Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.386
Reaction score
44.964
Θέλω βοήθεια για τη επιλογή βατόμετρου.
Δισκοβραχίονα έχουμε ήδη τον 8100, σκεφτόμουν για διπλό αλλά εκτός ότι είναι πανάκριβα, αρκετές υλοποιήσεις αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, τα πετάλια της assioma είναι μια καλή επιλογή αλλά δεν είναι συμβατά με τα shimano σχαράκια, άρα κατέληξα στα πετάλια 9100 που αγαπώ και με αγαπάνε και αυτά.
Στο deda έχω μονό 4iiii το οποίο δουλεύει αδιάκοπα και αξιόπιστα, η τελευταία γενιά της εταιρίας έχει όμως παράπονα, οπότε στράφηκα σε μια νέα εταιρία που λέγεται inpeak, σε τούτο ή σε τούτο.
Το ένα έχει επανοφορτιζόμενη μπαταρία και το άλλο τη κλασική 2032.
Δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό μέχρι στιγμής για τη inpeak, είναι όμως και καινούρια στο χώρο...
Εσείς τι λέτε, τι θα επιλέγατε?
 

Μηνύματα
20.692
Reaction score
14.680
Αυτό εδώ είχα δει πριν μερικούς μήνες, και είχε καλή απόδοση, και πολύ καλή τιμή, με συμβατότητα με δίσκους shimano... για τα inpeak δεν έχω κάποια ιδιαίτερη άποψη, δεν έχω ψάξει κάτι.


ΥΓ. Εγώ έχω πέσει σε άλλα έξοδα, μου τα τρώνε τα λεφτά επισκευές (αρκετές) στο σπίτι! Κανά 10χιλιάρο βγαίνει σχεδόν... Πάει το... ποδήλατο! :party: :roflmao: :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.386
Reaction score
44.964
Το είχα δει Σώτο, δεν με γέμισε όμως το μάτι ως κατασκευή, όχι ως βατόμετρο, ως δισκοβραχίονας, με φάνηκε πολύ νιανιά...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.386
Reaction score
44.964
Είχα μείνει στο ότι παρουσιάζει αρκετές αποσυνδέσεις και ότι όλοι ήλπιζαν σε ένα update της εταιρίας
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.386
Reaction score
44.964
Έχς μάλλον δίκιο, τώρα το κοίταγα και έχει βγάλει μια έκδοση που τη λέει 3+
Το precision 3 είχε τα προβλήματα.
 


Μηνύματα
62
Reaction score
95
Θέλω βοήθεια για τη επιλογή βατόμετρου.
Δισκοβραχίονα έχουμε ήδη τον 8100, σκεφτόμουν για διπλό αλλά εκτός ότι είναι πανάκριβα, αρκετές υλοποιήσεις αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, τα πετάλια της assioma είναι μια καλή επιλογή αλλά δεν είναι συμβατά με τα shimano σχαράκια, άρα κατέληξα στα πετάλια 9100 που αγαπώ και με αγαπάνε και αυτά.
Στο deda έχω μονό 4iiii το οποίο δουλεύει αδιάκοπα και αξιόπιστα, η τελευταία γενιά της εταιρίας έχει όμως παράπονα, οπότε στράφηκα σε μια νέα εταιρία που λέγεται inpeak, σε τούτο ή σε τούτο.
Το ένα έχει επανοφορτιζόμενη μπαταρία και το άλλο τη κλασική 2032.
Δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό μέχρι στιγμής για τη inpeak, είναι όμως και καινούρια στο χώρο...
Εσείς τι λέτε, τι θα επιλέγατε?
αν αντι για Dura Ace πεντάλ πήγαινες σε Ultegra μια καλή επιλογή θα ήταν και το κιτ της Assioma Buy Favero Assioma DUO-Shi | Shimano®-Compatible SPD SL Favero Assioma DUO-Shi Powermeter Pedals | Bike-Discount
 



Μηνύματα
62
Reaction score
95
επίσης λόγο της έντονης ανισκελίας που έχεις θα σου πρότεινα κάτι σε διπλό και όχι μονό για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα του πατηματός σου και πιο ακριβείς μετρήσεις με χρήσιμα προς οφελος σου συμπεράσματα!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.549
Reaction score
86.096
επίσης λόγο της έντονης ανισκελίας που έχεις θα σου πρότεινα κάτι σε διπλό και όχι μονό για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα του πατηματός σου και πιο ακριβείς μετρήσεις με χρήσιμα προς οφελος σου συμπεράσματα!
Αυτό είναι πράγματι σημαντικό. :thumbsup:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.386
Reaction score
44.964
αν αντι για Dura Ace πεντάλ πήγαινες σε Ultegra μια καλή επιλογή θα ήταν και το κιτ της Assioma Buy Favero Assioma DUO-Shi | Shimano®-Compatible SPD SL Favero Assioma DUO-Shi Powermeter Pedals | Bike-Discount
Εννοείται ότι τα έχω και αυτά υπόψιν, υπάρχει πρόβλημα όμως. Τα ultegra έχουν ένα ρουλεμάν στο κέντρο σε σχέση με τα DA που έχουν 2 ρουλεμάν στις άκρες του άξονα. Για τα δυνατά αγόρια αυτό είναι πρόβλημα γιατί φλεξάρει ο άξονας του πεντάλ στο πάτημα. Αν έβγαζε η assioma άξονες για DA πετάλια θα τα αγόραζα με κλειστά μάτια.

επίσης λόγο της έντονης ανισκελίας που έχεις θα σου πρότεινα κάτι σε διπλό και όχι μονό για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα του πατηματός σου και πιο ακριβείς μετρήσεις με χρήσιμα προς οφελος σου συμπεράσματα!
Σε αυτό έχεις δίκιο και φαίνεται η διαφορά στο trainer, όπως και να έχει πλέον θα καταλήξω σε μονό, ο 8100 είναι ήδη η επιλογή μου ως δισκοβραχίονας.
Αφού είναι γυαλιστερός και δεν το παραδέχεται! :biggrin:
Γυαλιστερός γεννιέσαι, δεν γίνεσαι :biggrin:


Εντωμεταξύ σήμερα 06:00 με ήρθε mail ότι το group που με ενδιαφέρει είναι και πάλι διαθέσιμο. Μέχρι να πάω στο μπάνιο, να σιάξω ένα καφέ... πήρα πούλο!!
Είμαστε μάλλον πολλοί που περιμένουμε με το δάχτυλο στη σκανδάλη και πέταξε όλο το διαθέσιμο στόκ εν ριπή οφθαλμού...:(
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.271
Μηνύματα
2.894.754
Members
38.018
Νεότερο μέλος
Θανασης Κ.
Top