Joint DIY


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Αυτό ήθελα απ' την αρχή, αλλά ας όψεται ο σεβασμός μου στις δημοκρατικές διαδικασίες! :119:

Ας γίνει ότι αποφασίστηκε, χωρίς αλλαγές, γιατί θα μπλέξουμε τους μηρούς μας, και μετά προχωράμε και σε ενεργό. Αν μ' αρέσει θα φτιάξω καμπίνες με ξύλο (ψάχνω το καταλληλότερο), για μένα. :121:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Θα κάνω δυο παρατηρήσεις για τις συχνότητες διαχωρισμού και αν θέλετε τις λαμβάνετε υπόψιν σας.

Καταρχάς οι τέσσερις χιλιόκυκλοι είναι πολύ υψηλή συχνότητα για μεγάφωνο 6,5 ιντσών. Από όσο γνωρίζω μάλιστα δεν υπάρχει γνωστή σχεδίαση με τόσο υψηλό κροσάρισμα για εξημισάρι.
Μάλιστα η ίδια η Seas για το εν λόγω μεγάφωνο προτείνει στα χαρακτηριστικά του τρις χιλιόκυκλους μέγιστη συχνότητα απόκρισης.
Το μόνο μεγάφωνο που μπορεί να σταθεί σε τέτοια εύρος συχνοτήτων και μάλιστα με διαφορά το καλύτερο είναι το 5,25 ιντσών Revelator της Scanspeak.

Για τη κάτω συχνότητα αποκοπής του γούφερ οι 380 περίπου κύκλοι είναι πολύ ψηλά τη στιγμή που το 6,5 της Seas μπορεί με άνεση να αναπαράξει ακόμα και 150 κύκλους.
Για ποιο λόγο θα πρέπει ένα γούφερ να παίζει σε περιοχή όπου ένα ελαφρύτερο μεγάφωνο midwoofer θα απέδιδε πολύ καλύτερα?
Η δε στερεοφωνική εικόνα θα είναι σαν να έπεσε το ηχείο σε τρικυμία ανεβοκατεβάζοντας τις φωνές.

Επίσης προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη τοποθέτηση του σωλήνα του reflex. Η θέση του δεν επιλέγεται τυχαία για αισθητικούς λόγους αλλά χρειάζεται ανάλογη μελέτη.

Οι παρατηρησεις σου μπορουν να χαρακτηριστουν λογικες. Ωστοσο μια πιο κοντινη ματια στα χαρακτηριστικα και τις καμπυλες ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ των μεγαφωνων, ισως σου αλλαξουν την γνωμη.
Και το γουφερ που εχει προταθει δεν ειναι απο κεινα που τα κοβεις τοσο χαμηλα, διοτι πιο χαμηλα ειναι αδειο.

Υπολογισες οτι με τις συχνοτητες διαχωρισμου που προτεινεις
- Η μεση ευαισθησια θα πεσει αναγκαστικα στα 88 db (αντι 90 που ειναι τωρα) ?
- Η λυση του απλου πυκνωτη σαν φιλτρο 1ης ταξεως για το μιντ δεν θα μπορει να εφαρμοστει ?
- Το Ηχειο θα βαρυνει απο πλευρας εμπεδησης - θα παει κοντα στα 5 Ω αντι των 6-6.5 Ω που ειναι τωρα ?
- η συνολικη δυνατοτητα διαχειρισης Ισχυος θα μειωθει σε καποιο βαθμο, καθως το μιντ (που ειναι ασθενεστερο μεγαφωνο απο το γουφερ) θα πρεπει να διαχειριζεται μεγαλυτερο μερος της ενεργειας ?
- Tο RAAL θα δουλευει πιο επιβαρυνμενα και ειναι αγνωστο ποσο θα αντεξει και ποση παραπανω παραμορφωση θα παραγει ?
- Τελος -και διολου αμελητεο- οτι θα αυξηθει το κοστος των εξαρτηματων στο διπλασιο και βαλε ? ή θα πρεπει να γινει οικονομια στην ποιοτητα των εξαρτηματων ?

Ως γνωστον, σε μια σχεδιαση που υπαρχουν αντικρουομενες παραμετροι, το καθετι εχει το κοστος του, και ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Σιγουρα ομως, εαν υπαρξουν και αλλες φωνες που να προτρεπουν προς χαμηλωτερες συχνοτητες αποκοπης, θα δωσω και αλλη μια εκδοχη με αλλαγες των τιμων των εξαρτηματων προς αυτην την κατευθυνση, ισως γυρω στα 280 Hz και γυρω στα 3,5 KHz

Πετρο, χρησιμες οι παρατηρησεις, αλλα γιατι δεν κανεις και συ μια ολοκληρωμενη προταση για το κροσοβερ ?

Επισης, τα περι κακης στερεοφωνικης εικονας, δεν νομιζω οτι σχετιζονται με τις συχνοτητες αποκοπης.

Παραπερα, απαντωντας σε προηγουμενο ποστ, υλικο σαν το MDF που ειναι κραμα απο ψιλο πριονιδι, κολλα και αλλα συστατικα, ψημενα και συμπιεσμενα ολα μαζι, εχει σχεδον Μηδενικους πορους. Εκτος και εαν λεγωντας πορους εννοεις επιφανειακες ανωμαλιες. Οι ποροι ομως δεν ειναι επιφανειακες ανωμαλιες, αλλα μικροσκοπικες ρωγμες που εισχωρουν σε βαθος του υλικου. Και βεβαια δεν εχουν καμμια σχεση με την προσφυση της βαφης. Απλα μια καλη βαφη θα κλειση τους οποιους πορους.

Τελος κανεις δεν εμποδιζει κανενα να κανει ενεργο εφαρμογη. Ακομη και σ'αυτην την περιπτωση ομως (υποθετω 2way) θα χρειαστεi ενα μερος του κροσοβερ.
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Joint DIY

Θα κάνω δυο παρατηρήσεις για τις συχνότητες διαχωρισμού και αν θέλετε τις λαμβάνετε υπόψιν σας.

....
Αυτή η επιλογή-σχεδίαση πότε πρέπει να γίνει ?
Δεν μπορείς στην πορεία να κάνεις αλλαγές, ακούγοντας...:610: ή αλλάζει το "κόστος" ?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.200
Reaction score
20.893
- Η λυση του απλου πυκνωτη σαν φιλτρο 1ης ταξεως για το μιντ δεν θα μπορει να εφαρμοστει ?
Διαφωνώ πλήρως με αυτήν την προσέγγιση. Τί θα πει δεν μπορεί να εφαρμοσθεί; Γιατί θα πρέπει ντε και καλά να εφαρμοσθεί φίλτρο 1ης τάξης; Πάντως δέχομαι τη λύση, ας όψονται οι δημοκρατικές διαδικασίες! :114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.641
Για το L1 υπαρχουν 2-3 εναλλακτικες λυσεις απο πλευρας ποιοτητας και κοστους. Αυτο με τα 0.4 Ω (flat wire) ειναι η καλυτερη περιπτωση για σωστη ατακα και ελεγχο του χαμηλου.
Σιγα-σιγα θα δωσω και κοστος πηνιων-πυκνωτων απο Γερμανια.
\

Ό,τι λες για το L1 νομίζω πως πρέπει να ισχύει και για το L2.
Tα Goertz-AlphaCore θα ήταν η πρώτη και ίσως μοναδική επιλογή μου, με τέτοια απόκριση στο γούφερ.

Για πυκνωτές, αν θες, δες και τη λύση Ansar. Είναι σε σχετικά χαμηλό κοστολόγιο και παίζουν εκπληκτικά καλά, ιδίως σε ρίμπον (αυτά από προσωπική πείρα, καθώς στο ρίμπον του 3.6 έχω δοκιμάσει σχεδόν ό,τι υπάρχει...)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.641
Για το θέμα των σημείων κρος η γνώμη μου ταυτίζεται με την άποψη του PeterMeni.

Κατανοώ πλήρως τα ορθολογικά επιχειρήματα του Μιχάλη στο σχεδιασμό, καθώς και τους προβληματισμούς που είχε στη διάρκεια της επίπονης αυτής σχεδίασης, η οποία μας έδωσε ομολογουμένως ΣΩΣΤΑ αποτελέσματα και ασφαλέστατα σχέδια. Οστόσο, χωρίς να θέλω να μειώσω ούτε στο ελάχιστο την αξία της σχεδίασης του κρος ως τώρα, θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

1. Το μιντγούφερ δεν έχει πρόβλημα διαχείρησης ισχύως αν η αποκοπή είναι στους 150. ΚΑΝΕΝΑ. Πρώτα θα καούν όλα τα υπόλοιπα και μετά θα προβληματιστεί αυτό.

2. Το ρίμπον αν κοπεί στους 2.8 με 4ης τάξης φίλτρο είμαστε στις προδιαγραφές του κατασκευαστή, οφείλει να μην έχει κανένα θέμα, και δε βλέπω το λόγο να έχει. Παρόλα αυτά η αποκριση του φάσματος από 2,8 έως 4Κ από το μιντ είναι μικρότερης σημασίας από την απόκριση στα κάτω του μιντ (380Hz - 150Hz).

3. Το γούφερ αν έχει αποκοπή στους 150Hz θα διαχειρίζεται πολύ πάνω από το 1/3 περίπου της συνολικής ισχύος του μουσικού προγράμματος (στους 230Ηζ περίπου είναι το 1/2), και δε νομίζω πως "πιο χαμηλά είναι άδειο", καθώς αυτό μπορεί να στρώσει και θα στρώσει με την καμπίνα.

4. Μια πτώση ευαισθησίας τη2 τάξης των 2 db δε νομίζω πως είναι τόσο πια τρομερή...

5. Το ίδιο ισχύει και για πτώση εμπέδησης στα 5ωμ. Μέχρι τα 4 ωμ είναι όλα ΑΡΙΣΤΑ, από κει και κάτω είναι τα προβληματικά, καθώς και αυτά που τη μια έχουν 1 και 2ωμ και την άλλη 20ωμ.... Η σταθερότητα της εμπέδησης είναι πιο σημαντική από αυτή καθεαυτή την τιμή της. Εδώ θα ήθελα να προσθέσω και την ιδέα για zobel ενσωματωμένο στο κρος ή ακόμα καλύτερα σε κάθε μεγάφωνο ξεχωριστά. Εντάξει, μη βαράτε, μια σχέψη είναι...

6. Τέλος το κόστος των υλικών του κρος ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι σημαντικό για μια υλοποίηση που έχει στόχο την ποιότητα. Και σε λογικά σχετικά κοστολόγια υπάρχουν σοβαρές προτάσεις υλικών....
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Για βοηθάτε, χριστιανοί και μή. :119:

Από την απόκριση του γούφερ που δίνει η μαμά



που όπως λέει
The frequency responses above show measured free field sound pressure in 0, 30, and 60 degrees angle using a 28L closed box. Input 2.83 Vrms, microphone distance 0.5m, normalized to SPL 1m.The dotted line is a calculated response in infinite baffle based on the parameters given for this specific driver. The impedance is measured in free air without baffle using a 2V sine signal.
προέκυψε από φόρτιση σε κλειστή καμπίνα 28 λίτρων, αν χρησιμοποιηθεί καμπίνα ανάκλασης χαμηλών 75 λίτρων, σαν τη δικιά μας, τι αλλαγές απόκρισης θα βλέπαμε;

Επίσης, από την απόκριση μαμάς του mid και το ανέβασμα που αυτό κάνει από τα 2,6kHz μέχρι τα 5,3kHz



αυτό που καταλαβαίνω, είναι πως αυτό χρειάζεται ένα φίλτρο με μεγάλη κλίση (3ης τάξης) περίπου στα 2,3kHz, μια και το ribbon έχει 89dB στα 3kHZ, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα. Και αφού έχει χρησιμοποιήσει καμπίνα 12 λίτρων, τι διαφορές απόκρισης θα έχει με τα δικά μας 25,2 λίτρα; Αυτό που θέλω να ξέρω είναι πως θα συμπεριφερθεί κάτω απ' τα 300 Hz, όπου έχει σχεδόν τη μισή ένταση, 85dB.

Αν είπα καμμιά χοντρο....κία ειδοποιήστε με pm, να τη σβήσω. :142:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.200
Reaction score
20.893
1. Costas Coyias
2. Νίκος Τσαρουχάς
3. anemelos
4. ΝΙΚΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
5. vlasis
6. costas EAR
7. ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
8. χρηστος
9. ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
10. thanasis k.
11. Regunus
12. Σπύρος Μπλάτσιος
13. Stratos M.
14. Timbre
15. gbour
16. skaloumbakas
17. platon
18. tmjuju
19. Τσαντουλής Βασίλης
20. gstriftos
21. openears
22. toulou
23. G.T
Έξοχα! Έλα, να βλέπω συμμετοχές...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.200
Reaction score
20.893
6. Τέλος το κόστος των υλικών του κρος ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι σημαντικό για μια υλοποίηση που έχει στόχο την ποιότητα. Και σε λογικά σχετικά κοστολόγια υπάρχουν σοβαρές προτάσεις υλικών....

Πφφφφφ, σιγά τα ωά! Μήπως να έχει και πυκνωτές με διηλεκτρικό από σουτιέν Lejaby; Αγόρι μου, άμα είναι σωστά τα μεγάφωνα και τα παίζει και το κρος, τύφλα νά 'χει ο πεθερός. Γιατί δηλαδής, με MKT στα 630V μια χαρά θα παίζουν.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676

Πφφφφφ, σιγά τα ωά! Μήπως να έχει και πυκνωτές με διηλεκτρικό από σουτιέν Lejaby; Αγόρι μου, άμα είναι σωστά τα μεγάφωνα και τα παίζει και το κρος, τύφλα νά 'χει ο πεθερός. Γιατί δηλαδής, με MKT στα 630V μια χαρά θα παίζουν.
Δηλαδή αρχίζει και το project "από όλων #2" ??? :121:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.200
Reaction score
20.893
Re: Απάντηση: Joint DIY

Για βοηθάτε, χριστιανοί και μή. :119:

Από την απόκριση του γούφερ που δίνει η μαμά



που όπως λέει
προέκυψε από φόρτιση σε κλειστή καμπίνα 28 λίτρων, αν χρησιμοποιηθεί καμπίνα ανάκλασης χαμηλών 75 λίτρων, σαν τη δικιά μας, τι αλλαγές απόκρισης θα βλέπαμε;
Kάτι σαν αυτό...

 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.200
Reaction score
20.893
Δηλαδή αρχίζει και το project "από όλων #2" ??? :121:
Όου νόου! Είπαμε, δημοκρατικές διαδικασίες! Mundorf; Mundorf! Musicap; Musicap! Μόνο να περισσέψει κανένα φράγκο και για εσωτερική καλωδίωση ε; Ασύρματο δε γίνεται... :137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.641
Πφφφφφ, σιγά τα ωά! Μήπως να έχει και πυκνωτές με διηλεκτρικό από σουτιέν Lejaby; Αγόρι μου, άμα είναι σωστά τα μεγάφωνα και τα παίζει και το κρος, τύφλα νά 'χει ο πεθερός. Γιατί δηλαδής, με MKT στα 630V μια χαρά θα παίζουν.

Aπό σουτιέν Lejaby? Γιατί όχι? Βλέπω είναι και σε λογικό κόστος, μόνο 45 λίρες! Καλά ρε, που το ανακάλυψες? :135:

Πάντως αυτό που θα ήθελα να σου "περάσω" (αν και δε βλέπω χαϊρι .... χαχχααχαχα) είναι πως ναι μεν οι πυκνωτές χρυσού λαδιού της οντιονότ στις 200.000 λίρες έκαστος (!!!!) είναι ΣΑΦΩΣ αηδίες, αλλά και με 100 ευρά δε φτιάχνεις δυό κρος τσι προκοπής, νταξ μάναμ? Όπως και με 100 ευρά δε παίρνεις 4 μεγάφωνα τση προκοπής, το ίδιο πράμα είναι....

Οι "φθηνοί" ΜΚΤ της "σειράς" που λέμε (630V ?? τι να τα κάνεις καμάρι μου? Πάνω από 100 δε χρειάζονται ούτε για εκρήξεις!) , ναι μεν μια χαρά δουλεύουν, αλλά ολίγον τι τσιριχτολαμπροί και ξυρισταδεροί ακούγονται σε σχέση με άλλα πυκνωτίδια επίσης ΜΚΤ, τα οποία δε χρειάζεται να είσαι ωνάσης για να τα πάρεις. Διαφορές όχι για κουφούς, οκ? Χοντράδες λέμε. ΑΛλά κι εγώ πάω πάσσο άμα λάχει, ζήτω η δημοκρατική πλειοψηφία σου!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.200
Reaction score
20.893
630V ?? τι να τα κάνεις καμάρι μου? Πάνω από 100 δε χρειάζονται ούτε για εκρήξεις!
Τήρα να σε πω! Ο πυκνωτής είναι σαν την εξωλέμβριο και το ολονύκτιο σεξ ένα πράμα. Άμα τονε δουλεύεις κρύο και λάου - λάου, πας μέχρι τη Χαβάη κι ακόμα παραπέρα...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Παρακατω υπαρχουν οι τιμες των εξαρτηματων για 3 εκδοχες του κροσοβερ σε σχεση με τις συχνοτητες αποκοπης. Αναφερονται στο σχηματικο που εχει ηδη δωθει, και ολες οι εκδοχες ενσωματωνουν και το πηνιο L4 (Plus). Η πρωτη version ειναι εκεινη που εχει ηδη προταθει.
Οι αλλες 2 ειναι νεωτερες με σταδιακα χαμηλοτερες συχνοτητες κρος.
Υπαρχει και ενα νεο εξαρτημα που δεν φαινεται στο υπαρχον σχηματικο : Η αντισταση R5, στην εισοδο των φιλτρων του μιντ, που συνδεεται σε σειρα με τον πυκνωτη C2.

Version : -- 1 -- 2 -- 3

Fx1/Fx2 : 400/4K -- 280/3.5Κ -- 180/3Κ - (Ηz)
Μεση Ευαισθησια : 90 -- 89 -- 88 - (db)
Ζ average/min : 7 / 6 -- 6.5 / 6 -- 6 / 5.5 - (Ω)

L1 : 4.7 -- 5.6 -- 8.2 - (mH)
R1 : 3.3 -- 5.6 -- 4.7 - (Ω)
C1 : 68 -- 82 -- 100 - (μF)

R5 : 0.47 -- 1.8 -- 1.5 - (Ω)
C2 : 47 -- 68 -- 100 - (μF)
L4 : 6.8 -- 6.8 -- 8.2 - (mH)
L2 : 0.68 -- 0.82 -- 0.82 - (mH)
R2 : 8.2 -- 4.7 -- 3.9 - (Ω)
C3 : 5.6 -- 8.2 -- 10 - (μF)

R3 : 3.3 -- 4.7 -- 5.6 - (Ω)
C4 : 5.6 -- 6.8 -- 10 - (μF)
L3 : 0.10 -- 0.15 -- 0.15 - (mH)
R4 : 1 -- 1 -- 1 - (Ω)
C5 : 3.9 -- 3.9 -- 3.9 - (μF)

Πειραματικα η σταθμη του Midbass μεταβαλλεται απο την αντισταση R5.
Ενω η σταθμη του Tweeter μεταβαλλεται απο τον πυκνωτη C5.
( +1db @ 20Khz à C5=3.3uF )
( +3db @ 20Khz à C5=2.2uF )






ΚΚ πως το ειπες αυτο ?
Δημοκρατικες διαδικασιες ??
Εμενα πιο πολυ μου θυμιζει την ιστορια με τον φουρνο του Νασρεντιν-Χοτζα. :107:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Joint DIY

.... ΑΛλά κι εγώ πάω πάσσο άμα λάχει, ζήτω η δημοκρατική πλειοψηφία σου!
Μου κλέβεις την πατέντα. Οι διαδικασίες είναι δικές μου, τις έφερα απ' το σπίτι, ο Λόρδος (του Βύρωνα)! :119:
Αυτό ήθελα απ' την αρχή, αλλά ας όψεται ο σεβασμός μου στις δημοκρατικές διαδικασίες! ....
Όσο για την ποιότητα των εξαρτημάτων το αφήνω πάνω σας, μια και ξέρετε σαφώς περισσότερα. Δεν θέλω πάντως να χρησιμοποιηθούν "εξωτικά" υλικά, υπάρχει ένα "στοίχημα" που έχω βάλει (με τον εαυτό μου). Και για το Raal είχα αντιρρήσεις, αν το έχεις διαβάσει, αλλά είπαμε, η πολυσυμμετοχικότητα τάχει αυτά.
Παρακατω υπαρχουν οι τιμες των εξαρτηματων

Version : -- 1 -- 2 -- 3

....

ΚΚ πως το ειπες αυτο ?
Δημοκρατια διαδικασιες ??
Εμενα πιο πολυ μου θυμιζει την ιστορια με τον φουρνο του Νασρεντιν-Χοτζα.
Πούναι οι τιμές οέο;

Άσε τα δημοκρατικά και το Χότζα, που έχεις ένα μούσι εκεί πέρα και μας τη βγαίνεις απ' αριστερά αλά Κάστρο! :119:

Καλωσορίζω, με αγωνιστικούς χαιρετισμούς :137: ,τον GT στην παρέα του ΑπΟλων.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Οσον αφορα την ποιοτητα των εξαρτηματων προτεινω :

Για το πηνιο L1 απαραιτητως πηνιο αερος με Flat Wire : CFC Air core της Mundorf, την μεσαια ποιοτητα.

http://www.lautsprechershop.de/hifi/spul_cfc_en.htm


Για τον C2 και τον C4 : Mundorf Mcaps MKP / 400V

http://www.lautsprechershop.de/hifi/cond_mun_en.htm#mcap


Για τα υπολοιπα πηνια :

http://www.lautsprechershop.de/hifi/spul_mun_en.htm


Για τους υπολοιπους πυκνωτες : IT (Intertechnik) Audyn MKT foil caps / 160 V

http://www.lautsprechershop.de/hifi/condens_en.htm#mkt



Στους ιδιους υπαρχei και ολο το υπολοιπο χρειαζουμενο hardware (καλωδια, βιδες, BR tubes, spikes κλπ)

http://www.lautsprechershop.de/english/index_hifi.htm

Disclaimer : Δεν εχω καμμια σχεση με το καταστημα, εκτος απο πελατης τους αρκετες φορες.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.789
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top