Featured Μετρήσεις με REW



Μηνύματα
547
Reaction score
1.203
Γραφήματα και ιστορίες το βραδάκι που θα είμαι σπίτι.

Ναι το κατάλαβα για το σήκωμα που αναφέρατε. Με το dirac θα γίνει αυτό αλλά έχω 2 απορίες.

1. Πόσα db Headroom θα χρειαστεί η παπαριά; Αν ειναι να το βάλω και να τερματιζω τον τελικό για να ακούσω στα 75 db δεν έχει νόημα.
2. Άντε και το headroom το προσπερνάμε. Πως θα σηκώσω μια περιοχή που έχει ακυρώσεις λόγο τοιχου;
 


Μηνύματα
547
Reaction score
1.203
Θα κάτσω το ΣΚ να μαζέψω λίγο τα sub να παίζουν σε πιο νορμάλ εντάσεις και θα τρέξω το dirac σωστά να κάνει σωστό καλιμπράσιιιιο και θα παίζω λίγο.
 

Μηνύματα
679
Reaction score
1.278
Θα κάτσω το ΣΚ να μαζέψω λίγο τα sub να παίζουν σε πιο νορμάλ εντάσεις και θα τρέξω το dirac σωστά να κάνει σωστό καλιμπράσιιιιο και θα παίζω λίγο.
Το Dirac θα βλέπει τα sub σαν ένα . Πριν το τρέξεις φρόντισε όσο γίνεται να παίζουν κοντά, τσέκαρε και τα impulse τους στο rew , το ιδανικό είναι βέβαια να μπει στην αλυσίδα το mini dsp να ρυθμίσεις αρχικά τα sub και μετά να τρέξεις το dirac.
 


Μηνύματα
973
Reaction score
2.725
I'm sorry.. ούτε με γερανό δε σηκώνεται.

Έλα ρε, μη γίνεσαι κακός :rolleyes: !

Μόνο με αλλαγή θέσης. Είτε ηχείων , είτε ακροατή.
Προσπαθείς για κάτι απ' τα δύο ή συνδυασμούς τους, ότι μπορείς, έστω και λίγο.
 

Μηνύματα
3.293
Reaction score
10.818
Έλα ρε, μη γίνεσαι κακός :rolleyes: !

Μόνο με αλλαγή (θέσης.) σπιτιού :biggrin: . Είτε ηχείων , είτε ακροατή.
Προσπαθείς για κάτι απ' τα δύο ή συνδυασμούς τους, ότι μπορείς, έστω και λίγο.
 

Μηνύματα
547
Reaction score
1.203
Εμ αυτό λέμε, πώς θα σηκώσω 100-500 από την στιγμή που έχω ακυρώσεις;
Δοκίμασα το apo χτες έτσι για το χαβαλε.
Άμα πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το dirac θα με πείτε τρελό;
 

Μηνύματα
679
Reaction score
1.278
Εμ αυτό λέμε, πώς θα σηκώσω 100-500 από την στιγμή που έχω ακυρώσεις;
Δοκίμασα το apo χτες έτσι για το χαβαλε.
Άμα πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το dirac θα με πείτε τρελό;
Σιγά μην έχεις τόσο πλατιά ακύρωση. Η ακύρωση που ακούς είναι 120-190.
 

Μηνύματα
12.988
Reaction score
10.222
Εμ αυτό λέμε, πώς θα σηκώσω 100-500 από την στιγμή που έχω ακυρώσεις;
Δοκίμασα το apo χτες έτσι για το χαβαλε.
Άμα πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το dirac θα με πείτε τρελό;
Να δούμε λίγο το διάγραμμα GD από το REW;
 

Μηνύματα
1.119
Reaction score
1.672
Εμ αυτό λέμε, πώς θα σηκώσω 100-500 από την στιγμή που έχω ακυρώσεις;
Δοκίμασα το apo χτες έτσι για το χαβαλε.
Άμα πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το dirac θα με πείτε τρελό;
το γράψανε παραπάνω, αλλαγή θέσης,
δεν ξέρω αν μπορεί να σωθεί με πολύ συγκεκριμένο room treatment

άσχετος εδώ, αλλά από ότι έχω καταλάβει, τις συχνότητες που έχεις ακυρώσεις δεν μπορείς να τις τονώσεις με software γιατί τότε απλά θα μεγαλώσει και η ακύρωση και πάλι στα ίδια θα είσαι (χοντρικά)

τα δικά μου ηχεία τα πήγα σε πιθανές και απίθανες θέσεις σε όλο το σαλόνι και σε δίπλα ημιϋαπαίθριο (πολύ ασύμμετροι χώροι) και δε μπόρεσα να βρω θέση χωρίς καθόλου ακυρώσεις και για τα 2 ηχεία ταυτόχρονα στην περιοχή της 3ης-4ης οκτάβας

Σε σαλόνι μάλλον κάποιος πρέπει να κοιτά σε λύσεις τύπου cardio ή genelec woofer system, αλλά είναι αρκετά τα λεφτά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.598
Reaction score
129.382
Η αδυναμία στην 3η οκτάβα, συχνά οφείλεται στην ουσιαστική αδυναμία του δορυφόρου, ή στην μαμά καμπύλη απόκρισής του.

Βεβαίως, στην συγκεκριμένη περίπτωση, διαφαίνεται ένα μοτίβο αλλεπάλληλων τονωσεων και ακυρώσεων (προφανώς λόγω χώρου) από 80 έως 300 κύκλους.

Το "κλάδεμα" του φάσματος άνω (και κάτω) αυτής της συχνοτικής ζώνης χαμηλής ενέργειας, είναι η μόνη ουσιαστικά διαθέσιμη λύση σε πολλές περιπτώσεις, εάν η αλλαγή θέσης δεν είναι εφικτή.

Οι προβληματικές ζώνες, αφήνονται ως έχει, και ταπεινώνεις την ενέργεια στις πέριξ ζώνες, μέχρι να φανεί (όσο το δυνατόν) πιο ισορροπημένη ενέργεια στο σπέκτρο.

Δηλαδή, μειώνεις την ενέργεια των φασμάτων στους κίτρινους κύκλους, και κοιτάζεις σπέκτρο, να είναι όσο πιο ισορροπημένη γίνεται η ενέργεια στο φάσμα.

1000012302.jpg


Άσε την απόκριση πλάτους, αυτή κυρίως άνω της ζώνης του σρόεντερ έχει νόημα. Βλέπε την ενέργεια στο σπέκτρο. Εσύ, από 400 κύκλους και πάνω είσαι για ισοσταθμιση απόκρισης πλάτους, αφού βγάλεις κάπως ισορροπημένο σπέκτρο μέχρι 400.

Δυστυχώς, γίνεται εμφανές πως χρειάζεται σημαντική παθητική περιποίηση χώρου, για το φάσμα της 3ης και 4ης οκταβας. Εγώ από κει θα ξεκινούσα.

Σχεδιάγραμμα RT 60 έχει το μαγαζί;
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.408
Μηνύματα
2.902.454
Members
38.039
Νεότερο μέλος
periklispapasavvas7@gmail
Top