Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.995
Reaction score
55.309
Συμφωνούμε ότι ο σχεδιασμός έχει προκλήσεις για να ξεπεράσεις και συμβιβασμούς.

Υπάρχουν λύσεις στην αγορά . Υλικά κώνου όπως συνθετικά αλουμινίου τα οποία έχουν μάζα, αντοχή και ταυτόχρονα είναι ελαφριά .

Σύστηματα ελεγχόμενης ανάρτησης ακόμα και για μεγάλες διαδρομές ταλάντωσης που κρατούν γραμμικότητα .

Προχωρημένα μαγνητικα κυκλώματα που διατηρουν σταθερό μαγνητικό πεδίο ώστε το πηνίο φωνής να βρίσκεται σε γραμμικό πεδίο με χαμηλές παραμορφώσεις .

Συστήματα θερμικής διαχείρισης όπως ψύκτρες, και υλικά για γρήγορη απαγωγή θερμότητας

Σχεδιασμός καμπινας με γεωμετρία και εσωτερικό τέτοιο που να διαχειρίζονται σωστά τη ροη αέρα, ώστε να αποσβένουν φαινόμενα που προκαλούν παραμόρφωση όπως port turbulence .

Αν μιλάμε γιατί κάποιος να επιλέξει 5ιντσο 2δρομο αντί 8ιντσο για μια μικρομεσαία απόσταση ακρόασης θα πω ότι το 5ιντσο προφέρει πιο καθαρές μεσαίες και υψηλές συχνότητες λόγω καλύτερων χρόνων απόκρισης και μικρότερου cone break up στις υψηλότερες συχνότητες που θα ανεβεί πριν αναλάβει το τουιτερ. Επίσης προσφέρει ευρύτερη διασπορά και άρα ευρύτερο sweet spot .

Θυσιάζοντας την ευαισθησία του και έχοντας προηγμένη κατασκευή και υλικά θα αποδώσει ικανοποιητικά και το χαμηλό που βρίσκεται στην πλειοψηφία τον ηχογραφήσεων με εξαίρεση το εκκλησιαστικό όργανο και την χαμηλότερη νότα του πιάνου . Εκτός αν μιλάμε για πολλά 5ιντσα τύπου borrensen.

Άρα λοιπόν μπορούμε να έχουμε υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις ένα συνολικά πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα στην ποιότητα του ήχου έχοντας βέβαια και τα κατάλληλα ποιοτικά ηλεκτρονικά να συνοδεύουν …
Gooooooood Morning Vietnam ! (και όλης της Γης τα... κολασμένα 5ιντσα)
Ας ξεκαθαριστεί για πολλοστή φορά, οι ανώτερες ταχύτητες που ευαγγελίζονται οι μικρότεροι σε μέγεθος κώνοι δεν αποτελούν σχεδιαστικό προτέρημα αλλά ΄΄ανώτερη βία΄΄ από την υποχρέωση να κοπιάζουν περισσότερο για δεδομένη απόκριση σε σχέση με τα μεγαλύτερων διαστάσεων μεγάφωνα.

Υπ'όψιν ότι ο υποφαινόμενος κάθε άλλο παρά θ'απεχθανόταν τα ΄΄μαγικά΄΄ 5ιντσα αφού και ο ίδιος έχει τέτοιο στα αγαπημένα του ηχεία... :wink:

Επίσης όσα μικρά ηχεία κυκλοφορούν υποσχόμενα flat απόκριση από τις κατώτατες οκτάβες είναι κατά κανόνα ενεργά και υποβεβλημένα σε ηλεκτρονική ισοστάθμιση μέσω DSP η οποία καταβαραθρώνει οποιοδήποτε δυναμικό περιθώριο καταπονούσα ασκόπως το ηχειακό σύστημα.

Διακεκριμένη εξαίρεση οι υλοποιήσεις της PMC με γραμμές μεταφοράς στην ενίσχυση χαμηλών οι οποίες όμως ανοίγουν δικές τους ΄΄κονσέρβες με σκουλήκια΄΄.
 

Μηνύματα
4.568
Reaction score
7.935
Όλα αυτά για πάνκ και ηλεκτρονικά ; Ω Μόν Ντιέ. :D :D Λοιπόν είσαι έτοιμος για το νήμα του Prιnce με την κλασική ¨Αντε και λίγο απο American songbook και μιούζικαλ. :D
Μην μου λες για Prince και κλασική γιατί θα ξεράσω 😅

Πλάκα πλάκα μερικές φορές αναρωτιέμαι : εγώ είμαι ο τρελός του χωριού που ακούει ακόμη πανκ ή οι άλλοι που ακούνε στο σπίτι εκκλησιαστικο όργανο? 😛😀😂
 

Μηνύματα
14.346
Reaction score
16.174
Μην μου λες για Prince και κλασική γιατί θα ξεράσω 😅

Πλάκα πλάκα μερικές φορές αναρωτιέμαι : εγώ είμαι ο τρελός του χωριού που ακούει ακόμη πανκ ή οι άλλοι που ακούνε στο σπίτι εκκλησιαστικο όργανο? 😛😀😂
Να σου απαντήσω αλά Μάρκου .... Εσύ. :D

Αλά thva .... όλοι σας . :D

Αυτό τι λέει ; Είναι καλή ηχογράφηση ;

 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.534
Reaction score
15.525
....ή οι άλλοι που ακούνε στο σπίτι εκκλησιαστικο όργανο? 😛😀😂
κανένας δεν ακούει... απλά λένε καμιά μ@λ@κία να περνάει η ώρα :p
(ακούω σημαίνει πως βάζω τακτικά και "τη βρίσκω" - όχι μια φορά το χρόνο σε και καλά δοκιμή ηχείου!!!)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.831
Reaction score
130.200
Επίσης όσα μικρά ηχεία κυκλοφορούν υποσχόμενα flat απόκριση από τις κατώτατες οκτάβες είναι κατά κανόνα ενεργά και υποβεβλημένα σε ηλεκτρονική ισοστάθμιση μέσω DSP η οποία καταβαραθρώνει οποιοδήποτε δυναμικό περιθώριο καταπονούσα ασκόπως το ηχειακό σύστημα.
Σωστά. Αυτά είναι τα μειονεκτήματα γενικά της χρήσης ενσωματωμένου DSP στο ηχείο, πέραν ενός κρος (συν την προαναφερθείσα αναγκαιότητα για ακριβότερο AV pro).

Να συμπληρώσω πως το ηχείο ιδανικά θα πρέπει να είναι κλειστής καμπίνας, διότι η ενσωμάτωση σαμπ σε οποιαδήποτε διαφορετική περίπτωση (από μπας ριφλεξ έως παθητικό ακτινοβολητή) θα είναι σε κείνη την περιοχή εξόχως ..απογοητευτική.

Κι άντε, μια απλή τρύπα φράζεται με ένα σφουγγάρι (δημιουργώντας μικρότερα προβλήματα). Πιο πολύπλοκες υλοποιήσεις καμπίνας, δεν δίνουν τέτοια δυνατότητα.
 

Μηνύματα
627
Reaction score
469
.

Διακεκριμένη εξαίρεση οι υλοποιήσεις της PMC με γραμμές μεταφοράς στην ενίσχυση χαμηλών οι οποίες όμως ανοίγουν δικές τους ΄΄κονσέρβες με σκουλήκια΄΄.
Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό , τι προβλήματα βλέπεις με την υλοποίηση της Pmc?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.995
Reaction score
55.309
Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό , τι προβλήματα βλέπεις με την υλοποίηση της Pmc?
Μια διάταξη γραμμής μεταφοράς για ενίσχυση των χαμηλών διακρίνεται από ιδιαίτερες απαιτήσεις οι οποίες σπανίως ικανοποιούνται εις το έπακρον, όπως έχουν εκτεθεί αυτές στην παρακάτω δημοσίευση...

Η PMC είναι εταιρεία με πλούσιο know-how στην υλοποίηση γραμμής μεταφοράς και θα εμπιστευόμουν οπωσδήποτε τα μεγάλα ηχεία της - με τα ομόσταυλα αυτόνομα sub που ακόμα κι εκείνα θα χρειάζονταν - ως προς τις χαμηλές τους οκτάβες. Το θέμα είναι ότι όσο μικραίνουν οι διαστάσεις στα mainstream οικιακά της μοντέλα - δανειζόμενα κύρος από τα περίφημα μεγαλύτερα - η PMC τείνει να μας τα ΄΄χαλάει΄΄ και όχι αποκλειστικά ως προς τις χαμηλές τους οκτάβες.
 

Μηνύματα
14.346
Reaction score
16.174
κανένας δεν ακούει... απλά λένε καμιά μ@λ@κία να περνάει η ώρα :p
(ακούω σημαίνει πως βάζω τακτικά και "τη βρίσκω" - όχι μια φορά το χρόνο σε και καλά δοκιμή ηχείου!!!)
Έγω ακούω.

Άκου ένα άλμπουμ για παράδειγμα και εσύ και ο @Ν.Κ. μια ηχογράφηση που είναι σαν Dolby Atmos πριν κάν αυτό εφευρεθεί. Magic έκανε ο άνθρωπος ; :D

 

Μηνύματα
4.568
Reaction score
7.935
Έγω ακούω.

Άκου ένα άλμπουμ για παράδειγμα και εσύ και ο @Ν.Κ. μια ηχογράφηση που είναι σαν Dolby Atmos πριν κάν αυτό εφευρεθεί. Magic έκανε ο άνθρωπος ; :D

Το παρομοιαζεις με κάτι που ακόμη δεν έχεις ακούσει 😂
Στα ακουστικά δεν λέει κάτι, θα το βάλω στο ηχοσυστημά να το ακούσω.
Καλά ρε @thva εγώ με κάτι με πιάνο και φωνή άκουσα, το άλλαξες το κομμάτι?
 

Μηνύματα
14.346
Reaction score
16.174
Το παρομοιαζεις με κάτι που ακόμη δεν έχεις ακούσει 😂
Στα ακουστικά δεν λέει κάτι, θα το βάλω στο ηχοσυστημά να το ακούσω
Δεν χρειάζεται να ακούσω εγω... καταλαβαίνω απο τις περιγραφές σας. :D Κάνω και ωραίες αναγωγές.
Καλά ρε @thva εγώ με κάτι με πιάνο και φωνή άκουσα, το άλλαξες το κομμάτι?
Ναι σου έβαλα όλο το άλμπουμ καθώς ήξερα ότι και εσύ αλλά και όλοι θα μείνουν μόνο στο ένα κομμάτι και δεν θα ψάξουν όλο το άλμπουμ. . Τα όργανα πετάνε ΝΚ γύρω σου. :D Η αμεσότητα, περιγραφή και θέση τους χτυπάει ταβάνι. :D Άκου το σε δικάναλο όμως .... Εσύ δεν έχιες δικάναλο αφού... Είναι στημένα τα ηχεία σου και με άλλη "φιλοσοφία". Επίσης τι cues πιάνουν τα ενισχυτικά σου εάν δεν είναι να σου τα έχει στημένα - έτομα μια πολυκάναλη εγγραφη , δεν ξέρω. :D Πώς θα κάνεις αναγωγή ; :D
 
Last edited:




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.392
Reaction score
39.985
Δεν είναι βολικό το μεγάλο ηχείο για πολυκάναλο, δυστυχώς.

Τα ηχεία με διπλά 5" ή 6" είναι μια επιλογή, αλλά χάνουν το πλεονέκτημα του μεγέθους με τα πολλαπλά γουφερ.
(και δεν γίνεται να έχει μεγάφωνο στην πίσω πλευρά της καμπίνας)

Ειλικρινά εκτιμώ πως ένα 3-δρομο 8" με τη διαμόρφωση των μονάδων του Neumann 310 είναι ιδανική επιλογή, και τέτοια διαμόρφωση 3-δρομων βλέπουμε να έχουν διαθέσιμη όλο και περισσότερες φίρμες. Άφθονες επιλογές, για κάθε πορτοφόλι.

Είναι πονηρή διαμόρφωση, αφήνει μικρό αποτύπωμα στο χώρο, είναι βολικό ηχείο και με ικανό μέγεθος μεγαφώνου για 2+κάτιψιλά απόσταση ακρόασης.

Λόγω εγγύτητας μεγαφώνων, και με μικρά waveguides, βγάζει και εξαιρετική off axis.

Βεβαίως ακόμα πιο βολικό, είναι το ομοαξονικό της Genelec στη σειρά the ones, με το μικρότερο δυνατό αποτύπωμα. Εκεί, το μόνο μειονέκτημα είναι πως ιδανικά θα πρέπει να δίνεις ψηφιακό σήμα σε όλα τα ηχεία, πράγμα που ανεβάζει το κοστολογιο του AV pro, κι αυτό είναι το μοναδικό και τελευταίο μειονέκτημά του.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει ποικιλία από πολλές φίρμες σε ομοαξονικά με επαρκές μέγεθος γουφερ. Μόνον από 2 φίρμες έχουμε ουσιαστικά διαθέσιμες επιλογές, τζενελεκ και τανόι.

Τώρα άμα είσαι άρχοντας, και το πιάσεις από την αρχή, τα εντοιχίζεις όλα, οπότε λύσεις αλά περλιστεν ή με γκειθέιν μπαίνουν στην κορυφή της λίστας, όπως και επιλογές με πολλαπλά 5" ή 6", υπό μορφής line array, με άφθονα πλεονεκτήματα στον λοβό τους.

Ο εντοιχισμός τα κερδάει όλα. Τέλος.
Δυστυχώς, για πολύ λίγους και εκλεκτούς..
.... κυριως εστιαζουμε στο "μεγαλο λογο μη πεις" 🐒
αλλα well said , γιατι ετσι ειναι.
Πλάκα πλάκα μερικές φορές αναρωτιέμαι : εγώ είμαι ο τρελός του χωριού που ακούει ακόμη πανκ ή οι άλλοι που ακούνε στο σπίτι εκκλησιαστικο όργανο? 😛😀😂
ειναι ενας τρελος κοσμος.
Η διαφορα ειναι στην επιγνωση του εαυτου (κυριως ως προς την αγνοια μας).
 

Μηνύματα
4.568
Reaction score
7.935
Δεν χρειάζεται να ακούσω εγω... καταλαβαίνω απο τις περιγραφές σας. :D Κάνω και ωραίες αναγωγές.

Ναι σου έβαλα όλο το άλμπουμ καθώς ήξερα ότι και εσύ αλλά και όλοι θα μείνουν μόνο στο ένα κομμάτι και δεν θα ψάξουν όλο το άλμπουμ. . Τα όργανα πετάνε ΝΚ γύρω σου. :D Η αμεσότητα, περιγραφή και θέση τους χτυπάει ταβάνι. :D Άκου το σε δικάναλο όμως .... Εσύ δεν έχιες δικάναλο αφού... Είναι στημένα τα ηχεία σου και με άλλη "φιλοσοφία". Επίσης τι cues πιάνουν τα ενισχυτικά σου εάν δεν είναι να σου τα έχει στημένα - έτομα μια πολυκάναλη εγγραφη , δεν ξέρω. :D Πώς θα κάνεις αναγωγή ; :D
Στο πιάνο και την φωνή πάντως δεν πετούσε κάτι. 😀
Τίποτα ιδιαίτερο, θα το ακούσω όλο και θα σε πω
 

Μηνύματα
14.346
Reaction score
16.174
Στο πιάνο και την φωνή πάντως δεν πετούσε κάτι. 😀
Τίποτα ιδιαίτερο, θα το ακούσω όλο και θα σε πω
Πάρε να ακούσεις και ένα άλλο ... πρίν το Logic, πριν το Pro Tools .... και μάλιστα home studio recording. Χειρότερα δεν γίνεται. :D :D Είπες τίποτε για τις ηχογραφήσεις και τι είναι δυνατόν ή όχι ; :D


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.831
Reaction score
130.200
Η PMC είναι εταιρεία με πλούσιο know-how στην υλοποίηση γραμμής μεταφοράς και θα εμπιστευόμουν οπωσδήποτε τα μεγάλα ηχεία της - με τα ομόσταυλα αυτόνομα sub που ακόμα κι εκείνα θα χρειάζονταν - ως προς τις χαμηλές τους οκτάβες.
Σωστό.

Προφανώς και γω θα ήμουν ιδιαίτερα χαρούμενος εάν μπορούσα να αγοράσω 15 μεγάλα PMC, μαζί με τα απαραίτητα (όπως κι εσύ λες) σαμπς, προφανώς σε κατάλληλου μεγέθους χώρο για αυτά τα ηχεία, αλλά η Αγγλίδα πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι της (ιδίως στα μεγάλα μοντέλα της, οπότε είναι χειρότερη ακόμα κι'απ'την πριγκίπισσα ATC), και σε σημαντικά χαμηλότερα κοστολόγια βρίσκω αντάξιες εναλλακτικές λύσεις, προτιμότερες κατ'εμε.

Βεβαίως, σε μικρά (και οικονομικά) μοντέλα της PMC, έχουμε δει ακρότητες τονικών αλλοιώσεων, που αποτελούν προσβολή για το όνομα της φίρμας, εννοείται πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι "της προκοπής" ούτε η γραμμή μεταφοράς, ενώ ταυτόχρονα, η αναγκαιότητα για σαμπ είναι πλέον επιτακτική (σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τα μεγάλα της φίρμας, τα οποία όμως, ομοίως χρειάζονται σαμπ, όπως εύστοχα τόνισες).
 

Μηνύματα
4.568
Reaction score
7.935
Πάρε να ακούσεις και ένα άλλο ... πρίν το Logic, πριν το Pro Tools .... και μάλιστα home studio recording. Χειρότερα δεν γίνεται. :D :D Είπες τίποτε για τις ηχογραφήσεις και τι είναι δυνατόν ή όχι ; :D


Εμένα μ αρέσει πολύ αυτό, σε απμιξινγκ τα σπάει 😉
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.534
Reaction score
15.525
Πάρε να ακούσεις και ένα άλλο ... πρίν το Logic, πριν το Pro Tools .... και μάλιστα home studio recording. Χειρότερα δεν γίνεται. :D :D Είπες τίποτε για τις ηχογραφήσεις και τι είναι δυνατόν ή όχι ; :D


κι από τετρακάναλο κασσετόφωνο ωραία είναι αν "πυροβολάει" το κομμάτι ...

 

Μηνύματα
14.346
Reaction score
16.174
κι από τετρακάναλο κασσετόφωνο ωραία είναι αν "πυροβολάει" το κομμάτι ...

Σαν των Supertramp που όλοι (πάρα πολλοί) εκθειάζουν (και όντως είναι καλές και μάλιστα live) σαν εγγραφές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.501
Μηνύματα
2.906.982
Members
38.053
Νεότερο μέλος
Hustler69
Top