Καλωδιακό παράδοξο.

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.970
Reaction score
21.209
Θέλετε να κάνουμε τσακ μπαμ ένα poll για την διαχείριση? :biggrin:

Θα γίνει χαμουλης :lolsign:
Γιατί? :rolleyes:

Τα παραπάνω ''ερεθίσματα'' λίγο πολύ αφορούσαν όλους μας (πλην τη μαιμού ίσως που ζει σε άλλο βασίλειο.. :tongue:)
 

Μηνύματα
15.408
Reaction score
17.660
Δοκιμασε και αυτο της Tracy Chapman που ειναι κανονικη μουσικη. Της J Stone ειναι πιο δυσκολο


Οταν λες τη γλυτωσα? Απο σφαιρα? Θα ζουσα αργοτερα? Αν το εχουν χρησιμοποιησει καποιοι στο παρελθον σημαινει οτι κατι διεκριναν και αλλοι... Να ξερεις ολοι προτιμουν το πρωτοτυπο :)
Μου αρέσει η Joss Stone, έχω και τρία cd της, κοίτα τώρα σύμπτωση που διαβάζω το πόστ σου, τώρα μόλις θα άκουγα σε λίγο. Είναι στο "πρόγραμμα". :D

Καλά Tracy Chapman έχω ακούσει τόσες πολλές φορές και ιδίως τότε που πρωτοβγήκε που δεν μου το τραβάει πλέον.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.124
Reaction score
1.276
Πολύ παλιά; παπαγαλάκι αποκαλούσαν κάποιον που τα έπαιρνε από τους αντιπροσώπους. Δαρκώς και με πολύ έντεχνο τρόπο διαφημίζετε τα προϊόντα τους.
Μια δημόσια συγγνώμη οφείλει κάποιος να τη ζητήσει για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε όμορφα.
Ο κατηγορουμενος ως παπαγαλάκι ήταν το μελος μας ο κ. Petros Dalipis
 
Last edited:


Μηνύματα
7.124
Reaction score
1.276
Ακριβώς αυτό που λες Σταύρο.
Τέτοια θέματα δεν πρέπει να τα περνάνε στο ντούκου
Ο Πέτρος δεν είναι τέτοιες άνθρωπος. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά , αλλά τον εκτιμώ για τα γραφόμενά του και για την αγάπη στο χόμπι μας
Εδώ μέσα δεν γράφουμε για να ψαρεύουμε πελάτες.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.316
Reaction score
10.668
Ακριβώς αυτό που λες Σταύρο.
Τέτοια θέματα δεν πρέπει να τα περνάνε στο ντούκου
Ο Πέτρος δεν είναι τέτοιες άνθρωπος. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά , αλλά τον εκτιμώ για τα γραφόμενά του και για την αγάπη στο χόμπι μας
Εδώ μέσα δεν γράφουμε για να ψαρεύουμε πελάτες.
Έτσι ακριβώς. Αν κάτι δεν είμαι είναι "παπαγαλάκι". Βέβαια το μέλος που το έγραψε είναι πολύ νέος στο forum, ένα χρόνο περίπου και δεν ξέρει. Ίσως και να παρεξηγήθηκε από αυτό που είπα "για να μπουν στο κεφάλι ορισμένων". Ας κατανοήσει ότι δεν εννοούσα αυτόν ή μόνον αυτόν. Έχουν περάσει κατά καιρούς "φυντάνια" από το forum. Δε θέλω να δημιουργώ αντιπάθειες, αλλά είμαι επιρρεπής.

Και αν ήθελα να ψαρέψω πελάτες θα το καταλαβαίνατε από τον τρόπο που θα έγραφα. Όσοι ξέρουν, κατάλαβαν. Όσοι δεν ξέρουν, δεν πειράζει.

Έχουμε γνωριστεί από κοντά κύριε Γιώργο, το 2008 που πρωτογράφτηκα. Μπορεί και να ήταν στο φαγοπότι τότε με το Μιχάλη Σπέρτο, είχαν κατέβει Μελίδης με Μάκη από Θεσσαλονίκη
 
Last edited:

Μηνύματα
985
Reaction score
840
Το παπαγαλάκι το χρησιμοποίησα με την έννοια της «ηχούς» και με την έννοια της συμπεριφοράς της αγέλης. Διότι σε αντίθεση με τον αυθεντικό λόγο που εκεί μπορώ να κοντραριστω με σεβασμό όμως , χρησιμοποιήθηκε ένας λογος του τύπου «πάμε να βάλουμε το πρόβατο στο μαντρί». Θεωρώ ότι προκλήθηκα χωρίς λόγο και έτσι το εξέλαβα , όπως άλλωστε υπέδειξα και στον ίδιο το ποστ του που με οδήγησε εκεί …
 

Μηνύματα
13.316
Reaction score
10.668
Διάβασε πάλι έκανα edit.
Αυθεντικός λόγος σε τεχνικά θέματα δεν υπάρχει. Όλοι έχουμε διαβάσει τους ειδικούς και τους επαναλαμβάνουμε.
Εντάξει, δεν ήθελα να σε προκαλέσω. Αν ήθελα, θα το έκανα με χειρότερο τρόπο. Δε θέλω όμως.
 


Μηνύματα
7.124
Reaction score
1.276
Το επιρρημα τεχνηέντως έχει την ίδια έννοια με το έντεχνα ή το εντέχνως
 

Μηνύματα
15.408
Reaction score
17.660
Το επιρρημα τεχνηέντως έχει την ίδια έννοια με το έντεχνα ή το εντέχνως
Το τεχνηέντως χρησιμοποιείται συνήθως μειωτικά ή ειρωνικά (και σαν ψεύτικα ή επίτηδες επι σκοπώ κιόλας κάποιες φορές απο κάποιους). Το εντέχνως, όχι.

Καλά μην διαφωνείτε υπάρχει και το "έντεχνα τεχνηέντως". :D :D
 
Last edited:

Μηνύματα
7.124
Reaction score
1.276
Πενία τέχνας κατεργάζεται

Για τους πωλητές καλωδίων, ειδικά αφιερωμένο και με αγάπη
 

Μηνύματα
15.408
Reaction score
17.660
Πενία τέχνας κατεργάζεται
Μπα χορτασμένοι ήταν οι αρχαίοι μας όταν βγάζανε την Ελληνική γλώσσα απο τις έννοιες. Η Ελληνική γλώσσα είναι τέλεια. Η καλύτερη.

Η φτώχεια (πνευματική και υλική) είναι που οδηγεί σε εκφράσεις και λέξεις που χρησιμοποιούνται, λίγες τον αριθμό και χωρίς καθαρές έννοιες σχετιζόμενες με αυτές.
 


Μηνύματα
15.408
Reaction score
17.660
Διαφωνείς με τη σοφή ρήση ;
Όχι ... νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο "τεχνηέντως" και "εντέχνως" γιατί ήταν κάτω απο το πόστ μου και επειδή για αυτό μιλάγαμε.
 

Μηνύματα
7.124
Reaction score
1.276
Μπα χορτασμένοι ήταν οι αρχαίοι μας όταν βγάζανε την Ελληνική γλώσσα απο τις έννοιες. Η Ελληνική γλώσσα είναι τέλεια. Η καλύτερη.
Αν ρωτήσεις τους Κινέζους θα σου πούνε ότι η δική τους η γλώσσα είναι η καλύτερη.
Κανένας λαός δεν είναι σε θέση να προσκομίσει τεκμηριωμένες αποδείξεις .
Μόνο οι ποιητές των λαών δίνουν ανενόχλητοι τις μάχες τους εκεί ψηλά, γιατί στα χαμηλά υπάρχουν οι μετρήσεις που εξηγούν τα παράδοξα , την αλήθεια και το ψέμα.
Όχι ... νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο "τεχνηέντως" και "εντέχνως" γιατί ήταν κάτω απο το πόστ μου και επειδή για αυτό μιλάγαμε.
Για μένα και τα δυο επιρρήματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αδιακρίτως
 


Μηνύματα
13.316
Reaction score
10.668
Όχι, γιατί γράφω ακριβώς αυτό που θέλω και όπως θέλω. Και με το ύφος που θέλω, ανάλογα σε ποιόν απευθύνομαι.
Τώρα αν ο άλλος έχει μεγαλώσει αλλιώς και είναι ευαισθητούλης δε φταίω εγώ.
@steadyshot δεν αναφέρομαι σε εσένα τώρα, μην παρεξηγηθείς πάλι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.099
Μηνύματα
2.929.031
Members
38.133
Νεότερο μέλος
Nik_Chris
Top