Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
642
Reaction score
485
Με τα κάλι και τα σχετικά σαμπ το αποτέλεσμα θα είναι ενοχλητικά καλό. Και ανεπίτρεπτα οικονομικό.

Βάκη να πάρεις παθητικά δαπέδου με 6μησάρι γουφεράκι, εκεί, να σφίγγεται και να ιδρώνει και να αγκομαχάει.

Όλα είναι μέσα στο ταξίδι.
Καλά σύγκρινε το kali με τα Elac vela fs407.2 και θα το μαζεύεις με το κουταλάκι από κάτω
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.550
Reaction score
28.427
Τα Elac έχουν πολύ καλές μετρήσεις αλλά πολύ χαμηλή ευαισθησία. Γι αυτό δεν τα πρότεινα. Τα PMC επίσης πολύ χαμηλή ευαισθησία. Πάντα είμαι υπέρ των ενεργών όμως ο άνθρωπος θέλει να χρησιμοποιήσει τον ενισχυτή του.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.846
Reaction score
130.255
1724347656755.png


1724347700432.png


Από τα δύο ανωτέρω διαγράμματα, προτιμώ (με πολύ μεγάλη διαφορά) το πρώτο.

Ασχέτως αυτών όμως, ας δούμε το γιατί θα παίξει καλύτερα το Κάλι στο χώρο του Βάκη από το ελακ.

Διότι το Κάλι παίζει έτσι οριζόντια:

1724347880294.png


Κι έτσι στην κατακόρυφο

1724347907822.png


Ενώ το ελακ.. διαβάστε το σχόλιο του Αμίρ στο κατακόρυφο γράφημα:

1000012460.png


Δηλαδή, διότι το Κάλι είναι ομοαξονικό.
Τελείως διαφορετικοί λοβοί!
Και το waveguide, κάνει δουλειά.

Μεγάλη διαφορά, παρότι δεν είναι καθόλου κακό το ελακ, ίσα ίσα, έχουμε δει πολύ χειρότερα..

Βεβαίως το Κάλι είναι 3-δρομο, οπότε για μένα "παίζει" σαν επιλογή, ενώ το εν λόγω ελακ είναι δίδρομο, και εγώ, σα παλιόπαιδο που είμαι, το διαγράφω με συνοπτικές διαδικασίες. 🤭
 
Last edited:

Μηνύματα
642
Reaction score
485
Να πω μόνο ότι η κάθετη διασπορά είναι λιγότερο πρόβλημα στα 2.5μ από ότι στο 1.5 γιατί ανοίγει η γωνία αλλά οκ αν περπατάς και θες ίδια τονικοτητα οκ ομοαξονικό…
 

Μηνύματα
28.234
Reaction score
26.754
Βεβαίως το Κάλι είναι 3-δρομο, οπότε για μένα "παίζει" σαν επιλογή, ενώ το εν λόγω ελακ είναι δίδρομο, και εγώ, σα παλιόπαιδο που είμαι, το διαγράφω με συνοπτικές διαδικασίες. 🤭
Θυμάσαι παλιά που σου έλεγα ότι τα τρίδρομα παίζνε πάντα καλύτερα και μου έλεγες παπάντζες ?
Φάτηνε τώρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.846
Reaction score
130.255
Να πω μόνο ότι η κάθετη διασπορά είναι λιγότερο πρόβλημα στα 2.5μ από ότι στο 1.5 γιατί ανοίγει η γωνία αλλά οκ αν περπατάς και θες ίδια τονικοτητα οκ ομοαξονικό…
Όχι, δεν είναι για αυτό το λόγο.

Το Κάλι, έχει πιο ομοιόμορφη off axis και πιο στενό λοβό.

Ο κάθε χώρος που δεν είναι σημαντικά περιποιημένος, θα επωφεληθεί από τον πιο στενό λοβό, και επειδή η έμμεση σε τέτοιο χώρο θα είναι πιο σημαντικής ενέργειας, είναι ακόμα πιο σημαντικό να είναι ομοιόμορφη η on axis με την off axis, ώστε να "ακούει" στην διόρθωση με EQ.

Το γουφερ του διδρομου, εμφανίζει πολύ ευρύτερο λοβό μέχρι το σημείο κρος με το τουίτερ, άρα θα στέλνει πολύ περισσότερη ενέργεια προς τα τοιχωματικά όρια, σε σχέση με το τρίδρομο και σε σχέση με το τουίτερ του ίδιου ηχείου.

Βασικά δηλαδή, πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα παίξει ο χώρος, όχι το ηχείο.

Πρόσεξε πόσο τερματισμενος είναι ο λοβός στο διδρομο μέχρι τον 1 χιλιοκυκλο, πάνω κάτω μέχρι το σημείο κρος.

Αντιθέτως, το τρίδρομο έχει τερματισμένο λοβό μέχρι τους 200 κύκλους, στους 500 έχει κλείσει.

Πρακτικά, σε όλα τα μεσαιοπριμα, το 3-δρομο έχει πολύ πιο στενό λοβό, και πιο ομοιόμορφο λόγω waveguide. Λιγότερη ενέργεια θα σπείρει στο χώρο
 
Last edited:

Μηνύματα
14.353
Reaction score
16.178
Δεν είναι για πάρτυ δηλαδή που είναι όλοι όρθιοι ή μια μεταμοντέρνου στύλ σύναξη στο σπίτι που όλοι πίνουν το ποτό τους πάλι όρθιοι. Δεν γίνονται και πάρτυ βέβαια πλέον. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.846
Reaction score
130.255
Θυμάσαι παλιά που σου έλεγα ότι τα τρίδρομα παίζνε πάντα καλύτερα και μου έλεγες παπάντζες ?
Φάτηνε τώρα.
Πότε καλέ;

Τες πα, προσωπικά, το τελευταίο δίδρομο ηχείο μου ήταν ένα γραμμής μεταφοράς της TDL, όταν ήμουν στο λύκειο, και πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο. 🤣🤭

Ήταν το TDL studio 2 (για τους πολύ παλιούς).
Με ένα 8" μεγάφωνο, στα 2 μέτρα παρά κάτι, σε δωμάτιο 3*4μ, ίσα ίσα χωρούσε ένα κρεβάτι και τα ηχεία απέναντι από το κρεβάτι, δεξιά κι αριστερά του γραφείου. Μιλάμε για τρελό μπάσο. Τουλάχιστον για εκείνη την εποχή, το μπάσο που άκουγα ήταν εκπληκτικό.

1724351153133.png


Σιγά μη περιμέναμε μεις χαΐρι από την PMC για να εξερευνήσουμε τη γραμμή μεταφοράς! 🤣
 
Last edited:

Μηνύματα
345
Reaction score
344
Πότε καλέ;

Τες πα, προσωπικά, το τελευταίο δίδρομο ηχείο μου ήταν ένα γραμμής μεταφοράς της TDL, όταν ήμουν στο λύκειο, και πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο. 🤣🤭

Ήταν το studio 2 (για τους πολύ παλιούς).
Το Magnepan δεν ήταν τρίδρομο;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.570
Reaction score
8.547
Αγαπητοί μου φίλοι, υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Έχω πάρει την απόφαση για την αλλαγή των chario Cygnus.

Μια παράκληση μόνο.
Τι λέει γενικώς το ηχείο αυτό. Τι προτερήματα πια τα μείον του. Έτσι από περιέργεια πια.
Δεν μπόρεσα να βρω κάπου ανάλυση -γραφήματα. Όχι ότι γνωρίζω να τα διαβάζω, αλλά για να τα θέσω εδώ, σε εσάς.

Αυτό που έχω εντοπίσει, είναι
Πραγματικά μπουμαρει. Νόμιζα όμως ότι φταίει ο χώρος.
Πολλές φορές έχω εντοπίσει μια επιθετικότητα ψιλά Παρ όλο που μου λείπουν συχνότητες όπως αυτές του πιατίνι της ντραμς.
Αυτά τα αρνητικά,
Τα θετικά τώρα: Φωνή αντρική, γυναικεία.
Βεβαίως έχω κάνει μέτρηση χώρου, όμως δεν ξέρω αν το έκανα σωστά. Λογικά εσείς θα μπορέσετε να το δείτε.
Θα ανεβάσω λοιπόν.
 
Last edited:

Μηνύματα
345
Reaction score
344
Αγαπητοί μου φίλοι, υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Έχω πάρει την απόφαση για την αλλαγή των chario Cygnus.

Μια παράκληση μόνο.
Τι λέει γενικώς το ηχείο αυτό. Τι προτερήματα πια τα μείον του. Έτσι από περιέργεια πια.
Αυτό που έχω εντοπίσει, είναι
Πραγματικά μπουμαρει. Νόμιζα όμως ότι φταίει ο χώρος.
Πολλές φορές έχω εντοπίσει μια επιθετικότητα ψιλά Παρ όλο που μου λείπουν συχνότητες όπως αυτές του πιατίνι της ντραμς.
Αυτά τα αρνητικά,
Τα θετικά τώρα: Φωνή αντρική, γυναικεία.
Η υπερβοληστο χαμηλό είναι χαρακτηριστικό της εταιρίας όπως και η έλλειψη πληροφορίας ψηλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.846
Reaction score
130.255
Το Magnepan δεν ήταν τρίδρομο;
Ναι. Στο 2ο ή 3ο έτος σπουδών, ξεκίνησα με το πρώτο τρίδρομο μαγκνεπαν, το smg 3a ii.

Πολλά χρόνια αργότερα, έφτασα στο 3ο μαγκνεπαν της σειράς 3 (τρίδρομο), το οποίο έχω ακόμα και σήμερα, παροπλισμένο.
 

Μηνύματα
642
Reaction score
485
Αγαπητοί μου φίλοι, υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Έχω πάρει την απόφαση για την αλλαγή των chario Cygnus.

Μια παράκληση μόνο.
Τι λέει γενικώς το ηχείο αυτό. Τι προτερήματα πια τα μείον του. Έτσι από περιέργεια πια.
Δεν μπόρεσα να βρω κάπου ανάλυση -γραφήματα. Όχι ότι γνωρίζω να τα διαβάζω, αλλά για να τα θέσω εδώ, σε εσάς.

Αυτό που έχω εντοπίσει, είναι
Πραγματικά μπουμαρει. Νόμιζα όμως ότι φταίει ο χώρος.
Πολλές φορές έχω εντοπίσει μια επιθετικότητα ψιλά Παρ όλο που μου λείπουν συχνότητες όπως αυτές του πιατίνι της ντραμς.
Αυτά τα αρνητικά,
Τα θετικά τώρα: Φωνή αντρική, γυναικεία.
Βεβαίως έχω κάνει μέτρηση χώρου, όμως δεν ξέρω αν το έκανα σωστά. Λογικά εσείς θα μπορέσετε να το δείτε.
Θα ανεβάσω λοιπόν.
Σίγουρα δε φταίει ο χώρος γιατί μπουμαρει και στο δεύτερο βίντεο που τα ηχεία τα βάλανε 3 χιλιόμετρα μακριά από τον τοίχο … βέβαια μπορεί να ήταν και το κομμάτι δε ξέρω .

Όλοι ξέρουμε ότι ποτε δε θα πάρεις τα kali τη συζήτηση την κάνουμε γενικώς για το ευρύτερο κοινό!
 

Μηνύματα
2.491
Reaction score
1.775
Αγαπητοί μου φίλοι, υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Έχω πάρει την απόφαση για την αλλαγή των chario Cygnus.

Μια παράκληση μόνο.
Τι λέει γενικώς το ηχείο αυτό. Τι προτερήματα πια τα μείον του. Έτσι από περιέργεια πια.
Δεν μπόρεσα να βρω κάπου ανάλυση -γραφήματα. Όχι ότι γνωρίζω να τα διαβάζω, αλλά για να τα θέσω εδώ, σε εσάς.

Αυτό που έχω εντοπίσει, είναι
Πραγματικά μπουμαρει. Νόμιζα όμως ότι φταίει ο χώρος.
Πολλές φορές έχω εντοπίσει μια επιθετικότητα ψιλά Παρ όλο που μου λείπουν συχνότητες όπως αυτές του πιατίνι της ντραμς.
Αυτά τα αρνητικά,
Τα θετικά τώρα: Φωνή αντρική, γυναικεία.
Βεβαίως έχω κάνει μέτρηση χώρου, όμως δεν ξέρω αν το έκανα σωστά. Λογικά εσείς θα μπορέσετε να το δείτε.
Θα ανεβάσω λοιπόν.
Κοίτα, με 87db ευαισθησία και κρος 4ης τάξης....
Χρειάζεται ενισχυτικά μάλλον μεγαλύτερης κλάσης από την κατηγορία που ανήκει το ίδιο. Και φυσικά...ισχυρά!
Βέβαια τώρα αυτό που λες ότι μπουμάρει κλπ εμένα θα με έκανε να θέλω να το ακούσω οπωσδήποτε με κάποιον κλας ντε ενισχυτή.
Οπως και δήποτε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.504
Μηνύματα
2.907.162
Members
38.055
Νεότερο μέλος
seniormanager327
Top