Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη ψάχνοντας για ηχεία...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.242
Reaction score
128.272
Αλλάζει η εντύπωση.
Ναι, φυσικά. 👍

Ωστόσο εγώ θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς, για οποιοδήποτε, μα για οποιοδήποτε δορυφόρο, η μέτρηση πλάτους να γίνεται από τη 2η οκτάβα και πάνω, από 40 κύκλους.

Το RT 60 από 100 κύκλους και πάνω.

Σπέκτρο 20-100 κύκλους.

Κάτω από 100, νόημα έχει μόνον το σπέκτρο, έτσι κι αλλιώς, είτε μιλάμε για δορυφόρο, είτε για κάτι πιο σοβαρό εκεί κάτω. 😎


ΥΓ. Σε 6-ιντσους και 7-ιντσους και 8-ιντσους και 9-ιντσους δορυφόρους, αλλά και σε 10-ιντσους δορυφόρους, η μέτρηση πλάτους στην 1η οκτάβα είναι απλώς ένα ανέκδοτο. Ένα κακόγουστο αστείο, που πρέπει να σταματήσει κάποτε. 😎
Σε μεγάλα σαμπζ, έχει κάποιο μικρό νόημα, αλλά και κει, το σπέκτρο είναι η καλύτερη αποτύπωση της αλήθειας.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.932
Reaction score
26.298
Ναι, φυσικά. 👍

Ωστόσο εγώ θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς, για οποιοδήποτε, μα για οποιοδήποτε δορυφόρο, η μέτρηση πλάτους να γίνεται από τη 2η οκτάβα και πάνω, από 40 κύκλους.

Το RT 60 από 100 κύκλους και πάνω.

Σπέκτρο 20-100 κύκλους.

Κάτω από 100, νόημα έχει μόνον το σπέκτρο, έτσι κι αλλιώς, είτε μιλάμε για δορυφόρο, είτε για κάτι πιο σοβαρό εκεί κάτω. 🤪


ΥΓ. Σε 6-ιντσους και 7-ιντσους και 8-ιντσους και 9-ιντσους δορυφόρους, αλλά και σε 10-ιντσους δορυφόρους, η μέτρηση πλάτους στην 1η οκτάβα είναι απλώς ένα ανέκδοτο. Ένα κακόγουστο αστείο, που πρέπει να σταματήσει κάποτε. 😎
Ενα δίκιο το έχεις. Οτι και να κάνει ο δορυφόρος , ιδίως με 2-3 8ιντσα , κάτω από 40 μάλλον δεν θα παίξει ποτέ .
Και αν πα'ίξει κάτι θα είναι room gain , όχι κανονική αναπαραγωγή.
Τα δικά μου που τα δοκίμασα στην απέναντι άκρη εκεί που είναι το τζάκι , πήραν τόσο πολύ χαμηλό που δεν ήξερα πως να το κόψω , εκεί στους 30 κύκλους , που στην άλλη πλευρά εκεί που παίζουν κανονικά έχουν μία τρούπα 20db .
Καλά στο τζάκι έβγαιναν και εντελώς αβίαστα και οι 20 κύκλοι , κουδούνιζε όλο το σαλόνι.
Ομως πίσω στα δορυφορίδια , έχεις δίκιο , δεν χρειάζεται να μετράς δορυφόρια κάτω από την δεύτερη οκτάβα είναι άσκοπο .
Ταλαιπωρείς μεγάφωνα ενισχυτικά , τα πάντα όλα. Δεν συντρέχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.242
Reaction score
128.272
Για υπερβολικά πολλούς λόγους, με κυρίαρχο τον αντικειμενικό λόγο της διαφορετικής βέλτιστης τοποθέτησης στο χώρο μεταξύ σαμπ και δορυφόρων, δεν έχει κανένα νόημα και όφελος η μέτρηση 1ης οκταβας σε οποιονδήποτε δορυφόρο.
 






Μηνύματα
131
Reaction score
405
Ο χώρος είναι απαράδεκτος για ήχο, κάτι που τεκμηριώνει την άγνοια του καταστηματάρχη. Ναι, τόση ψυχοακουστική. Εκτιμώντας τις αποστάσεις με βάση τις φωτό, η απόσταση ακρόασης (και μικροφώνου) πρέπει να ήταν γύρω στα 3,5-4 μέτρα, απαράδεκτα μεγάλη για ηχείο 4 δρόμων με 7ιντσα γούφερ.

Πέρασες ωραία διότι βρισκόσουν σε νέο (για σένα) χώρο, με ευχάριστη βαφή των επιφανειών και λιτή διακόσμηση, ανάμεσα σε αντικείμενα πολυτελείας που σου αρέσουν.
Ξεκινώντας από το τέλος, τα πόστερ ήταν ΙΚΕΑ (μου το είπε) και γενικά ο χώρος ήταν ακατάστατος και αισθητικά απεριποίητος. Ψηλοτάβανος γιατί ήταν πρώην ισόγειο ξενοδοχείου, εξού και οι τζαμαρίες πανταχόθεν. Όμως πήγα πολύ θετικά προκατειλημμένος για τα περλίστεν, αυτό έπαιξε ρόλο.

Μου δώσατε πάντως ωραία πάσα, γιατί κατά κανόνα θα πέφτω σε καταστηματάρχες που δεν έχουν πολλή σχέση με την επιστήμη της ακουστικής και του στησίματος χώρου και ηχείων.

Από εδώ και στο εξής θα δηλώνω πάντοτε προκαταβολικά ότι θέλω τρίγωνο ακρόασης 2,5 μέτρα, ό,τι και αν ακούω, και ας τους να κοψομεσιάζονται.

Γιατί ενώ τα είδα όταν έφτασα ότι είχαν μεγάλη απόσταση τα Perlisten, τη μέτρησα κιόλας λίγο κάτω από τα 3,6μ (!) (btw πολύ χρήσιμο να έχεις αυτό πάντα μαζί σου), ανακάλυψα ότι η MLP δεν ήταν καν πάνω στη διάμεσο αλλά μπάταρε κάποιους πόντους προς τη μία πλευρά και τη διόρθωσα... ήξερα όμως ότι δεν μπορούσα να του ζητήσω να τα φέρει πιο κοντά 60 κιλά με βάσεις και καρφιά για χαλί. Κατόπιν εορτής. Δεν πήγε το μυαλό μου πριν κλείσω το ραντεβού να ζητήσω κάτι τέτοιο.

Μαθαίνουμε :D, και θα τους κάνουμε να μάθουν κι αυτοί.
 

Μηνύματα
27.932
Reaction score
26.298
Tα ροδάκια , είτε κατευθείαν πάνω στο ηχείο είτε σε βάση που πατάει το ηχείο είναι πάντα ένα χρήσιμο αξεσουάρ.
Τα 2 τουλάχιστον με φρένο , και όχι με λαστιχένιους τροχούς αλλά με πλαστικούς.
Ποτέ δεν το μετάνιωσα που έβαλα στα δικά μου. Οτι θέλεις τα κάνεις τα ηχεία .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.278
Μηνύματα
2.895.051
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top