Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.011
Το ύψος είναι πιο δύσκολο να το φέρεις εκεί ακριβώς που πρέπει . Δεν γίνεται τελικά με κάποια κλίση του ηχείου, λάθος σου που μου το πρότεινες :punish:.
Θα διαφωνήσω μερικώς, θα συμφωνήσω μερικώς με τον Θήβα.
 

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Θα διαφωνήσω μερικώς, θα συμφωνήσω μερικώς με τον Θήβα.
Και εγώ μερικώς συμφωνώ μαζί μου. Αλλά τι να εξηγάω τώρα ρε συ Marlboro. Δεν το είπα εξάλλου με σκοπό να γίνει ή να το προτείνω να γίνει. ¨Εκπαιδευτικό" ρόλο είχε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.334
Το ύψος , πλάτος και βάθος πάντως δεν εξαρτώνται απο την έμμεση καθόλου. Οπότε give it another try.

Κατά τα άλλα ... ωραία τα αστεία σου ... γέλασα.

Ναι , ναι καλά ...ότι πείτε. Θα διασκεδάσω πολύ με το νήμα που άνοιξες με αυτά που γράφονται ήδη και θα γραφτούν ... έχω μια μικρή διαίσθηση.
Εκεί ακριβώς έγκειται το ζήτημα...Δηλαδή ότι θα χρειαζόμασταν μεγαλύτερο ποσοστό άμεσης ηχητικής ενέργειας και ομαλότητα στις αποκρίσεις on&off-axis για το setup αναπαραγωγής. :sneaky:
 

Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.011
Αναπάντητες... κλίσεις παντού. :roflmao:

Δεν μπορώ να φανταστώ πόση πληροφορία θα λαμβανόταν ως προς το βάθος και το ύψος σε χώρους ακρόασης με ανόμοιες πλευρικές ανακλάσεις, χαμηλά ταβάνια , υψηλές και ανισόρροπες τιμές RT και μεγάλες αποστάσεις ακρόασης όπου το ποσοστό άμεσης ηχητικής ενέργειας θα ήταν καταπιεσμένο από την έμμεση σε δικαναλικά κυρίως setup.

Τώρα να παίζουμε με κλίσεις ηχείων στον κατακόρυφο άξονα ενώ τα περισσότερο ηχεία έχουν περιορισμένο γωνιακό εύρος συνάφειας με την on-axis απόκριση μου φαίνεται ακόμα πιο κάπως...

Έτσι όπως πάει στο τέλος θα το ρίξω σε λυχνίες και ESL-57 για να συνερχόμουν. :lolsign:
Καλυτερα ηχεία ντουλάπες που θα το σκεφτόσουν να τα μετακινήσεις.
Εδώ είσαι..
1729457793047.png
 

Μηνύματα
13.335
Reaction score
10.705
Δεν μπορώ και το μάτιασμα του Πέτρου , έχω ήδη πονοκέφαλο
Δεν ματιάζω. Δεν πιστεύω στο μάτι.
Όσο για το ηχοσύστημα, όπως έλεγε και ο Χάρρυ Κλυν, είμεθα οικονομικά ασθενέστεροι.
Τέτοια ζήλια που μου έχετε βρε παιδί μου εσύ και ο Πέτρος επειδή έχω πολύ καλύτερη σκηνή απο την δική σας και ας μην ξέρω που οφείλεται ;
Μπα η δικιά μου είναι μια πράσινη, 4 ατόμων λέει, αλλά 2 χωράμε μέσα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.163
Reaction score
1.370
Και εγώ μερικώς συμφωνώ μαζί μου. Αλλά τι να εξηγάω τώρα ρε συ Marlboro. Δεν το είπα εξάλλου με σκοπό να γίνει ή να το προτείνω να γίνει. ¨Εκπαιδευτικό" ρόλο είχε.
Πρέπει να διαβάσεις πιο προσεκτικά την απάντηση του Bhutia, σχετικά με τη ρύθμιση της κλισης του ηχείου.
Ηταν αντίθετος.

'' Τώρα να παίζουμε με κλίσεις ηχείων στον κατακόρυφο άξονα ενώ τα περισσότερο ηχεία έχουν περιορισμένο γωνιακό εύρος συνάφειας με την on-axis απόκριση μου φαίνεται ακόμα πιο κάπως...''

Ο Εαρ δε εκνευρίστηκε τόσο πολύ που έβαλε να τιγανίσει τρεις φέτες μοσχαρίσιο συκώτι

'Τι "κάπως", πες "μ@λακία σκέτη" να συνεννοηθούμε. 😜🤣😁'
 
Last edited:

Μηνύματα
319
Reaction score
203
A, τώρα διάβασα πιο προσεχτικά ..... ευδιάκριτο είναι άλλο πράγμα ... (έστω και δεδομένης και της αδυναμίας του αυτιού στον κατακόρυφο άξονα.). Αυτά είναι στην ηχοληψία....πολύ δύσκολα να συλληφθούν. Μήπως εσύ μίλαγες για ηχείο και ανπαραγωγή και αυτός για την ηχοληψία ;

Με αυτόν συμφωνώ για το τρίγωνο !!! Πρώτα το βρήκα μόνος μου ...και μετά είδα σε βίντεο ότι το λέει. no joke για να σου κάνω τίποτε τον έξυπνο (ή χαζό εάν διαφωνείς με αυτό που λέει). Απλώς εξεπλάγην ...μιλάμε ακριβώς τώρα ... στο cm.
Αυτο που καταριπτει το ισοσκελες και λεει xy,zvb%?
 

Μηνύματα
319
Reaction score
203
Το ύψος είναι πιο δύσκολο να το φέρεις εκεί ακριβώς που πρέπει . Δεν γίνεται τελικά με κάποια κλίση του ηχείου, λάθος σου που μου το πρότεινες :punish:.
Τουλαχιστον ενας κατασκευαστης το προτεινει στις οδηγιες στησιματος των ηχειων του, δεν θυμαμαι αν ειναι αποκλειστικα για το υψος η το γενικοτερο στησιμο.
Φυσικα εχει σχεση με τον τυπο του ηχειου ,το μεγεθος αλλα και την θεση ακροασης σε σχεση με το υψος του.

Το βασικο για ολη την σκηνη δεν ειδα την αποσταση απο τον εμπρος τοιχο.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.118
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top