dynaudio LYD 48 + DYNAUDIO 18S sub.


Μηνύματα
7.298
Reaction score
4.665
Πω ρε μαμώ τον μπελά μου μέσα, με σας τους άσχετους που έχω μπλέξει. :biggrin:
Λάθος ήταν, φυσικά εννοούσα SBA με απορρόφηση 50εκ, αφού στο DBA δεν χρειαζόμαστε απορρόφηση, θα δουλέψει καλύτερα σε γυμνούς τοίχους από μπετόν.
Στην περίπτωσή μας τώρα για να μαθαίνεις τι κάνουν οι επαγγελματίες, για τις χαμηλές συχνότητες όπου δεν λειτουργεί η απορρόφηση χρησιμοποιούν για την εξομάλυνση EQ.
Τι νομίζεις δηλαδή? Ότι φτιάχνει ο κοσμος SBA και βάζει 1, 50μετρο πετροβαμβακα?
[/QUOTE
Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πάντως
Μόνο η πόρτα με προβληματίζει πως θα μπει
Μάλλον διπλή με κενο ανάμεσα κ απόσταση να μην βλέπει η μια την άλλη
 

Μηνύματα
4.608
Reaction score
8.005
SBA rules, ειδικά σε μικρά δωμάτια. Στην ουσία, με SBA έχεις να παλέψεις μόνο τα modes που δημιουργεί μια διάσταση του χώρου.

Σε μεγάλο χώρο, αυτά μπορεί να είναι π.χ. 25hz, 50, 75,... Εκεί δεν παλεύεται εύκολα.

Σε μικρό χώρο όμως, με το βασικό mode π.χ. στα 42Hz και την πρώτη αρμονική του (84Hz) εκτός φάσματος σαμπ, τσακ, όνειρο! Ούτε απορρόφηση δε θέλει. Πιο όνειρο δε γίνεται.
Αυτό ακριβώς, με την υποσημείωση ότι λειτουργεί ικανοποιητικά για περιορισμένο αριθμό θέσεων ακρόασης.
Η απορρόφηση στο SBA έχει το θετικό ότι θα ρίξει και τους χρόνους αντηχησης.

Αναμένουμε εντυπώσεις από @makis.pol και @Alexandros1986 μολις το εφαρμόσουν. 😀

Και ο Αυτιας καλά τα λέει αλλά προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό που εφαρμόζεται στην πράξη λειτουργεί και με μικροτερα πάχη απορρόφησης. 🙂
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.909
Reaction score
11.224
Θέλει αρκετή απορρόφηση και για τα 40 όμως
Ναι, δε φτάνουν 20 και 30 πόντοι για 40Hz.

Υπάρχει όμως το κόλπο της μετακίνησης της θέσης ακρόασης προς το κέντρο του δωματίου (που ούτως ή άλλως εκεί θα πάει η θέση, αν μιλάμε για πολυκάναλο σεταπ σε μικρό χώρο - με 40Hz βασικό mode, δηλ. περί τα 4 και κάτι μέτρα).

Έτσι εξαφανίζεται το mode των 40Hz (αλλά όχι των 80Hz που θα συνυπάρχει).

Επίσης, έτσι έχεις λύσει το πρόβλημα αλλά μόνο για περιορισμένο αριθμό θέσεων ακρόασης όπως σωστά είπε ο Ν.Κ. Αλλά σε μικρό δωμάτιο 4.5 μέτρων, πόσες σειρές καθισμάτων θα έχεις; Πάνω από μία δεν πολυ-χωράνε. Μία σειρά θα έχεις, που μπορεί να είναι όσο πλατιά θέλεις, αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Τονίζω λοιπόν, ότι σε μικρό δωμάτιο, το SBA είναι όνειρο. Σε μεγάλο, όχι, τουλάχιστον όχι τόσο.
 

Μηνύματα
7.298
Reaction score
4.665
Αυτό ακριβώς, με την υποσημείωση ότι λειτουργεί ικανοποιητικά για περιορισμένο αριθμό θέσεων ακρόασης.
Η απορρόφηση στο SBA έχει το θετικό ότι θα ρίξει και τους χρόνους αντηχησης.

Αναμένουμε εντυπώσεις από @makis.pol και @Alexandros1986 μολις το εφαρμόσουν. 😀

Και ο Αυτιας καλά τα λέει αλλά προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό που εφαρμόζεται στην πράξη λειτουργεί και με μικροτερα πάχη απορρόφησης. 🙂
Εγώ το ξεκινάω δειλά δειλά την υλοποίηση σε υπόγειο
Τρέλα έξοδα όποτε δεν ξέρω ποτέ θα τελειώσει
Όταν έρθει η ωρα θα δούμε
Μιλάμε για 50 τετραγωνικά όποτε θα πάρει πολύ χρόνο
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.909
Reaction score
11.224
Ξέχασα να αναφέρω τα 2 πιο έξυπνα, πρωτότυπα και άμεσα χρήσιμα πράματα που διάβασα τους τελευταίους μήνες. Τελείως off topic.

1. Από τρίνοβ: Κάτω από το πρώτο mode του δωματίου, όλα τα σαμπς πρέπει να συνεισφέρουν και όχι κάποια να ακυρώνουν. Επομένως, ακόμη και σε SBA μπορούν να μπούν έξτρα σαμπς στον πίσω τοίχο ή αλλού, σε φάση με τα σαμπς του SBA αλλά κροσαρισμένα αυστηρά κάτω από το πρώτο mode. Έξυπνο, πρωτότυπο και εύκολο (δε θέλει κομπλικέ dsp και ρυθμίσεις). Ούτε καν μικρόφωνο. Θέλει μόνο λ7.

2. Από Αμίρ: Μία πολύ χρήσιμη χρήση compression στην αναπαραγωγή είναι να μειώνει το headroom loss του room correction. Ρυθμίζεις τον compressor, που μπαίνει πριν το rc, να μην κάνει τίποτα στη μεγάλη μερίδα της νορμάλ μουσικής και να συμπιέζει μόνο όταν υπάρχουν κορυφές σε όσες ηχογραφήσεις είναι κοτά στο 0 dbfs. Έτσι δε χρειάζεται να έχεις κόψει πολύ gain στο dsp του room correction για το worst case scenario, π.χ. -10db, αλλά πολύ λιγότερο, π.χ. -3 db. Έξυπνο, πρωτότυπο και εύκολο, αρκεί να έχεις και να μπορείς να βάλεις compressor.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.971
Reaction score
130.710
Μιλάμε για 50 τετραγωνικά
Χιουτζ εξπένσις. Μόνον με DIY παλεύεται σε λογικά επίπεδα.

Μεγάλες αποστάσεις ακρόασης και μεγάλος όγκος δωματίου, σημαίνει μεγάλα μεγάφωνα και υψηλά αναγκαία max SPL.

Δες καλά καλά τα ηχεία του Αλέξανδρου. 😎
 

Μηνύματα
7.298
Reaction score
4.665
Χιουτζ εξπένσις. Μόνον με DIY παλεύεται σε λογικά επίπεδα.

Μεγάλες αποστάσεις ακρόασης και μεγάλος όγκος δωματίου, σημαίνει μεγάλα μεγάφωνα και υψηλά αναγκαία max SPL.

Δες καλά καλά τα ηχεία του Αλέξανδρου. 😎
Ευχαριστώ για τις προτάσεις
Λόγω κόστους όπως πολύ σωστά αναφέρεις θα χρησιμοποιήσω τα ηχεια που έχω
Να υλοποιήσω πρώτα τον χώρο κ μετά βλέπουμε
Μέγα πρόβλημα ο εξαερισμός πχ
Έχω 2-3 άτομα που θα με βοηθήσουν.
βημα βήμα κ βλέπουμε
Εννοείται ότι έχει τρελή προσωπική δουλειά
Μιλάμε για μήνες δουλειά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.559
Μηνύματα
2.909.450
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top