Καλωδιακό παράδοξο.

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
Για σκυλιά είναι αυτά ; Καλά πες του. Να δοκιμάσουνε όπως στο βίντεο στην πράξη να δείς που κατάλαβαιναν οι άνθρωποι. (καμιά τριανταριά). :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.099
Reaction score
134.303
Δεν συμφωνώ με αυτά που λες.

Στην πράξη, εγώ μπορώ να ακούω στο σεταπ μου παραμορφώσεις όπως έδειξα, όπως έδειξαν κι άλλα παιδιά, και συ, λόγω λαμπατου ενισχυτή, προφανώς δε μπορείς να τα ακούσεις, και το ρίχνεις στο σορολοπ. 🤭
 

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
Δεν συμφωνώ με αυτά που λες.

Στην πράξη, εγώ μπορώ να ακούω στο σεταπ μου παραμορφώσεις όπως έδειξα, όπως έδειξαν κι άλλα παιδιά, και συ, λόγω λαμπατου ενισχυτή, προφανώς δε μπορείς να τα ακούσεις, και το ρίχνεις στο σορολοπ. 🤭
Ναι ; Επιστήμη ; Για βάλε το .pdf να το μελετήσω. Έτσι είναι η επιστήμη , πετάμε μια φωτό απόσπασμα ;

Ξέρεις πόσα .pdf έχω διαβάσει εδώ και αλλά λέγανε και άλλα ερμήνευε αυτός που τα πόσταρε ;

Δεν πιστεύω να είναι "επιστήμη" απο κανένα βιβλίο audio ή την Μανίνα ; :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.099
Reaction score
134.303
Έχει γίνει και blind test.


Τα αποτελέσματα







Τα έχουμε ξαναπαρουσιάσει όλα αυτά..
Φτάνει.
 

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
Έχει γίνει και blind test.


Τα αποτελέσματα







Τα έχουμε ξαναπαρουσιάσει όλα αυτά..
Φτάνει.
Καλά το φαντάστηκα (ή μάλλον ακόμη χειρότερο απο ότι περίμενα) .... Επιστήμη :D :D

Καλά ... θα το διαβάσω όμως. Μόνο για να δώ τι μπορεί να παρέλειψες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.099
Reaction score
134.303
Για βάλε το .pdf να το μελετήσω
Χατήρια δε χαλάω.

Coding High Quality Digital Audio, J. ROBERT STUART


θα το διαβάσω όμως.
Ναι, να το διαβάσεις όλο το προηγούμενο.

Πρέπει να είναι μια 10-ετια που το έχουμε ανεβάσει και σχολιάσει εκτενώς εκείνο το blind test, με δυσάρεστα αποτελέσματα για μουσικούς και μαστεραδες. 😁🤣🤭
 

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
Χατήρια δε χαλάω.

Coding High Quality Digital Audio, J. ROBERT STUART



Ναι, να το διαβάσεις όλο το προηγούμενο.

Πρέπει να είναι μια 10-ετια που το έχουμε ανεβάσει και σχολιάσει εκτενώς εκείνο το blind test, με δυσάρεστα αποτελέσματα για μουσικούς και μαστεραδες. 😁🤣🤭
Ε, αφου μου ξέφυγε τόσο σημαντική δημοσιευση εδω και δέκα χρόνια .... τι ελπίδα να έχω να καταλάβω ; Μηπως έχουν βγεί και καινούργιες για το θέμα ; Βάλε τες και αυτές. Απο μια εργασία μόνο θα βγάλουμε συμπέρασματα ; Δε λέει. Δεν είναι επιστημονικό. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
1.062
Reaction score
1.174
Εγώ πιστεύω οτι ένας στους 1000 θα επιτυγχάνει 9 hits στα 10 και αυτός θα είναι δικό μας παιδί. ;)

Γιατί σε είπε παπαγαλάκι ο steadyshot;
Δεν τρως μαϊντανό ;
Υπάρχει,είναι δικό μας παιδί και ζει κοντά στη θάλασσα.Βεβαια,έχει την κακή συνήθεια να προ(σ)καλεί τους αντιρρησιες προς απόδειξη των ισχυρισμών του.Εκτος από μια φορά που ομως δεν ήταν καν αντιρρησίες,οι κότες κακαρίζουν ακόμα.
 

Μηνύματα
7.135
Reaction score
1.309
Κερδίζει χρήματα από αυτό το χάρισμα που διαθέτει το δικό μας παιδί ;

Υ.Γ. Με τον όρο "δικό μας παιδί" θεωρώ ότι είναι μέλος του avsite.gr
 

Μηνύματα
1.062
Reaction score
1.174
Να κοιτάξεις μήπως έχει περίοδο το σύστημα ή είναι απλά κρυωμένο.
Δεν υπάρχει περίπτωση ένα σύστημα να παίζει σαφώς χειρότερα κάποιες μέρες. Θεωρώ ότι τρολαρεις. Αν όμως έχεις αυτή την εντύπωση θα ανησυχούσα για τις. δικές σου εργοστασιακες ρυθμίσεις. Πιθανόν να θέλεις καλιμπραρισμα😀
Υφίσταται και το όνομα του είναι βιομηχανικά παράσιτα.Ο JOHN MARKOU το έχει αναγνωρίσει διότι κατοικούμε στην ίδια περιοχη.Η οριστική λύση ονομαζεται φιλτρο όμως αυτο επιδρά αρνητικά σ' άλλους τομείς οπότε μαθαίνω να ζω με το φαινόμενο.Το καλωδιακό παράδοξο όμως δεν έχει σχέση μ' αυτό.Ειναι,η μάλλον ήταν γιατί δεν υφίσταται πια από τότε που αποσυνδέθηκε το ένα καλώδιο,κάτι εντελώς διαφορετικό.
Κερδίζει χρήματα από αυτό το χάρισμα που διαθέτει το δικό μας παιδί ;
Όχι, βέβαια!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.135
Reaction score
1.309
Από την αρχή είχα γράψει ότι ήταν λάθος σου να έχεις και τα δύο καλώδια συνδεδεμένα μεταξύ προενισχυτή και τελικού.
Στο αρχικό νήμα, που είχες ανοίξει για τη επιλογή RCA ή XLR

 
Last edited:

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
@thva το test είναι για non linearities( και μάλιστα νομίζω ότι είναι thd+n) που όλοι ξέρουμε ότι είναι άσχημο για το hi fi .

Η άποψη της roksan για τους ενισχυτές . Το γράφει για τον Caspian αλλά η βάση του όπως και η αντίστοιχη τεχνολογία για το dac βρίσκεται στον attessa .
Το δίδαγμα είναι ότι άς θεωρήσουμε ότι εσύ ή κάποιος αναζητά μόνο ηχητική ποιότητα και τίποτε άλλο. Τα χρήματα επίσης για αυτόν δεν εχουν καμία σημασία ή καλύτερα να πούμε ότι του χαρίζουν την επιλογή του (σου).

Απο την μια σου χαρίζω έναν σύγχρονο class A set ενισχυτή που είτε κάνει 3Κ, 15, 40 Κ , 300 Κ ευρώ έχει 3 % (και περισσότερο μερικές φορές) παραμόρφωση και απο την άλλη σου χαρίζω έναν ενισχυτή με 0.1 ή 0.01 παραμόρφωση ήδη επιτευχθείσα απο κάτι μηχανάκια των 1980'ς ή ενα απο αυτά του Αμίρ των 100 ευρώ πως τα λέν που διαφημίζει με καλό sinad, με πενταπλάσια ισχύ κλπ κλπ ή και ένα απλό τρανζισοτράκι και αυτό 100 φορές καλύτερη παραμόρφωση έχει απο τον λαμπατο (ας διαλέξουμε αυτόν) των π.χ. 300 Κ .... εσυ να διαλέξεις να σου χαρίσω του Αμιρ ή το τρανζιστοράκι. Και μάλιστα οφείλεις να το διαλέξεις αφού θεωρείς ότι η ηχητική ποιότητα εξαρτάται απο όλα αυτά και σε όλα είναι καλύτερες οι μετρήσεις του. Kaλη τύχη στον κόσμο του "Hi Fi" και της υψηλής ποιότητας και πιστότητας και την λοιγική των ανθρώπων της.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.099
Reaction score
134.303
Η οριστική λύση ονομαζεται φιλτρο
Νομίζω πως η οριστική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις, ονομάζεται on line ups, με σοβαρό ημίτονο (ομαλό) στο ρεύμα εξόδου.

Πιο ακριβή λύση από "φίλτρα", αλλά σοβαρή και τελεσίδικη.

Σε αυτή την περίπτωση, το ρεύμα της ΔΕΗ απλώς φορτίζει τις μπαταρίες του ups.
Εκεί τελειώνει η χρήση του.
Μετά, το ups αναλαμβάνει να παράγει ρεύμα από τις μπαταρίες, ώστε να τροφοδοτήσει τις συσκευές σου, οπότε οι συσκευές θα παίρνουν πάντα σωστό ρεύμα, ανεξαρτήτως των όποιων προβλημάτων έχει το ρεύμα από τη ΔΕΗ, καθώς θα είναι εντελώς αποκομμένες από αυτήν.

Το μέγεθος των μπαταριών δεν είναι σημαντικό, διότι δε σε ενδιαφέρει διόλου να κρατάνε για πολύ ώρα σε λειτουργία τις συσκευές σου, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Το μόνο που σε ενδιαφέρει, είναι να μπορεί το ups να καλύψει με άνεση τις ανάγκες ισχύος των συσκευών σου, τίποτε άλλο.

Οπότε, μετράς την κατανάλωση των συσκευών σου, και ας πούμε εάν είναι 500 βατ, παίρνεις ένα on line ups στο 1 kW, και τέλος.

Τυπικά οικιακά σεταπ, και δη δικάναλα χωρίς σαμπ, σπανίως ξεπερνούν τα 200 βατ κατανάλωσης.

Και δεν υπάρχει άγχος για τυχόν στιγμιαία υπέρβαση της κατανάλωσης, διότι εάν αυτό συμβεί, τότε το ups θα δώσει την παραπάνω απαιτούμενη ισχύ κατευθείαν από τη ΔΕΗ, χωρίς να καταλάβεις εσύ τίποτε απολύτως.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
Μπλα μπλα μπλα, απορώ πού τα βρίσκεις, κάθε 2ο post είναι δικό σου...
Καλά εσυ ανακυρύχθηκες απο τον μέγα γκούρου του site τον @Bhutia σαν το καλύτερο σύστημα (και απο πολλά άλλα όλα τα πάνακριβα Hi End , Hi FI δεν ξέρω τί είπε εκεί :D και απο όλα τα άλλα τα κορόιδα κιόλας διεθνώς π.χ. σαν εμένα κιόλας) ... τι άλλο θέλεις ήθελα να ήξερα ή τι κάθεσαι και χάνεις τον καιρό σου με τέτοια πράγματα που απασχολούν εμένα που ακόμη κάνω αγώνα να βρώ την ηχητική πχιότητα ; δεν ξέρω ; Μόνο το SBIR απο το πάτωμα έχεις να σε προβληματίζει που τα έχεις ψηλά σε γραφείο απο ότι έχω καταλάβει. Μπορεί να το κόβει λίγο το γραφείο βέβαια αλλά με το γραφείο έχεις άλλο πρόβλημα και ας το κόβει λίγο. Αλλα σου ξεκινάει και απο πολύ χαμηλή συχνότητα το άτιμο τόσο ψηλά που είναι.

Απο τους γκουρού που μετά απο 40 χρόνια διάβασμα και βαθιά σκέψη κα γνώση όλων των θεμάτων α) δεν μπορούν καν να καταλάβουν ότι άλλο η ακρίβεια της τονικής ισορροπίας και γενικώς η ακρίβεια της αναπαραγωγής .... και άλλο ο ήχος που παράγει ένα σύστημα ή ένα μηχάνημα ή ένα ηχείο (ο χώρος και η ακουστική εξαιρείται , εάν καί εκεί παίζεται το παχινίδι στους μικρούς χώρους , όλους δηλαδή τους δικούς μας) β) δεν ξερουν πως και πότε χρησιμοποιούνε την ακρόαση οι κατσκευαστες και τι εννοούν (όχι αυτό που ισχυρίζονται, καταλαβαίνουνε και τους μεθερμηνεύουνε) έστω και αυτοί οι λίγοι που λένε ότι δεν χρειάζεται να ακούσουν όταν σχεδιάζουν ένα μηχάνημα γ) δεν ξέρουν - παρόλο που τις χρησιμοποιούν για ένα ειδικό τομέα και μέθοδο που είναι απο την αρχή του κιόλας βασισμένος να κυριαρχούν ως βασιλιάς - τι νόημα έχουν γενικότερα οι μετρήσεις , για ποιό λόγο είναι χρήσιμες και τις εξετάζουμε αλλά και τι σχέση έχουν με τα first principles. Αυτό μου θυμίζει την pop επιστήμη απο βιντεάκια του youtube ότι o νόμος της βαρύτητας είναι η ίδια η βαρύτητα ή ότι οι νόμοι της Φυσικής εξηγούν και όχι απλώς περιγράφουν και ότι οι μετρήσεις είναι αυτές που "γεννάνε" και σε αυτές οφείλεται η ποιότητα στο audio δ) ας μην αρχίοσυμε με την "φιλοσοφική" άποψη τους για το "υποκειμενικό" και το "αντικειμενικό" την αλήθεια και την πραγματικότητα είδκά σε έναν τεχνολογικό (όχι επιστήμη όπως νομίζουν) τομέα όπως αυτον του audiio αλλά και πουθενά αλλού όπως ανακαλύπτω διαβάζοντας ε) δεν ξέρουν κάν ότι η τεχνολογία δεν είναι επιστήμη. Είναι άλλο εντελώς πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με την επστήμη και πως λειτουργεί , εχει δικές της μεθοδολογίες, άλλο σκοπό, άλλες δυσκολίες, άλλος εντελώς "κόσμος" γενικότερα .... ζ) ότι αφού το υποκείμενο είναι ο τελικός κριτής στο audio και όλες οι αντικειμενικές μετρήσεις στοχεύουν, σχετίζονται άμεσα και εξαρτώνται απο αυτό και στην υπηρεσία αυτού ... είναι και καθίστανται αυτόματα αναγκαστικά υποκειμενικές δηλαδή "τεχνη" μέσα ... δηλαδή "Πολυτεχνείο" ... δηλαδή μηχανηλίκι ... δηλαδή εφαρμογή ... δηλαδή συμβιβαμός ... δηλαδή αυτόματα υποκειμενικότητα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.005
Reaction score
852
Stromtank αν έχεις πολλά λεφτά @Π.Α.Η.

Ρε συ @thva . Έχεις δει το σύστημα στην υπογραφή μου ; Σου φαίνεται να ψωνίζω κινέζικα ; ( εκτός του streamer)

Διάβασες το screenshot για το τι λέει η roksan ?

10% δεύτερη αρμονική σου παίρνει τα αυτιά
 

Μηνύματα
15.445
Reaction score
17.720
10% δεύτερη αρμονική σου παίρνει τα αυτιά
Όχι δεν διάβασα τίποτε, δεν ξέρω κάν τι συζητάτε. Εγώ δεν συμμετείχα, πόστ δικό σου και του Ear για κάτι λάμπες που λέγατε και απλώς απάντησα που μου κάνατε αναφορά και reply.

Ε, καλά μην το κάνεις και ζήτημα αυτό :D ... σου είπα δεν θυμάμαι και καλά ... μπορεί να είναι τότε που αρχίζει να τους ενοχλούσε .... πρέπει να το βρώ αλλά δεν νομίζω να μπορέσω είναι παλιό και δεν θυμάμαι και καμιά λέξη κλειδί ώστε να το γκουγκλάρω. Τα ηχεια ...πόσο έχουν ; ;) :D 7 % ; :D

Για τα άλλα ναι βρε συ δεν τα λέω για εσένα .... :D Σου εξηγώ τι λένε οι άλλοι (οι ειδικοί ντέ) τι λέει η ¨επιστήμη¨ και το Χαι Φαι. Τι πρέπει να κάνεις και να διαλέξεις.
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.116
Μηνύματα
2.929.602
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top