Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Την καμπίνα την φτιάχνω από MDF 1.9 δεν έχω βάλει το μπροστινό δεν θα το κολλήσω για αρχή, ναι αυτό έχω στο νου μου να πάω σε Μαραγκό να μου κάνει της οπές με ρούτερ, το mdrive που έχω τώρα αλλά και το vifa έχουν της ίδιες διαστάσεις της είδα. Το γουφερ που πήρα τώρα έχουν την ίδιες διαστάσεις για την κοπή ,με το deyton. Θα τα βάλω τώρα αυτά που έχω να τα ακούσω . Και στο μελών βλέπουμε.
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Εγώ χτες ένα το εκλησα πρόχειρα και έκανα μια δοκιμή,με ένα 4.7 uf πολυεστερικο στο Τουίτερ μόνο και ακούγετε ωραιότατα,και μπάσο βγάζει και χορις τον σωλήνα μόλις θα έρθει θα τον βαλο και αυτόν.
Εγώ χτες ένα το εκλησα πρόχειρα και έκανα μια δοκιμή,με ένα 4.7 uf πολυεστερικο στο Τουίτερ μόνο και ακούγετε ωραιότατα,και μπάσο βγάζει και χορις τον σωλήνα μόλις θα έρθει θα τον βαλο και αυτόν.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Αυτό δεν είναι δύο δρόμων, είναι μόνο το φίλτρο για το tweeter!
Υ.Γ. ο φίλος εδώ μας έχει ξανα-απασχολήσει με τις κατασκευές του... και τότε ΔΕΝ άκουγε...
Μη με σταυρώνεται αλλά ναι είναι αλήθεια.
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Πείρα ρούτερ και κοπτικά ,μια χαρά πειραματίστηκα σε κάτι ξύλα και έφτιαξα το περίγραμμα της πρόσοψης αλλά και όλων τον ακμων.Επιδει είναι τετράγωνη η μπασκέτα του γούφερ θα αφήσω για τώρα της τρύπες έτσι,next time better, το ασταρωσα και πείρα Hammerite σφυρήλατο κηπαρισή. Και λέω και εγώ ο μπουμπουνας να αφήσω το γουφερακι χωρίς τίποτα και το Τουίτερ με πυκνωτή 4.7 στα αυτιά μου ωραία ακουγωνται λάθος για τον πυκνωτή?
Αυτός ο πίνακας με τους πυκνωτές ειναι αξιόπιστος?
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.780
Reaction score
12.679
Αυτός ο πίνακας με τους πυκνωτές ειναι αξιόπιστος?
Όχι γιατί θεωρεί την αντίσταση του μεγαφώνου σταθερή, 8 ή 4 Ωμ.
Στην πραγματικότητα η αντίσταση μεταβάλλεται αναλόγως την συχνότητα. Επιπλέον, υπάρχει και συντονισμός μεταξύ του πυκνωτή και του πηνίου του μεγαφώνου. Ο συντονισμός αυτός μπορεί να δώσει επιπλέον στάθμη από αυτή του μεγαφώνου όσο ανεβαίνουμε στο φάσμα.
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Όχι γιατί θεωρεί την αντίσταση του μεγαφώνου σταθερή, 8 ή 4 Ωμ.
Στην πραγματικότητα η αντίσταση μεταβάλλεται αναλόγως την συχνότητα. Επιπλέον, υπάρχει και συντονισμός μεταξύ του πυκνωτή και του πηνίου του μεγαφώνου. Ο συντονισμός αυτός μπορεί να δώσει επιπλέον στάθμη από αυτή του μεγαφώνου όσο ανεβαίνουμε στο φάσμα.
Οκ το διαγράφω.
 




jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.134
Reaction score
1.579
Ε ρε πρίμα από τις κόρνες!!!
Μου αρέσουν και οι χρυσές ακίδες στην βάση!
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Ε ρε πρίμα από τις κόρνες!!!
Μου αρέσουν και οι χρυσές ακίδες στην βάση!
Είχατε δίκιο για της κόρνες μόλις έβαλα μικρότερο πυκνωτή είναι καλύτερα!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.001
Μηνύματα
2.925.016
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top