dynaudio LYD 48 + DYNAUDIO 18S sub.

Μηνύματα
1.685
Reaction score
1.526
Φτιάξε τον χώρο και πάρε ηχείο χωρίς waveguide. 🙂
Το ένα με το άλλο είναι άσχετα. Το waveguide βοηθά στη σωστή ισοστάθμιση και προσφέρει μεγαλύτερο sweet spot. Δεν κάνει κάτι για τα στάσιμα, τις ουρές κλπ και οι πρώτες ανακλάσεις από τα πλάγια και απο πισω είναι αντίστοιχες μεταξύ των δύο τύπων ηχείων. Με waveguide μάλιστα, είναι πιθανότατο να έχεις πιο μεγαλο πρόβλημα αν δε βάλεις απορρόφηση η διαχυση στον πίσω τοίχο αφού η συνολική ενέργεια στις υψηλές και τις μεσαιες από ένα τέτοιο ηχείο είναι περισσότερη στο χώρο και σκάει μπόλικη στον πίσω τοίχο. Η οποία στη συνέχεια γυρίζει σε σένα.
 


Μηνύματα
1.685
Reaction score
1.526
Οι καραμπολες στον πίσω τοίχο ναι. Οι υπόλοιπες δε γίνεται να εχουν ίδια τονικότητα εκτός αν μιλάμε για duevel planets ας πούμε.
Και τα πρίμα, ότι waveguide και να έχεις δεν πρόκειται να κάνουν πρώτο bounce στα early reflection points των πλαινων τοίχων.
Σε κάθε περίπτωση, επί του θέματος νομίζω ότι συμφωνούμε. Ο χώρος θα χρειαστεί εκτενη περιποίηση ασχέτως τύπου ηχειου. Απλώς, αναλόγως του ηχειου μπορεί να επιβάλλονται μικροτροποποιησεις ως προς τη διαχείριση των ανωτέρων συχνοτήτων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.026
Reaction score
82.228
Ίσως αυτό που θέλεις να πεις είναι πως μια λύση για αφρόντιστους χώρους είναι τα πολύ κατευθυντικά ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.963
Reaction score
130.683
Όσο κατεβαίνει η συχνότητα που βγαίνει από ένα μεγάφωνο συγκεκριμένου πλάτους (πχ σε τουίτερ 1 ιντσας, έχουμε 1 ιντσα πλάτος μεγαφώνου, σε μιντ 3 ιντσών έχουμε 3 ιντσες πλάτος μεγαφώνου κλπ) , τόσο μεγαλύτερη είναι η διασπορά, δηλαδή τόσο πιο ευρύς ο λοβός απόκρισης.

Στις υψηλότερες συχνότητες που παίζει αυτό το μεγάφωνο, στενεύει ο λοβός, και φτάνει πιο ψηλά μια συχνότητα πάνω από την οποία κάνει beaming, δηλαδή παίζει μόνον καρφί, on axis.

Αυτή η συμπεριφορά κάθε μεγαφώνου, σημαίνει πως έχει ευρύτερη διασπορά στο χαμηλό φάσμα που παίζει το μεγάφωνο, και στενότερη στο υψηλό, άρα η έμμεση ενέργεια (από τις όποιες ανακλάσεις στο χώρο) θα έχει τονική αλλοίωση, δηλαδή θα βαίνει μειούμενη στην αύξηση συχνότητας.

Το waveguide τακτοποιεί το συχνοτικό εύρος του μεγαφώνου ώστε να έχει όμοια διασπορά (ίδιο εύρος λοβού) σε όλο το φάσμα του μεγαφώνου, οπότε η έμμεση ενέργεια (off axis) από ανακλάσεις θα έχει όμοια τονικότητα με την άμεση (on axis).

Δηλαδή, όπως το είπε ο ντιμιφουτ στο #22, αλλά δε το ανέλυσε λιγάκι να το καταλάβετε.
 



Μηνύματα
1.358
Reaction score
678
Τα sub είναι 4 KALI-WS12, είναι καλλίτερα να τα βάλλω (κρεμάσω) στο 1/4 του ύψους και 1/4 του πλάτους?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.963
Reaction score
130.683
ωχ δεν ήταν για αυτό το thread αλλα΄για το dynaudio LYD 48 + 18S sub. Αν είναι εύκολο να μεταφερθεί?
Μπορείς να βάλεις τις διαστάσεις του δωματίου στο rew, και να δεις τι βγαίνει με ποια τοποθέτηση.

Για αποφυγή του ιδιοσυντονισμου από το ύψος του ταβανιού, παίζει τοποθέτηση στο 1/2 του ύψους, ή στο 1/4 του ύψους (ή 3/4 του ύψους, το ίδιο πράγμα είναι).

Οι προτάσεις της τρινοβ στην τοποθέτηση και ύψος, φαίνονται στο site της, ενδεικτικά είναι αυτά:

1000011280.png


Όλα αυτά όμως, είναι για πολλαπλά σαμπ.

Για 2 σαμπ, η καλύτερη τοποθέτηση είναι ένα μπροστά στο κέντρο του πλάτους του τοίχου, κι ένα πίσω, ομοίως στο κέντρο του πλάτους.

1000008647.png


Δηλαδή, για 2 σαμπ, είναι το f.

Εναλλακτικά, το g. Τέλος.

Για 4 σαμπ, το "a" αφορά τοποθέτηση στο δάπεδο ή στο ταβάνι. Στο δάπεδο είναι δύσκολο, αλλά στο ταβάνι μπορεί να γίνει.

1000011282.png


Οι B,C,D είναι οι λύσεις για 4 σαμπ, εγώ είχα υλοποιήσει την D, αυτή βόλευε στο χώρο.

Η E λύση τοποθέτησης, στις 4 γωνίες, είναι η τελευταία εναλλακτική.

Στο ύψος, μπορείς να παίξεις σε όλες τις τοποθετήσεις που βλέπεις, οι οποίες μπορεί να είναι όλες στο ταβάνι, κολλητά στο ταβάνι δηλαδή (είναι ίδιο με το να βρίσκονται στο δάπεδο), ή στο 1/4 του ύψους, ή στο 1/2 του ύψους, ή στα 3/4 του ύψους.
 

Μηνύματα
4.607
Reaction score
8.004
Τα sub είναι 4 KALI-WS12, είναι καλλίτερα να τα βάλλω (κρεμάσω) στο 1/4 του ύψους και 1/4 του πλάτους?
Με 4 σαμπς θα μπορούσες να κάνεις ένα SBA, να τα βάλεις και τα 4 μπροστά και πίσω απορρόφηση.
Αλλιώς στο δάπεδο καλύτερα και να αποφύγεις τις γωνίες.
 


Μηνύματα
4.607
Reaction score
8.004
Ναι, με πάχος υλικών απορρόφησης ~1,5 μέτρο.

Άσε μας παιδάκι μου. 🤭
Δεν θυμάμαι να έχω δει οικιακό κινηματογραφο που να βάλανε τόση απορρόφηση είτε σε SBA είτε σε οποιοδήποτε άλλο κονσεπτ.
Όσοι κάνανε SBA βάλανε 60-80cm απορρόφηση πίσω. Κάποιοι άφησαν και λίγο κενό, καλύτερα γλυτώνεις και υλικό.
Με 6,10 μήκος, άνετα.
Που τα βρίσκετε αυτά τα νούμερα ήθελα να μαθω:biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.963
Reaction score
130.683
Όσοι κάνανε SBA βάλανε 60-80cm απορρόφηση πίσω
Τι; Αλλεπάλληλα Φύλλα μολύβδου με πυκνή απορρόφηση ανάμεσα;

50 πόντους υλικά έχω γω, δε κάνει τίποτα στην 2 η οκτάβα. Καλά στην πρώτη, μη το σκέφτεσαι καν.

Με απλά τυπικά υλικά απορρόφησης, πχ οικοδομικό πετροβάμβακα μεγάλου βάρους τα 60-80 cm δε θα κάνουν τίποτα απολύτως στην 1η οκτάβα, ίσως να πιάσουν δεύτερη οκτάβα από 50-55 κύκλους και πάνω.

Δηλαδή, εάν πάρεις πυκνό βαρύ πετροβάμβακα διαστάσεων 1,20*60 σε πάκα ύψους 1 μέτρου και γεμίσεις με τέτοια πακα όλο το ύψος στον πίσω τοίχο από το δάπεδο ως το ταβάνι, χάνοντας 60cm χώρου, άντε να πιάσει πάνω από 50-55 κύκλους.

Αν τα γυρίσεις κάθετα τα πάκα και γεμίσεις πάλι όλο το ύψος στον πίσω τοίχο, χάνοντας τώρα 1,2 μέτρα από τη διάσταση του χώρου, λογικά θα πιάσεις από 30-35 κύκλους.


Με 1,5 μέτρο υλικά, παίζει να πιάσεις από 25 κύκλους, αλλά θα έβαζα και κάνα φύλλο μολύβδου για κει κάτω.

Εγώ είχα δει μια τέτοια εφαρμογή με 2 μέτρα πάχος υλικών.

Πιο εύκολο είναι να μην έχεις πίσω τοίχο. Ένας ξύλινος ψευτότοιχος και κάνα χωράφι από πίσω, είναι ο εύκολος τρόπος.

Φυσικά και το waveforming είναι εύκολος τρόπος. 😜
 

Μηνύματα
4.607
Reaction score
8.004
Τι; Αλλεπάλληλα Φύλλα μολύβδου με πυκνή απορρόφηση ανάμεσα;

50 πόντους υλικά έχω γω, δε κάνει τίποτα στην 2 η οκτάβα. Καλά στην πρώτη, μη το σκέφτεσαι καν.

Με απλά τυπικά υλικά απορρόφησης, πχ οικοδομικό πετροβάμβακα μεγάλου βάρους τα 60-80 cm δε θα κάνουν τίποτα απολύτως στην 1η οκτάβα, ίσως να πιάσουν δεύτερη οκτάβα από 50-55 κύκλους και πάνω.

Δηλαδή, εάν πάρεις πυκνό βαρύ πετροβάμβακα διαστάσεων 1,20*60 σε πάκα ύψους 1 μέτρου και γεμίσεις με τέτοια πακα όλο το ύψος στον πίσω τοίχο από το δάπεδο ως το ταβάνι, χάνοντας 60cm χώρου, άντε να πιάσει πάνω από 50-55 κύκλους.

Αν τα γυρίσεις κάθετα τα πάκα και γεμίσεις πάλι όλο το ύψος στον πίσω τοίχο, χάνοντας τώρα 1,2 μέτρα από τη διάσταση του χώρου, λογικά θα πιάσεις από 30-35 κύκλους.


Με 1,5 μέτρο υλικά, παίζει να πιάσεις από 25 κύκλους, αλλά θα έβαζα και κάνα φύλλο μολύβδου για κει κάτω.

Εγώ είχα δει μια τέτοια εφαρμογή με 2 μέτρα πάχος υλικών.

Πιο εύκολο είναι να μην έχεις πίσω τοίχο. Ένας ξύλινος ψευτότοιχος και κάνα χωράφι από πίσω, είναι ο εύκολος τρόπος.

Φυσικά και το waveforming είναι εύκολος τρόπος. 😜
Περιμένω να μου βρεις τα SBA με τον 1,5 μέτρο απορρόφηση. :p
Εγω σου βρίσκω άνετα καμιά 50ρια SBA με 50-80cm.
Για παράδειγμα το παρακάτω που τον ενδιέφερε κυρίως μια σειρά θέσεων έκανε DBA με απορρόφηση 50εκ.
Στις χαμηλές συχνότητες κάτω των 50Hz δούλεψαν με EQ. Αυτό από επαγγελματίες.

1724761696828.png


Και ωραίος χώρος, 😀
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.906
Reaction score
11.217
Εγώ έχω στον πίσω τοίχο 70 εκ. CBA (VPR για το γερμανομαθή Ν.Κ.), όχι σε όλο τον πίσω τοίχο, και απορροφά ικανοποιητικά το mode που έχει σε αυτόν τον άξονα το δωμάτιό μου, 42Hz. Μετρήσεις υπάρχουν στο νήμα μου.

Ότι δεν πιάνει η απορρόφηση, λύνεται με μετακίνηση της θέσης ακρόασης προς το κέντρο του δωματίου. Ακριβώς στο κέντρο, εξαφανίζεται το primary mode έτσι κι αλλιώς.

SBA rules λέμε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.963
Reaction score
130.683
έκανε DBA με απορρόφηση 50εκ.
Στις χαμηλές συχνότητες κάτω των 50Hz δούλεψαν με EQ. Αυτό από επαγγελματίες.
Ρε παπάρα, τι σε λέω τόση ώρα;
Εγώ έχω
Εσύ είσαι εκτός συναγωνισμού.

Περάστε έξω κύριε. Ούτε καμπίνες δεν έχετε.

Διώξτε τον κύριο.
 

Μηνύματα
4.607
Reaction score
8.004
Ρε παπάρα, τι σε λέω τόση ώρα;
Πω ρε μαμώ τον μπελά μου μέσα, με σας τους άσχετους που έχω μπλέξει. :biggrin:
Λάθος ήταν, φυσικά εννοούσα SBA με απορρόφηση 50εκ, αφού στο DBA δεν χρειαζόμαστε απορρόφηση, θα δουλέψει καλύτερα σε γυμνούς τοίχους από μπετόν.
Στην περίπτωσή μας τώρα για να μαθαίνεις τι κάνουν οι επαγγελματίες, για τις χαμηλές συχνότητες όπου δεν λειτουργεί η απορρόφηση χρησιμοποιούν για την εξομάλυνση EQ.
Τι νομίζεις δηλαδή? Ότι φτιάχνει ο κοσμος SBA και βάζει 1, 50μετρο πετροβαμβακα?
 

Μηνύματα
3.779
Reaction score
5.836
Πω ρε μαμώ τον μπελά μου μέσα, με σας τους άσχετους που έχω μπλέξει. :biggrin:
Λάθος ήταν, φυσικά εννοούσα SBA με απορρόφηση 50εκ, αφού στο DBA δεν χρειαζόμαστε απορρόφηση, θα δουλέψει καλύτερα σε γυμνούς τοίχους από μπετόν.
Στην περίπτωσή μας τώρα για να μαθαίνεις τι κάνουν οι επαγγελματίες, για τις χαμηλές συχνότητες όπου δεν λειτουργεί η απορρόφηση χρησιμοποιούν για την εξομάλυνση EQ.
Τι νομίζεις δηλαδή? Ότι φτιάχνει ο κοσμος SBA και βάζει 1, 50μετρο πετροβαμβακα?
Κοίτα εγώ το ψήνω με το 1,5 μέτρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.963
Reaction score
130.683
τι κάνουν οι επαγγελματίες, για τις χαμηλές συχνότητες όπου δεν λειτουργεί η απορρόφηση χρησιμοποιούν για την εξομάλυνση EQ.
Δεν λειτουργεί η απορρόφηση με πάχος 50 και 60cm, κάτω από 50 κύκλους, αυτό λέω.

Κι αυτά που γράφεις πως κάνουν οι επαγγελματίες, συμφωνούν με αυτά που λέω. Κάνουν EQ, χαίρω πολύ. Η απορρόφηση δε δουλεύει.

Τα 40 έως 45 cm απορρόφησης που έχω σε 2 περιοχές στο χώρο μου, δε κάνουν πρακτικά τίποτα στην 1η και 2η οκτάβα. Αλλά στην 3η, κάνουν θαύματα.

Με 50-60 cm απορρόφησης, ούτε όλη τη δεύτερη οκτάβα δε πιάνεις, την πρώτη καν δεν την ακουμπάς.

Για να πιάσεις κάτω από 50, πρώτη οκτάβα, φυσικά γίνεται, έγραψα τι απαιτεί.

Η πιο λογική επιλογή, χωρίς να γεμίσεις πολλές δεκάδες κυβικά μέτρα πυκνής απορρόφησης, αν δεν έχεις ένα ψεύτικο τοίχο με κάνα χωράφι από πίσω, προφανώς είναι το waveforming, και όχι οι υπόλοιπες.

Το DBA, είναι η επόμενη λογική επιλογή.

Το SBA, καλό χρυσό, αλλά έχει τα θέματα που λέω.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.548
Μηνύματα
2.909.226
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top