Πως διασφαλίζεται η ηχοληψία και η αναπαραγωγή του ύψους της μουσικής σκηνής ;


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.220
Reaction score
56.374
Προφανώς το CD είναι απλώς ένα μέσο, όπως άλλωστε είναι και ένα USΒ stick . Δεν είναι μέσα ηχογράφησης


Είχε πάρει άλλες διαστάσεις εκείνο το θέμα του 2009 .
Σχεδόν κανείς δεν ήξερε ότι ήταν εφικτή η ηχογράφηση της πληροφορίας του ύψους. Μάλιστα πίστευαν ότι ήταν αδύνατο το εγχείρημα, πόσο μάλλον και η αναπαραγωγή της πληροφορίας του ύψους
Για παραδοσιακά δικαναλικά setup έρχεται αμέσως στο νου το παρακάτω κλασσικό πια CD όπου το vol.1 παρέχει βασικά δοκιμαστικά track ενώ το vol.2 περιέχει το περίφημο υψομετρικό τεστ (track45) :


Για να πιάσουμε το συνοδό του πολυκαναλικού taboo ζήτημα , άμα θέλαμε να ενταθεί η αντίληψη χαμηλότερου ύψους στην ορχήστρα που περιέχει ούτως ή άλλως ανώτερη χαμηλόσυχνη ενέργεια στα όργανά της θα χρειάζονταν - εφόσον μιλάμε για δικαναλικά master και θα έχει προβλεφθεί η σχετική επεξεργασία σήματος κατά τη μίξη - καλώς ενσωματωμένα...subs - σύνηθες αντικείμενο περιφρόνησης από τους παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους - ώστε να παρεχόταν αυτούσια η προβλεπόμενη ενέργεια ... Λέμε τώρα... :sneaky:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.833
Reaction score
41.349
ειχα να κανω το τεστ καμμια δεκαετια 🐒
μετα εβαλα τα percussion imaging test (I suck big time) και ξαναβαλα μουσικη :angel:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.249
Reaction score
30.042
Εγώ πάντως το είχα ακούσει το ύψος που λέτε, το 1981 και το έχω ξαναγράψει πρόσφατα.
Με κείνα τα μαύρα τα κυλινδρικά τα Ρότζερς, πακέτο με το (ένα στο κέντρο, επίσης κυλινδρικό) σαμπ τους.
"Είδα" την μπαγκέτα να ανεβοκατεβαίνει από την μπότα (νταξ, όχι μπαγκέτα εδώ) στα πιατίνια.
Και δεν ήμουν προκατειλημμένος, δεν περίμενα ότι θα το ακούσω αυτό, κανείς δεν με είχε προϊδεάσει.
Και σε μένα θα ακούσεις μια ψευδαίσθηση ύψους και ας μην έχω ηχεία ύψους. Αυτό οφείλεται στις καραμπόλες επειδή όλα μου τα ηχεία είναι omnidirectional.
 

TGD

Μηνύματα
8.459
Reaction score
8.459
Βγάζετε και να έρχεται από το δάπεδο η ορχήστρα;
Ναι. 7η του Μπρούκνερ με τον Μπλομστεντ σε Denon. H αίσθηση είναι ακριβώς αυτή, ότι ακούς την ορχήστρα από πάνω. Και μάλιστα στα πνευστά τα μισά ακούγονται ψηλότερα από τα έγχορδα και τα μισά χαμηλότερα. Μια χαρά κωδικοποιεί χωρική πληροφορία μια ομάδα μικροφώνων. Ειδικά στην κλασική που η ηχοληψία γίνεται από απόσταση.
 

Μηνύματα
7.174
Reaction score
1.379
Ναι. 7η του Μπρούκνερ με τον Μπλομστεντ σε Denon. H αίσθηση είναι ακριβώς αυτή, ότι ακούς την ορχήστρα από πάνω. Και μάλιστα στα πνευστά τα μισά ακούγονται ψηλότερα από τα έγχορδα και τα μισά χαμηλότερα. Μια χαρά κωδικοποιεί χωρική πληροφορία μια ομάδα μικροφώνων. Ειδικά στην κλασική που η ηχοληψία γίνεται από απόσταση.
Είναι εύκολο να μου στείλεις το συγκεκριμένο link για ακρόαση απο Tidal streaming;
Επειδή υπάρχουν πολλές παρόμοιες εκπλήξες με ανεπανάληπτες ηχογραφήσεις των συμφωνιών του Brouckner με τον Bloomstedt
 

Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Εμένα μου αρέσει όταν η ντράμς είναι στο κέντρο καταλαμβάνοντας ας πούμε ένα μέτρο και τα πιατίνια είναι 1 μέτρο αριστερά απο το αρσιτερό ηχείο και ένα μέτρο δεξιά απο το δεξί ηχείο. Απόσταση ηχείων μεταξύ τους 2.40 μέτρα.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.833
Reaction score
41.349
...το συστημα του Τσακ Νορις παντως διευθυνει την ορχηστρα οπου κοιταει ο Τσακ... 🐒
μια φορα λοξοκοιταξε....και μπερδευτηκαν μερικοι μουσικοι...και παραπατησαν ο ενας απανω στον αλλο..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.174
Reaction score
1.379
Έχετε ύψος σκηνής αγαπητέ μήνα των Χριστουγέννων, ή πρέπει να σκύβει για να μπει ο Γενάρης ;
 

TGD

Μηνύματα
8.459
Reaction score
8.459
Είναι εύκολο να μου στείλεις το συγκεκριμένο link για ακρόαση απο Tidal streaming;
Είναι η πρώιμη ψηφιακή ηχογράφηση του '80 στην Δρέσδη. Τα προβλήματα με τα πάμπολλα spot μικρόφωνα είναι ακουστά. Έβαζα πάντα το τρίτο μέρος για δοκιμές, όσο χειρότερα ακούγονταν τόσο καλύτερο για το σύστημα.
Tidal; Δεν έχω, και αποκλείεται να την έχει, καλά-καλά δεν βρίσκω στο ίντερνετ ούτε το εξώφυλλο του CD.
 

Μηνύματα
1.366
Reaction score
683
O David Chesky στις αρχές της 10ετίας του '90 (ή περίπου τότε), όταν πρωτοέμπαινε το dvd στην μουσική σαν dvd-audio, πειραματίζονταν με τεχνικές εγγραφής ώστε να δώσει στο stereo μια διάσταση ύψους στο κέντρο της σκηνής. Είχε φέρει τότε και ένα DVD-AUDIO player αν θυμάμαι καλά ήταν CAL, και σε κάτι ηχεία THIEL στο τότε μαγαζί AUDIO HALL στην Θεσσαλονίκη (του Λαμπριανίδη) έκανε επίδειξη αυτής της τεχνικής με δικές του εγγραφές (μάλιστα έχω και ένα dvd-audio δικό του από τότε). Οπότε ο προβληματισμός υπήρχε.
 

Μηνύματα
7.174
Reaction score
1.379
Είσαι αυθεντία
Θα το ψάξω κι εγώ
Ευχαριστώ
O David Chesky στις αρχές της 10ετίας του '90 (ή περίπου τότε), όταν πρωτοέμπαινε το dvd στην μουσική σαν dvd-audio, πειραματίζονταν με τεχνικές εγγραφής ώστε να δώσει στο stereo μια διάσταση ύψους στο κέντρο της σκηνής. Είχε φέρει τότε και ένα DVD-AUDIO player αν θυμάμαι καλά ήταν CAL, και σε κάτι ηχεία THIEL στο τότε μαγαζί AUDIO HALL στην Θεσσαλονίκη (του Λαμπριανίδη) έκανε επίδειξη αυτής της τεχνικής με δικές του εγγραφές (μάλιστα έχω και ένα dvd-audio δικό του από τότε). Οπότε ο προβληματισμός υπήρχε.
Πολύ χρήσιμη πληροφορία
 

Μηνύματα
4.817
Reaction score
8.467
Εσύ, από τη δική σου οπτική γωνία, όταν ακούς μία μεγάλη ορχήστρα στο σύστημά σου, τα ακούς όλα τα όργανα και τις φωνές σαν να βρίσκονται όλα σε ένα οριζόντιο επίπεδο παράλληλο με το έδαφος , ή σε διαφορετικά επίπεδα ;
Βασικα αυτό που σου έγραψε ο Μπουτχιας πιο κάτω.
Σε μια ηχογράφηση κλασσικής μουσικής τμήματα των ανώτερων συχνοτήτων γίνονται αντιληπτά από τον ακροατή σαν να βρίσκονται πάνω από το οριζόντιο επίπεδο και οι χαμηλές κάτω από αυτό.

Για το βάθος πάλι μπορεί κανείς να παίξει με τις συχνότητες με ταυτόχρονη βύθιση των χαμηλών κσι ανωτέρων συχνοτήτων έτσι ώστε να δημιουργείται η εντύπωση ότι ακούγεται πιο πίσω.
Screenshot_20241021_183328_com.google.android.youtube.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.833
Reaction score
41.349
Έχετε ύψος σκηνής αγαπητέ μήνα των Χριστουγέννων, ή πρέπει να σκύβει για να μπει ο Γενάρης ;
.. δεν εχω αποπση μονο κατοψη, αν και αυτο ειναι περισσοτερο αρκας...παρα αρακας (μιας και πεινασα) 🐒
βεβαια αληθεια πως με αντεχω ολη την ωρα μες τη πρωτοτυπια...μες τη πρωτοτυπια... :idk:
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.142
Μηνύματα
2.930.482
Members
38.141
Νεότερο μέλος
Marfil
Top