Καλωδιακό παράδοξο.

TGD

Μηνύματα
8.413
Reaction score
8.413
Δείτε την τηλεόραση. Δείτε κι έξω από το παράθυρο. Έχει καμία σχέση η εικόνα; Κι όμως μετράει εξαιρετικά και αποδίδει αυτό που θέλει ο δημιουργός. Που τώρα πια είναι συνήθως ψεύτικο.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
178
To εχω ξαναβαλει αλλα για οσους δεν το προλαβαν η δεν το εμπεδωσαν οριστε,
μετρησεις, διαγραμματα και ακουστικες εντυπωσεις 32 καλωδιων απο τα γνωστα της αγορας.


Σε οσους δεν αρεσουν οι κουβεντες για καλωδια δεν τους τραβηξαμε με το ζορι μπορουν να απελθουν Το συγκεκριμενο νημα αφορα καλωδια καθως και η συγκεκριμενη ενοτητα του forum οποτε προς τι η ενσταση?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.945
2.Το φόρουμ τεχνολογίας αγνοεί την τεχνολογία που κουβαλούν πολλά καλώδια;(Όχι πάντως τα κοινα)
Κάνεις λάθος. Έχουμε ασχοληθεί εκτενώς με τις τεχνολογίες των καλωδίων, σε όλους τους μετρήσιμους τομείς.

3.Το φόρουμ αγνοεί ότι η συντριπτική πλειοψηφία των καλωδιοαρνητων χρησιμοποιεί επώνυμα καλωδια;
Το το χρησιμοποιεί ο καθένας, είναι δικό του θέμα και λογαριασμό δε δίνει.

4.Το φόρουμ αγνοεί ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χόμπιστων παγκοσμιως,χρησιμοποιεί επώνυμα καλωδια;
Επώνυμα είναι για μένα τα μογκαμι, όπως και τα μπελντεν, και συμφωνώ μαζί σου.
Και; Ποιος το αγνοεί αυτό;

5.Το φόρουμ δέχεται να υπαρχει αντίθετη αποψη η έχουμε να κάνουμε με Χουντα-αυθεντια;
Αντίθετη άποψη σε τι;
Που νομίζεις ότι διαφωνείς και με ποιον;

Όποιος έχει λίγο φιλότιμο ας μ' ακολουθησει.
Μπα; Έγινες ο αρχηγός του φιλότιμου; Κατς καλά βρε..🤣😁🤭










ΥΓ.

οριστε,
μετρησεις, διαγραμματα και ακουστικες εντυπωσεις 32 καλωδιων απο τα γνωστα της αγορας
Γιατί δε μας παρουσιάζεις έστω 1 καλώδιο από τα 32 που λες, με τις μετρήσεις του, σε σχέση με ένα "απλό μογκαμάκι" ως βάση, να δούμε σε τι μετρήσιμο διαφέρουν, πόσο διαφέρουν, και να συζητήσουμε επ'αυτού, αντί να αερολογούμε;

Ή ας πάρεις τότε μια τεχνική παράμετρο, πχ την ωμική αντίσταση του καλωδίου ηχείων, κι όπως λέει στο ανωτέρω λινκ, να μας δείξεις πόσο επηρεάζει το χρήσιμο damping factor, και αφού θέσεις τις βάσεις της συζήτησης, βάλε μετά ένα από τα 32 αυτά καλώδια, σε σχέση με τη βάση (το μογκαμακι) να δούμε τι διαφορά προκύπτει, και εάν είναι αυτή αξιόλογη.

Και ποιες παράμετροι μπορούν να διαφοροποιήσουν (και γιατί) την ανωτέρω τεχνική παράμετρο (df) και που έχει αυτή αξία, και ποια είναι τα όρια αυτής της παραμέτρου για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, και ποιες τιμές αυτής παύουν να είναι σημαντικές και γιατί.

Ορίστε. Άμα ενδιαφέρεστε για τα τεχνικά θέματα, παρουσιάστε μας ένα εξ αυτών.

Όχι μόνον αερολογίες και πεταμένα λινκ, σα να έγινε κάτι. Τίποτα δε γίνεται έτσι.

Στα σαμπ ας πούμε, έχουμε κάνει αναλύσεις επί αναλύσεων, σχεδιαγράμματα, θεωρία, όλα. Σελίδες επί σελίδων, χειροπιαστά πράγματα.

Που είναι τα αντίστοιχα θρεντ με τεχνικά επιχειρήματα για τα καλώδια;

Γιαααααα να δω.
 
Last edited:

Μηνύματα
363
Reaction score
374
Δείτε την τηλεόραση. Δείτε κι έξω από το παράθυρο. Έχει καμία σχέση η εικόνα; Κι όμως μετράει εξαιρετικά και αποδίδει αυτό που θέλει ο δημιουργός. Που τώρα πια είναι συνήθως ψεύτικο.
Πρέπει να συγκρίνεις ίδιες εικόνες , δεν είναι σωστή η προτεινόμενη σύγκριση
Τα συστήματα αναπαράστασης, είτε ήχου είτε εικόνας, είναι αναλογικά προς το όποιο πρωτότυπο.
Στην εικόνα, είναι πιο εύκολο αυτό να γίνει κατανοητό, αφού η μέγιστη λαμπρότητα της οθόνης, το λευκό του φωτογραφικού χαρτιού κ.λ.π., σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να φτάσουν την λαμπρότητα του ήλιου, έτσι το δυναμικό εύρος σε μια εικόνα αναπαράστασης θα αναπτυχθεί μεταξύ του μέγιστου δυνατού φωτεινού και του πιο σκοτεινού ή μαύρου που μπορεί να αποδώσει το αντίστοιχο μέσο, τυπωμένο χαρτί, οθόνη προβολής κ.α.
Αυτό δηλαδή που έχει σημασία, είναι να αποδοθεί η ίδια αίσθηση αναλογίας με το πρωτότυπο στο περιορισμένο δυναμικό εύρος, πάντα σε σχέση με το πραγματικό, των αντίστοιχων μέσων.
Και εάν αποδοθεί σωστά αυτή η αναλογία, έχει σαν έξτρα ,την ομορφιά που παράγουν οι μινιατούρες.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
178
Δείτε την τηλεόραση. Δείτε κι έξω από το παράθυρο. Έχει καμία σχέση η εικόνα; Κι όμως μετράει εξαιρετικά και αποδίδει αυτό που θέλει ο δημιουργός. Που τώρα πια είναι συνήθως ψεύτικο.
Αναλογα που μενεις αυτο που βλεπεις απο το παραθυρο μπορει να ειναι πολυ χειροτερο.
Ενα μεγαλο μερος της επιτυχιας του χαζοκουτιου ειναι αυτο
 

Μηνύματα
304
Reaction score
178
ΥΓ.


Γιατί δε μας παρουσιάζεις έστω 1 καλώδιο από τα 32 που λες, με τις μετρήσεις του, σε σχέση με ένα "απλό μογκαμάκι" ως βάση, να δούμε σε τι μετρήσιμο διαφέρουν, πόσο διαφέρουν, και να συζητήσουμε επ'αυτού, αντί να αερολογούμε;

Ή ας πάρεις τότε μια τεχνική παράμετρο, πχ την ωμική αντίσταση του καλωδίου ηχείων, κι όπως λέει στο ανωτέρω λινκ, να μας δείξεις πόσο επηρεάζει το χρήσιμο damping factor, και αφού θέσεις τις βάσεις της συζήτησης, βάλε μετά ένα από τα 32 αυτά καλώδια, σε σχέση με τη βάση (το μογκαμακι) να δούμε τι διαφορά προκύπτει, και εάν είναι αυτή αξιόλογη.

Και ποιες παράμετροι μπορούν να διαφοροποιήσουν (και γιατί) την ανωτέρω τεχνική παράμετρο (df) και που έχει αυτή αξία, και ποια είναι τα όρια αυτής της παραμέτρου για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, και ποιες τιμές αυτής παύουν να είναι σημαντικές και γιατί.

Ορίστε. Άμα ενδιαφέρεστε για τα τεχνικά θέματα, παρουσιάστε μας ένα εξ αυτών.

Όχι μόνον αερολογίες και πεταμένα λινκ, σα να έγινε κάτι. Τίποτα δε γίνεται έτσι.

Στα σαμπ ας πούμε, έχουμε κάνει αναλύσεις επί αναλύσεων, σχεδιαγράμματα, θεωρία, όλα. Σελίδες επί σελίδων, χειροπιαστά πράγματα.

Που είναι τα αντίστοιχα θρεντ με τεχνικά επιχειρήματα για τα καλώδια;

Γιαααααα να δω.
Μεσα στο λινκ ειναι ολα οσα ζητας και περισοτερα και τα εξηγουν καποιοι με παραπανω γνωσεις απο εμενα οποτε οποιος θελει μπορει απο αυτους να μαθει ... ;) :drinks:.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.945
Εγώ πάλι νομίζω πως η τηλεόραση και ο προβολέας, πολλά πράγματα τα δείχνουν με εξαιρετική αληθοφάνεια.

Σα να είναι μπροστά σου, ζωντανά. Ιδίως κάποιες πολύ καλές παραγωγές ντοκυμαντέρ.

Αλλά και σε ταινίες, βλέπεις ηθοποιούς με εκπληκτική λεπτομέρεια πχ στο πρόσωπο, σε καλές λήψεις, ή πλάνα πόλης από ψηλά, πολύ εντυπωσιακά, απίστευτης ευκρίνειας.

Προχωράει η τεχνολογία, έχουν περισσότερη κάλυψη του χρωματικού τριγώνου οι προβολείς, έχει HDR το 4k σήμα της εικόνας, υψηλότερο δυναμικό εύρος, καλύτερα και πιο αληθοφανή χρώματα, περισσότερη ανάλυση και λεπτομέρεια, αληθοφάνεια.

Παλιές ταινίες βέβαια, έχουν πολύ λιγότερη αληθοφάνεια στην εικόνα, λιγότερη λεπτομέρεια, λιγότερο εύρος στην απόδοση των χρωμάτων, κλπ.

Χθες είδα το godfather, είχα πολλά χρόνια να το δω. Εντάξει, η εικόνα ήταν παιδική, παλιακιά, ασχέτως του Μάρλον Μπράντο και της σημασίας αυτής της ταινίας.

Παρόμοια είναι τα πράγματα στον ήχο. Νεότερες παραγωγές, υψηλών προδιαγραφών, έχουν εντυπωσιακή αληθοφάνεια στον ήχο. Παλιότερες παραγωγές, ακούγονται έτσι, παλιακές, μπορεί να είναι ευχάριστες, να τις έχουμε συνηθίσει, αλλά οκ.

Προχωράει η τεχνολογία, δίνει συνεχώς καλύτερα αποτελέσματα τόσο σε εικόνα όσο και σε ήχο.
 



Μηνύματα
1.454
Reaction score
1.214

Μηνύματα
575
Reaction score
829
Μεσα στο λινκ ειναι ολα οσα ζητας και περισοτερα και τα εξηγουν καποιοι με παραπανω γνωσεις απο εμενα οποτε οποιος θελει μπορει απο αυτους να μαθει ... ;) :drinks:.
Δέν έχω κοιτάξει το λινκ
αλλά
ας σημειωθεί πως το alpha audio ειναι μαγαζί, και η δουλεία του είναι να πουλάει καλώδια. (Και ηχεία και τα πάντα.)

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως, δεν θα υπήρχε conflict of interest αφού είναι μαγαζί;
 

Μηνύματα
575
Reaction score
829
Κοίτα θα το διαβάσω μετά, αλλά είδα πως αυτος ο τυπος μετάει την διαφορά στα 3GHZ. Που είναι κάπως αστείο, μιας και αυτό ειναι 3.000.000.000 hz. Εμείς ακούμε απο 20-20.000 hz, (στις καλύτερες των περιπτώσεων) ακόμα και οι ενισχυτές τις περισσότερες φορές φτάνουν μεχρι τα 100.000 hz. Το switching frequency των ενισχυτών class D νομίζω είναι 500.000 hz.

αλλά θα πώ και κάτι άλλο. Μια φορά που είχα πάει σε ένα μαγαζί, δεν θα πώ ποιό αλλα με πολλά καλώδια, και είδα πως κάθε φορά που άλλαξε ηχεία (δηλαδή αυτά που είχε στα συγκεκριμένα ηχεία, και μετά έβαλε κάτι άλλα ηχεία και τα ετοίμασε για την επόμενη μέρα, άλλαξε καλώδια ηχείων, δεν άλλαξε ουτε ιντερκονεκτ ουτε καλώδια ρευματος σπντιφ τιποτα άλλο. Οπότε εγώ σκέφτομαι, γιατί το έκανε αυτό; Ίσως είχε κάποιο λόγο που το έκανε; Δεν έχω τεστάρει ποτέ πολλά καλώδια ηχείων αλλά με συμφέρει και νομίζω όλους μας συφέρει να μήν υπάρχουν διαφορές, αλλά ηθελα να το επισημάνω και αυτό.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
178
Δέν έχω κοιτάξει το λινκ
αλλά
ας σημειωθεί πως το alpha audio ειναι μαγαζί, και η δουλεία του είναι να πουλάει καλώδια. (Και ηχεία και τα πάντα.)

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως, δεν θα υπήρχε conflict of interest αφού είναι μαγαζί;
Tο νεαρο της ηλικιας δικαιολογει αυθορμητισμο και παρορμητισμο αλλα καλο ειναι να το ψαχνουμε κατι πριν μιλησουμε.
Δεν ειναι μαγαζι αγορι μου
Σιγα μην εβαζα post μαγαζιου ,εδω μεσα μονο μαγαζατορες πουλανε γνωμη-γνωση και μαγκια.
 
Last edited:




Μηνύματα
575
Reaction score
829

Αυτό το έχετε δεί; 2 τύποι άκουσαν ενα καλώδιο ηχείων των 20.000€ και ένα των 27€ απλό OFC bulk cable και προτίμισαν το φτηνιάρικο 🤣

Και μετά αυτός έλεγε πως αυτό γίνετε γιατί δεν το έχει συνδέσει πρόσφατα και θέλουν χρόνο για να "ζεσταθούν" και κάτι τέτοια.

Στα σχόλια είναι ίσως το αγαπημένο μου σχόλιο που έχω δεί τον τελευταίο καιρό.

"Δηλαδή μου λες πως άμα αφήσω ένα καλώδιο των 20.000€ να " ζεσταθεί" για να παίζει καλύτερα θα παίζει σαν τα καλώδια τών 27€? Πολύ ενδιαφέρον"

:lolsign:

(Κάπως έτσι το έλεγε, μεταφρασμὲνο)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.090
Μηνύματα
2.927.940
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top