Επιλογή Air Condition

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.364
Reaction score
42.171
Αν φτύνει στο ξεκίνημα πριν αρχίσει να ψύχει τοτε πιθανά έχει κρατήσει νερά στα σκαφάκια από την προηγούμενη λειτουργία του που σημαίνει ότι δεν έχει σωστό αλφαδιασμα η εσωτερική μονάδα.
 


Μηνύματα
1.765
Reaction score
830
Πισω απο τις περσιδες βλρπεις τον εναλλακτη θερμοτητας (αλουμινενιες κατακορυφες φετες). Λογω χαμηλης θερμοκρασιας του, ο υδρατμος του αερα υγροποιηται πανω τους και σταζουν στο σκαφακι ακριβως απο κατω τους. Εκει συνδεεταο η σωληνα αποχέτευσης
 

Μηνύματα
599
Reaction score
559
Πισω απο τις περσιδες βλρπεις τον εναλλακτη θερμοτητας (αλουμινενιες κατακορυφες φετες). Λογω χαμηλης θερμοκρασιας του, ο υδρατμος του αερα υγροποιηται πανω τους και σταζουν στο σκαφακι ακριβως απο κατω τους. Εκει συνδεεταο η σωληνα αποχέτευσης
Πίσω από τα φίλτρα βλέπεις το στοιχείο, Πίσω από την περσιδα βλέπεις την φτερωτή
 

Μηνύματα
28.023
Reaction score
26.386
Είπα να κάνω καμιά δουλειά , και να καθαρίσω τα φίλτρα , που τα είχα ξανακάνει τον απρίλιο μάίο , αλλά επειδή τελικά λόγω ζέστης δεν έκατσα καθόλου χωρίς A/C έπρεπε .
Τα 4 έκανα από τα 6 , θα ακολουθήσουν και τα άλλα δύο.
Της κουζίνας βέβαια είχε την πιο πολλή μπίχλα , παρα το ότι το χαμηλώνουμε για το μαγείρεμα. Και με νέο απορροφητήρα γαμάτο , που ανοίγει την πόρτα από την ροή που έχει .
Των δύο υπνοδωματίων άπειρα χνούδια και σκόνη. Του γραφείου σκόνη και λίγη κάπνα , λογικό , της κουζίνας μπίχλα όπως είπα.
Μένει να δω του άλλου δωματίου και του σαλονιού το μεγάλο . Εχω πάθει σοκ .
Το τι μαζεύουν τα φίλτρα και δεν αφαιρείται μετά εύκολα δεν λέγεται.
Εχω ειδικό καθαριστικό , αλλά από ότι βλέπω δεν είναι πάντα επαρκές . Αραιωμένο με νερό , μισό μισό στης κουζίνας δεν κάνει δουλειά. Στα άλλα κάτι κάνει . Ψάχνω να βρώ κάτι πιο ισχυρό .
Αν έχετε κάτι να προτείνετε παρακαλώ ενημερώστε το παρόν .
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.761
Reaction score
97.630
Γιάννη πιο συχνό καθάρισμα, έστω και μόνο με νερό.

1-2 φορές το χρόνο με το ειδικό χημικό που καθαρίζουν οι ψυκτικοί.
 

Μηνύματα
28.023
Reaction score
26.386
Το βαριέμαι ρε Γιώργο το κάθε μήνα.
Το ειδικό καθαριστικό που έχουν οι ψυκτικοί ψάχνω , τέτοιο έχω αλλά έχει ξεθυμάνει μετά από τόσα χρόνια.
Στην αρχή ήταν πολύ καλό , αλλά το βαράει ο ήλιος εκεί που το βάζω στο παράθυρο της κουζίνας και έχει μείνει λειψό .
 

gid

Μηνύματα
7.738
Reaction score
8.944
Το πολύ 4 φορές το χρονο, ξέπλυμα στα φίλτρα και ειδικό υγρό στους εξατμιστές στην εσωτερική μονάδα.

Και ξέπλυμα της εξωτερικής με το λάστιχο μπροστά στον ανεμιστήρα, συν υγρό στην πλάτη του (άλλου τύπου υγρό όμως), 2-3 φορές το χρόνο το πολύ.

Ωστόσο πιάνει μπίχλα και χαμηλά στον κυλινδρικό ανεμιστήρα στην εσωτερική, εκεί είναι μπελάς ο καθαρισμός....
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.599
Reaction score
75.497
Μπίχλα στον εσωτερικό ανεμιστήρα πιάνει αν δεν καθαρίζονται όταν πρέπει τα φίλτρα και υποχρεωνεται ο αερας να τα παρακάμψει.
Η συχνότητα εξαρτάται από την καθαρότητα του αέρα.
Σε άλλο σπίτι χρειάζεται καθαρισμός κάθε εβδομάδα και στο δικό μου (για παράδειγμα 🤪) 3-4 φορές το χρόνο.
Τυπικά, έχουν υποψία σκόνης.
 

gid

Μηνύματα
7.738
Reaction score
8.944
Υγρό για συμπυκνωτές (έξω) και εξατμιστές (μέσα)

Στο κατάστημα ξέρουν τι να σου δώσουν.
 

Μηνύματα
28.023
Reaction score
26.386
Το ίδιο είναι μου είχαν πεί , απλά μη αραιωμένο για έξω και αραιωμένο για μέσα.
Σε αναλογία από 2¨1 έως και 1¨1 .
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.346
Μηνύματα
2.898.582
Members
38.031
Νεότερο μέλος
LeonV
Top