Barista Corner


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.460
Reaction score
89.278
Και μένα οι KUDU δεν με ενθουσίασαν ώστε να σημειώσω κάποιον να τον ξαναπάρω.
Μου έχει τύχει να πάρω παλιότερα 2 άσχετες νοτιοαμερικάνικες ποικιλίες και να είναι ακριβώς ίδιες. Σε εμφάνιση, γεύση και συμπεριφορά στην εκχύλιση. Μπορεί να έτυχε αλλά εγώ στράβωσα.
 

Μηνύματα
1.452
Reaction score
1.213
San Gabriel και ένας Rwanda μου διαφεύγει τώρα το όνομα (δε τον βγάζει πλέον)τους θεωρώ εξαιρετικούς αν δε τους έχετε δοκιμάσει. Τπτ άλλο δε μου έχει κάνει κλικ. Πάντα αυτός τους δύο έπινα από εκει
Area 51 τυχαία ανακάλυψες τα μαγαζιά που τον έχουν η υπάρχει κάπου ( στο site τους ; ) κάποια λίστα με τα συνεργαζόμενα καταστήματα;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.460
Reaction score
89.278
San Gabriel και ένας Rwanda μου διαφεύγει τώρα το όνομα (δε τον βγάζει πλέον)τους θεωρώ εξαιρετικούς αν δε τους έχετε δοκιμάσει. Τπτ άλλο δε μου έχει κάνει κλικ. Πάντα αυτός τους δύο έπινα από εκει
Area 51 τυχαία ανακάλυψες τα μαγαζιά που τον έχουν η υπάρχει κάπου ( στο site τους ; ) κάποια λίστα με τα συνεργαζόμενα καταστήματα;
Λίστα συνεργατών δεν υπάρχει. Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να ρωτήσεις για το πιο κοντινό σου.
 

Μηνύματα
16.235
Reaction score
22.861
Είχα πάρει έναν στη αρχή που ήταν πολύ καλός , κεντρική Αμερική Σαλβαδόρ αλλά δεν τον ξαναβρήκα έκτοτε , έχω ξεχάσει και το όνομα.

Πλέον έχω βολευτεί με samba, αν και παραδόξως έχω πάρει για το δρόμο καφέ και δεν έλεγα πολλά, (το blend ίσως ; ) αλλά όλοι οι υπόλοιποι ήταν μια χαρά.

Ίσως ξανά πάρω hand pickers αλλά βαριέμαι το ψάξιμο στον ταύρο που είναι το μαγαζί, είναι λίγο χαζοπαρακαμψη και δεν ανοίγει απόγευμα, πρέπει να περάσω με τη μηχανή πρωί.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.460
Reaction score
89.278
Είχα πάρει έναν στη αρχή που ήταν πολύ καλός , κεντρική Αμερική Σαλβαδόρ αλλά δεν τον ξαναβρήκα έκτοτε , έχω ξεχάσει και το όνομα.

Πλέον έχω βολευτεί με samba, αν και παραδόξως έχω πάρει για το δρόμο καφέ και δεν έλεγα πολλά, (το blend ίσως ; ) αλλά όλοι οι υπόλοιποι ήταν μια χαρά.

Ίσως ξανά πάρω hand pickers αλλά βαριέμαι το ψάξιμο στον ταύρο που είναι το μαγαζί, είναι λίγο χαζοπαρακαμψη και δεν ανοίγει απόγευμα, πρέπει να περάσω με τη μηχανή πρωί.
Σου έχω πει ότι οι καφέδες του Chain Coffee Company είναι φασόν των Hand pickers.
 

Μηνύματα
16.235
Reaction score
22.861
Ναι αλλά δεν έχει πολλούς στο chain, 2 φορές που πήγα είχε περιορισμένη ποικιλία
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.460
Reaction score
89.278
Η κατάσταση έχει ως εξής:

Έχουμε ανεβάσει πολύ τα στάνταρ μας κι όχι μόνο δεν ικανοποιούμαστε με την ίδια ευκολία αλλά ανακαλύπτουμε και το παραμικρό ελάττωμα του καφέ. Όπως ισχύει σε όλα τα είδη, ο ψαγμένος πελάτης είναι το δυσκολότερο target group του πωλητή.

Ακόμα και οι εταιρείες που μεγάλωσαν από τους ψαγμένους συνεχίζουν με τους νορμάλ.

Ένα καφεδάκι σε παλιομοδίτικη καφετέρια αραιά και πού φτάνει για να μας κάνει reset. :biggrin:
 


Μηνύματα
16.235
Reaction score
22.861
τώρα κάτι κάνουμε, απλά μας χαλάει το 5 που κλείνει.
στον Ταύρο πάντως δουλεύει και σαν καφε στο κατάστημα και με διανομή
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.901
Reaction score
133.647
Μου έχει τύχει να πάρω παλιότερα 2 άσχετες νοτιοαμερικάνικες ποικιλίες και να είναι ακριβώς ίδιες.
Και σε μένα "έτυχε" αυτό, σχετικά πρόσφατα, μέσα στο καλοκαίρι.

Μάλλον ξεθυμασμένα ήταν, παλιά.
Χώμα γεύση.
Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως έχουν ένα σακί κόκκους, και σου βάζουν από το ίδιο, ασχέτως τι έχεις παραγγείλει.
Αλλά νταξ, όλα μες στο παιχνίδι είναι.
 

Μηνύματα
2.542
Reaction score
3.843
Δυστυχώς όλο και περισσότερα κατάστηματα εχουν ωράριο γραφείων... :lolsign:

Το βλέπεις από τα συνεργεία αυτοκινήτων..οι περισσότεροι κλείνουν στις 4 και Σάββατα κλειστά...:roflmao:
Για ένα service πρέπει να πάρεις άδεια απ τη δουλειά σου κι αν δεν γίνει η δουλειά για χ - ψ λόγους και την άλλη μέρα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.460
Reaction score
89.278
Και σε μένα "έτυχε" αυτό, σχετικά πρόσφατα, μέσα στο καλοκαίρι.

Μάλλον ξεθυμασμένα ήταν, παλιά.
Χώμα γεύση.
Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως έχουν ένα σακί κόκκους, και σου βάζουν από το ίδιο, ασχέτως τι έχεις παραγγείλει.
Αλλά νταξ, όλα μες στο παιχνίδι είναι.
Κι εγώ δεν ήθελα να ρίξω ευθύνη στην εταιρεία για κουτοπονηριά τέτοιου είδους. Αλλά ακόμα κι αν είναι αληθή τα πιστοποιητικά προέλευσης τι να τα κάνω αν ο καφές είναι τρίτης διαλογής;

Είχε πλάκα που ο ένας έγραφε προφίλ φρούτα του δάσους και κακάο, ο άλλος εσπεριδοειδή και μέλια, και ήταν και οι δύο σκόνη από ηλεκτρική σκούπα. Από την ίδια! :lolsign:
 

Μηνύματα
16.235
Reaction score
22.861
αυτό δεν είναι κακό, βασικά το να γυρίσουν όλο και περισσότερες επιχειρήσεις σε φυσιολογικά ωράρια είναι ευχής έργο.
τα συνεργεία χρόνια είναι 8-4 που έχει και νόημα γιατί πιο λογικό είναι να αφήσεις το όχημα πριν ξεκινήσεις την μετακίνηση για την δουλειά σου, οι εμπορικοί σύλλογοι εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν συμφωνήσει χρόνια τώρα σε μικρότερης έκτασης ωράρια , πχ πολλές περιοχές δεν ανοίγουν απόγευμα καθόλου , είναι 9-3 και τέλος.
το αποτέλεσμα είναι περισσότερο θετικό για όλους καθώς όλη η αγορά προσαρμόζεται αναλόγως και το απόγευμα μένει χρόνος να μοιραστεί το χρήμα στις επιχειρήσεις εστίασης/διασκέδασης , ενώ τελικά το μειωμένος ωράριο σε ένα περιβάλλον που τα πάντα βρίσκονται σε απόσταση λίγων λεπτών επιτρέπει να εξυπηρετηθούν όλοι ακόμα και εντός εργάσιμου ωραρίου.
το σημαντικότερο είναι οτι συντελεί σε καλύτερη ποιότητα ζωής για τους περισσότερους, οπότε ναι προτιμώ να μην μπορώ να πάρω καφέ μετά τις 5 εφόσον αυτό βολεύει περισσότερο κόσμο.
για τα μικρά διαστήματα που έμεινα εκτός αστικού περιβάλλοντος αυτό που με ξένισε στην αρχή "μα καλά κλέινει το Πλαίσιο στην Αλεξανδρούπολη στις 2 το σάββατο;;;;;;" ήταν κάτι που το εκτίμησα γιατί η ποιότητα ζωής συνολικά ήταν καλύτερη για όλους.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.623
Reaction score
42.691
Το 8-4 στα συνεργεία αυτοκινήτων είναι τύπου ‘κόψε το κεφάλι σου πελάτη και έλα την ώρα που με βολεύει’, χρόνια τώρα.
Αν είχαν την ελάχιστη πελατοκεντρικη κουλτούρα θα είχαν 1 ώρα το πρωί 06:30-07:30 και 1 ή 2 ωρες το απόγευμα αποκλειστικά για παραλαβές παραδόσεις των αυτοκινήτων.
 

TGD

Μηνύματα
8.384
Reaction score
8.397
αυτό δεν είναι κακό, βασικά το να γυρίσουν όλο και περισσότερες επιχειρήσεις σε φυσιολογικά ωράρια είναι ευχής έργο.
Τότε θεωρείς φυσιολογικό το νέο ωράριο στις τράπεζες; Στην Αγγλία το τραπεζικό ωράριο ήταν (την τελευταία φορά που πήγα, 9-5 καθημερινές, 9-2 τα Σάββατα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.866
Reaction score
35.108
Φυσιολογικό και τράπεζες είναι πλέον λέξεις ασυμβατες.
Γκισέ. Ουατ ιζ δατ;
 

Μηνύματα
16.235
Reaction score
22.861
Αν είχαν την ελάχιστη πελατοκεντρικη κουλτούρα θα είχαν 1 ώρα το πρωί 06:30-07:30 και 1 ή 2 ωρες το απόγευμα αποκλειστικά για παραλαβές παραδόσεις των αυτοκινήτων.
αυτό το κάνουν (κάποια) συνεργεία που έχουν και έκθεση , από την άλλη αποκλείει τα μικρομεσαία συνεργεία, καθω΄ς όταν ο ιδιοκτήτης είναι και μάστορας και υπεύθυνος για την λειτουργία και ταμίας κλπ μάλλον αδυνατεί να το κάνει αυτό εκτός αν μένει μόνιμα στον χώρο εργασίας.
στο συνεργείο από την άλλη καλώς εχόντων θα πας μια φορά το χρόνο και για μένα το πρόβλημα δεν είναι το ωράριο που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο βολεύεται αλλά η ποιότητα της εργασίας που είναι στην καλύτερη μέτρια στις περιπτώσεις που παρεκκλίνεις στοιχειωδώς από το συμβατικό πρόγραμμα συντήρησης (= μη σου κάτσει βλάβη ένα πράμμα)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.045
Μηνύματα
2.926.379
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top