Πως διασφαλίζεται η ηχοληψία και η αναπαραγωγή του ύψους της μουσικής σκηνής ;

Μηνύματα
15.607
Reaction score
18.033
για να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.
Σε κάποια συστήματα η εικόνα πάει πιο χαμηλά από τα όρια των ηχείων, που είναι λάθος για τη υψηλότερη θέση του οργάνου.
Με immersive δεν έχω ιδέα σε ποιο ύψος θα εμφανιστεί η φλογέρα

;)

Πόσο χαμηλό θα μπορούσε άλλωστε να βγάλει μια απλή ξύλινη φλογέρα ;

Με αυτό το test θα μπορείτε να κάνετε και συγκριτικό καλωδίων χωρίς τη βοήθεια της γειτόννισας

ΥΓ Δεν έχει γίνει κάποια επεξεργασία των tracks
Γιατί δεν κάνες ένα LEDR test ;

Εγώ που δεν είμαι audio people πρέπει να το πω ; :D

Εμένα το φούσου, φούσου , φούσου πάει μέχρι το ταβάνι. :D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.279
Reaction score
56.621
Το τρίτο απλώς αργεί να κατέβει, ή δεν λειτουργεί το link ?

Δεν θα έχω πρόσβαση για 3 ώρες περίπου.
Κανείς να μην αποκαλύψει ακόμα τις θέσεις του οργάνου.
Το άκουσα δικαναλικά σχεδόν υπό nearfield monitoring (150 cm) σε χώρο με ύψος ταβανιού ανώτερο από μέσο οικιακό χώρο. Αυτό που έχω να πω είναι ότι υπό τις δικές μου συνθήκες αντιλαμβάνομαι (χωρίς να προσδιορίζω τη σειρά αρχείων για να μη σου χαλάω την έκπληξη) διαβάθμιση πλην όμως το ανώτερο σε ύψος είδωλο ακούγεται αφύσικο και όχι σα να βρισκόταν η ίδια η φλογέρα πολύ υψηλότερα (δηλαδή οροφή) από το άνω όριο των ηχείων.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.012
Αχ αυτό το ταβάνι, πολύ κόσμο ταλαιπωρεί.

Είναι μια μεγάλη ίσια επιφάνεια εκεί πάνω, άδεια.

Μεγάλη βελτίωση η κάλυψη του ταβανιού με τα προβλεπόμενα υλικά, διάχυση και απορρόφηση από πίσω, ή αλλιώς διάτρητη γυψοσανίδα ηχοαπορρόφησης σε όλο το ταβάνι, με 10-15cm πυκνής απορρόφησης από πίσω.

Κόβει μαχαίρι και το φλατερ Έκο.
Που οι περισσότεροι έχουν, αλλά δε το ξέρουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.607
Reaction score
18.033
είδωλο ακούγεται αφύσικο
Τι σημαίνει ένα είδωλο ακούγεται αφύσικο ; Η φλογέρα (όργανο) ακούγεται αφύσικα εννοείς ; Το περίγραμμα της δεν είναι σαφές ; Η θέση της είναι ασαφής ;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.047
Reaction score
923
Απο το ultimate demonstration disc (διαθεσιμο στο tidal) της chesky records το τρακ 23 - festival te deum - westminister choir εχει πληροφορια υψους
1729769383745.png
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.279
Reaction score
56.621
Τι σημαίνει ένα είδωλο είναι αφύσικο ;
Ως προς την τονικότητά του. Ακούγεται παραλλαγμένη σε σχέση με το αρχείο όπου το είδωλο εντοπίζεται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο μεταξύ των ηχείων.Επίσης με ισχνό ΄΄σώμα΄΄.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.012
Το λες και μικροφωνικό EQ.

Ή αλλιώς, το αλλήθωρο μικρόφωνο ξαναχτυπά.🤣

(σα τον ταχυδρόμο, δυο φορές)
 

Μηνύματα
13.409
Reaction score
10.820
Nearfield τα άκουσα κι εγώ. Πάντα το είδωλο ήταν ανάμεσα από τα 2 ηχεία. Η χροιά της φλογέρας άλλαζε, και λογικό είναι, αφού το όργανο εκπέμπει διαφορετικό envelope (καλά το λέω; ) συχνοτήτων προς κάθε κατεύθυνση που είναι τοποθετημένο το μικρόφωνο και τις συλλαμβάνει.
 

Μηνύματα
15.607
Reaction score
18.033
Ως προς την τονικότητά του. Ακούγεται παραλλαγμένη σε σχέση με το αρχείο όπου το είδωλο εντοπίζεται ακριβώς μεταξύ των ηχείων.
Την θέση της δεν εξετάζετε με το τέστ ;

Όχι την τονικότητα.

Δεν το έκανα για αυτό ρωτάω. Ποιός ο σκοπός του ; Να κατδείξει τι ;

Εδιτ : Αυτό σκέφτηκα και εγώ, εάν τα μικρόφωνα δεν άλλαξαν θέση φυσικά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.538
Εγώ μπορώ να σου πω ποιό είναι ποιό και χωρίς να τα ακούσω.
Μην βγαζεις συμπεράσματα από τα keys που βρίσκονται στο δεξί μέρος του παραθύρου. Τα είχα αλλάξει τα ονόματα επίτηδες.
Το θέμα είναι εσύ αν ακούς κάποιες διαφορές , ακόμα και αν σου αποκαλύψω τη σωστή σειρά, εσύ έχει σημασία τι ακούς


Υπενθυμίζω αυτό που είχα αναφέρει, ότι τα δύο μικρόφωνα παραμένουν πάντα στην ίδια θέση.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.607
Reaction score
18.033
και όχι σα να βρισκόταν η ίδια η φλογέρα πολύ υψηλότερα (δηλαδή οροφή) από το άνω όριο των ηχείων.
Εδω όμως καθαρά φαίνεται ότι δεν εννοείς τονικότητα.

Επίσης η τονικότητα δεν έχει σχέση με τον εντοπισμό θέσης.

Δεν βγάζει κάποιος λογική απάντηση από την περιγραφή οσυ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.538
Την θέση της δεν εξετάζετε με το τέστ ;

Όχι την τονικότητα.

Δεν το έκανα για αυτό ρωτάω. Ποιός ο σκοπός του ; Να κατδείξει τι ;

Εδιτ : Αυτό σκέφτηκα και εγώ, εάν τα μικρόφωνα δεν άλλαξαν θέση φυσικά.
Μόνο η φλογέρα αλλάζει θέση. Όχι τα μικρόφωνα.
 

Μηνύματα
13.409
Reaction score
10.820
Μην βγαζεις συμπεράσματα από τα keys που βρίσκονται στο δεξί μέρος του παραθύρου. Τα είχα αλλάξει τα ονόματα επίτηδες.
Το θέμα είναι εσύ αν ακούς κάποιες διαφορές , ακόμα και αν σου αποκαλύψω τη σωστή σειρά, εσύ έχει σημασία τι ακούς


Υπενθυμίζω αυτό που είχα αναφέρει, ότι τα δύο μικρόφωνα παραμάνουν πάντα στην ίδια θέση.
Διαφορές ακούω και έδωσα εξήγηση. Ακόμα και η θέση της φλογέρας μέσα στο σπίτι (απόσταση από τοίχους, ταβάνι, πάτωμα) αλλοιώνει αυτό που έπιασαν τα μικρόφωνα. Αυτό που άκουγα όμως, ήταν σταθερά στο ύψος (των tweeter) των ηχείων μου.
 

Μηνύματα
15.607
Reaction score
18.033
Μόνο η φλογέρα αλλάζει θέση. Όχι τα μικρόφωνα.
Το φαντάστηκα απο τις "μπερδεμένες" περιγράφες σας.

Κακως δεν αλλάζει το μικρόφωνο και το ύψος του αλλά και προς τα που θα κοιτάει εάν ο σκοπός είναι να διαπιστωθεί η ικανότητα ενός συστήματος αναπαραγωγής στην αποτύπωση του ύψους ενός ειδώλου.

Εάν ο σκοπός είναι να κριθεί η ικανότητα της τοποθέτησης ή της διάταξης ή του ίδιου του μικροφώνου σαν χαρακτηριστικά ... τότε (με αυτό το σκεπτικό) θα σχεδιάζε μόνο κάποιος ένα τέτοιο τέστ.

Ξέρετε όπως είπα ποιός είναι ο σκοπός του τέστ ; Ή ακούτε κάτι και άιντε γιούρια ότι παρατηρήσετε ; Χωρίς να ξέρεις ποιός είναι ο σκοπός (όχι που ακούγετια κάτι) δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Λέει που πρέπει να ακουστεί ;

¨Εχει και άλλα όργανα το τέστ ;
 


Μηνύματα
13.409
Reaction score
10.820
Το φαντάστηκα απο τις "μπερδεμένες" περιγράφες σας.

Κακως δεν αλλάζει το μικρόφωνο και το ύψος του αλλά και προς τα που θα κοιτάει εάν ο σκοπός είναι να διαπιστωθεί η ικανότητα ενός συστήματος αναπαραγωγής στην αποτύπωση του ύψους ενός ειδώλου.

Εάν ο σκοπός είναι να κριθεί η ικανότητα της τοποθέτησης ή της διάταξης ή του ίδιου του μικροφώνου σαν χαρακτηριστικά ... τότε (με αυτό το σκεπτικό) θα σχεδιάζε μόνο κάποιος ένα τέτοιο τέστ.

Ξέρετε όπως είπα ποιός είναι ο σκοπός του τέστ ; Ή ακούτε κάτι και άιντε γιούρια ότι παρατηρήσετε ; Χωρίς να ξέρεις ποιός είναι ο σκοπός (όχι που ακούγετια κάτι) δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Λέει που πρέπει να ακουστεί ;

Και δεν κάνεις το τεστ και κάνεις και υποδείξεις. Ρε άιντε πάγαινε από δω. :roflmao:

¨Εχει και άλλα όργανα το τέστ ;
Ναι. Μπουζούκι.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.538
Θα υπάρχει και συνέχεια .
Και τα τρία δείγματα στο ίδιο μουσικό track, με μήκος 12 δειγμάτων σε τυχαία σειρά.

Επίσης κάποια επιπλέον στοιχεία της ηχογράφησης:

Η φλογέρα ακριβώς απέναντι από το μικρόφωνο, στο ίδιο ύψος (M)
Η φλογέρα πιο κάτω από το μικρόφωνο, κατά 70 cm (D)
Η φλογέρα πιο πάνω από το μικρόφωνο, κατά 50 cm (U)

Απόσταση μικροφώνων από το πάτωμα : 150cm
Απόσταση μικροφώνων από τη φλογέτα : 170cm (στη μεσαία θέση (Μ))
Απόσταση μικροφώνων μεταξύ τους: 17cm, με γωνία 110 μοίρες (διάταξη ORTF)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.046
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top