Featured Όταν είσαι άρρωστος!

Μηνύματα
14.284
Reaction score
16.089
Βάκη κάτσε να δείς πως θα εξελιχθεί η κατάσταση και μετά αποφασίζεις. Μην ξεχνάς ουδέν κακόν αμιγές καλού. Εάν κάτι δεν φτιαχτεί έτσι όπως θές και πας σε άλλη λύση ή αγορά ... μπορεί αυτή να είναι πολύ καλύτερη. Χρόνια φαντάζομαι τον ακούς ... τι θές απο αυτόν και τι κάνει καλό ξέρεις απέξω και ανακατωτά ... άρα εάν πάρεις κάτι άλλο είμαι σιγουρος ότι θα φροντίσεις να έχει ότι είχε αυτός και ακόμη καλύτερα πράγματα να σου προσφέρει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.548
Reaction score
8.527
Το θέμα είναι ότι για κάτι αντίστοιχο (έκανα έναν έλεγχο) θέλω πάνω από τα 3χ....
Αν τελικά επισκευάζεται, γλυτώνω το έξοδο. Τούτη την περίοδο είχα βάλει στο μυαλό μου, το παραπάνω ποσό να το επενδύσω σε ηχεία.
Ίδωμεν.
 

Μηνύματα
20.993
Reaction score
14.999
Το θέμα είναι ότι για κάτι αντίστοιχο (έκανα έναν έλεγχο) θέλω πάνω από τα 3χ....
Αν τελικά επισκευάζεται, γλυτώνω το έξοδο. Τούτη την περίοδο είχα βάλει στο μυαλό μου, το παραπάνω ποσό να το επενδύσω σπαταλήσω σε ηχεία.
Ίδωμεν.
Now fixed... 8-) :geek:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.705
Reaction score
129.770
Καλά το σκέφτεσαι, εγώ συμφωνώ.
Άλλωστε τα ηχεία ακούς, εκεί είναι το ζουμί.

Πάρε φρέσκα ηχεία, και μάλιστα πάρε ενεργά.

Έτσι, στέλνεις στις αγγελίες και τα ενισχυτικά.

Μ'ενα ζμπάρο, δγιό τρυγόνια. 😎

Όλα τα λεφτά (ενισχυτικών κι ηχείων) σε ένα φρέσκο προϊόν.

ΥΓ. Γλυτώνεις και καλώδια ηχείων, να κάτι ακόμα για τις αγγελίες. 😜😁
 

Μηνύματα
122
Reaction score
42
Δεν ξέρω πόσων ετών είναι το μηχάνημα αλλά ούτε πως το συντηρείς-δουλεύεις κλπ.
Αυτό που ξέρω είναι ότι το μηχάνημα αστόχησε.Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες δεν είναι κάτι.Εγώ πάντως θα το σούταρα. Αν έχεις την οικονομική άνεση κάνετο.Προσωπικά δίνω μεγάλη βάση στην αξιοπιστία και στην ασφάλεια πέρα από το HiFI,όλα αυτά στο κάτω κάτω μηχανήματα είναι και ως τέτοια πρέπει να είναι ασφαλή και αξιόπιστα.Όλα τα παιδιά που σου είπαν να το δώσεις έχουν δίκιο.Προσωπική μου γνώμη.Καλή συνέχεια.
 

Μηνύματα
226
Reaction score
231
Βάκη κάτσε να δείς πως θα εξελιχθεί η κατάσταση και μετά αποφασίζεις. Μην ξεχνάς ουδέν κακόν αμιγές καλού. Εάν κάτι δεν φτιαχτεί έτσι όπως θές και πας σε άλλη λύση ή αγορά ... μπορεί αυτή να είναι πολύ καλύτερη. Χρόνια φαντάζομαι τον ακούς ... τι θές απο αυτόν και τι κάνει καλό ξέρεις απέξω και ανακατωτά ... άρα εάν πάρεις κάτι άλλο είμαι σιγουρος ότι θα φροντίσεις να έχει ότι είχε αυτός και ακόμη καλύτερα πράγματα να σου προσφέρει.
Ρίσκο από τη στιγμή πουέχει κρατήσει τον ίδιο προενισχυτη
Το θέμα είναι ότι για κάτι αντίστοιχο (έκανα έναν έλεγχο) θέλω πάνω από τα 3χ....
Αν τελικά επισκευάζεται, γλυτώνω το έξοδο. Τούτη την περίοδο είχα βάλει στο μυαλό μου, το παραπάνω ποσό να το επενδύσω σε ηχεία.
Ίδωμεν.
Είναι περίεργο που δε σου είπαν ακόμα να πάρεις σαμπς!
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.Αν ο παίκτης σου δεν επανέλθει μετά τον τραυματισμο του στη πρότερη κατάσταση του ξανά από την ίδια ομάδα που τον αγορασες θ' αγοράσεις.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.548
Reaction score
8.527
Δεν υπάρχει και μεγάλο θέμα με το οικονομικό. Απλά δεν μπορώ τα πάρε δώσε. Δηλαδή αυτό με την πώληση των ήδη υπαρχόντων. Με ενοχλεί η διαδικασία. Το πολύ να τα φέρω εδώ στην Αίγινα.
Έχω ένα συστηματάκι το οποίο θα μπορούσε να βελτιωθεί.
Όλα είναι στο παιχνίδι. Εξαρτάται στο αν επισκευάζεται. Σε αυτήν την περίπτωση παραμένει το θέμα με τα ηχεία.
Πολύ καλά τα chario αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες σοβαρές επιλογές. Εκεί λοιπόν θα θα καταλάβω διαφορά. Όσο να είναι, το ηχείο δημιουργεί την ταυτότητα του συστήματος.
 

Μηνύματα
15.843
Reaction score
22.206
Εγώ πάντως μετά τον m33 δεν ξέρω για ποιο λόγο θα αγόραζα οτιδήποτε άλλο.
Θα τον αφήσω να αυτοανατιναχτεί οπότε βαρεθεί την ύπαρξη του
 

Μηνύματα
226
Reaction score
231
Καλά το σκέφτεσαι, εγώ συμφωνώ.
Άλλωστε τα ηχεία ακούς, εκεί είναι το ζουμί.

Πάρε φρέσκα ηχεία, και μάλιστα πάρε ενεργά.

Έτσι, στέλνεις στις αγγελίες και τα ενισχυτικά.

Μ'ενα ζμπάρο, δγιό τρυγόνια. 😎

Όλα τα λεφτά (ενισχυτικών κι ηχείων) σε ένα φρέσκο προϊόν.

ΥΓ. Γλυτώνεις και καλώδια ηχείων, να κάτι ακόμα για τις αγγελίες. 😜😁
Όλα καλά εκτός του υστερογραφου.Το δικό μου υστερόγραφο λέει πως ο,τι θα γλυτωσει απο τα καλώδια ηχείων θα το ξοδέψει σε μακρια ποιοτικα interconnects.Ασε τα ρεύματος.Για αρχή ας μη πάρει.Θα του δανείσω τα δικά μου. Υστερα θ' αναγκαστεί ν' αγοράσει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.548
Reaction score
8.527
Όλα καλά εκτός του υστερογραφου.Το δικό μου υστερόγραφο λέει πως ο,τι θα γλυτωσει απο τα καλώδια ηχείων θα το ξοδέψει σε μακρια ποιοτικα interconnects.Ασε τα ρεύματος.Για αρχή ας μη πάρει.Θα του δανείσω τα δικά μου. Υστερα θ' αναγκαστεί ν' αγοράσει.
Για τι μιλάμε ακριβώς? Για τα ηχεία σου εννοώ. Ποια είναι?
 

Μηνύματα
226
Reaction score
231
Για τι μιλάμε ακριβώς? Για τα ηχεία σου εννοώ. Ποια είναι?
Εννοώ τα καλώδια ρεύματος μου και όχι τα ηχεία μου.Αν πάρεις ενεργά θα σου τα δανείσω ώστε να διαπιστώσεις(και να το γράψεις ώστε να το δουν οι καλωδιοαρνητές)την σαφη υπεροχη τους έναντι των μαύρων καλωδίων ρεύματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
226
Reaction score
231
Εννοώ τα καλώδια ρεύματος μου και όχι τα ηχεία μου.Αν πάρεις ενεργά θα σου τα δανείσω ώστε να διαπιστώσεις(και να το γράψεις ώστε να το δουν οι καλωδιοαρνητές)την σαφη υπεροχη τους έναντι των μαύρων καλωδίων ρεύματος.
Γι αυτό έγραψα πιο πάνω ότι ύστερα θ' αναγκαστείς να πάρεις(καλώδια ρεύματος).Υπάρχουν και προσιτές προτάσεις που θα σε κάνουν να ξεχασεις τα μαύρα στις συσκευασίες των ηχείων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.548
Reaction score
8.527
Ας σημειώσω τον λόγο που ασχολήθηκα με την ξεχωριστή γραμμή ρεύματος. Δεν είμαι κανένας τρελαμένος με τις καλωδιώσεις κλπ.
Από την ημέρα που προμηθεύτηκα κάτι αξιόλογο σε ενισχυτικά, άρχισαν τα προβλήματα.
Κυρίως θόρυβος στα ηχεία (τουίτερ), ένα εκνευριστικό ζζζζ που ήταν ακουστό κάποιες φορές και από την θέση ακρόασης. Ειδικά στους 50 - 60 πόντους από το τουίτερ ξεχώριζε καθαρά.
Το θέμα είναι και παραμένει μέχρι σήμερα, ότι αυτό δεν είναι συνεχές! Υπάρχει αρκετά μεγάλη χρονική περίοδος που εξαφανίζεται και άλλη που είναι παρών.
Και τι δεν έκανα, με λίγα λόγια δοκίμασα τα πάντα. Τίποτα.
Στην αρχή είπα ότι φταίει κάποια πηγή.
Υπάρχουν στο σύστημα:
TV, προβολέας, ηλεκτρική οθονη προβολής, pc, mac, oppo, pro, τελικός, πικάπ, AV, δέκτης νοβα.
Ξεκίνησα να βγάζω από την πρίζα μία μία τις συσκευές. Έφτασα στο να είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα, μόνο ο τελικός, ο θόρυβος.... ΕΚΕΙ!!!!!.Έ, είπα ας φέρω ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα, αποκλειστικά για το σύστημα. Τίποτα και πάλι.

image0.jpeg

Σημείωση,
Έχω συνδέσει 2-3 τελικούς, ο ένας ήταν μάλιστα τάξης Δ γνωστής εταιρείας, ο θόρυβος παρών.

Μόλις δε, άκουσα και από αυτόν τον ίδιο θόρυβο, αμέσως τον αποσυνέδεσα και τον παρέλαβε επί τόπου ο ιδιοκτήτης, χωρίς κάτι να ακούσω από ήχο κλπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.190
Reaction score
26.648
ζζζζζζ ή ςςςςςς ?
Με λίγα λόγια , βόμβος ή φύσημα ? Δύο διαφορετικά πράματα.
Οταν έμεινε μόνο ο τελικός στο ρεύμα , μήπως δοκίμασες να αποσυνδέσεις και τα rca από πάνω του ? αν όχι κάνε το .
Η γραμμή από τον πίνακα δεν έχει καμία σχέση με την εξάλειψη του θορύβου , ο οποίος είναι κάποιου είδους επηρεασμός από κάποιο μηχάνημα σε κάποιο άλλο.
Δοκίμασε μόνο προ και τελικό , και όλα τα άλλα αποσυνδεδεμένα και από το ρεύμα και από τον προ .
Α;ν παραμείνει , , αποσύνέδεσε και τον προ , από το ρεύμα και από τον τελικό , τα διασύνδεσης δλδ.
Αν παραμείνει , βουαλά , είναι ο τελικός .
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.548
Reaction score
8.527
ζζζ. Βόμβος, σαν να παρεμβάλλεται ένα τροφοδοτικό από κάποια πηγή.

Πρόσεξε, μόνο ο τελικός και τα ηχεία, όλα τα άλλα κλειστά και μάλιστα εκτός ρεύματος αυτά!

Το μόνο που δεν έχω κάνει τώρα που το σκέπτομαι, είναι μήπως ενοχλεί κάποια άλλη απομακρυσμένη συσκευή της οικίας.
 

Μηνύματα
226
Reaction score
231
Ας σημειώσω τον λόγο που ασχολήθηκα με την ξεχωριστή γραμμή ρεύματος. Δεν είμαι κανένας τρελαμένος με τις καλωδιώσεις κλπ.
Από την ημέρα που προμηθεύτηκα κάτι αξιόλογο σε ενισχυτικά, άρχισαν τα προβλήματα.
Κυρίως θόρυβος στα ηχεία (τουίτερ), ένα εκνευριστικό ζζζζ που ήταν ακουστό κάποιες φορές και από την θέση ακρόασης. Ειδικά στους 50 - 60 πόντους από το τουίτερ ξεχώριζε καθαρά.
Το θέμα είναι και παραμένει μέχρι σήμερα, ότι αυτό δεν είναι συνεχές! Υπάρχει αρκετά μεγάλη χρονική περίοδος που εξαφανίζεται και άλλη που είναι παρών.
Και τι δεν έκανα, με λίγα λόγια δοκίμασα τα πάντα. Τίποτα.
Στην αρχή είπα ότι φταίει κάποια πηγή.
Υπάρχουν στο σύστημα:
TV, προβολέας, ηλεκτρική οθονη προβολής, pc, mac, oppo, pro, τελικός, πικάπ, AV, δέκτης νοβα.
Ξεκίνησα να βγάζω από την πρίζα μία μία τις συσκευές. Έφτασα στο να είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα, μόνο ο τελικός, ο θόρυβος.... ΕΚΕΙ!!!!!.Έ, είπα ας φέρω ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα, αποκλειστικά για το σύστημα. Τίποτα και πάλι.

View attachment 339559
Σημείωση,
Έχω συνδέσει 2-3 τελικούς, ο ένας ήταν μάλιστα τάξης Δ γνωστής εταιρείας, ο θόρυβος παρών.

Μόλις δε, άκουσα και από αυτόν τον ίδιο θόρυβο, αμέσως τον αποσυνέδεσα και τον παρέλαβε επί τόπου ο ιδιοκτήτης, χωρίς κάτι να ακούσω από ήχο κλπ.
Το μόνο καλό της υπόθεσης ήταν ότι ωφεληθηκες ηχητικά από την ξεχωριστή γραμμή.Αν μάλιστα έμπαινε και ασφάλεια+ασφαλειοθηκη...τζιζ! τι έγραψα πάλι!
 



Μηνύματα
14.284
Reaction score
16.089
ζζζ. Βόμβος, σαν να παρεμβάλλεται ένα τροφοδοτικό από κάποια πηγή.

Πρόσεξε, μόνο ο τελικός και τα ηχεία, όλα τα άλλα κλειστά και μάλιστα εκτός ρεύματος αυτά!

Το μόνο που δεν έχω κάνει τώρα που το σκέπτομαι, είναι μήπως ενοχλεί κάποια άλλη απομακρυσμένη συσκευή της οικίας.
Δηλαδή τα έβγαλες όλα με μόνο το τελικό και το buzzing υπάρχει. Δοκίμασες και άλλους τελικούς και πάλι υπάρχει. Και μια υπάρχει και μια σταματάει (αυτό δύσκολάκι).

- Αυτά ήταν και με την γείωση και όταν την έβγαλες ; Υπήρχε μείωση όταν την αφαίρεσες ;

- Είναι και στα δύο ηχεία και μάλιστα μπορείς να προσπαθήσεις να καταλάβεις - εάν γίνεται με προσεκτική παρατήρηση και το αυτί σου κολλητά στο τουιτερ , - εάν είναι ίδια ή διαφορετικής έντασης στο δεξί και αριστερό ηχείο ;

- Γενικώς το buzzing noise είναι πρόβλημα γείωσης (όταν δεν είναι κάτι άλλο απο μηχάνημα). Βάλε την γείωση σε όλα τα μηχανήματα και ξαναδές. Επίσης μπορεί να είναι απο μια χαλαρή σύνδεση της γείωσης και των καλωδίων της στον πίνακα, στις πρίζες. Σφίξε όλες τις συνδέσεις (τη βίδα).

- Βάλε τα επισης όλα σε ένα πολύπριζο (εάν και φαντάζομαι θα έχεις ένα αφού τράβηξες μια γραμμή). Αλλά δεν είναι αυτό αφού είπες ότι στο κάνει και με μόνο τον τελικό σε μιά πρίζα.

- ¨Εχεις κανέναν μεγάλο σχετικά μετασχηματιστή κοντά (κάτω απο 80 εκατοστά) στα καλώδια των ηχείων σου, στα ίδια τα ηχεία ή τον τελικό ή ακόμη ακόμη και ακριβώς πίσω απο αυτόν τον τοίχο που είναι τα μηχανήματά σου σε έναν πιθανό πίσω υπνοδωματιο ;
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.460
Μηνύματα
2.905.025
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top