Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.328
Reaction score
131.818
Καλά, γινόμαστε παρανοϊκοί τώρα.🤣

Ξαναδείτε πως παίζουν τα ηχεία μου χωρίς καμία ισοστάθμιση (το πάνω διάγραμμα) και πως παίζουν με την ισοστάθμιση που εφαρμόζεται (το κάτω):

1000012849.png


Αυτό, δε το αποκαλείς "ισοστάθμιση" σε καμία των περιπτώσεων..

Ελάχιστα "off axis" να είσαι σε οποιοδήποτε ηχείο, μεγαλύτερη διαφορά θα έχει.

Το εν λόγω ηχείο, παίζει αηδιαστικά ουδέτερα, πρακτικά as good as it gets. Εξαιρετικό σπινοραμα, κέντημα.

Ο κόσμος πάει και παίρνει ηχεία που παίζουν στο γάμο του Καραγκιόζη, τι συζητάμε τώρα..
 

Μηνύματα
14.832
Reaction score
16.668
Καλά, γινόμαστε παρανοϊκοί τώρα.🤣
Δεν γινόμαστε παρανοικοί. Απλώς βοηθάμε εσένα να παρανοήσεις περισσότερο. :D :D 😍

Είναι κακοί οι άνθιρωποι , στο έχω πεί. :D

Καλό ε ; ¨Εχει και προεκτάσεις καθώς εμείς σαν δικάναλοι δεν έχουμε την πολυτέλεια να παρανοήσουμε και να θέλαμε. :D :D
 
Last edited:


Μηνύματα
6.937
Reaction score
831
Καλά, γινόμαστε παρανοϊκοί τώρα.🤣

Ξαναδείτε πως παίζουν τα ηχεία μου χωρίς καμία ισοστάθμιση (το πάνω διάγραμμα) και πως παίζουν με την ισοστάθμιση που εφαρμόζεται (το κάτω):

View attachment 342441

Αυτό, δε το αποκαλείς "ισοστάθμιση" σε καμία των περιπτώσεων..

Ελάχιστα "off axis" να είσαι σε οποιοδήποτε ηχείο, μεγαλύτερη διαφορά θα έχει.

Το εν λόγω ηχείο, παίζει αηδιαστικά ουδέτερα, πρακτικά as good as it gets. Εξαιρετικό σπινοραμα, κέντημα.

Ο κόσμος πάει και παίρνει ηχεία που παίζουν στο γάμο του Καραγκιόζη, τι συζητάμε τώρα..
To επάνω μου φαίνεται καλύτερο, μήπως ειναι το επάνω το ισοσταθμισμένο ?

Οποιο και να είναι , το πριν και το μετά, και τα δύο είναι πολύ κοντά στο πεδίο της συχνότητας.
Η κλίμακα είναι ανά 5 ή 10 dB (οι μεγάλες γραμούλες) ?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.328
Reaction score
131.818
Νομίζω -13 πρέπει να είναι τώρα το reference στο δικό σου.
Θα ανεβάσω μέτρηση με τόνο στην mlp από το calibration του τρινοβ.

To επάνω μου φαίνεται καλύτερο, μήπως ειναι το επάνω το ισοσταθμισμένο ?

Οποιο και να είναι , το πριν και το μετά, και τα δύο είναι πολύ κοντά στο πεδίο της συχνότητας.
Η κλίμακα είναι ανά 5 ή 10 dB (οι μεγάλες γραμούλες) ?
Το πάνω είναι το αδιόρθωτο.
Το κάτω, το "διορθωμένο" ας πούμε, έχει μια ταπείνωση 1-1,5 dB στα πρίμα. Τρίχες.
Κλίμακα ανά 5dB πάντα.

Δεν γινόμαστε παρανοικοί. Απλώς βοηθάμε εσένα να παρανοήσεις περισσότερο.
Ε, καλά μου κάνετε, τα θέλει ο κωλος μου! 😁🤪
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.328
Reaction score
131.818
Έλεος δεν τον λυπάστε ; Μην γράφετε άλλο και πιαστεί απο τίποτα και ξαναρχίσει γκρεμίσματα.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, το πρότζεκτ έχει κλείσει τελεσίδικα.

Δεν θα αλλάξω τίποτα σε αυτό το χώρο, τέλος.

Το μοναδικό μηχάνημα που παίζει να αλλάξω, είναι το oppo όταν τα φτύσει. Πάλιωσε πολύ, κάποτε θα τα φτύσει. Τι α καεις;

Επίσης μένει να στείλω τον τρινοβ για γενικό σέρβις, επέκταση εγγύησης, και αναβάθμιση των πλακετών hdmi και DACs με τις φρέσκιες. Να γίνει σα καινούριος, και με φουλ εγγύηση πάλι.
 

Μηνύματα
28.361
Reaction score
26.960
Ποια; Τα ηχεία στο ιμερσιβ σεταπ; 🤣

Σωστό αυτό, αλλά δεν έχω σχέση με Επανομή, βρίσκομαι στα περίχωρα Πλαγιαρίου, λίγο έξω από το χωριό, εκτός πόλης περιοχή, ανάμεσα σε Πλαγιάρι και Περαία ας πούμε. Είμαι τέρμα κάτω, χαμηλά στο Πλαγιάρι, πριν ξεκινήσει καλά καλά το χωριό, και προς τα δεξιά, προς την κατεύθυνση της Περαίας.

Στα "εκτός πόλης" είναι ακόμα χειρότερα, γιατί έχει κυρίως χωράφια και απειροελάχιστα σπίτια, και τραβάνε απ'τον δεδδηε μια γραμμή μόνον για αυτά.

Έτσι και σε μας, είναι οι γραμμές υψηλής τάσης γύρω στα 400 μέτρα από το σπίτι, κι από κει έχει ένα μετασχηματιστή και 3 πηνία, που δίνουν ένα καλώδιο σε 15 κολώνες ΔΕΗ για 300 μέτρα, που δίνει ρεύμα σε 12 σπίτια νομίζω. Αυτά.
Ναι εκεί που είσαι συ είναι όταν περνάμε από πάνω με το αεροπλάνο για την τελική του 34 και μας βρίζετε γιατί πετάμε χαμηλά και κάνουμε θόρυβο . Περνάω ακριβώς πάνω από το σπίτι σου . Πλάκα έχει .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.328
Reaction score
131.818
Ναι εκεί που είσαι συ είναι όταν περνάμε από πάνω με το αεροπλάνο για την τελική του 34 και μας βρίζετε γιατί πετάμε χαμηλά και κάνουμε θόρυβο . Περνάω ακριβώς πάνω από το σπίτι σου . Πλάκα έχει .
Δεν περνάει κανένα αεροπλάνο ποτέ πάνω από δω. Μακριά κι αγαπημένοι! 🤣

Πάνω από Καρδία και Τρίλοφο είναι οι αεροδιάδρομοι.

Έχουν τέτοια απόσταση από το σπίτι, που κι έξω όταν καθόμαστε, θέλει ησυχία και προσοχή για να ακούσεις αεροπλάνο. Αρκετά μακριά είναι.
 

Μηνύματα
14.832
Reaction score
16.668
Την επόμενη φορά αν καταλάβεις κάτι να τρίζει στο αεροπλάνο δεν είναι βλάβη.
Να προταθεί εφαρμογή no fly zone πάνω απο το σπίτι του Ear για σιγουριά ασφαλείας πτήσεων. :D
 

Μηνύματα
4.916
Reaction score
4.051
Δυστυχώς ή ευτυχώς, το πρότζεκτ έχει κλείσει τελεσίδικα.
Δεν θα αλλάξω τίποτα σε αυτό το χώρο, τέλος.
Να γελασω τωρα η μετα?

Απο τοτε που τοριξες σε εκκλησιαστικη μουσικη, ψαλμωδιες και συναφη εβαλες και κοφτη στην ενταση. Τι ειναι αυτο στο -20 μαξ ο Τρινοβ???? Παμε καλα? Μηπως καλυτερα να δωσεις τον ΤΡΙΝΟΒ και να παρεις εναν DENON θα σου περισεψουν και λεφτα να παρεις και κανα καλωδιο της προκοπης!!

Κι ενω σε σενα εβαλες κοφτη οταν ερχεσαι απ εδω δοκιμαζεις τις δομικες αντοχες του σπιτιου μου. Κατι δεν παει καλα! Αντε σε περιμενω εχω και καλες μπυρες!
 


Μηνύματα
6.937
Reaction score
831
Δεν περνάει κανένα αεροπλάνο ποτέ πάνω από δω. Μακριά κι αγαπημένοι! 🤣

Πάνω από Καρδία και Τρίλοφο είναι οι αεροδιάδρομοι.

Έχουν τέτοια απόσταση από το σπίτι, που κι έξω όταν καθόμαστε, θέλει ησυχία και προσοχή για να ακούσεις αεροπλάνο. Αρκετά μακριά είναι.
Επειδή κάποτε ήμουν δόκιμος αξιωματικός στην αεροπορία, με ειδικότητα εκπαιδευτή αεράμυνας ΜΠΑ, όποτε χρειαστείς μπορώ να ζητήσω να στήσουμε στην ταράτσα σου 4 αντιαεροπορικά τύπου Rheinmentall , που τα γνωρίζω πολύ καλά .

rhm_small.jpg

Και μόνο που θα τα βλέπουν οι πιλότοι στην ταράτσα σου, θα παρακκλίνουν της πορείας τους και δεν θα σε ενοχλούν.
Κρίμα που δεν έχεις και πρόστυχες γειτόνισες, να μας δουν στην ταράτσα σου να στήνουμε τα εργαλεία για να πέσουν ξερές.

ΥΓ Τα εργαλεία τα έχουν και κάθονται στην αποθήκη , κρίμα δεν είναι ;
 

Μηνύματα
28.361
Reaction score
26.960
Δεν περνάει κανένα αεροπλάνο ποτέ πάνω από δω. Μακριά κι αγαπημένοι! 🤣

Πάνω από Καρδία και Τρίλοφο είναι οι αεροδιάδρομοι.

Έχουν τέτοια απόσταση από το σπίτι, που κι έξω όταν καθόμαστε, θέλει ησυχία και προσοχή για να ακούσεις αεροπλάνο. Αρκετά μακριά είναι.
Ασε μας κουκλίτσα μου , ξέρουμε απο που περνάμε.
50 χρόνια φούρναροι , λες να μην ξέρουμε .
Ασε που δεν είναι θέμα αεροδιαδρόμων , γιατί παίρνουμε direct fly to . Gps rulez.
 







Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.749
Μηνύματα
2.916.135
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top