Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.490
Reaction score
15.341
Πολυ χαιρομαι οταν καποιοι φτανουν και κανουν το ονειρο τους πραγματικοτητα.

Πολλα μπραβο
Πάντως από τότε που μπαίνω πιο συστηματικά στο forum, ο EAR, έχει φτάσει πολλές φορές "στο τέρμα"!!
Οπότε, όσο τέλεια και να παίζει, επιφυλάσσομαι πως στο μέλλον θα ξαναέχουμε νέα για το σετάπιον! :p
Το λες και εξέλιξη.
 

Μηνύματα
1.352
Reaction score
672
εχθρός του καλού είναι το καλλίτερο και μάλιστα σε μια τεχνολογία η οποία κάνει άλματα δεν μπορείς να λές τελείωσα..............................
 

Μηνύματα
582
Reaction score
427
Ετριζαν εκει που πατουσε το sub η ετριζαν πραγματα στο χωρο πριν? Δηλαδη μπορουσες να εντοπισεις και τα sub απο τους τριγμους? Αν ισχυε αυτο πως ακουγες τοσο καιρο και δε ξενερωνες? Η ειχες τοση υπερβολικη ενεργεια στο μπασο που μπουκωνε ο χωρος και τελικα ετριζαν διαφορα? Και παλι ομως γιατι ειχες τοση πολλη εφοσον εβλαπτε το τελικο αποτελεσμα?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.577
Reaction score
129.307
επιφυλάσσομαι πως στο μέλλον θα ξαναέχουμε νέα για το σετάπιον! :p

Το λες και εξέλιξη.
Κοίτα, μικρόφωνο θα ξανα-βάλω κάποια στιγμή, για να πάρω μερικές επιπρόσθετες μετρήσεις αποκλειστικά και μόνον για τα σάμπζζζζζ, ώστε να γίνει "υπερπλήρες" το calibration του waveforming.

Χωρίς να είναι αναγκαίο.

Και όντως δεν είναι αναγκαίο, διότι κατά βάση και by the book αρκούν οι μετρήσεις που έχω ήδη κάνει. Η διαφορά στον ήχο αναμένεται να είναι ανεπαίσθητη. Πιο πολύ θα μπω στη διαδικασία του μικροφώνου για να βγουν οι τελικές μετρήσεις decay, τα γνωστά σχεδιαγράμματα spectro και RT 60.

Μετά, θα σπάσω στην πλάτη του τρινοβ το βύσμα του μικροφώνου, δε ξαναμπαίνει, ποτέ. Έχει βαρεθεί η ψυχή μου τα μικρόφωνα. 😜🤣😁

Ο χώρος, που ήταν εξ'αρχης με τα υλικά όπως περίσσεψαν από το προηγούμενο σπίτι που ήμουν, πλέον ολοκληρώθηκε απ'ακρη σ' άκρη, και οι μετρήσεις RT 60 έχουν τερματίσει, οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω τίποτα, ποτέ.

Ηχεία έβαλα σε όσες εξόδους έχει ο trinnov, 20 ηχεία συνολικά, έκλεισε κι αυτό το θέμα, μιλάμε για 15 δορυφόρους Neumann, 10 στο bed layer και 5 στο ταβάνι, φτάνει, νισάφι. Τα αγαπάω τα Neumann αυτά, είναι και σφραγισμένα κουτιά (ακουστικής ανάρτησης, πολύ σημαντικό για μένα), με σοβαρή υποστήριξη, οπότε δεν πρόκειται να προβώ σε αλλαγή τους, σε καμία περίπτωση.

Τα σαμπ, είναι πλέον κλειστής καμπίνας (ακουστικής ανάρτησης κι αυτά), όλα όμοια, με ατελείωτο max SPL για τόσο μικρό δωμάτιο (certified THX Dominus), οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγής τους σε καμία περίπτωση.

Μια "αναβάθμιση" μένει όντως να γίνει, η αναβάθμιση των πλακετών του τρινοβ, τόσο αυτής των DAC (πλακέτα εξόδων), όσο και αυτής των HDMI (πλακέτα εισόδων), πακέτο με νέα εγγύηση - γενικό σέρβις.

Δε λέω όχι στην υποστήριξη hardware της trinnov.
Δεν παίζει να το προσπεράσω αυτό.

Τι θα κερδίσω;

Θα αποκτήσει στον ήχο λίγο παραπάνω sinad, και στην εικόνα θα είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση HDMI. Ok. Καλοδεχούμενα.

Δεν πρόκειται να συμβεί οτιδήποτε άλλο, με μόνη εξαίρεση τις αναβαθμίσεις software της trinnov, τις OTA, σα το Tesla ένα πράμα.

Κι αυτές σημαντικές είναι, περιμένουμε βελτιώσεις στο 3D upmixing (από την Dolby), βελτιώσεις στο streaming (το Auro CX codec), και ότι άλλο σκαρφιστούν οι τρινοβαδες. Σημαντικό πράγμα αυτή η υποστήριξη software, σε μια εποχή που όλα αυτά συνεχώς βελτιώνονται. 😎

ΥΓ. Καλώδια. Μη χαίρεστε χαλιεντάδες μου, με τα ταπεινά mogami θα παραμείνω. Φορεβε. 😁
 


Μηνύματα
28.120
Reaction score
26.522
ΥΓ. Καλώδια. Μη χαίρεστε χαλιεντάδες μου, με τα ταπεινά mogami θα παραμείνω. Φορεβε. 😁
Εδώ κάποιοι άλλοι μας λένε ότι δεν είναι ικανά ούτε μπουγάδα να απλώσεις . :headbang:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.577
Reaction score
129.307
Triinov 32; Buttkicker;
Νο & Νο.
Άσε που ήδη βαράει σα να έχεις buttkicker..😜🤣

Εδώ κάποιοι άλλοι μας λένε ότι δεν είναι ικανά ούτε μπουγάδα να απλώσεις . :headbang:
Ας έρθουν από δω να κάνουν μπουγάδα τις "απόψεις" τους. 🤣
 

Μηνύματα
138
Reaction score
444
Πρόλογος


Bildschirmfoto 2024-08-08 um 05.23.10.png
Πριν δύο μέρες, ξαναγεννήθηκα για δεύτερη φορά.

Ποτέ δεν είχα τολμήσει να σκεφτώ, μετά από τα σχετικά λίγα χρόνια ανάγνωσης του AVSITE, ότι θα μου επέτρεπε το σύμπαν να γνωρίσω τον χρήστη Costas EAR από κοντά.

Και δεν μου είναι καθόλου εύκολο να προσπαθήσω να περιγράψω με τη μορφή κειμένου αυτό που έζησα πριν δύο μέρες. Γράφοντας αυτές τις γραμμές νιώθω σαν ερωτευμένος έφηβος, νιώθω πεταλούδες στο στομάχι μου. Θέλω να κλάψω, και να πηδήξω από το μπαλκόνι. Όχι για να πέσω, αλλά γιατί νομίζω ότι θα πετάξω.

Πριν αρχίσω να υφαίνω, να δώσω μια συμβουλή. Αν μπορέσετε κάποια στιγμή στη ζωή σας να κάνετε αυτό το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη, ώστε να φτάσετε σε αυτόν τον πυρήνα, σε αυτήν τη μήτρα ήχου, αφήστε τους όρχεις σας πίσω. Μην τους πάρετε μαζί σας. Ευνουχιστείτε για μία μέρα βρε αδερφέ. Πάρτε ορμόνες, δεν ξέρω. Κόψτε τους. Είναι δημιουργικό.

Για να μπορέσετε να ακούσετε. Να ακούσετε τον Κώστα, όχι το χώρο του, τον Κώστα, χωρίς το μαλακισμένο Εγώ που κουβαλάει καθένας στο παντελόνι του.

Να σκεφτείτε τι θέλετε να μάθετε, να ρωτήσετε, να πάρετε μία ιδέα για τον άνθρωπο που κρύβεται πίσω από αυτό που θα βιώσετε. Να τον αφήσετε να μιλήσει, και να ακούσετε. Να προσπαθήσετε να κατανοήσετε, πριν καν κατεβείτε κάτω "να ακούσετε μουσική", ότι πρόκειται για ένα ανθρώπινο supernova, έναν άνθρωπο που δεν θα τον ξεχάσετε ΠΟΤΕ, έναν άνθρωπο που συνθλίβει ό,τι δογματικό έχει καθένας στη γκλάβα του, σε όλα τα επίπεδα της ανθρώπινης ύπαρξης και έκφρασης.

Ο Costas Ear είναι ο λόγος, που η εμπειρία που σας περιμένει κάτω όταν σβήσουν τα φώτα θα σας τηλεμεταφέρει σε ένα κυριολεκτικά διαφορετικό σύμπαν από αυτό που θεωρούμε ως οικείο.

Ανοίκεια εμπειρία.

Πρόκειται για απαγωγή στην ουσία. Για μία σφαίρα τηλεμεταφοράς. Αφήστε λοιπόν όλα τα υπάρχοντα πίσω σας, ξεχάστε τους γονείς σας, το όνομα σας, το φύλο σας και εμπιστευτείτε αυτόν τον άνθρωπο. Και ας τσακίσει ό,τι νομίζετε ότι γνωρίζετε.

Θα τσακιστείτε. Αλλά είναι ηδονικό αυτό το τσάκισμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.273
Reaction score
20.921
Τι έγραφα πριν για το "φως το αληθινό"; Ε, να τα μας!

@Hans of Matrix, νέε μου, για περιέγραψέ μας την εμπειρία σου. Με όσο περισσότερες λέξεις μπορείς, δεν θα βαρεθούμε να διαβάζουμε.

...και να μας πεις και τις μουσικές ακούσατε. :biggrin:
 


Μηνύματα
4.896
Reaction score
4.016
Ετριζαν εκει που πατουσε το sub η ετριζαν πραγματα στο χωρο πριν? Δηλαδη μπορουσες να εντοπισεις και τα sub απο τους τριγμους? Αν ισχυε αυτο πως ακουγες τοσο καιρο και δε ξενερωνες? Η ειχες τοση υπερβολικη ενεργεια στο μπασο που μπουκωνε ο χωρος και τελικα ετριζαν διαφορα? Και παλι ομως γιατι ειχες τοση πολλη εφοσον εβλαπτε το τελικο αποτελεσμα?
Τα τριξιματα δεν εφυγαν ..... μεταφερθηκαν στον επανω οροφο!! 😂
Παντως με τις εντασεις που υπαρχουν εντος δωματιου το λες και κατόρθωμα να μην ακουγεται τιποτα.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
444
Τι έγραφα πριν για το "φως το αληθινό"; Ε, να τα μας!

@Hans of Matrix, νέε μου, για περιέγραψέ μας την εμπειρία σου. Με όσο περισσότερες λέξεις μπορείς, δεν θα βαρεθούμε να διαβάζουμε.

...και να μας πεις και τις μουσικές ακούσατε. :biggrin:
Wizzy, έχω πρόβλημα. Εχω πάθει σοκ. Δακρύζω μαλάκα μου ακόμα και τώρα που τα σκέφτομαι. Πήγα για μία μέρα, και γύρισα 8 χρόνια αργότερα.

Ο Costas λέει, "πρόκειται για ένα ηλίθιο χόμπι". Τι να πω εγώ. Δεν φτάνει ο εγκέφαλος μου για να τα γράψω. It´s too big for me.

Δεν ξέρω από που να αρχίσω.

Ο χώρος είναι ούτως ή άλλως κυριολεκτικά διαστημικός. Σαν να μπαίνεις σε διαστημόπλοιο, μου ρθε στο νου ή γέφυρα από το Star Trek TNG. Ενώ δεν είναι σφαιρικός, το μυαλό μου πιστεύει ότι είναι.

Με κάθισε στην πολυθρόνα του Jean Luc Picard, έσβησε σχεδόν αμέσως τα φώτα και άρχισε να μου βάζει από το Roon ό,τι ήθελε. Ξεκίνησε με φωνές.

Με στοίχειωσαν οι φωνές. Αγνωστα album, άγνωστοι καλλιτέχνες, άγνωστα σχήματα. Σαν να πας σε κάβα ποτών και ενώ ξέρεις ότι βλέπεις προιόντα με αλκοολ σε φιάλες, δεν αναγνωρίζεις απολύτως τίποτα. Τίποτα όμως.

Προσπαθούσα κατά τη διάρκεια να κρατάω κάποιες σημειώσεις. Δεν αρκούν φυσικά.

Να: https://tidal.com/browse/album/1107643?u

Η πρώτη εντύπωση ήταν οτι ο ήχος ήταν τεράστιος, να μια καλή αρχή. Όχι σε ένταση. Σε έκταση.

Ναι. Είναι ο μεγαλύτερος ήχος που έχει ακούσει κάποιος στη ζωή του. Δεν μπορείς όμως να τον συγκρίνεις με κάτι που γνωρίζεις. Δεν είναι μεγαλύτερος σε σχέση με αυτόν που ξέρεις. Έχει περισσότερες διαστάσεις. Δεν έχει να κάνει με db. Εχει περισσότερες διαστάσεις😪

Δεν μπορούσα να διαχειριστώ αυτό που άκουγα. A cappella. Τι πιο απλό.

Ο ήχος έμπαινε μέσα σου, άκουγες από το δέρμα σου.

Ανθρώπινη φωνή σου λέει ο άλλος. Ε οι ΩΡΛ οφείλουν να πάνε στον Κώστα να γίνουν καλύτεροι γιατροί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.577
Reaction score
129.307
Ο Γιάννης (Hans) βόλεψε με την επίσκεψή του στην Ελλάδα (μένει Γερμανία) να περάσει από μένα, εγώ όπως ξέρετε εδώ και χρόνια, έχω ανοιχτές πόρτες σε όλο τον κόσμο (γνωστούς και αγνώστους), κι ευτυχώς που είμαι τέτοιος, διότι γνώρισα μπόλικα παιδιά πολύ αξιόλογα, και είμαι τυχερός που μερικοί άνθρωποι μέσω του φόρουμ πλέον είναι πραγματικά φίλοι μου.

Με τον "Hans of Matrix" δεν είχα καμιά ιδιαίτερη σχέση μέσω του φόρουμ, κι αν δε κάνω λάθος, νομίζω πως τον είχα στεναχωρέσει καναδυό φορές με τα γραπτά μου, όπως συνεχίζω να στεναχωρώ διάφορους συμμετέχοντες, τι α κάεις; Τέτοιος είμαι.

Τέλος πάντων, αφού βόλεψαν οι περιστάσεις εν μέσω καλοκαιριού και αδειών, δεν ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να βρεθούμε από κοντά, διότι από κοντά λύνονται πολλές "πληκτρολογικακές παρεξηγήσεις" εύκολα, όταν κοιτάζεις στα μάτια τον άλλο, και δεν ψάχνω να βρω ποτέ αν κακοκαρδιστήκαμε ποτέ στο φόρουμ, αυτά είναι χαζομάρες, δε τα δίνω ποτέ σημασία.

Προσωπικά χάρηκα πολύ που τον γνώρισα από κοντά, είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο παιδί, και εντυπωσιακό (και συναφές με τη μουσική και το χάι φαϊ) στοιχείο είναι η δουλειά του: είναι δάσκαλος μουσικής, πιάνου. Άρα ξέρει καλά από φυσικά όργανα, μια ζωή στα ωδεία.

Πραγματικά εκπαιδευμένο αυτί. 💪
Όχι μόνο χαϊεντάς, σημαντικό. 😎

Μόνον ένα "περίεργο" έχει, ακούει σε κάπως χαμηλές στάθμες. Λίγο κάτω από στάθμη αναφοράς ακούγαμε συνήθως, 2-5 dB χαμηλότερα.
Θα περίμενα ένας μουσικός να ακούει σε υψηλότερες στάθμες, διαψεύστηκα.

Τες πα, όλοι μας έχουμε τα θεματάκια μας 🤣🤪😁
Εγώ ας πούμε, κάνω σημαντικές προσπάθειες για να μην ξεπερνάω στάθμες αναφοράς..

Εν τω μεταξύ, η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που έρχονται σε μένα, ακούει τελικά σε πολύ υψηλές στάθμες. Μόνον ο ντιμιφουτ τις έχει κόψει.

Ντιμιφουτ και Hans of Matrix, οι δύο εξαιρέσεις. Εσείς θα κάνατε καλή παρέα μεταξύ σας, και κλασσική μουσική ο Hans.. Μια χαρά.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.273
Reaction score
20.921
Πήγα για μία μέρα, και γύρισα 8 χρόνια αργότερα.
Εσύ κι ο Rip Van Winkle! :roflmao:

Συνέχισε, καλά το πας! Μετά τις a capella φωνές, τι ακούσατε; Είχες πάρει κάποιο δικό σου άκουσμα;
 



Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.399
Μηνύματα
2.901.837
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top