Εργαλεία κήπου

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
Δεν είπα ότι τα ξέρω όλα 🤣😜🤭 κι ούτε έχω τη δική σου εμπειρία στην περιποίηση κήπου, εγώ ανέλαβα προσωπικά από τον Ιούνη τον κήπο μου (μέχρι τότε είχα κηπουρούς) διότι έμεινα πολύ δυσαρεστημένος από όλους τους κηπουρούς της περιοχής, δεν κάνουν καλή δουλειά, συνεχώς είχε θέματα ο κήπος.

Μέσα σε 2-3 μήνες, έφερα όλο τον κήπο στην καλύτερη κατάσταση που υπήρξε ποτέ, τα τελευταία 8 χρόνια!

Είναι μεγάλος ο κήπος, έχω κι άλλο γκαζόν στην εμπρός πλευρά του σπιτιού, σε μήκος 100 μέτρων περίπου, μια στενή λωρίδα 3-4 μέτρων, με κάποια δέντρα, τριανταφυλλιές, λιγούστρα, φωτίνιες, κλπ.

Το Τόρο προς ώρας με έχει ικανοποιήσει απίστευτα πολύ, κι αυτό έγραψα εδώ.

Εσύ, έχεις καλύτερα μηχανάκια γκαζόν, οκ? 🤣
(Και τα ξέρεις όλα, αναμφισβήτητα, για όλα).



εχθρός του καλούτσικου το καλύτερο: Stihl.- :tongue:
Τιμή χωρίς μπαταρίες...
Έχει πολλές επιλογές, κι αυτό το δουλεύουν με πολύ καλά αποτελέσματα και σε γκαζόν:


Στο 5-χιλιαρο κι αυτό. Γερμανικό.

ΥΓ. Το εν λόγω Τόρο, το πήρα "ανοιχτό", ήταν "επίδειξης" στην αντιπροσωπεία, αλλά καινούριες μπαταρίες μου έδωσαν και φουλ εγγύηση στο μηχάνημα. 800€ έδωσα, άρα μάλλον δεν έφτασε το κόστος μου στα επίπεδα του στιλ που λες. 😎
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.742
Reaction score
76.077
(Και τα ξέρεις όλα, αναμφισβήτητα, για όλα).
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:


ΥΓ. Το σκάλισα το γκαζόν σε αρκετά σημεία, αφού τα κούρεψα τέρμα χαμηλά, με αυτό το εργαλείο σα τσουγκράνα που σκάβει όμως, κι έριξα σπόρο, συνολικά 2 κιλά έριξα, να πυκνώσει το γκαζόν γιατί πολύ αγριάδα είχε.
Σε κάνα μήνα, άντε δύο, θα είναι τέλειο.
Αν αναφέρεσαι σε άγριο Bermuda γκαζόν (αυτό που περπατάει με stolons) που στην Ελλάδα ονομάζεται για κάποιο λόγο αγριάδα, δεν θα φύγει με scarification ούτε θα το "πνίξει" αυτό (τι είναι; ) που θα βγει απο τον σπόρο.
Αν αναφέρεσαι σε ζιζάνια, μόνο με ψεκασμό για πλατύφυλλα θα έχεις αποτέλεσμα πριν αρχίσει να φυτρώνει το γκαζόν. Αν έχει ήδη φυτρώσει, αρκετά αργότερα.

Έχει πολλές επιλογές, κι αυτό το δουλεύουν με πολύ καλά αποτελέσματα και σε γκαζόν:

Στο 5-χιλιαρο κι αυτό. Γερμανικό.
Οι καταστροφείς δεν κουρεύουν "σαν χαλί" το γκαζόν. Σχεδιάστηκαν για τα πλαϊνά των δρόμων, ρεματιές και άλλες χοντροδουλειές.

PS. Όσο φαρδύτερο είναι ένα μηχάνημα, τόσο πιό ίσιο απαιτείται να είναι το έδαφος. Αλλιώς έχουμε αλλού παχύ κι αλλού ξυρισμένο χορτάρ'.
 


Μηνύματα
84
Reaction score
37
Καλησπέρα κι από μένα.
Στην περίπτωση που μιλούμε για εξαερισμό του γκαζόν (με την ανάλογη ηλ συσκευή) σε ποιο βάθος μέσα στο χώμα ρυθμίζουμε τις λάμες σκαριφισμού;
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.742
Reaction score
76.077
Καλησπέρα κι από μένα.
Στην περίπτωση που μιλούμε για εξαερισμό του γκαζόν (με την ανάλογη ηλ συσκευή) σε ποιο βάθος μέσα στο χώμα ρυθμίζουμε τις λάμες σκαριφισμού;
Εξαρτάται από το είδος του γκαζόν και τι θέλουμε να επιτύχουμε.
Για σκέτο εξαερισμό και αν δεν υπάρχει thatch, 1 εκατοστό είναι συνήθως αρκετό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
Αν αναφέρεσαι σε άγριο Bermuda γκαζόν
Ιδέαν δεν έχω, δε τα ξέρω αυτά τα πράματα.😜🤭

Είπαμε, εσύ τα ξέρεις όλα, τι γελάς ρε! 😜🤣😁

Είχαν σπείρει κάποτε, πριν από 8 χρόνια, ένα "γκαζόν" σε μένα, ζήτησα ένα είδος που παραμένει πράσινο χειμώνα καλοκαίρι, και τώρα ίδιο πράμα ζήτησα, και ήξερε ο μάστορας τι να μου δώσει.

Επειδή είχε πρόβλημα το πότισμα ανά σημεία (διορθώθηκε) είχε ξεραθεί τελείως η γη σε κάποια σημεία, και μετά έπιασε αγριόχορτα, αγριάδα πως το λένε. Μοιάζει με το υπόλοιπο γκαζόν, πράσινο κι αυτό, αλλά δεν είναι το ίδιο. Έριξα μπολικους σπόρους, είναι καλή εποχή μου είπαν.

Αν αναφέρεσαι σε ζιζάνια, μόνο με ψεκασμό για πλατύφυλλα θα έχεις αποτέλεσμα
Ναι, κι αυτό μου το είπαν. Τέτοια έχω πίσω από το ντεκ, έχει κι εκεί γκαζον. Την άνοιξη αυτό, κάτσε να φυτρώσει γκαζόν τώρα, γιατί αλλιώς δε θα φαινόταν καθόλου πράσινο ανά σημεία.


Οι καταστροφείς δεν κουρεύουν "σαν χαλί" το γκαζόν. Σχεδιάστηκαν για τα πλαϊνά των δρόμων, ρεματιές και άλλες χοντροδουλειές.

PS. Όσο φαρδύτερο είναι ένα μηχάνημα,
Όσο φαρδύτερο, βολεύει για μεγάλες εκτάσεις, αλλά δε περνάει από κάποια στενά σημεία που έχουμε στους κήπους μας, και δε βολεύει τελικά. Οριακό είναι το 55cm που πήρα, αλλά οκ, περνάει από κάθε "δίοδο" που έχει σε μένα, πχ ανάμεσα στις φωτίνιες και στους αθάνατους στο άλλο γκαζόν, στην μπροστά πλευρά του σπιτιού, και στο πλαϊνό γκαζόν που δε φαίνεται στην ανωτέρω φωτογραφία που ανέβασα.
Βολεύτηκα, καλά είναι.


ΥΓ. Άμα σκουριάσει, δε θα βάλω τα κλάματα, στο υπόσχομαι. 😜🤣😁


ΥΓ.2.
Παλιές φωτογραφίες από την άλλη πλευρά του σπιτιού:

1000011658.jpg


Αυτό ήταν παρατημένο, άθλιο, εδώ είναι σε αρχικό στάδιο που το έπιασα να το φέρω βόλτα:

1000011661.jpg


Τώρα έχει γίνει λουλούδι όλο. Άλλαξα όλα τα ποτίσματα, δε δούλευε τίποτα, έριξα μπόλικη δουλειά.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.262
Reaction score
22.913
ρε θα φορτώσω το Mitsubishi το 4κίνητο με τον καταστροφέα και θα έρθω να σας ξεπαρθενέψω το γκαζον ρε
ρε θα φορτώσω το Mitsubishi το 4κίνητο με τον καταστροφέα και θα έρθω να σας ξεπαρθενέψω το γκαζον ρε
1000005515.jpg
1000005513.jpg

Τίποτα δε θα αφήσω, αγνό παρθένο πιονιδι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
Μόνον ηλεκτρικά παρακαλώ. 😜🤣😁

Έχω προμηθευτεί εκτός από τη μηχανή γκαζόν, κι ένα σωρό άλλα εργαλεία κήπου, από μεσινεζα και φυσητήρι μέχρι πριονοσέγα και μπορντουροψάλιδο, όλα μπαταρίας.

Μια χαρά είναι, μακριά τα βενζίνης από μας τους ηλεκτρικούς. 😜🤣😁


ΥΓ. Το χωράφι ήταν ζούγκλα, μιλάμε για 1 μέτρο χόρτα. Δεν έμπαινε μέσα τίποτα, μόνο καταστροφέας λέγανε, που ζητούσε πολλά. Τελικά έβαλα ένα τρακτέρ με αλυσίδα, τζάμπα, και μετά το ισωσα εγώ, ξύρισμα κανονικό.. Ασταδγιάλα δηλαδή..
Εκεί που δεν έμπαινε τίποτα, τώρα πας χαλαρά με σαγιονάρες! 🤭
Και τα λεφτά, σε Α' κοπές μπριζόλες.
 
Last edited:

Μηνύματα
84
Reaction score
37
Εξαρτάται από το είδος του γκαζόν και τι θέλουμε να επιτύχουμε.
Για σκέτο εξαερισμό και αν δεν υπάρχει thatch, 1 εκατοστό είναι συνήθως αρκετό.
Υπήρχε και κάποιο thatch, υποτίθεται πως το χτένισα με τα πρώτα περάσματα του εξαερωτήρα (χρησιμοποιώντας τον κύλινδρο με τα χτένια αρχικά) κι ό,τι δε μαζεύτηκε στον κάδο του, μαζεύτηκε με τσουγκράνα χειρός κι απομακρύνθηκε.
Μετά από δύο μέρες πέρασε ο κύλινδρος με τις λάμες που "όργωσε" κατά τι το χώμα...
Έγινε η λίπανση και η επανασπορά. Αναμένω τώρα να δω στην πράξη κατά πόσο σοκαρίστηκε (?) το γκαζόν. Σε αρκετά σημεία αντί για πράσινη βλάστηση υπάρχει αραιό γκαζόν και καφέ χώμα... :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
Σε αρκετά σημεία αντί για πράσινη βλάστηση υπάρχει αραιό γκαζόν και καφέ χώμα
Και σε μένα το ίδιο.

Χρησιμοποίησα ένα τέτοιο, με το αραιό σύμπλεγμα από λάμες:

1000013086.jpg


Με ~2 cm να μπαίνουν οι λάμες, κι έβγαλε μπόλικα χορτάρια και χαζά.

Μου'παν θέλει 3 φορές τη μέρα πότισμα, άμα το βλέπει ο ήλιος να μη ξεραίνεται, για να σκάσει ο σπόρος.

Σε κάνα δίμηνο θα δείξει το αποτέλεσμα.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.742
Reaction score
76.077
Υπήρχε και κάποιο thatch, υποτίθεται πως το χτένισα με τα πρώτα περάσματα του εξαερωτήρα (χρησιμοποιώντας τον κύλινδρο με τα χτένια αρχικά) κι ό,τι δε μαζεύτηκε στον κάδο του, μαζεύτηκε με τσουγκράνα χειρός κι απομακρύνθηκε.
Μετά από δύο μέρες πέρασε ο κύλινδρος με τις λάμες που "όργωσε" κατά τι το χώμα...
Έγινε η λίπανση και η επανασπορά. Αναμένω τώρα να δω στην πράξη κατά πόσο σοκαρίστηκε (?) το γκαζόν. Σε αρκετά σημεία αντί για πράσινη βλάστηση υπάρχει αραιό γκαζόν και καφέ χώμα... :(
Δεν υπάρχει λόγος να περάσεις 2 φορές το γκαζόν όταν το scarifier, οι λάμες, κάνει και την δουλειά του χτενιού. Ξέχασε τα χτένια και πέρνα 1 φορά το χρόνο, αργά την άνοιξη, με το scarifier. Αν είναι μικρό κομμάτι, σε 2 κατευθύνσεις.
Το δικό μου είναι 1700 μέτρα οπότε μία και πολλή είναι. :) Μαζεύουμε ώρες και ώρες.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
37
Και σε μένα το ίδιο.

Χρησιμοποίησα ένα τέτοιο, με το αραιό σύμπλεγμα από λάμες:

View attachment 345706

Με ~2 cm να μπαίνουν οι λάμες, κι έβγαλε μπόλικα χορτάρια και χαζά.

Μου'παν θέλει 3 φορές τη μέρα πότισμα, άμα το βλέπει ο ήλιος να μη ξεραίνεται, για να σκάσει ο σπόρος.

Σε κάνα δίμηνο θα δείξει το αποτέλεσμα.
Αυτές τις λάμες τις χρησιμοποίησα (με ηλεκτρικό εξαερωτήρα πάντα) αφού προηγουμένως (κακώς μάλλον) είχαν προηγηθεί τα αντίστοιχα πιο μαλακά ελάσματα (χτένια) που χτενίζουν πιο επιφανειακά και το όποιο «άχυρο» (thatch) που υπάρχει ανάμεσα στο πιο πράσινο, υγιές γκαζόν.
Μου είπαν και πότισα για δύο βδομάδες από 15´, χωρίς καλά αποτελέσματα για την ώρα….

Γιατί κανένα δίμηνο; Μήπως θέλει τον επιπλέον χρόνο της αυτή η ιστορία;
Δεν υπάρχει λόγος να περάσεις 2 φορές το γκαζόν όταν το scarifier, οι λάμες, κάνει και την δουλειά του χτενιού. Ξέχασε τα χτένια και πέρνα 1 φορά το χρόνο, αργά την άνοιξη, με το scarifier. Αν είναι μικρό κομμάτι, σε 2 κατευθύνσεις.
Το δικό μου είναι 1700 μέτρα οπότε μία και πολλή είναι. :) Μαζεύουμε ώρες και ώρες.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Οπότε να ξαναδοκιμάσω Απρίλιο ή Μάιο; Με βάθος ελασμάτων στο χώμα ένα ή δύο εκατοστά;
Συνήθως πότε βλέπουμε ορατά αποτελέσματα από αυτή την εξαέρωση, πόσο καιρό μετά;


Όποιοι προτιμούν και δε μαζεύουν το χόρτο το κομμένο στον κάδο, έχουν χλοοκοπτικό που μικροτεμαχίζει το ήδη κομμένο γκαζόν κι έτσι το αφήνουν αμάζευτο;
Δεν πνίγεται το γκαζόν αφήνοντας περισσότερα υπολείμματα από ό,τι πρέπει πάνω του;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
Μου είπαν και πότισα για δύο βδομάδες από 15´, χωρίς καλά αποτελέσματα για την ώρα….
Απ'οτι μου εξήγησε ένας μπάρμπας σε φυτώριο, δε χρειάζεται πολύ ώρα πότισμα, αλλά 3 φορές τη μέρα κατά τη διάρκεια της ημέρας (ηλιοφάνειας) για λίγα λεπτά (Μαξ 5') πότισμα, ώστε να μην ξεραίνεται η επιφάνεια και κατ'επεκτασιν ο σπόρος του γκαζόν.

Τη νύχτα έχει ήδη δροσιά και υγρασία, δε θέλει πότισμα. Εγώ το'βαλα να ποτίζει στις 10 το πρωί για 5', μετά στις 3 το μεσημέρι για 5', και άλλη μία για 3' στις 6 το απόγευμα που σχεδόν έχει πέσει ο ήλιος, για να κρατήσει υγρό μέχρι το πρωί της επόμενης. Να μουλιασει ο σπόρος, να δώσει.

Μη νομίζεις, δε ξέρω και γω, ότι μου λένε κάνω.


Γιατί κανένα δίμηνο; Μήπως θέλει τον επιπλέον χρόνο της αυτή η ιστορία;
Ο σπόρος θέλει καμιά 15-αρια μέρες για να βγάλει κατιτίς, Ε, στο μήνα τι θα έχει καταφέρει; Σιγά. Θέλει χρόνο για να δώσει ρίζα και να πρασινίσει.

Άμα έχεις σκέτο χώμα και ρίξεις σπόρο τώρα για να φτιάξεις καινούριο γκαζόν, καλό Φλεβάρη να αρχίσει να είναι πράσινο, έτσι μου λένε οι μάστορες, εγώ δε ξέρω, αλλά θυμάμαι πως όταν είχαν ρίξει σπόρο σε μένα, έκανε κάνα τριμηνο για να αρχίσει να έχει κάτι, και στο εξάμηνο είχε γκαζόν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
το όποιο «άχυρο» (thatch) που υπάρχει ανάμεσα στο πιο πράσινο, υγιές γκαζόν.
Έχω την εντύπωση πως άμα μαζεύεις το κουρεμένο χορτάρι με τη μηχανή του γκαζόν, αφήνει λιγότερο άχυρο κάτω. Αλλά στην έννοια του thatch απ'οτι κατάλαβα είναι κι αυτές οι οριζόντιες ρίζες.

Κανονικά λένε θέλει κάθε χρόνο αερισμό το γκαζόν, σε μένα ποτέ δεν ασχολήθηκε κανένας από τότε που το φτιαξανε, πριν 8 χρόνια! 🤣😁😜
Γω σκάλισα μόνο κει που θα έριχνα σπόρους, όχι όλη την έκταση, μιλάμε για λίγα τετραγωνικά μέτρα, ένα τσουγκράνισμα στα γρήγορα.. Δε ξέρω αν θα πάρω καμιά ηλεκτρική μηχανή και γι'αυτό, ή αν θα φωνάξω κάποιον μόνο για αυτή τη δουλειά μια μέρα κατά την άνοιξη, θα το δω εν καιρώ.

Προτιμώ κομμάτια γαιο υφάσματος γύρω από τις ρίζες, σκεπασμένα με χώμα.
Πάλι κάποια χορτατάκια βγαίνουν βέβαια…
Για τα χορτάρια γύρω από τις ρίζες των δέντρων, ψεκασα, ψόφησαν όλα, τέλος. Δεν είναι αυτά το πρόβλημα.

Μόνο το νερό είναι "πρόβλημα", γιατί ξεραίνονται εύκολα τουλάχιστον σε μένα λόγω εδάφους, και θέλουν αρκετές ώρες πότισμα, πολλά κυβικά νερού φεύγουν.

Το κουρεμένο χορτάρι απ'το γκαζόν, απλωμένο γύρω από τις ρίζες, νομίζω πως είναι εξαιρετική λύση για να μην εκτίθεται το χώμα γύρω απ'τη ρίζα του δέντρου στον καυτό ήλιο το καλοκαίρι, και να κρατάει λίγη υγρασία.

Με το γαιοΰφασμα, πάλι δε μπορείς να αερισεις το χώμα, να κάνεις ένα τσαπισμα ή λίγο με πατόφτυαρο να αφρατέψει.

Σε κάτι γιούκα μόνο, που δε μασάνε, είπα να βάλω γαιοΰφασμα και λευκές πέτρες από πάνω, ώστε και χορτάρι να μην βγάζει, και να μη βυθιστούν στο χώμα οι πέτρες με τις βροχές το χειμώνα. Βαρέθηκα, δε τα έκανα ακόμα. 🤣🤭
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.742
Reaction score
76.077
Οπότε να ξαναδοκιμάσω Απρίλιο ή Μάιο; Με βάθος ελασμάτων στο χώμα ένα ή δύο εκατοστά;
Συνήθως πότε βλέπουμε ορατά αποτελέσματα από αυτή την εξαέρωση, πόσο καιρό μετά;
Τι κάνει η εξαέρωση; Προσθέτει άζωτο, το κυριότερο λίπασμα, απο τον αέρα στο χώμα και καθαρίζει τις ρίζες ώστε να περνάει ευκολότερα το νερό και να μη μουλιάζει απλώς το thatch ή τα ξερά χαμηλότερα φύλλα του γκαζόν.
Γιατί δεν μας ενοχλεί το ξερό στρώμα αλλά η αδιαβροχοποίηση του εδάφους.

Αυτό έκαναν παλιότερα με τις φρέζες και τα υνία, κάτι που τώρα θεωρείται κακό για το χώμα και τις καλλιέργειες. Οι σύγχρονες καλλιέργειες κάνουν ακριβώς αυτό που κάνει το scarifier, ρηχό ανακάτεμα. Η άλλη ονομασία του είναι verticutting, κάθετο κόψιμο. :)

Όποιοι προτιμούν και δε μαζεύουν το χόρτο το κομμένο στον κάδο, έχουν χλοοκοπτικό που μικροτεμαχίζει το ήδη κομμένο γκαζόν κι έτσι το αφήνουν αμάζευτο;
Ονομάζονται mulching μηχανές και πάντα συνδυάζονται με κατάλληλες λάμες. Ο σκοπός είναι να περάσουν τα κουρεμένα 2-3 φορές απο τις λάμες ώστε να γίνουν μικρά.
Πάντα ταπώνεται η έξοδος προς τον κάδο.

Προφανώς δεν κάνουν όλες οι μηχανές ίδια καλό mulching. ;)

Δεν πνίγεται το γκαζόν αφήνοντας περισσότερα υπολείμματα από ό,τι πρέπει πάνω του;
Αν το χόρτο είναι στεγνό, δεν μένει τίποτα. Αν είναι υγρούτσικο, χάνεται μετά απο 1-2 μέρες. Αν είναι μουσκίδι δεν κουρεύουμε, περιμένουμε να στεγνώσει και αν μεγαλώσει πολύ κουρεύουμε 2 φορές σταδιακά.
Αν είναι τεράστια ανάγκη να κουρέψουμε γιατί έχουμε γάμους και βαφτίσα, μαζεύουμε. :tongue:


Άμα έχεις σκέτο χώμα και ρίξεις σπόρο τώρα για να φτιάξεις καινούριο γκαζόν, καλό Φλεβάρη να αρχίσει να είναι πράσινο, έτσι μου λένε οι μάστορες, εγώ δε ξέρω, αλλά θυμάμαι πως όταν είχαν ρίξει σπόρο σε μένα, έκανε κάνα τριμηνο για να αρχίσει να έχει κάτι, και στο εξάμηνο είχε γκαζόν.
Εξαρτάται απο τον σπόρο. Υπάρχουν δεκάδες είδη cool season και πολλά warm season και οι περισσότεροι σπόροι την κατάλληλη εποχή πετάνε φύλλο σε 7-10 μέρες.
Οι "μάστορες" (επιστήμονες τους λέει αυτός απο όπου ψωνίζω όσα εργαλεία δεν είναι Stihl) πασάρουν ένα μείγμα της κακιάς ώρας για να πρασινίσει σίγουρα με 1-2 απο τα είδη.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.742
Reaction score
76.077
Αν όταν σκάβετε λίγο το χώμα βρίσκετε σκουλήκια, όλα είναι καλά. Αυτά αραιώνουν και αφρατεύουν το χώμα, τρώνε το thatch, τα ξερά κάτω απο την επιφάνεια και λιπαίνουν το χώμα με τα κακάκια τους.
Μόνο να μην είναι κάμπιες απο καραφατμέδες. :o

Το πρόβλημα όμως με τις (σχεδόν) μονοκαλλιέργειες όπως το γκαζόν, είναι οτι εξαντλούμε το χώμα οπότε χρειάζεται συχνά έξτρα λίπανση. Complesal, Novatec ή άλλα ακριβότερα εξειδικευμένα λιπάσματα.
Αν το χώμα που φυτεύουμε είναι φτωχό σε συστατικά, πρέπει να λιπάνουμε πριν σπείρουμε γιατί μετά μάλλον θα κάψουμε τα φυλλαράκια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.941
Κοιτούσα βίντεο από μάστορες του γκαζόν να μάθω δύο τρία πράγματα.

Ανάμεσα στα υπόλοιπα, είδα σε βίντεο τους τρελούς Αμερικανούς να κάνουν συγκριτικά από κουρευτικες μηχανές που αφού κουρεψουν το γκαζόν, μετά το κοιτάνε από κοντά (μέχρι και με μεγεθυντικό φακό) να δούνε πόσο ίσια το έχει κόψει το κάθε φύλλο η κουρευτική μηχανή, ή αν είναι μασημενο και μαδημένο και πόσο, και άκουσον άκουσον, εάν στέκεται ίσια όρθιο μετά τη μηχανή, που λένε πως για αυτό πρέπει να "ρουφάει" γερά η μηχανή με το γύρισμα του ψαλιδιού, αέρα με τον οποίο μ θα στέλνει και το κουρεμένο χορτάρι στον κάδο.

Το έχουν τερματίσει λέμε, είναι παλαβοί ρε.. 😁🤭

Παρόλα αυτά, κάποιο δίκιο το έχουν οι άτιμοι, και βλέποντας βλέποντας, όλο και κάτι μαθαίνω και γω ο άσχετος.

Κι άνευ πλάκας, μετά από 3-4 κουρέματα με την Τόρο (πριν απ' αυτή έπαιζα με μια πολύ μικρή και πολύ οικονομική) βλέπω αλλιώς το γκαζόν, έχει ανέβει επίπεδα:

1000013090.jpg


1000013089.jpg


Σε μερικές περιοχές έχει ήδη γίνει πυκνό και παχύ, πατάς σε ένα πράσινο χοντρό και μαλακό στρώμα, δεν το έχω ξαναδεί αυτό στον κήπο μου, χαίρομαι να το πατάω ξυπόλυτος ώρες ώρες:

1000013088.jpg


1000013087.jpg


Τώρα σκαλιξα τις περιοχές που είχε βογκήξει από ξηρασία βασικά, λόγω προβλημάτων στο αρδευτικό, και ελπίζω να γίνει όλο όπως αυτό στις "καλές" περιοχές του.

Είναι αλήθεια όμως πως 8 χρόνια σ'αυτό το σπίτι τέτοιο γκαζόν τόσο πλούσιο, πυκνό και ωραίο δεν ξαναείχα. Συνήθως τα καλοκαίρια υπήρχαν περιοχές με σοβαρά θέματα, προφανώς λόγω των προβλημάτων στο πότισμα, και τσακωνόμασταν τυπικά και γι'αυτό με τους εκάστοτε κηπουρούς της κακιάς ώρας.😁🤣😜🤭
Οι "μάστορες" (επιστήμονες τους λέει αυτός απο όπου ψωνίζω όσα εργαλεία δεν είναι Stihl) πασάρουν ένα μείγμα της κακιάς ώρας για να πρασινίσει σίγουρα με 1-2 απο τα είδη.
Ναι, έτσι θυμάμαι και γω, μίγμα είναι από διαφορετικά είδη.

Αλλά δε τα ξέρω αυτά.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.742
Reaction score
76.077
Κι άνευ πλάκας, μετά από 3-4 κουρέματα με την Τόρο (πριν απ' αυτή έπαιζα με μια πολύ μικρή και πολύ οικονομική) βλέπω αλλιώς το γκαζόν, έχει ανέβει επίπεδα:
Είναι το φθινόπωρο και οι βροχές που αυξάνουν την πρόσληψη αζώτου. Η μηχανή προσφέρει ομοιομορφία, όχι πρασινίλα.
Σε αυτά τα χειμερινά είδη γκαζόν, αυτά που δεν απλώνουν σαναλέμε, τα συχνά κουρέματα βοηθούν μόνο στην πυκνότητα.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.088
Μηνύματα
2.927.910
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top