Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
7.375
Reaction score
11.996
Έξι κανάλια 3*2 και από όλα τα ρυθμιστικά ο γεροtanberg.
Για την ακρίβεια, έχεις δύο κανάλια και τρία σετ μπόρνες, για να τα συνδέσεις παράλληλα ( Α+Β, αν και δεν προτείνεται για πολλούς λόγους ) είτε να επιλέγεις απο ποιο ζευγάρι ηχεία θα ακούς κάθε φορά. Όσο για τα ρυθμιστικά τονικότητας, οκ, υπάρχουν αλλά πέραν του ότι ένα σοφιστικέ EQ μπορεί να κάνει πιο σωστή δουλειά παρεμβαίνοντας σε περισσότερες περιοχές, με τί θα αξιολογήσεις τις ρυθμίσεις; Με το αυτί; Οέο;
 

Μηνύματα
127
Reaction score
78
Φυσικά. Θα ακουστεί το σύστημα το super duper έναντι ενός aiwa ας πούμε, αλλά όταν ακούσεις το ίδιο ακριβώς σύστημα με και χωρίς φροντίδα χώρου, τότε θα καταλάβεις πόσο λάθος είσαι. Τα ίδια έλεγα κι εγώ παλιά. Μέχρι που:
α) ακολούθησα τις οδηγίες των δοκτόρων, κυρίως για να πάω με τα νερά τους και να τους τη βγω με κόκκινο στη συνέχεια, λέγοντας ότι είχαν άδικο, αλλά έλα μου που είχαν δίκιο...
β) άκουσα ( καλό ) ηχοσύστημα σε φροντισμένο χώρο και ο κάτοχός του δεν ήταν κανένας ψωνισμένος και ήθελε να μου δείξει ακριβώς τη σπουδαιότητα της φροντίδας του χώρου, γι'αυτό και έκανε απο μόνος του τη κίνηση να αφαιρέσει μέρος της φροντίδας του χώρου. Τα έχω ξαναπεί, ένα ΥΠΕΡΟΧΟ αποτέλεσμα ( ακόμα και απο δικάναλο λαμπάτο σύστημα με ένα μικρό γουφεράκι ) απλά ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ.
Αλλο το θεμα που συζηταμε , δεν αμφισβητησα την βελτιωση της αποδοσης του συστηματος με και χωρις φροντιδα του χωρου. Αμφισβητησα το οτι δεν ακουγετε η διαφορα δυο συστηματων αν δεν φροντιστει ο χωρος.
Ειναι σαφες?
 

Μηνύματα
4.192
Reaction score
3.906
Για την ακρίβεια, έχεις δύο κανάλια και τρία σετ μπόρνες, για να τα συνδέσεις παράλληλα ( Α+Β, αν και δεν προτείνεται για πολλούς λόγους ) είτε να επιλέγεις απο ποιο ζευγάρι ηχεία θα ακούς κάθε φορά. Όσο για τα ρυθμιστικά τονικότητας, οκ, υπάρχουν αλλά πέραν του ότι ένα σοφιστικέ EQ μπορεί να κάνει πιο σωστή δουλειά παρεμβαίνοντας σε περισσότερες περιοχές, με τί θα αξιολογήσεις τις ρυθμίσεις; Με το αυτί; Οέο;
Μοντέλο του 1978 , τι περίμενες.
Πάλι καλά που υπήρχαν για να κόψεις καμιά τσιρίδα η κανα μπουμάρισμα.
Τα κανάλια είναι 4 ναι δεν πάιζουν και οι 3 εξόδοι μάζι.
 

Μηνύματα
7.375
Reaction score
11.996
Αλλο το θεμα που συζηταμε , δεν αμφισβητησα την βελτιωση της αποδοσης του συστηματος με και οχι φροντιδα του χωρου. Αμφισβητησα το οτι δεν ακουγετε η διαφορα δυο συστηματων αν δεν φροντιστει ο χωρος.
Ειναι σαφες?
Κοίτα. Και στο δικό μου σύστημα, θα ακούσεις διαφορές στον αφρόντιστο χώρο μεταξύ Bryston 4BST και Rotel RB971, όπως θα ακούσεις διαφορές και μεταξύ παθητικής και ενεργής λειτουργίας του ηχείου. Εννοείται. Ακόμα και στον αφρόντιστο χώρο μου, άκουσα το αποτέλεσμα του σωστού ( με βάση τις μετρήσεις, που επιβαβαιώθηκαν κατά τη διαδικασία ακρόασης ) time alignment των δρόμων του ηχείου μου ( σε ενεργή λειτουργία ). Όμως, ένα σύστημα αναδεικνύεται σημαντικά με τη φροντίδα χώρου, αλλά εξακολουθούμε να βλέπουμε κατόχους ηχοσυστημάτων να διαθέτουν το ίδιο ποσό με τη φροντίδα χώρου σε καλώδια ( καλή ώρα ).
Μοντέλο του 1978 , τι περίμενες.
Πάλι καλά που υπήρχαν για να κόψεις καμιά τσιρίδα η κανα μπουμάρισμα.
Τα κανάλια είναι 4 ναι δεν πάιζουν και οι 3 εξόδοι μάζι.
Α, είναι απο εκείνη την εποχή των τετρακάναλων; Καλή φάση! Να χώσεις ένα minidsp και να κάνεις παιχνίδι!!! χαχαχαχαχαχα!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.128
Κοίτα. Και στο δικό μου σύστημα, θα ακούσεις διαφορές στον αφρόντιστο χώρο..
Κοίτα. Και στο δικό σου σύστημα άκουγες διαφορές μεταξύ καλωδίων (από ιντερκονέκτ και ηχείων μέχρι ρεύματος) επί σειράς ετών.

Και ενισχυτών βεβαίως, ήθελες μπρίστον.

Και Ντακ. Και οτιδήποτε.

Τι θες τώρα; Να σταματήσουν να ακούν διαφορές οι άλλοι;

Έλα μνι στον τόπο σου. 🤣😁🤭


ΥΓ. Κάνα σαμπ αγόρασες ή ακόμα; 🔥🔥🔥
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.128
Λάθος, μόνο εσένα ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις.
Κακώς επιμένεις ενώ ξέρεις πως κάνεις λάθος.

Μη το παίρνεις προσωπικά, δε μιλάω για σένα. Ούτε ξέρω τι έχεις ψωνίσει, ούτε με ενδιαφέρει. Και φυσικά δεν έχει καμία σημασία τι έχω ψωνίσει εγώ. Η συζήτηση είναι γενικής φύσεως.

Ασχέτως του τι έχει ψωνίσει ο καθένας, είναι γενικώς αποδεκτό πως ακούγοντας το μεγαλύτερο (και πολύ ακριβότερο) ηχείο της ATC που είπα ως παράδειγμα, όλοι θα το προτιμήσουν το μεγαλύτερο ως καλύτερο, με περισσότερη αληθοφάνεια, πιο ισορροπημένο.

Το μόνο πράγμα που θα κερδίσουν οι ελάχιστοι που διαθέτουν τα λεφτά για να πάρουν το ακριβότερο ATC, είναι καλύτερο (πιο εκτεταμένο) μπάσο. Τίποτε άλλο. Άντε και λίγο υψηλότερα max SPL, αλλά ήδη τα 3 μεγάλα αυτά ηχεία βγάζουν απεριόριστο ουσιαστικά SPL. Τα μεσαιοπριμα είναι όμοια στα μικρότερα και φτηνότερα μοντέλα, είναι ίδιο μιντ και ίδιο τουίτερ, με ίδια σημεία κρος.

Εκεί πάνε τα πολλά λεφτά στα ακριβά ηχεία όλων των μεγάλων εταιρειών, στην απόκριση τέρμα κάτω, όχι μόνον στην ATC αλλά σε όλες τις φίρμες, κι αυτό το συχνοτικό εύρος εκεί κάτω, όταν ακούγεται πιο εκτεταμένο και ισορροπημένα, κάνει όλο το υπόλοιπο φάσμα να ακούγεται καλύτερα.

Αυτά είναι κοινώς αποδεκτά, βασικές αρχές.

Δεν σχετίζονται με το τι έχει ψωνίσει ο τάδε κι ο δείνας.
 

Μηνύματα
621
Reaction score
462

Ο κατασκευαστης των kali in5 και 8 μιλαει για το distortion στα χαμηλα μεταξυ 5 vs 8, λεει οτι βαλαμε πιο δυνατο ενισχυτη στο 5ιντσο απο οτι στο 8ιντσο το οποιο επωφελειται της μεγαλυτερης επιφανειας εκπομπης και αρα δεν χρειαζεται να παλεται τοσο πολυ οσο το 5ιντσο και αυτο δημιουργει περισσοτερο distortion για το 5ιντσο. Ομως ο ιδιος τυπος στο 1:11 λεει οτι για το 5ιντσο υπαρχουν τροποι να εχει μικροτερο distortion αλλα θελει λεφτα. Αυτο το ηχειο κοστιζει με τον ενισχυτη του κλπ επειδη ειναι active 350 euro το ενα.

Αυτο το παραθετω γιατι αναφερετε εδω και εκει στο φορουμ οτι η διαμετρος ειναι καθοριστικος παραγοντας και απορριπτετε ενα ηχειο μονο βασει της διαμετρου του κωνου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.128
η διαμετρος ειναι καθοριστικος παραγοντας και απορριπτετε ενα ηχειο μονο βασει της διαμετρου του κωνου.
Ναι, ισχύει αυτό.

Τα όσα ωραία λέει ο κυριούλης στο βίντεο, δεν έρχονται σε αντίθεση με τις βασικές αρχές.

Οι ικανότητες των μεγαφώνων είναι συγκεκριμένες και η βασικότερη παράμετρος όλων είναι η διάμετρος των μεγαφώνων.

Προφανώς ίδιο max SPL θα βγάλουν 2 μεγάφωνα διαφορετικής διαμέτρου στην ίδια απόσταση ακρόασης, εάν διαφέρει κατά πολύ το x-max των μεγαφώνων, και η ισχύς των ενισχυτικών (υπέρ του μικρότερου).

Βεβαίως αυτό θα συνοδεύεται από αυξημένη δυναμική συμπίεση και γενικά από αυξημένες παραμορφώσεις.

Αλλά τηρουμένων των αναλογιών, με παρόμοιο x-max και παρόμοια ισχύ από τα ενισχυτικά στάδια, σε ηχεία παρόμοιας ευαισθησίας, είναι αναμφισβήτητη η υπεροχή στο max SPL του μεγαφώνου με τη μεγαλύτερη διάμετρο.

Για 1η και 2η οκτάβα, εννοείται πως δεν ανοίγουμε καν συζήτηση για 5-ιντσα (όπως αυτά που λέει ο κύριος στο βίντεο). Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάμε για σχοινί.
 

Μηνύματα
7.375
Reaction score
11.996
Κοίτα. Και στο δικό σου σύστημα άκουγες διαφορές μεταξύ καλωδίων (από ιντερκονέκτ και ηχείων μέχρι ρεύματος) επί σειράς ετών.

Και ενισχυτών βεβαίως, ήθελες μπρίστον.

Και Ντακ. Και οτιδήποτε.

Τι θες τώρα; Να σταματήσουν να ακούν διαφορές οι άλλοι;

Έλα μνι στον τόπο σου. 🤣😁🤭


ΥΓ. Κάνα σαμπ αγόρασες ή ακόμα; 🔥🔥🔥
Και αυτός είναι ο λόγος που γίνομαι τόσο επικριτικός. Ουσιαστικά, δεν απευθύνομαι τόσο πολύ στους συνομιλητές, όσο καυτηριάζω τις δικές μου βλακείες που έχω κάνει στο παρελθόν. Δηλαδή, στη πραγματικότητα εμένα τρολάρω ( τουλάχιστον, πιο πολύ απο τους υπόλοιπους ).
Σαμπ δεν αγόρασα ακόμα, έκατσαν πολλές στραβές και το εγχείρημα με το "εξοικονομώ" κόστισε αρκετά πάνω απο τον προϋπολογισμό του ( βγήκαν και κάτι μερεμέτια που έπρεπε να γίνουν και έφυγαν αρκετά σαμπ εκεί πέρα ).
Αυτο το ηχειο κοστιζει με τον ενισχυτη του κλπ επειδη ειναι active 350 euro το ενα.
Και αυτό το ηχείο, με το σετάρισμα που του έχει κάνει ο κατασκευαστής, σε συνδυασμό με την απουσία παθητικών υλικών στη διαδρομή του σήματος απο τον ενισχυτή προς το εκάστοτε μεγάφωνο, συν το γεγονός ότι κάθε ενισχυτής εξυπηρετεί συγκεκριμένο μέρος του φάσματος και όχι όλο το φάσμα, θα βάζει τα γυαλιά σε αρκετές "οντιοφίλ" προσεγγίσεις, τουλάχιστον σε τσαμπουκά, έλεγχο και ισορροπία.
 

Μηνύματα
621
Reaction score
462
Ναι, ισχύει αυτό.

Τα όσα ωραία λέει ο κυριούλης στο βίντεο, δεν έρχονται σε αντίθεση με τις βασικές αρχές.

Οι ικανότητες των μεγαφώνων είναι συγκεκριμένες και η βασικότερη παράμετρος όλων είναι η διάμετρος των μεγαφώνων.

Προφανώς ίδιο max SPL θα βγάλουν 2 μεγάφωνα διαφορετικής διαμέτρου στην ίδια απόσταση ακρόασης, εάν διαφέρει κατά πολύ το x-max των μεγαφώνων, και η ισχύς των ενισχυτικών (υπέρ του μικρότερου).

Αλλά τηρουμένων των αναλογιών, με παρόμοιο x-max και παρόμοια ισχύ από τα ενισχυτικά στάδια, σε ηχεία παρόμοιας ευαισθησίας, είναι αναμφισβήτητη η υπεροχή στο max SPL του μεγαφώνου με τη μεγαλύτερη διάμετρο.

Για 1η και 2η οκτάβα, εννοείται πως δεν ανοίγουμε καν συζήτηση για 5-ιντσα (όπως αυτά που λέει ο κύριος στο βίντεο). Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάμε για σχοινί.
Δεν υπαρχει τηρουμένων των αναλογιών . Μπορείς να έχεις 5 ίντσες που αναπαράγουν πιο καθαρά και πιο δυνατά ένα συχνοτικο φάσμα λόγω υλικού του κώνου και μαγνητων από ότι ένα 8ιντσο. Απλώς θα είναι πιο ακριβό το ηχείο από τα αλλά 5ιντσα . Οσο για τα 40-80 hz είναι αστείο να λες ότι δεν μπορεί ένα πενταιντσο να βγάλει χρήσιμες και καθαρές στάθμες για μια μέση απόσταση ακρόασης γύρω στα 2μ στα 75db που είναι μια μέση στάθμη ακρόασης
 

Μηνύματα
321
Reaction score
336
Δεν είναι δυνατόν!
Δοκιμή στο σύστημα οποιου επιθυμεί και κατοικεί στην Αθηνα.Παρουσια μου.You can run but you can't hide!
Προσοχή!Δεν είναι το μοντέλο της αγγελίας μου.Το ξεκαθαρίζω για να μην υποτεθεί ότι θέλω να προωθήσω την πώληση του.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.715
Reaction score
20.475
Το μόνο σιγουράκι και ταυτόχρονα θαυμάσιο είναι πως ότι κι αν συμβαίνει με τα ηχητικά ΄μεις εδώ συνεχίζουμε για δεκαετίες (έκλεισα κι εγώ μία πρόσφατα.. :whistling::rolleyes::cry:) να ακούμε, να γράφουμε, να διαφωνούμε, να γελάμε, να επιμένουμε.. (ασχέτως ποιός έχει το δίκιο)
'φτο ορίζεται απ' την ψυχο.. (όχι την ακουστική, τη σκέτη):smoke:

Μικρόμουπονυστοσαλονακι κατάσταση, αλλά πολύ ωραία.. :party:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.128
Οσο για τα 40-80 hz είναι αστείο να λες ότι δεν μπορεί ένα πενταιντσο να βγάλει χρήσιμες και καθαρές στάθμες για μια μέση απόσταση ακρόασης γύρω στα 2μ στα 75db που είναι μια μέση στάθμη ακρόασης
Αστείο; Όχι αγαπητέ, δεν είναι αστείο.

Είναι η σκληρή πραγματικότητα.

Χάριν στοιχήματος, αναλαμβάνω να έρθω σε οποιονδήποτε χώρο θέλετε, με οποιοδήποτε 5" γουφερ διαθέτετε, για μια μέτρηση απόκρισης στα 2 μέτρα απόστασης ακρόασης, του φάσματος 40-80 κύκλων, για να αποδείξω με μετρήσεις εάν επαρκεί ή όχι, για μέση στάθμη αναπαραγωγής στα 75 dB SPL (A).

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως 5" που να πλησιάζει τέτοια πράγματα.

Αστείο είναι να το νομίζετε κιόλας.

Στους 40 κύκλους, στάθμη ίση με 60 Φον αντιστοιχεί σε 95 dB SPL (A) και στα 80 Φον σε 105 dB SPL (A).

Για μέση στάθμη (στο 1 kHz) στα 75 dB, μιλάμε για 75 Φον και οι στιγμιαίες κορυφές θα φτάνουν τα 95 dB SPL (A) στα μεσαία.

Άμα βάζετε στοίχημα, εγώ έρχομαι. Αλλά να αξίζει το στοίχημα, ας πούμε 10 χιλιάρικα. Ή 10 φορές θα πληρώσετε τις μπριζόλες που θα φάω (προσοχή, μπορεί να κοστίσει πολύ περισσότερο).
 


Μηνύματα
4.552
Reaction score
7.908
Εγώ αναλαμβάνω ευχαρίστως να έρθω στα σπίτια των κατόχων ηχειων με 5ιντσο γουφερακι, αλλά να βάλω την μουσική που θέλω στις στάθμες που θέλω. Αν δεν φύγουν τα γουφερακια στο απέναντι μπαλκόνι, θα βγω γυμνός στον δρομο😂
 

Μηνύματα
621
Reaction score
462
Αστείο; Όχι αγαπητέ, δεν είναι αστείο.

Είναι η σκληρή πραγματικότητα.

Χάριν στοιχήματος, αναλαμβάνω να έρθω σε οποιονδήποτε χώρο θέλετε, με οποιοδήποτε 5" γουφερ διαθέτετε, για μια μέτρηση απόκρισης στα 2 μέτρα απόστασης ακρόασης, του φάσματος 40-80 κύκλων, για να αποδείξω με μετρήσεις εάν επαρκεί ή όχι, για μέση στάθμη αναπαραγωγής στα 75 dB SPL (A).

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως 5" που να πλησιάζει τέτοια πράγματα.

Αστείο είναι να το νομίζετε κιόλας.

Στους 40 κύκλους, στάθμη ίση με 60 Φον αντιστοιχεί σε 95 dB SPL (A) και στα 80 Φον σε 105 dB SPL (A).

Για μέση στάθμη (στο 1 kHz) στα 75 dB, μιλάμε για 75 Φον και οι στιγμιαίες κορυφές θα φτάνουν τα 95 dB SPL (A) στα μεσαία.

Άμα βάζετε στοίχημα, εγώ έρχομαι. Αλλά να αξίζει το στοίχημα, ας πούμε 10 χιλιάρικα. Ή 10 φορές θα πληρώσετε τις μπριζόλες που θα φάω (προσοχή, μπορεί να κοστίσει πολύ περισσότερο).
Παρεθεσα ενα ηχειο που δηλωνει εκταση στα 28hz αλλα δεν βρισκω μετρησεις γι αυτο μαλλον γιατι ειναι καινουριο. Οι σταθμες που αναφερεις ειναι απο τις καμπυλες ισης ακουστοτητας. Στο hifi o στοχος ειναι να αναπαραγεις τις συχνοτητες που ειναι στην ηχογραφηση, οχι απαραιτητα να φερεις τις εντασεις σε ολη τη συχνοτικη περιοχη στο να ακουγονται το ιδιο δυνατα στο αυτι σου. Τι θεωρεις threshold σε thd για τα 40-80 hz? Επισης δεν εχω αυτο το ηχειο το pmc. Στα δικα μου ηχεια παντως με test tones τα 46hz τα πιανω σε -3db με μια standard μετρηση στο rew που επιβεβαιωνει και τον κατασκευαστη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.497
Μηνύματα
2.906.660
Members
38.053
Νεότερο μέλος
Hustler69
Top