Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.022
Reaction score
55.441
...
Δεν θα το πρότεινα. Η δικιά μου δεν λέει τέτοιο πράγμα στο μάνιουαλ αλλά έστειλα μείλ και έμαθα ότι δεν πειράζει να μένει χωρίς καλώδια. (και για αυτό ίσως δεν το λέει).
...
Ποιος ξέρει - εφόσον δεν μας λες την εταιρεία - μπορεί να περιλαμβάνει κάποια κυκλώματα προστασίας, από εκείνα ντε που υποβαθμίζουν την ... ηχητική ποιότητα. :roflmao: :sneaky:

Διακεκριμένα παραδείγματα τρανζιστοράτων στερούμενων ανάλογων κυκλωμάτων ήταν τα nva , Lavardin και τα παλαιότερα μοντέλα YBA, δηλαδή πριν την εξαγορά της τελευταίας από τους κινεζους.
Κάποιοι μπορεί να υποψιάζονταν ότι αφήνω εσκεμμένα ΄΄εκκρεμότητες΄΄ κατά τη ροή του νήματος ώστε να το αναθέρμαινα οποιαδήποτε στιγμή...

Μια τέτοια είναι και το επιχείρημα πως τα λυχνιακά κυκλώματα τελικής ενίσχυσης δεν θα κινδύνευαν χωρίς συνδεδεμένο φορτίο (ηχείο κατά κανόνα) στην έξοδο... Η ανταπόκριση από τον κατασκευαστή των ενισχυτικών σου γι αυτό το ζήτημα μάλλον αναφέρεται σε κατάσταση ηρεμίας , δηλαδή απουσία σήματος προς ενίσχυση. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να τον ξαναρωτήσεις τι θα συνέβαινε χωρίς συνδεδεμένο φορτίο άμα τροφοδοτείτο η είσοδος του τελικού με κάποιο σήμα πλούσιο σε ενέργεια χαμηλών συχνοτήτων και σε ικανές στάθμες από τον προενισχυτή... Διότι οι έντονες μεταπτώσεις των κυματομορφών που θα καλείτο να διαχειριστεί το κύκλωμα καθώς το δευτερεύον του Μ/Σ εξόδου θα ΄΄έβλεπε΄΄ άπειρο φορτίο κανονικά θα είχαν αποτέλεσμα επίφοβη καταπόνηση στα στοιχεία εξόδου από τη μεριά του πρωτεύοντος...

Τώρα κιόλας που ξαναείδα αναρτήσεις σου στο παρόν όπου αναφέρεις ότι διαθέτεις Parallel Single Ended Triode με ωφέλιμη ισχύ 30 Watt αναρωτιέμαι εκ των υστέρων μήπως τα Proac που σου λένε αστειευόμενοι άλλα μέλη θα ήταν πραγματικά τα (επίμαχα) ηχεία σου.
 

Μηνύματα
14.842
Reaction score
16.680
Κάποιοι μπορεί να υποψιάζονταν ότι αφήνω εσκεμμένα ΄΄εκκρεμότητες΄΄ κατά τη ροή του νήματος ώστε να το αναθέρμαινα οποιαδήποτε στιγμή...

Μια τέτοια είναι και το επιχείρημα πως τα λυχνιακά κυκλώματα τελικής ενίσχυσης δεν θα κινδύνευαν χωρίς συνδεδεμένο φορτίο (ηχείο κατά κανόνα) στην έξοδο... Η ανταπόκριση από τον κατασκευαστή των ενισχυτικών σου γι αυτό το ζήτημα μάλλον αναφέρεται σε κατάσταση ηρεμίας , δηλαδή απουσία σήματος προς ενίσχυση. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να τον ξαναρωτήσεις τι θα συνέβαινε χωρίς συνδεδεμένο φορτίο άμα τροφοδοτείτο η είσοδος του τελικού με κάποιο σήμα πλούσιο σε ενέργεια χαμηλών συχνοτήτων και σε ικανές στάθμες από τον προενισχυτή... Διότι οι έντονες μεταπτώσεις των κυματομορφών που θα καλείτο να διαχειριστεί το κύκλωμα καθώς το δευτερεύον του Μ/Σ εξόδου θα ΄΄έβλεπε΄΄ άπειρο φορτίο κανονικά θα είχαν αποτέλεσμα επίφοβη καταπόνηση στα στοιχεία εξόδου από τη μεριά του πρωτεύοντος...

Τώρα κιόλας που ξαναείδα αναρτήσεις σου στο παρόν όπου αναφέρεις ότι διαθέτεις Parallel Single Ended Triode με ωφέλιμη ισχύ 30 Watt αναρωτιέμαι εκ των υστέρων μήπως τα Proac που σου λένε αστειευόμενοι άλλα μέλη θα ήταν πραγματικά τα (επίμαχα) ηχεία σου.
Μπα δε νομίζουμε κάτι τέτοιο για εσένα ποτέ. :D 😍

Φυσικά είναι και ήταν η ερώτηση για κατάσταση ηρεμίας. Εννοείται. Πάντα για τότε ρωτάνε όσοι έχουν και ξέρουν απο λάμπες, ώστε μην τον ξέχασουν καμιά φορά και ανοίξουν και περιμένουν - ως συνήθως κάνουν σχεδόν πάντα - για να ζεσταθεί πριν παίξουν. Αλλά και για λίγο να ξεκινήοσυν να παίζουν λες να μην καταλάβουν ότι λείπουν τα καλώδια των ηχείων (ή έστω και ένα) όταν ακούσουν το πρώτο δευτερόλεπτο ;

Μου φαίνεται παίρνεις ιδέες απο εμένα για να ψαρώνεις τον κόσμο και να τον κάνεις να τσιμπάει. :D

Εδώ μπορείς να δείς τον μάστορα να το εφαρμόζει για να μαθαίνεις : :D

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.759
Μηνύματα
2.916.383
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top