Πως διασφαλίζεται η ηχοληψία και η αναπαραγωγή του ύψους της μουσικής σκηνής ;


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.218
Reaction score
56.362
Προφανώς το CD είναι απλώς ένα μέσο, όπως άλλωστε είναι και ένα USΒ stick . Δεν είναι μέσα ηχογράφησης


Είχε πάρει άλλες διαστάσεις εκείνο το θέμα του 2009 .
Σχεδόν κανείς δεν ήξερε ότι ήταν εφικτή η ηχογράφηση της πληροφορίας του ύψους. Μάλιστα πίστευαν ότι ήταν αδύνατο το εγχείρημα, πόσο μάλλον και η αναπαραγωγή της πληροφορίας του ύψους
Για παραδοσιακά δικαναλικά setup έρχεται αμέσως στο νου το παρακάτω κλασσικό πια CD όπου το vol.1 παρέχει βασικά δοκιμαστικά track ενώ το vol.2 περιέχει το περίφημο υψομετρικό τεστ (track45) :


Για να πιάσουμε το συνοδό του πολυκαναλικού taboo ζήτημα , άμα θέλαμε να ενταθεί η αντίληψη χαμηλότερου ύψους στην ορχήστρα που περιέχει ούτως ή άλλως ανώτερη χαμηλόσυχνη ενέργεια στα όργανά της θα χρειάζονταν - εφόσον μιλάμε για δικαναλικά master και θα έχει προβλεφθεί η σχετική επεξεργασία σήματος κατά τη μίξη - καλώς ενσωματωμένα...subs - σύνηθες αντικείμενο περιφρόνησης από τους παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους - ώστε να παρεχόταν αυτούσια η προβλεπόμενη ενέργεια ... Λέμε τώρα... :sneaky:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.824
Reaction score
41.336
ειχα να κανω το τεστ καμμια δεκαετια 🐒
μετα εβαλα τα percussion imaging test (I suck big time) και ξαναβαλα μουσικη :angel:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.245
Reaction score
30.039
Εγώ πάντως το είχα ακούσει το ύψος που λέτε, το 1981 και το έχω ξαναγράψει πρόσφατα.
Με κείνα τα μαύρα τα κυλινδρικά τα Ρότζερς, πακέτο με το (ένα στο κέντρο, επίσης κυλινδρικό) σαμπ τους.
"Είδα" την μπαγκέτα να ανεβοκατεβαίνει από την μπότα (νταξ, όχι μπαγκέτα εδώ) στα πιατίνια.
Και δεν ήμουν προκατειλημμένος, δεν περίμενα ότι θα το ακούσω αυτό, κανείς δεν με είχε προϊδεάσει.
Και σε μένα θα ακούσεις μια ψευδαίσθηση ύψους και ας μην έχω ηχεία ύψους. Αυτό οφείλεται στις καραμπόλες επειδή όλα μου τα ηχεία είναι omnidirectional.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.140
Μηνύματα
2.930.304
Members
38.141
Νεότερο μέλος
Marfil
Top