Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.240
Reaction score
131.511
όλγουεϊζ του θέρτυ ;
Αυτό! Απ'το στόμα μου το πήρες! 🤪🤣😜

Τέλος πάντων, το ποστ ήταν ενημερωτικό, όποιος έχει προβλήματα παρόμοιας φύσεως (να πέφτουν ασφάλειες στον πίνακα), η λύση βρίσκεται στα τύπου "Κ" αυτοματάκια.

Να μαζί το "πριν" και το "μετά":

1000012825.jpg


1000012826.jpg


Ομολογουμένως με ζόρισε λιγάκι να το αλλάξω εκεί μέσα, στριμώχνονται..
 



Μηνύματα
14.745
Reaction score
16.550
Για κάποια χρόνια σε αυτό το σπίτι, η φάση που έδινε ρεύμα στο σεταπ ήταν πολύ προβληματική, συχνά κυμαινόταν μεταξύ 200-210 βολτ, σπανίως στα 230, ενώ δεν ήταν σπάνιες οι σημαντικές υποτάσεις, στα 180-190 βολτ.

Σκέφτηκα τότε αυτά που λες, αλλά δε το προχώρησα.

Να σου πω την μαύρη αλήθεια, δεν καταλάβαινα να παίζει διαφορετικά το σεταπ όταν η τάση έπεφτε χαμηλά, τόσο χαμηλά μάλιστα, που κάτι λάμπες λεντ στο δίπλα δωμάτιο ήταν σα κεριά. Βέβαια, βαρουσαν τα ups που είχα επάνω το σέρβερ, τον τρινοβ και τον προβολέα, αλλά τι α κάεις; Αυτά πάντα πάνω σε ups, για ευνόητους λόγους.

Τέλος πάντων, μετά από σωρεία παραπόνων από μένα και άλλους κατοίκους εδώ της περιοχής, ήρθε αυτή την άνοιξη ο ΔΕ(ΓΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩΤΙΠΟΤΑ)ΔΗΕς κι άλλαξε κάτι μεγάλους μετασχηματιστές και πηνία σε δεύτερη φάση, μάλιστα άλλαξε και καλωδιώσεις έξω από το σπίτι μου σε όλες τις κολώνες, και από τότε το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί, η τάση είναι πεντακάθαρη εκεί λίγο πάνω από 230 βολτ, και να σου πω την αλήθεια, διακοπές δεν πολυκάνει πλέον, όλο το καλοκαίρι ήταν μια διακοπή για λόγους συντήρησης, προγραμματισμένη, επειδή έπιασε φωτιά δίπλα προς τον Τρίλοφο κι ήθελαν να αλλάξουν κάποια πράγματα.
Δε θυμάμαι άλλη.

Παλιά θυμάμαι αρκετές διακοπές, και σημαντικές πτώσεις τάσης, τώρα όλα βαίνουν καλώς.

Οπότε δε κάνω τίποτα.
Αυτά τα παρελθοντικά προβλήματα που περιγράφεις είναι μεγάλα για να φταίνε οι μετασχηματιστές (παρόλο που πιθανόν σας τους αλλάξανε και καλά κάνανε ή ανεβάσανε λίγο και τα κάπς τους) .... αλλά φταίνε οι καλωδιώσεις. Η αλλαγή των καλωδίων έφερε αποτέλεσμα. Τα μηχανήματα δεν παθαίνουν τόσο μεγάλη βλάβη απο την λιγότερη τάση όσο απο την μεγαλύτερη. Εντός λογικών ορίων μάλιστα δουλεύουν πιο "ξεκούραστα" αλλά απλώς χάνεις σε power. (watt).

Η επιστροφή της ΔΕΗ μετά απο διακοπή είναι ένας μύθος - τις περισσότερες φορές - απο άποψη καθαρά τάσης. Το αναφέρει και νομίζω και σωστά σε πολύ παλιό πόστ του το μέλος east electronics που έτυχε να διαβάσω πρόσφατα πρός τιμή του. Πρός τιμήν του γιατί ποτέ δεν το έχω διαβάσει απο audio people ούτε σε site εξωτερικού που διάβαζα παλιά ... μάλιστα το ακριβώς αντίθετο απο το 99 % των αναφορών για αυτό το θέμα λέγανε. Εάν το πείς σε λένε ψεκ χα χα. Οι μετασχηματιστες της ΔΕΗ και να ήθελες δεν μπορούν να δεχθούν να περάσουν πάνω απο 400 volt που συνήθως είναι πολύ λιγότερα στην επιστροφή αλλιώς θα καιγόντουσαν οι ίδιοι. Πρός στιγμήν και τα 400 volt αντέχονται. Υπάρχει θέμα αλλά όχι σχετιζόμενο με την τάση σαν ποσότητα.
 
Last edited:



Μηνύματα
576
Reaction score
580
Γιού νόου νάθιν Τζων Σνόου. 🤣🤪😜
Άι νόου φιφτυ περ σεντ.Γιου
ντοντ νόου δι αδερ φιφτυ περ σεντ ντοκτορ Σίλβερ.Αι μαστ γκοου ναου του ιντζοι μάι περφεκτ φαιβ εντ ε κουοτερ ιντσις γουφερ.Ντου νοτ ντιστερμπ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.240
Reaction score
131.511
Άι νόου φιφτυ περ σεντ.Γιου
ντοντ νόου δι αδερ φιφτυ περ σεντ ντοκτορ Σίλβερ.Αι μαστ γκοου ναου του ιντζοι μάι περφεκτ φαιβ εντ ε κουοτερ ιντσις γουφερ.Ντου νοτ ντιστερμπ!
Έλα, για σένα:


Άμα περάσεις από δω, θα δεις πως παίζει αυτός ο δίσκος. 👋
 


Μηνύματα
576
Reaction score
580
Έλα, για σένα:


Άμα περάσεις από δω, θα δεις πως παίζει αυτός ο δίσκος. 👋
Αν περάσω από κει,θ' ακούσω αποκλειστικά τη μουσική που μ' αρέσει.Το αντίθετο είναι ο λογος που μ' έχει κάνει να έχω κόψει τις επισκέψεις στις Εκθεσεις,εδώ και χρόνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.240
Reaction score
131.511
Ρε αλήθεια τώρα....έχετε δώσει μισή πολυκατοικία αξία σε στερεοφωνικά για να ακούτε καμπάνες;
Τραβάτε στην πλατεία στις 18.00 βαράει live να το χαρείτε κιόλας
Γαμω τα σκαμπό μου δλδ
Εσύ εδώ είσαι


Έχει κι ένα ωραίο τύμπανο, πρέπει να φτάνει 10 κύκλους..


YΓ.👋

 
Last edited:

Μηνύματα
638
Reaction score
1.405
Έχει κι ένα ωραίο τύμπανο, πρέπει να φτάνει 10 κύκλους
Εδώ δεν άκουω τους 20 ρε, ποιους δέκα;
Είχα κολλήσει το αυτό στο σαμπ και.επιανα τον κώνο να δω αν δούλευει σε τόνο στα 20hz
Μπαίνω στη κλίκα κουφοί μπαρμπαδες σιγά σιγά και εγώ.
Viva le ihompara.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.725
Μηνύματα
2.914.939
Members
38.089
Νεότερο μέλος
matina65
Top