Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
640
Reaction score
484
Με τα κάλι και τα σχετικά σαμπ το αποτέλεσμα θα είναι ενοχλητικά καλό. Και ανεπίτρεπτα οικονομικό.

Βάκη να πάρεις παθητικά δαπέδου με 6μησάρι γουφεράκι, εκεί, να σφίγγεται και να ιδρώνει και να αγκομαχάει.

Όλα είναι μέσα στο ταξίδι.
Καλά σύγκρινε το kali με τα Elac vela fs407.2 και θα το μαζεύεις με το κουταλάκι από κάτω
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.549
Reaction score
28.427
Τα Elac έχουν πολύ καλές μετρήσεις αλλά πολύ χαμηλή ευαισθησία. Γι αυτό δεν τα πρότεινα. Τα PMC επίσης πολύ χαμηλή ευαισθησία. Πάντα είμαι υπέρ των ενεργών όμως ο άνθρωπος θέλει να χρησιμοποιήσει τον ενισχυτή του.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.843
Reaction score
130.239
1724347656755.png


1724347700432.png


Από τα δύο ανωτέρω διαγράμματα, προτιμώ (με πολύ μεγάλη διαφορά) το πρώτο.

Ασχέτως αυτών όμως, ας δούμε το γιατί θα παίξει καλύτερα το Κάλι στο χώρο του Βάκη από το ελακ.

Διότι το Κάλι παίζει έτσι οριζόντια:

1724347880294.png


Κι έτσι στην κατακόρυφο

1724347907822.png


Ενώ το ελακ.. διαβάστε το σχόλιο του Αμίρ στο κατακόρυφο γράφημα:

1000012460.png


Δηλαδή, διότι το Κάλι είναι ομοαξονικό.
Τελείως διαφορετικοί λοβοί!
Και το waveguide, κάνει δουλειά.

Μεγάλη διαφορά, παρότι δεν είναι καθόλου κακό το ελακ, ίσα ίσα, έχουμε δει πολύ χειρότερα..

Βεβαίως το Κάλι είναι 3-δρομο, οπότε για μένα "παίζει" σαν επιλογή, ενώ το εν λόγω ελακ είναι δίδρομο, και εγώ, σα παλιόπαιδο που είμαι, το διαγράφω με συνοπτικές διαδικασίες. 🤭
 
Last edited:

Μηνύματα
640
Reaction score
484
Να πω μόνο ότι η κάθετη διασπορά είναι λιγότερο πρόβλημα στα 2.5μ από ότι στο 1.5 γιατί ανοίγει η γωνία αλλά οκ αν περπατάς και θες ίδια τονικοτητα οκ ομοαξονικό…
 

Μηνύματα
28.234
Reaction score
26.750
Βεβαίως το Κάλι είναι 3-δρομο, οπότε για μένα "παίζει" σαν επιλογή, ενώ το εν λόγω ελακ είναι δίδρομο, και εγώ, σα παλιόπαιδο που είμαι, το διαγράφω με συνοπτικές διαδικασίες. 🤭
Θυμάσαι παλιά που σου έλεγα ότι τα τρίδρομα παίζνε πάντα καλύτερα και μου έλεγες παπάντζες ?
Φάτηνε τώρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.843
Reaction score
130.239
Να πω μόνο ότι η κάθετη διασπορά είναι λιγότερο πρόβλημα στα 2.5μ από ότι στο 1.5 γιατί ανοίγει η γωνία αλλά οκ αν περπατάς και θες ίδια τονικοτητα οκ ομοαξονικό…
Όχι, δεν είναι για αυτό το λόγο.

Το Κάλι, έχει πιο ομοιόμορφη off axis και πιο στενό λοβό.

Ο κάθε χώρος που δεν είναι σημαντικά περιποιημένος, θα επωφεληθεί από τον πιο στενό λοβό, και επειδή η έμμεση σε τέτοιο χώρο θα είναι πιο σημαντικής ενέργειας, είναι ακόμα πιο σημαντικό να είναι ομοιόμορφη η on axis με την off axis, ώστε να "ακούει" στην διόρθωση με EQ.

Το γουφερ του διδρομου, εμφανίζει πολύ ευρύτερο λοβό μέχρι το σημείο κρος με το τουίτερ, άρα θα στέλνει πολύ περισσότερη ενέργεια προς τα τοιχωματικά όρια, σε σχέση με το τρίδρομο και σε σχέση με το τουίτερ του ίδιου ηχείου.

Βασικά δηλαδή, πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα παίξει ο χώρος, όχι το ηχείο.

Πρόσεξε πόσο τερματισμενος είναι ο λοβός στο διδρομο μέχρι τον 1 χιλιοκυκλο, πάνω κάτω μέχρι το σημείο κρος.

Αντιθέτως, το τρίδρομο έχει τερματισμένο λοβό μέχρι τους 200 κύκλους, στους 500 έχει κλείσει.
 

Μηνύματα
14.349
Reaction score
16.175
Δεν είναι για πάρτυ δηλαδή που είναι όλοι όρθιοι ή μια μεταμοντέρνου στύλ σύναξη στο σπίτι που όλοι πίνουν το ποτό τους πάλι όρθιοι. Δεν γίνονται και πάρτυ βέβαια πλέον. :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.504
Μηνύματα
2.907.101
Members
38.055
Νεότερο μέλος
seniormanager327
Top