλιότερα με Ultegra 12S όλα ομαλά και εντυπωσιακά……αθόρυβη λειτουργία άμεση σχεδόν απόκριση ,αίσθηση ανωτερης ποιότητας κατά τις δοκιμές , έμεινα εντυπωσιασμενος από την shimano αν και χρηστης 12s RED τα τελευταία 4 χρόνια, γενικά τίποτα από αυτά που περιγράφεις…..🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.281
Reaction score
20.941
Σήμερα το πρωί που έπινα καφέ με τα πόδια ψηλά θυμήθκα ότι είχα αντιμετωπίσει το ίδγιο (όχι τόσο έντονο) πρόβλημα και με της αλλαγές ταχυτήτων στο R8050 ντεραγιέ, έκανα το ίδιο και στο R8150 και σαξές!!
Οι ταχύτητες αλλάζουν απόλυτα και crispy όπως τις ξέρω και γνωρίζω.
Συμπέρασμα, όταν θα ξανά έχω τέτοιου είδους προβλήματα θα σηκώνω τα πόδια να κατεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, λειτουργεί το μυαλόμ καλύτερα :roflmao:
Άρα δεν έφταιγε το BMC! :biggrin:

Και τώρα, πες μας τι έκανες κι έλυσες το πρόβλημα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.722
Reaction score
45.739
Άρα δεν έφταιγε το BMC! :biggrin:

Και τώρα, πες μας τι έκανες κι έλυσες το πρόβλημα!
Τι να φταίει το πλαίσιο καλέ με τις ταχύτητες, με το πλαίσιο έχω απογοητευτεί με το σύστημα σύσφιξης στο παλουκόσελο.
Όσο αφορά τη λύση του προβλήματος, η γνώση αυτή πληρώνεται. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στα λεφτά :biggrin:
Πάντως το θέμα αυτό το άφησα πίσω, γαζώνουν οι αλλαγές ταχυτήτων
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.722
Reaction score
45.739
Ναι αλλά γαζώνουν επειδή έκανα μόντα, δεν το ξεμάτιασα και του πέρασε ο πονοκέφαλος :lolsign:

Το πρόβλημα έχει να κάνει καθαρά με το συνδυασμό DA κασέτας με το 8150 ντεραγιέ. Και στη προηγούμενη γενιά αντιμετώπισα το ίδιο θέμα γιατί είχα επιλέξει το ίδιο set up.
Αν η κασέτα είναι ultegra δεν υπάρχει κανένα θέμα.
 

Μηνύματα
15.821
Reaction score
22.188
Και εγώ da έχω με 8150 δεν έχω διαπιστώσει κάτι σε σχέση με την Ultegra που είχε αρχικά
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.722
Reaction score
45.739
Βάλε αυτά τα ροδάκια παλικάριμ και ξανά έλα από δω να μας ξανά πεις αν παρατηρείς καμιά διαφορά ;)

Και εξηγούμε, θα έχεις ακούσει ότι τα συστήματα DA έχουν καλύτερες αλλαγές, όλοι το έχουμε ακούσει, γιατί όμως?
Γιατί υπάρχουν διάφορες και στα ντεραγιέ, κυρίως στα Jockey wheels.
Έχουν 2 βασικές διαφορές πρώτη και βασικότερη είναι το πάχος τους, είναι πιο λεπτά από τα ultegra και ακολουθούν ακριβώς το βήμα της DA κασέτας, επίσης έχουν διαφορά στα ρουλεμάν, τα ρουλεμάν τους έχουν σχεδόν μηδενικό τζόγο ώστε κατά τη μετόπιση να ανεβάζουν και να κατεβάζουν τη αλυσίδα απόλυτα χωρίς το τζόγο που θα χάλαγε το κάθετο άξονα.
Τα παραπάν ροδάκια τα είχα πρόχειρα και είναι για 11άρια συστήματα, επειδή ήταν πιο λεπτά από τα αντίστοιχα ultegra έπεσαν ταμάμ μέσα στη λεπτότερη 12άρα αλυσίδα κερδίζοντας και από εκεί το όποιο τζόγο. Θα κάνς μία άλλη ρύθμιση μέσω του micro Adjust και με ευχαριστείς αργότερα. :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.174
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top