Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.820
Σακούλες για τους μη μυημένους αθώους ακροατές.
Εμένα ο ήχος στον κινηματογράφο μου φάνηκε ισορροπημενος, τόσο όσο χρειάζεται για να απολαύσεις την ταινία, ήπια και την μπυριτσα μου χωρίς να χρειαστώ σακούλες 🙂
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Εμένα ο ήχος στον κινηματογράφο μου φάνηκε ισορροπημενος, τόσο όσο χρειάζεται για να απολαύσεις την ταινία, ήπια και την μπυριτσα μου χωρίς να χρειαστώ σακούλες 🙂
¨Εχεις αναπτύξει ανοσία απο τα ντάμπα ντούμπα στο χώρο σου. :D :D 😍

Έτσι λένε και οι μελέτες που είχα ρίξει μια ματιά πεταχτά , ότι αναπτύσsεις. (no joke)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
κι αν χρειαστεί θα κόψω στο τέλος υπόηχους με ένα φίλτρο (ή τροποποίηση του ταργκετ κερβ) στους 20-22.
Να αφήσεις τους υπόηχους ήσυχους... απλώς να ακούς σε λογικές στάθμες, άντε λίγο πάνω από reference.
Εναλλακτικά φτιάξε και ένα preset για τσίτα ένταση, και κόψτους μόνο σε αυτό.
 

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.820
¨Εχεις αναπτύξει ανοσία απο τα ντάμπα ντούμπα στο χώρο σου. :D :D 😍

Έτσι λένε και οι μελέτες που είχα ρίξει μια ματιά πεταχτά , ότι αναπτύσsεις. (no joke)
Όσοι ήρθανε πάντως σπίτι μου δεν χρειάστηκαν σακούλες κατά την ακρόαση και έμειναν ευχαριστημένοι. 😀
Αυτό έλειπε να φτιάξω μετά από κόπο κάτι που σου ανακατεύει το στομάχι, βέβαια δεν έβαλα τίποτα Τέιλορ Σουίφτ να παίζει, ίσως να χρειαζομασταν σε αυτή την περίπτωση σακούλα :p:D
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Όσοι ήρθανε πάντως σπίτι μου δεν χρειάστηκαν σακούλες κατά την ακρόαση και έμειναν ευχαριστημένοι. 😀
Αυτό έλειπε να φτιάξω μετά από κόπο κάτι που σου ανακατεύει το στομάχι, βέβαια δεν έβαλα τίποτα Τέιλορ Σουίφτ να παίζει, ίσως να χρειαζομασταν σε αυτή την περίπτωση σακούλα :p:D
Όχι βρε συ , τι σακούλες ; Αυτό είναι για μικρό πσοσοτό ανθρώπων όπως έλεγε και η μελέτη που έχει μια ευαισθησία. Αλλά πρέπει να διατηρηθεί και για μεγάλο και συνεχές διάστημα (που δεν υπάρχει τέτοια ηχογράφηση. Παλιά υπήρχε στις αρχές του σινεμά αλλά και για πειραματικούς λόγους). Ο "τρόμος" που νοιώθεις είναι άλλο πράγμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Να αφήσεις τους υπόηχους ήσυχους... απλώς να ακούς σε λογικές στάθμες, άντε λίγο πάνω από reference.
Εναλλακτικά φτιάξε και ένα preset για τσίτα ένταση, και κόψτους μόνο σε αυτό.
Ναι, έτσι είναι.

Είδα κι άκουσα το κομμάτι στο John Wick 2, από κει που μπιστολιάζει την φίλη του που έκοψε φλέβες μέσα στην πισίνα, που μετά βγαίνει στο χώρο της συναυλίας, κι έπειτα μπαίνει μέσα στη σπηλιά, μέχρι το τέλος του κυνηγητού με τις πιστολιές στις στοές, που βγαίνει έξω στο δρόμο και αλλάζει πάλι η ηχητική στην χωρική πληροφορία.

Σε αυτό το τμήμα, έχει 4 εντελώς ξεχωριστά τμήματα χωρικής πληροφορίας, ένα μέσα στο μεγάλο σπίτι αυτηνής, μετά έξω στο χώρο της συναυλίας, μετά στις στοές, και μετά στο δρόμο. Ήταν ανεπανάληπτης σαφήνειας αυτές οι χωρικές πληροφορίες..

Απλώς έπαιζε σε τόσο υψηλή στάθμη, που ο κρότος από τις πιστολιές χτυπούσε στην καρδιά, στο πνευμόνι μέσα, μιλάμε για στάθμες για μήνυση, δεν αντέχονται.

Σε λογικές στάθμες αναφοράς, δεν τίθεται θέμα.
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Το HEAT σε bluray το έχεις δεί?
Αν όχι βάλε και δες το μεγάλο πιστολίδι έξω από την τράπεζα.
Μετά μας λες.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.322
Reaction score
13.282
Όταν θα τελειώσεις με το καλό όλες τις ρυθμίσεις σου θέλω σε παρακαλώ (να θυμηθείς) να μου κάνεις μια καλή αναφορά για το localization που θα ακούς στα χαμηλά, (βάλε και ένα @ σε περίπτωση που μου ξεφύγει το πόστ) και πως θα νοιώσεις που στην ουσία το immersive αίσθημα λόγω χαμηλών (που όλοι θεωρούν "σωστό" όπως το έχουν συνηθίσει να τον βιώνουν μέχρι τώρα) θα χαθεί σε μεγάλο βαθμό (ακόμη και μόνο στο 3 μπρός - 2 πίσω subs που βλέπω υλοποιείς). Με ενδιαφέρει και για ηχητικούς λόγους αλλά κυρίως για επιστημονικούς. (no joke).
Πρεπει να παμε Σαλονικα @thva να ακουσωμεν τι στα διαλα εχει σιαξει ο Χερ Ντοκτορ :drinks:
 

Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
Η σκηνή που λέει ο Κώστας είναι αναφοράς για όλα τα συστήματα. Από αυτή τη σκηνή και μόνο μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για πολλά πράγματα σε ένα σύστημα.
 


Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Πρεπει να παμε Σαλονικα @thva να ακουσωμεν τι στα διαλα εχει σιαξει ο Χερ Ντοκτορ :drinks:
Αυτό που έχει (θα) σιάξει είναι πολύ καλό. Ετσι ναι, εγκρίνω και εγώ. Εδώ μιλάμε πλέον για έλεγχο του ίδιου του κύματος, όχι παιχνίδια. Βέβαια κόρνα στην ουσία είναι (ελεγχόμενη), όλο το δωμάτιο άσε που δεν το λέει. :D Πρέπει να πάμε , βέβαια του έχω κάνει τόσες πλάκες που δεν βλέπω να είμαι ευπρόσδεκτος. Έχουμε και σπίτι , δεν θα του φορτωθούμε. Θα πάμε , θα ακούσουμε , θα του πούμε ότι ακούγεται χάλια για να τον τρελάνουμε και θα φύγουμε. Θα με παρουσιάσεις σαν ένα φίλο σου απο τα Γιάννενα. Μουγκό, γιατί άμα αρχίσω να μιλάω θα με καταλάβει αυτός, είναι καλό IQ. :D:D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.405
Reaction score
19.816
Θα με παρουσιάσεις σαν ένα φίλο σου απο τα Γιάννενα. Μουγκό, γιατί άμα αρχίσω να μιλάω θα με καταλάβει αυτός, είναι καλό IQ. :D:D
Καλύτερα να πει πως είσαι κουφός.. :cry:
Ότι και να λες μετά.. :tongue:
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Καλύτερα να πει πως είσαι κουφός.. :cry:
Ότι και λες μετά.. :tongue:
Ναι καλή ιδέα ... και κουφός. Θα με βάλει οπωσδήποτε μέσα να ακούσω για να δεί πως ¨ακούω" μουσική μέσω των κραδασμών στα κόκαλα μου απο το χαμηλό. :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Σχεδόν τελείωσα χθες με τη διακόσμηση, έβαλα κάποια πράγματα ακόμα, και παρατήρησα πως είχαν πέσει στο δάπεδο (🤪😁) 3 κάδρα, κι ένα διακοσμητικό Darth Vader κεφάλι που είχα βάλει πάνω σε ένα σαμπ, πήγε βόλτα στην άλλη άκρη του δαπέδου. 😜🤣

1000011546.jpg


Άντε καλά αυτό πάνω στο σαμπ, να μη στεριώσει.
Το οποίο είναι και πολύ ωραίο, ανάβουν κόκκινα τα μάτια και κάνει χουυ χουυ, αναπνοή και καλά.🤣
Αλλά το πώς δγιάλο πέφτουν τα κάδρα από τον τοίχο με το μπάσο, δε ξέρω. 😁🤪😜🤣

Μάλλον έπαιξε λίγο παραπάνω δυνατά. 👽💀☠

ΥΓ. Ήρθε και η κεντρική πολυθρόνα της mlp! 😎
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.148
Reaction score
20.721
Αλλά το πώς δγιάλο πέφτουν τα κάδρα από τον τοίχο με το μπάσο, δε ξέρω. 😁🤪😜🤣
Βάλε λίγο Kraftwerk σε στάθμη αναφοράς +5dB να δω κάτι...:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Βάλε λίγο Kraftwerk σε στάθμη αναφοράς +5dB να δω κάτι...:p
Έβαλα +20 ρε.. 😜🤪😁

Έβαλα τώρα ένα είδος κόλλας στα κάδρα, μια μαλακή μαστίχα, για να μη βγαίνει από το καρφί. 😁

Συμπλήρωσα μικρούς διαχυτές σε κάποια σημεία, μοκέτα σε κάποια άλλα, κι ήρθαν κάποια διακοσμητικά φυτά που είχα παραγγείλει.

Τα δύο πίσω σαμπ μαζί με το πίσω κεντρικό, μπήκαν σε πολυμπριζο με διακόπτη, γιατί όλα μαζί στο άναμμα, έριχναν την μία φάση του σπιτιού. Δεν μπορεί να πάει πάνω από 32 ή 36 Α αυτή, και βαριέμαι να την αλλάξω στον πίνακα. Με ένα πολυμπριζο λύθηκε εύκολα το θέμα, απλώς τα ανάβω σε δεύτερο χρόνο.
Τελείωσαν τα όρια της φάσης της ΔΕΗ..
Δεν αντέχει 20 ηχεία να ξεκινάνε μαζί. 😁
 
Last edited:

Μηνύματα
502
Reaction score
357
Έβαλα +20 ρε.. 😜🤪😁

Έβαλα τώρα ένα είδος κόλλας στα κάδρα, μια μαλακή μαστίχα, για να μη βγαίνει από το καρφί. 😁

Συμπλήρωσα μικρούς διαχυτές σε κάποια σημεία, μοκέτα σε κάποια άλλα, κι ήρθαν κάποια διακοσμητικά φυτά που είχα παραγγείλει.

Τα δύο πίσω σαμπ μαζί με το πίσω κεντρικό, μπήκαν σε πολυμπριζο με διακόπτη, γιατί όλα μαζί στο άναμμα, έριχναν την μία φάση του σπιτιού. Δεν μπορεί να πάει πάνω από 32 ή 36 Α αυτή, και βαριέμαι να την αλλάξω στον πίνακα. Με ένα πολυμπριζο λύθηκε εύκολα το θέμα, απλώς τα ανάβω σε δεύτερο χρόνο.
Τελείωσαν τα όρια της φάσης της ΔΕΗ..
Δεν αντέχει 20 ηχεία να ξεκινάνε μαζί. 😁
Να ζητήσεις για βιομηχανική χρήση ρεύμα από τη ΔΕΗ 😂
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top